Gólesz és identitás – Egy konferencia az új Európa jegyében (Gantner Brigitta Eszter)
Gólesz és identitás
Egy konferencia az új Európa jegyében
Ma Berlinben körülbelül 16.000 zsidó él. Nagyrészük a FÁK országaiból vándorolt be az elmúlt tíz évben.
Ha Berlinben a Hakescher Hof Theaterben jiddis nyelven dalokat énekelnek, akkor a rendezők bizton számíthatnak telt házra. Ha Berlin szívében egy új étterem nyílik – mondjuk „Rimon” néven – akkor esténként nehéz szabad asztalhoz jutni. A napilapok majd mindennap írnak emléktábláról, Holocaust-emlékműről, kárpótlásról, kulturális napokról; beszélnek az orosz zsidók nehézségeiről, a hitközségről, egy új Németországról, amely új zsidó központként is meghatározó lesz Európában.
Kialakult egy „játéktér”, ami zsidókról szól vagy arról, amit zsidónak neveznek, amely kulturális rendezvényektől kezdve, a zsidó éttermeken át, a frissen alakult judaisztika szakokig sok mindent magában foglal – anélkül, hogy e játéktér és az „igazi” zsidók között túl sok érintkezési pont lenne.
A zsidó identitás kérdése éppen ezért talán itt Berlinben a legizgalmasabb. Berlin történelmi múltja, az itt élő zsidók eltérő hagyományai, a környezethez fűződő, gyanakvással, félreértésekkel átszőtt kapcsolat, mind-mind részei egy majdan kiforró német zsidóságnak. Ezzel párhuzamosan egyre több szó esik egy jövendő, közös európai zsidó identitásról, egy nemzeteken felül álló identitásról, melynek a közös európai múlt, tapasztalatok és jövő lesznek az elemei.
Ez az „építő” optimizmus lengte be a Berlinben, 1998 decemberében a „Galut 2000 – Egy európai zsidó identitás felé” címmel rendezett konferencia előadásait.1
Vitaindító – és egyúttal a konferencia legizgalmasabb – előadását Dr. Diana Pinto2 négy olyan esemény ismertetésével kezdte, melyek sokban hozzájárultak ahhoz, hogy az európai zsidóság lehetőségeit, szerepét Európában újragondoljuk.
A berlini fal leomlása, az arab-izraeli békefolyamat, a Vatikán nyitása a zsidóság felé, és nem utolsó sorban a soának a nemzeti (illetve európai) történelembe való integrálása kialakította azt a teret, ahol kiforrhat egyfajta új európai zsidó identitás. Még soha ilyen nyitott nem volt Európa – hangzott el az előadásban – és ezzel együtt még soha ilyen lehetőség előtt nem állott az európai zsidóság.
Új kulturális és szociológiai jelenségekre figyelhetünk fel ebben a nyílt Európában. Ezek közé sorolható a „zsidó tér” („Jewish space”) jelensége, amely Európa majd minden országában felbukkant. Ez a „zsidó tér”, az adott ország zsidóságától – többek között annak nagyságától – függetlenül létezik, s magában foglalja a holocaust integrációját a nemzeti történelembe, és az ún. „pozitív zsidóság”3 jelenségét is. E fogalom itt a zsidóság kreativitására utal, arra a kreativitásra, amely oly sokban gazdagította az európai országok nemzeti kultúráját.
Ebbe a „zsidó térbe” klezmertől kezdve, Hermann Cohen munkásságán át a kulturális napokig minden belefér. A kulcskérdés számunkra az, hogyan reagáljunk erre a valójában nem zsidó jelenségre, határoljuk-e el magunkat vagy tevőlegesen vegyünk részt ennek kialakításában?
Pinto asszony előadásában válaszként mindössze annyi hangzott el, hogy az európai zsidóságnak tevékeny szerepet kell vállalnia az új, demokratikus Európa életében, ehhez kapcsolódóan nyitnia kell a környezet felé, és ez a nyitás felöleli e „zsidó tér” tolerálását is.
Erre a toleranciára lesz képes az új típusú „önkéntes zsidó” („voluntary Jew”) melyről immáron Európa mindkét felében beszélhetünk. Ez az önkéntes zsidó szabadon dönthet önnön zsidósága felől; bármikor elhagyhatja, erősítheti azt, lehet vallásos stb; sem az állam, sem más külső erő nem üldözheti emiatt és nem határozhatja meg a zsidóságának mibenlétét.
Az „önkéntes zsidó” – Európában szabadon választhatja a zsidó identitás bármely formáját – hiszen ez a zsidó identitás sokoldalú és összetett – illetve kialakíthatja a számára legmegfelelőbb formát.
Ezek a jelenségek azok, melyek a közös múlt, hagyományok mellett az új európai zsidó identitás kialakításában jelentős szerepet kapnak, és szinte predesztinálják a zsidóságot, hogy egyfajta nemzeteken felüli avantgarde-ként vegyen részt az új, egységes Európa kialakításában.
Az előadáson átszűrődött az a – Nyugat-Európában oly gyakori – bizakodás Európa jövőjéről, amely nem ismeri a közép-kelet-európai valóságot, vagy ha igen, akkor nem vesz tudomást ennek nehézségeiről. Mintha a vasfüggöny eltűntével minden kiegyenlítődne kelet és nyugat között, mintha nem hordoznának teljesen különböző tapasztalatokat, hagyományokat és lehetőségeket, stratégiákat a jövőre nézve Európa két felének közösségei, melyek között egyébként alig létezik kapcsolat – hiszen alig ismerjük egymást. Az európai zsidó identitás létrejötte egymás és a közös ismerete nélkül aligha képzelhető el.
Hiányérzet maradt a hallgatóban más téren is, mivel az egyik legfontosabb problémára: mit is jelent a zsidó identitás a felvázolt elképzelésben – nem adott választ az előadás. Az előadó többször is hangsúlyozta, Európa nem kínál lehetőséget teljes körű (azaz: vallásos) zsidó életre, így azok számára, akik eszerint kívánnak élni, csak Izrael marad. Ez viszont azt jelenti, hogy az európai zsidó identitásnak semmi köze sincs a valláshoz, az semmilyen mértékben sem határozza meg ez utóbbit – noha ugyanekkor szó esett a zsidó identitás sokrétűségéről, mely természetesen a vallásos érzést is magában foglalja.
Közös európai identitásból beszélt az előadó, közös világképet feltételezve ezzel, mely a múltbeli tapasztalatokból, hagyományokból is táplálkozik. Márpedig a zsidó hagyomány igen szorosan kötődik a valláshoz, anélkül el nem képzelhető. Amennyiben eltűnnek a múltban, hagyományokban gyökerező kötelékek, ha ezáltal feloszlik a közösség – egyrészt a vallás kiszűrésével, másrészt ama szabadság révén, mely szerint mindenki saját maga határozza meg zsidósága mibenlétét – akkor előbb-utóbb maga a zsidó közösség fog felbomlani, felolvadni környezetében. Ebben az esetben viszont már nincs értelme közös európai zsidó identitásról beszélni. Az előadó által felvázolt egységes európai identitás lehetősége semmiféle kérdésre sem adott választ, csak újabbakat vetett fel az amúgy sem egyszerű témában.
Ugyanígy az identitás kérdéséről szólt Emmanuel Moses francia író, aki a nyelven, a használt nyelven keresztül próbálta meghatározni az identitást. Az európai zsidó írók számára a nyelv mindörökre elveszítette ártatlanságát. Míg az amerikai vagy izraeli írók számára a „nyelv egyenlő világ” jelenségének igazsága nem változott, addig az európai író, még- inkább pedig a költő használatában a nyelv csak erőtlen, lassan szétmálló eszköz marad. A választó vonal pedig a Soá.
A galut és a diaszpóra koncepciójának történetét vázolta fel előadásában Michael Galchinsky, az atlantai egyetem szociológia professzora. Bemutatta e két fogalom szerepét a prófétai és rabbinikus irodalomban, majd részletesen ismertette a politikai gondolkodásban való megjelenésüket. Beszélt az új Európában jelentkező „rugalmas” diaszpóráról amely sokféle identitásból tevődik össze. Ezt a diaszpórát tehát egyrészről a „belső” sokszínűség határozza meg, másfelől pedig az a tény, hogy egy az Európában élő különböző kultúrájú csoportok között. E kijelentés hallatán rögtön felmerül a kérdés, mennyiben sorolható be az Európában élő etnikai csoportok (mint pl. Németországban a török kisebbség stb.) közé a zsidóság, hiszen meglehetős különbség áll fenn egyfelől az említett csoportok másfelől az európai zsidóság helyzete, háttere, szocializációja és között.
A diaszpórában fellelhető sokféle identitás veszélyeire mutatott rá a konferencia befejező előadásában Göran Rosberg4 stockholmi újságíró. A Soá és Izrael a háború utáni zsidó nemzedék identitásának tartópillérei, melyek azonban napjainkban, az új generációk identitásában egyre kisebb szerepet játszanak.
Magunk határozzuk meg, mit jelent zsidónak lenni (ebben a kérdésben egyetért Pintoval) és ez a meghatározás sok esetben már „folklorisztikus” elemeket hordoz. Pintoval ellentétben az előadó azonban hangsúlyozta, hogy igenis meg kell találni a közös elemeket, amelyek az európai galut zsidóságát összefűzik, hiszen ha a hagyományt, vallást és az ehhez tartozó fogalmakat Izraelbe „száműzzük”, akkor ismételten felbukkan a már említett probléma: milyen alapon nevezzük magunkat zsidónak, mitől vagyunk mi itt még zsidók?
Végül Pintoval, Galchinskyval szemben Rosberg hangsúlyozta, hogy az olyan kategóriák, mint pl. a pluralizmus, a multiplex identitás, stb., csak felolvadáshoz, megszűnéshez vezethetnek. Ha az európai zsidóság nem talál valamiféle közös nevezőt, nem tudja meghatározni önmagát, akkor a zsidó fogalma a jövőben nem lesz használható. A zsidóság, a zsidó kultúra túlélése nem választható el a következő kérdésektől: mit jelent zsidónak lenni, és vajon a világ zsidóságát összeköti-e a kollektív történelmen és a talán nem is annyira közös jövőn túl más is?
Jegyzetek
-
„Galut 2000 – Towards a European Jewish Identity” – Colloquium, Berlin 1998 december 5-6. A szervező a Geser (Híd) nevű, fiatalokból álló csoport volt, amely maga is az önálló arculatú európai zsidóság megteremtését tűzte zászlajára.
-
Dr Diana Pinto, történész és az Európa Tanács Politikai Igazgatóságának Kelet-Európával foglalkozó tanácsadója
-
Pozitív zsidóság: a fogalom részletes magyarázatát lásd az előadás hátteréül szolgáló írásban: Diana Pinto: Új zsidó azonosságtudat az 1989 utáni Európában. Szombat: 1997. november.
4 az előadáshoz lsd: Göran Rosenberg: Das jüdische Dilemma,: Lettre International, 1997 tél
Címkék:1999-03