Gesztus
December végén, január elején tömegével hozza a posta a karácsonyi és újévi jókívánságokat. Különféle állami szervek, társadalmi szervezetek, kulturális intézmények tisztelik meg így szerkesztőségünket, s igazából nem tudja az ember, hogy örülnie kell-e a figyelmességnek, hogy számon tartják és e gesztussal megbecsülésüket fejezik ki, vagy azon szomorodnia, hogy még mindig figyelmen kívül hagyják, s valójában nem tudják kezelni az egyébként oly tiszteletben tartott másságot, mely abban is megnyilvánul, hogy mi, zsidók történetesen a többségi társadalométól eltérő ünnepeket tartunk.
Elnéző mosollyal tesszük félre ilyenkor az üdvözlőlapokat, s csak akkor gondolkodunk el komolyabban, ha példának okáért a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogok országgyűlési biztosa feladó bélyegzővel érkezik Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet! kívánó levél.
A gesztus akkor ér valamit, ha személyre szabott, ha a címzett valóban úgy érezheti, neki, hozzá, érte szól. Figyelmetlen, végig nem gondolt aktusként éppen ellenkező hatást válthat ki, mint az egyébként nyilván jó szándékú gesztustevő véli.
Mégsem megsértődni, hanem egy tanuló demokrácia botlásait korrigálni lenne közös feladatunk. Gesztusokat gyakorolni – gesztusokért cserébe.
Címkék:1996-02