Gödörbe be, gödörből ki
Gödörbe be, gödörből ki?
Hosszú cikk jelent meg a decemberi Szombatban, szerzője Gadó János. A Mazsike tizedik születésnapjára készült az írás. Évtizedet áttekintő cikknek íródott, de inkább vitaindításra alkalmas. A Mazsike alapítóival készített hosszú magnóinterjúk rövid részletei is szerepelnek Gadó írásában. A velem készített magnófelvétel két kiragadott részletét a megjelent változatban félreértelmezték. A lényeges tévedéseket igazítom ki, a valóság iránti feltétlen tisztelet okán.
A Mazsike előtörténetéről, majd megalakulásáról november végén számoltam be a Magyar Nemzetben, nagy, egész oldalas cikkben. Ott már megírtam, hogy Szimcha Dinitzcel, a Cionista Világszervezet (Jewish Agency/WZO) vezetőjével a Mazsike megalakítása előtt többször is konzultáltam, de Magyarországon kívül. Csak 1988 nyarán jött először Dinitz Magyarországra, a cikk viszont 1986-ot említi, tévesen. Ugyanis 1986-ban teljes képtelenség lett volna, hogy egy prominens cionistát beengedjenek a Kádár-rezsim uralma alatt lévő „népköztársaságba”. 1988 nyarán viszont Dinitz már pénzt is ígért Budapesten az alakulóban lévő Mazsikének. Amit a szervezet rendben meg is kapott, és a Lauder-Javne iskola előkészítésére fordított.
A másik elcsúszás Kádár Ivánnal, a Mazsike főtitkárával kapcsolatos, aki viszonylag későn, az alakuló közgyűlés előtt három hónappal kapcsolódott be az előkészítő munkáiba. Mezei András hozta közénk mint régi barátját.
Kádár Iván kedves egyénisége szerencsésen és eredményesen fékezte a vezetőségen belüli személyeskedéseket, rivalizálásokat. Kiegyensúlyozó szerepet töltött be, és kisebb-nagyobb anyagi forrásokat is szerzett a Mazsikének. Például a BB (Budapest Bank) monogramos székek még ma is a Garay utcában szolgálnak. A később zátonyra futott Mazsike-SZDSZ kapcsolatoknak is Iván volt a bábája, majd kulcsembere. Legjelentősebb tette valószínűleg az Amitours előkészítése volt. A Likud egyik pénzügyi vezetője, Arje Klang Jeruzsálemben ösztönzött bennünket a létrehozatalára. Az utazási iroda burkolt célja a Magyarországon átmenő szovjet alijaútvonal fedése és segítése volt. Mint vezérfonal és biztonsági kötél. Az amerikai-izraeli tulajdonosi szerkezetre utalt az iroda neve, a konstrukcióban még a Szerencsejáték Rt. is helyet kapott.
Nem sokkal utóbb azonban az SZDSZ-szel kapcsolatos elképzelések kudarca és a helyzet politikai feloldhatatlansága Kádár Ivánt egyre mélyülő búskomorságba kezdte sodorni. Hamarosan lemondott parlamenti képviselői mandátumáról, visszahúzódott a cselekvő életből is, majd végleg elhagyott bennünket. Halálával egy tevékeny és vonzó egyéniség távozott a közéletből, ellentmondásos sorsa a magyar zsidóság hányattatásait is visszatükrözi.
Még mindig a Szombat decemberi cikkéről szólva, Feldmájer Sándor rövid nyilatkozatában Pozsgay Imrével kapcsolatosan bonyolódott téves feltételezésekbe. A vele való érintkezést valójában Nemeskürty István és Csoóri Sándor hozták létre. Az ’56-os „népfelkelés” fogalmáig előrejutott Pozsgay befogadta a Belgrád rakparti Hazafias Népfront-székházba, az ún. Rakpart Klubba a Mazsike előkészítő bizottságát is, más rendszerváltoztató, ellenzéki szerveződésekkel együtt. Néhány hónappal később bátor kiállású nyílt levélben köszöntötte a Mazsike megalakulását.
Téves elképzelés az is, hogy a Mazsike légüres térben, vákuumban született volna. Az elindulás és a megmozdulás esélyeit három külső sarokpont erőtere szabta meg. A ’67-es vereség után két évtizeddel az araboknak újra sikerült artikulálni önmagukat Izraelben. A kirobbanó és elhúzódó intifáda végül a békefolyamat felé is vezetett. Második elem, hogy Berlinben inogni kezdett a „fal”, és a megroppant „szocialista tábor” ijedtében Izrael felé is nyitni kezdett. A harmadik sarokpont a Szovjetunióban volt. A gorbacsovi bomlás folyamata a hét évtizedes diktatúra után a zsidó újjászületés, sőt esetleg a tömeges alija lehetőségét is fölvetette.
A Mazsike jelentőségét a kommunista blokk összeomlása értékelte fel, de néhány évvel később ugyanez le is értékelte. A nyugati világ időközben elveszítette érdeklődését a posztszovjet államok iránt. Néhány súlyos belpolitikai tévedés is hozzájárult a Mazsike szervezeti megroppanásához. Néhány esetben a Mazsike vezetői egyszerűen nem vették észre a buktatókat és a csapdákat, de előfordult az is, hogy látták ugyan a gödröt, a rossz kanyarvétel miatt mégis beleestek.
Az utóbbi hónapokban viszont újjászületett az esély. A Mazsike óvatosan kikapaszkodhat a gödörből, ha élni tud az új lehetőségekkel.
Rózsa T. Endre
Címkék:1999-04