Gondolatok a Diaszpóra(és)művészet című kiállítás elé
Amikor a Budapesti Zsidó Múzeum 1930-ban épült szárnyát renováltuk, tudtuk, hogy ennek szimbolikus jelentése van: a szellem renoválása is történik.
A fizikailag és tudatilag szétzilált magyar zsidóság megpróbál visszatalálni önmagához, megpróbál talpra állni. Csak az önazonosságunk meglelése képes visszakapcsolni minket egy alkotó történelmi folytonossághoz. Nagy tehát a felelősség.
Ugyanakkor a töredezettség láttán meg kell találnunk azt az adekvát módszert, mellyel képesek vagyunk fölmérni a bajt, a rongálódás mértékét. A legtöbb, amit tehetünk, hogy mindenféle kizárólagosságot mellőzve, megpróbáljuk szétszálazni a zsidó lét megélésének különböző módjait, formáit, s tetten érni azt a magyar-zsidó irodalomban, zenében, képzőművészetben is.
Diaszpóra(és)művészet e széles kitekintésű képzőművészeti tárlat címe, mellyel a Budapesti Zsidó Múzeum – szándéka szerint – továbbmegy azon az úton, amely a marginalitásból a fősodor felé vezet minket.
A polgárosodás a rosszfajta feudális függőségek megszűnését csillantotta meg a gettó-zsidóság szeme előtt – mint lehetőséget s Közép-Európában e bűvölet jegyében vetették magukat zsidó testvéreink százezrei a polgárosodás karjaiba. Hatalmas alkotó energiák szabadultak fel. Sok-sok éhezőművész…
De a polgárság árulását sem hallgathatjuk el, hisz Európában többször képtelen volt ellenállni különböző gyilkos parancsuralmi rendszereknek, sőt kiszolgálta azokat. Csoda-e, ha megannyi zsidó luftmentsch az égbe kapaszkodhatott csak. Ők azok, akik benépesítették Jákob létráját – ha nincs hová menekülnöd, se jobbra, se balra, se előre, se hátra, akkor csak fölfelé menekülhetsz!
Auschwitz kimutatta az ember alapvető elvetemültségét, ha nem hisz a Teremtőben, és Isten nem regulázza. Ezért is kell a Tóra ideáljain magasabbra jutnunk, följebb emelkednünk. Istenhez méltó világot képzelnünk.
A zsidóság nem előlegezi a Messiás eljövetelét. Azt tartjuk: akkor mondhatjuk majd, s utólag konstatálva, hogy a Megváltó eljött e Földre, ha nem lesz többé háború, gyilkolás és emberkínzás, nem pedig előtte. Az persze az igazságosság és a béke ideje lesz már, de az az idő még nem érkezett el. Mi mindenesetre várunk, és minden évben egyszer, a széderesti asztalnál külön töltünk bort Elijáhu próféta serlegébe, hátha aznap este, az ünnep fényében betoppan hozzánk… nem tudhatjuk, de készülnünk kell rá! Háromezer év óta ezt tesszük.
A Kabbala átadást, hagyományt jelent – olyan értelemben is, hogy a szellemi világban közvetlenül megismerhető jelentések mellett vannak nehezebben hozzáférhető, rejtett tartalmak is! És a Zohár könyve szerint: „A törvényben minden szónak mélyebb értelme és rejtett titka van. Amit a törvény elbeszél, az csak a törvény köntöse, és jaj annak, aki a köntöst tekinti a lényegnek magának.”
Ilyen értelemben szolgáljuk mi is, mint egy híd (héberül: geser) az átjárhatóságot a tisztán szellemi és az anyagi világ között.
Vajon Kicsúfolt bohócokká válunk-e?
„Báruh hábá bősem Ádonáj…” Áldott, ki az Örökkévaló nevében jön. Hiszem, hogy minden igaz művész az Ő nevében próbál jönni, mert nem tehet mást a világ ellaposodása láttán.
Kiss Józsefet kell ideidézzem, a zsidó költőfejedelmet (ahogy Jászai Mari tartotta róla…): „Kaftános ősöm, nem röstellek én, / Ki a páncélt se mód fölött imádom. / A dalt Tőled örököltem én, / S az mégis legszebb ezen a világon.”
Kiss József talányosan, mégis pontosan fogalmazza meg zsidó önazonosságunkat „Legendák a nagyapámról” című ciklusában: „Honnan jövök? A végtelen időkbül, / Sűrű ködök lepik utamat, / Mindig ott voltam, hol friss élet pezsdül, / Mindig csak tűrt, de bátor és szabad. / Mindenütt ott, hol népek sorsa eldül / S a halál örök folyama szakad; / A mártír-máglya nem riasztott vissza, / Se cirkusz-porond, mely véremet issza. / …Honnan jövök? Az önáltatásból, / Hogy nélkülem nincs élet, se világ, / S mégis igaz – bár milliók vádja vádol / S gúnyolja a rongyos, furcsa daliát; / Kiről nagy eszmék s tettek sora számol, / Betűzzétek csak jól a históriát: / Én – én vagyok, bármennyire tapostak, / Az idők mindig mind tisztábbra mostak.” …Milyen nagyszerű lenne, ha ez az elhivatott világ felé fordulás és zsidó messianizmus nem maradna örökre a kreatív ember „önáltatása”.
Ahogy Spinoza tartotta: az Ótestamentum a zsidóság „utazó hazája”… És tényleg, amióta a Római Birodalom letarolta Izrael földjét, s deportálta az egész ókori zsidó népet Európába, azóta e Javnéban spirituális megőrzésre berendezkedett, különleges történelmű nép, az írás, a Könyv népe lett. Nem véletlen, hogy mi azóta nem embert, hanem Szimhát Tóra ünnepén a Tant, a Törvényt illetjük koronával. Patai József írta: „Szeresd az írást, a szent pergamentet, / Szeresd a lángban fogant szent betűket, / Lásd, őseink értük halálba mentek…”
Amikor e kiállításon Önök egy furcsa installációval találkoznak – zsinagógák maradványaiból felépített rommal -, tudniuk kell, hogy ez a pusztulás emléke, mely minket az Első és Második jeruzsálemi Szentély lerombolása óta kísért.
Ez is biztosítja, hogy a mellékerült kortárs magyar képzőművészet nem valamiféle domesztikálódott avantgárd. Inkább a diaszpóra-lét kiterjedését mutatja, valamint szolidaritási gesztus! Hisz ma már szinte az egész világ egy kisebbség. A Föld maga is kisebbség a bolygók rendszerében, ahogy a személyiség is az eltömegesedésben, vagy a kis népek a nagy népekhez képest, de a nagyok is a világ össznépességének fényében. Miért ne lenne az Alkotóművész is kisebbség?
Az emlékezet tovább tart, mint az élet maga. Mi, a zsidó esküvőknél, a hüpe alatt, mindig eltörünk egy poharat. Ez a kollektív, történelmi emlékezés beépítése különös módon a legprivátabb szférába. Azt sugallja minden zsidónak – épp élete egyik legboldogabb napjára időzítve -, hogy csak kilencvenkilenc százalékig lehetsz önfeledten boldog. Egy százalékot most is izolálnod kell a kollektív tragédia, a Második Szentély lerombolása emlékének, amikor a gaz Titus… S az ember nem függetlenítheti magát ettől a láncolattól.
Köszönet és skajah minden művésznek, aki jelen van itt nálunk. És külön köszönettel tartozom Szegő Györgynek, Thury Leventének – kurátorainknak -, Faludy Juditnak, valamnt Stefanits Istvánnak. Együtt hoztuk létre ezt a vágy-kiállítást, mely ma már messze többet jelent számunkra, mint egy szokványos megmutatkozás. A „Pirké Ávot” szellemét éreztük: „Nem a te feladatod, hogy be is fejezd a munkát, de nem is lehetsz felmentve az alól, hogy részt vegyél benne.”
A Budapesti Zsidó Múzeum köszönetet mond a Diaszpóra (és) művészet című kiállítás kurátorainak: Szegő Györgynek és Thury Leventének a kiállítás megrendezéséért;
az alábbi intézményeknek és gyűjtőknek a kölcsön kapott műtárgyakért: Magyar Nemzeti Galéria • Budapesti Történeti Múzeum, Budapest Gyűjtemény • Szent István Király Múzeum, Székesfehérvár • Deák Gyűjtemény, Székesfehérvár • Budapest Galéria • Szépművészeti Múzeum • Iparművészeti Múzeum • Első Magyar Látványtár Alapítvány • Cigány Szociális Módszertani és Művelődési Központ • Kortárs Művészeti Múzeum • Körmendi Galéria • Petőfi Irodalmi Múzeum • Erdély Miklós Alapítvány • Róth Miksa Múzeum • Fehér László • Passuth Krisztina • Bakonyi Péter • Halászné Bandi Andrea • Bürg Judit • Biró Dávid • Bálint Ildikó • Dr. Levendel Lászlóné;
Szántó T. Gábornak, a Szombat folyóiratnak és S. Nagy Katalinnak az előkészítésben nyújtott segítségért;
saját munkatársainak: Faludy Judit művészettörténésznek a kiállítás szervezésében, Várnai Verának és Lukács Lászlónak a megvalósításban végzett munkájukért;
Stefanics Istvánnak a technikai kivitelezésért.
Köszönet a szponzori segítségért: a CIB Banknak • a Fővárosi Ön- kormányzatnak • a Művelődési és Közoktatási Minisztériumnak • a Nemzeti Kulturális Alapnak és munkatársainak.
És nem utolsósorban köszönet illeti a kiállító kortárs művészeket részvételükért és az együttgondolkodásért.
Címkék:1997-03