Fent és lent – A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület tizedik születésnapjára
Fent és lent
Az 1998 nyarán a Mazsihisz által rendezett nagyszabású Zsidó Kulturális Hét nemcsak nyitánya, hanem záróakkordja is volt egy korszaknak: ezzel teljesedett ki a zsidó hitközség hegemóniája immár nemcsak az eddig is uralt zsidó közélet, hanem a kulturális „szolgáltatások” terén is.
1998-ban még minden másképpen volt. Könyvkiadás, zene, színház, tánc, tudományos kutatás: ezek a területek öntörvényűek voltak, művelőik már jóval a rendszerváltás előtt kivívták maguknak a jogot, hogy a zsidó témát – korlátok közé szorítva ugyan – de mégis autonóm módon dolgozzák fel. Ám a magas kultúra csúcsairól leszállva zsidó politika, közélet, civil társadalom helyén 1988 előtt jószerével csak sivatagot lehetett találni. Ezt a sivatagot szántotta föl a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, az első pillanattól úgy nyomulva előre, mint vajban a kés. 1988-ban a Mazsike (a vallásgyakorlás kivételével) jóformán monopóliummal rendelkezett a zsidó közéletben. Ez a monopólium természetesen nem adminisztratív intézkedés folytán jött létre, épp ellenkezőleg: a demokratizálódó közéletben első szabad, öntevékeny zsidó erőként megjelenő Egyesület „tarolt”: egyedül volt a pályán, egyszerre sokfelé kezdeményezett, és nem volt vetélytársa. Az Egyesületet barátságtalanul figyelő és azt riválisnak tekintő Hitközség örült, hogy élt. Hiteles zsidó civil kezdeményezés jószerével csak az Egyesület keretein belül létezett. (A többi zsidó szervezet csak ezután jött létre.) Alapítói, jó érzékkel olyan tágan határozták meg működési körét, hogy abba a nyugdíjas klubtól az avantgárd művészetig, a cionizmustól az önvédelemig, a zsidó kultúra napjától a tudományos konferenciáig minden belefért. A lehető legjobban sikerült a „megfelelő csapást a megfelelő időben” elvet alkalmazni: épp a kellő időben, a megfelelő hangvétellel, és a megfelelő tartalommal indították útjára az (akkor még) egyetlen önálló, demokratikus zsidó civil szervezetet.
Ma, 1998-ban a Hitközség gyakorlatilag hegemóniával rendelkezik a zsidó közélet és politika terén, és immár a zsidó kulturális élet legfőbb szervezőjének és mecénásának címét is magáénak mondhatja. A Mazsike erejéből kevésre telik: energiáit leköti havi négy társasági estjének és néhány további programjának megszervezése.
Hogyan jutottunk idáig? Hogyan lett tíz év alatt az elsöprő lendülettel induló Magyar Zsidó Kulturális Egyesületből tisztes színvonalon működő, politikailag könnyűsúlyú társasági kör? Hogyan támadt föl a rendszerváltás idején sokak által már leírt Hitközség? Miért cserélődtek föl ilyen radikálisan a szerepek?
I. Hogyan jutott a Mazsike a csúcsra?
A magyarországi zsidóság 1948 után a világ zsidóságától teljesen elvágva élt. Az itt megjelenő, megerősödő ideológiai trendek Magyarországon ismeretlenek maradtak, vagy éppen átok alá estek (cionizmus). Mivel a zsidó világ legitimációjának bázisát épp ezek adták, a „magyar zsidóság” fogalma legitimáció híján kiürült. Ennek megfelelően kiürült az erre a fikcióra épülő intézményrendszer, a Hitközség is. A fiatalabb nemzedék az asszimiláció útját választotta, mivel a vallási rituálékra szűkült, és a holocaustba feledkezett hivatalos zsidó közösségnek semmi vonzereje nem volt a számára. Így szakadt két részre a magyarországi zsidóság: a magasan kvalifikált, világi dolgokban jártas, de a judaika terén szinte teljesen analfabéta középnemzedékre és az idősek nemzedékére, amely még ismeri a „jiddiskejtet”, de a modem világból kiesett. Mikor a középnemzedék a 60-as évek végétől kezdett ráeszmélni, hogy a szocializmus a zsidóság gondjaira nem hozott megoldást és elkezdett tapogatózni a visszaút irányába, kevés kapaszkodót talált. A legerősebb kötődési pont természetesen a Holocaust volt. Nemcsak a családból áthagyományozódott elbeszélések, hanem a könyvpiac is ebben a témában kínálta a legtöbb olvasnivalót. Ezen kívül az ókori zsidó történelem, amerikai zsidó regényírók, majd – a hetvenes évektől kezdve – épp a középnemzedék lelki vívódásai voltak megtalálhatók a könyvpiacon. A kortárs zsidó világból az információs blokád miatt gyakorlatilag nem érkezett „üzenet”. A zsidóság irányába bizonytalan léptekkel visszafelé tapogatózó középnemzedék zsidó identitása meglehetősen diffúz, bizonytalan volt, dominált benne a „negatív tudat”, az üldözéstől, kirekesztéstől való félelem1. Ugyanakkor ebben a rétegben mohó tudásvágy élt, nyitott és befogadó volt minden információ iránt Az ideológiailag el nem kötelezett, minden irányban nyitott, elsősorban demokratikus elveket valló Egyesületet épp ennek a nemzedéknek találták ki (illetve találta ki ő sajátmagának). A Mazsike elutasított minden kirekesztést, mikor deklarálta, hogy bárki tagja lehet, aki céljaival azonosul. A tudás gyarapítása, demokratikus önszerveződés, testvéri kapcsolat a magyar társadalom progresszív részével (a befogadás megerősítései), minden ideológiai kényszer elutasítása: ez pontosan az a közeg volt, amelyre a bizonytalan identitású középnemzedéknek szüksége volt ahhoz, hogy egy közösségben otthon érezze magát. A feszültségeiket eddig magukban hordozó emberek tódultak az Egyesület zászlaja alá.
Szembetalálkoztunk az emberek gátat nem ismerő óhajával, hogy beszélni róla, beszélni róla. Emlékszem, hogy hiába béreltünk ki egy százfős helyiséget a bölcsészkaron, egyszerre háromszázan jöttek el oda.2 (Bollmann Györgyi)
A Mazsike zsidó külkapcsolatok szempontjából egyedülállóan kedvező időpontban jött létre. A magyarországi zsidó közösség (amely a legnagyobb, jószerivel az egyetlen számottevő Közép-Európában) ébredése, önszerveződése arra az időszakra esett, amikor a többi szocialista ország (a zsidó szempontból 1968 óta elhanyagolható Lengyelország kivételével) még a vasfüggöny mögöttinek minősült. Magyarország úttörő szerepe a keleti tömb politikai változásaiban természetesen magával hozta a magyarországi zsidó közösség úttörő szerepét is: 1988-ban a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület alighanem az egyetlen autonóm, önszerveződő zsidó közösség volt az Elba és Vlagyivosztok között. A szovjet refuznyikok csoportjai, majd a tömeges szovjet alija más lapra tartoznak: a Mazsike roppant újdonsága abban rejlett, hogy a demokratizálódás folyamata során született meg, az állam jóváhagyásával és a társadalom politizáló részének szimpátiájától övezve. A zsidó ügyek iránt mindig fogékony nyugati médiában, valamint a világ zsidóságában (mindenekelőtt a mértékadó Izraelben) nagy érdeklődést és rokonszenvet váltott ki az Egyesület jelentkezése – annál is inkább, mert a kétféle totalitarizmustól sújtott közép-kelet-európai zsidóság első „életjelét” látták benne.
1986-ban Szimcha Dinic, a Szochnut elnöke budapesti találkozónk során azt mondta nekem: ami van, az van, kezdjétek el a munkát, majd küldünk pénzt. (Rózsa T. Endre)
Hasonló megítélésre számíthatott az Egyesület a hazai közvéleményben. 1988 vége felé már a békés forradalom első periódusát élte a magyar társadalom változások iránt fogékony része; a forradalmakban mindig jelentkező testvériség, a „mindenki mindenkit szeret” időszakát. Erre az időszakra esett a zsidóság újrafelfedezése. Az eddig nem létezőnek tekintett zsidóságnak azon vonásai jelentek meg a nyilvánosságban, amelyek alkalmasak voltak arra, hogy a magyar társadalom zsidók iránti rokonszenvét kiváltsák, a forradalmi testvériség hangulatának megfelelően: a Holocaust tragédiája; a zsidó vallás szépségei; a zsidók szerepe az ország gazdaságában, kultúrájában; az eddig tabunak számító Izrael stb. Az élőhalott, semmiféle impulzust ki nem bocsájtó és be nem fogadó Hitközség alkalmatlan volt arra, hogy a társadalomban fölébredt érdeklődésre válaszoljon.
1986 táján elmentem X főrabbihoz azzal, hogy tanulni szeretnék. Kereken elküldött. (Bányai László)
1985-ben elmentem Y főrabbihoz és elmondtam neki, hogy szeretnék megismerkedni a hagyománnyal. Erre valami hosszú választ adott, hogy akkor menjek el a templomba, üljek le az emberek közé, ismerkedjek, és ott majd kialakul valami… Egyszóval elküldött. (Gergely István)
Annál alkalmasabb volt rá az újonnan alakult Egyesület, amelynek vezetői, de tagságának döntő többsége is mélyen benne éltek a változásokban. A Mazsike a békés forradalom hullámain hajózott, tökéletesen szélirányba fordulva. Az asszimilált, a társadalmi progresszióból a zsidóság felé visszatérő magasan kvalifikált középnemzedék, amelynek soraiból az Egyesület vezetői kikerültek, „egy húron pendült” azzal a magyar elittel, amely a változások kezdeményezője és kivitelezője volt. Az asszimilációban felnőtt középnemzedék tökéletesen beszélte a magyar progresszió nyelvét, érzékenyen reagált annak impulzusaira. Legszebb példája volt ennek az Egyesület részvétele az 1989. március 15-i ünnepségen (természetesen az ellenzéki demonstráció résztvevői között), amikor a felvonulást támogató másfél tucat szervezet között a Mazsikét éppúgy megéljenezte a százezres tömeg, mint a Fideszt vagy a Bajcsy Zsilinszky Társaságot. A Mazsike fejlődése, kibontakozása szinte tökéletesen egybeesett a magyar politikai elit kulcsfontosságú szervezeteinek, a majdani országos nagy pártoknak az elindulásával.
Mint fentebb már szó esett róla, a magyar zsidóság addig monopóliummal rendelkező képviselete, a vallási alapon álló MIOK (Magyar Izraeliták Országos Képviselete) egyáltalán nem tartott lépést a változásokkal, a magyar társadalomban végbemenő békés forradalom számára föltehetőleg semmi egyebet nem jelentett, mint az antiszemitizmus veszélyének újbóli megjelenését. A MIOK 1989 évi küldöttgyűlésén az akkori elnök jónak látta bevezetőjében Grósz Károly MSZMP első titkár szavait idézni. Amennyire bénult volt azonban a vallásos alapon álló hivatalos zsidóság, annyira nyitott, energikus és tevékeny volt az asszimilációban felnőtt középnemzedék, az Egyesület alapítója. A hivatalos zsidóság azonosságtudatának, legitimációjának középpontjában a Holocaust állott, ami az adminisztratív merevségen túl szellemileg is bénította a magyar társadalom felé való közeledést. Az asszimilációban felnőtt középnemzedék viszont képes volt tudatában ezt a nyomasztó terhet annyira háttérbe szorítani, hogy ez a magyar közélethez is kötődő aktivitásukat ne akadályozza. (A Holocaust persze hamar napirendre került, de akkor is csak egyike volt a Mazsike által felkarolt témáknak, a zsidó kultúra, hagyomány, történelem, cionizmus stb. mellett. A Holocaustról szóló diskurzust pedig sikerült a nyilvánosságban úgy irányítani, hogy azzal nem magyarok és zsidók szembenállását, hanem összetartozását hangsúlyozták.) A hivatalos zsidóság bénultsága miatt tehát az Egyesület szervezői előtt gyakorlatilag „szabad volt a pálya”. Az akkori közélet valósággal tobzódott a frissen megszerzett demokratikus nyilvánosságban, ami az átalakulás egyik hajtómotorja volt. A középnemzedék ebben a közegben úgy élt, mint hal a vízben, ami az országos közéletben gyakorlatilag monopóliumhoz juttatta a zsidóság témájában.
A magyarországi zsidóság múltjában és jelenében számtalan olyan tényező volt, amelyet az elmúlt rendszer tabu alá vett a zsidóság szerepe a magyar történelemben, a Holocaustért viselt felelősség, a modernkori zsidóság mibenléte, Izrael állam és a magyar zsidó közösség stb. Gyakorlatilag a magyar zsidóság teljes egészében újradefiniálásra várt. A Mazsike munkásai hallatlan lendülettel láttak neki ennek a munkának, és a forradalmi átalakulás rövid, de nagyon jelentős pillanatában egyedül voltak a porondon. Tudományos konferencia, vitaklub, zsidó iskola, képzőművészeti kör, cionizmus és még számtalan kezdeményezés – mind az Egyesület keretében zajlott vagy onnan indult el. Aki ebben a kérdésben hiteles eligazítást várt, az természetesen errefelé fordult.
A Mazsike által szervezett rendezvények intellektuális súlyára már a kezdeti időkben számos nem zsidó értelmiségi felfigyelt. (Fasang Árpád)
A középnemzedék a hajlandóságon, az elszántságon kívül rendelkezdett mindazon eszközökkel, amelyek e nagyszabású projekt kivitelezéshez szükségesek: széleskörű kitekintéssel, kapcsolati tőkével.
K. P. akkor a KISZ KB kultúrosztályán dolgozott. Tudomásom szerint ő volt az, aki elvezette a Pozsgayhoz a Mazsike szervezőit. Filmes vonalon ismertük őt, így került a lista, amit akkor már a Jancsótól a Nemeskürty-ig sokan aláírtak, Pozsgay kezébe… Mindig K. P. volt az összekötő kapocs. Ő zsidó volt, de nem járt zsidó körökbe. De amikor megkeresték ebben az ügyben, nagyon segítőkész volt. Ez 87-88 fordulóján volt, akkor még az ilyesmi nem volt olyan magától értetődő. Később ő is benne volt a Mazsikében. (Feldmájer Sándor)
Nem volt helyiségünk. Amikor készültünk az alakuló ülésre, azt találtuk ki, hogy megkeressük Berend T. Ivánt, az Akadémia elnökét. És az Ivántól nagyon egyszerű volt elkérni a termet. Ő ugyan nem akart a Mazsikével semmiben közösködni, de a termet odaadta egy pillanat alatt… Természetesen ingyen kaptuk meg…, mert 1988-ban még nem tudta senki Magyarországon, hogy ilyen termekért fizetni kell. (Bollmann Györgyi)
Volt egy kulcsember. Kádár Iván… nélküle ez a szervezet soha nem jött volna létre. Ugyan létrejött egyfajta értelmiségi kör, de ez megmaradt volna széplelkek gyülekezetének… Kádár Iván csinált ebből egy ütőképes szervezetet úgy, hogy belekapcsolta egyrészt a pénzt, másrészt pedig ösztönzött a nemzetközi kapcsolatok létrehozására. (Rózsa T. Endre)
II. Miért kezdett a Mazsike széttöredezni?
A Mazsike, mint a magyar zsidó középnemzedék autentikus terméke, nem simult bele a nemzetközi zsidóság nagy szervezet-rendszerébe. Az Egyesület filozófiája, szervezeti felépítése döntő mértékben a magyar demokratikus átalakulás terméke volt, amely azt a hatalmas zűrzavart, amit a zsidóság definíciója jelentett, a „virágozzék száz virág” elvének alkalmazásával próbálta lecsillapítani.
…átugrottunk ezen a definíción és ezt nagyon jól tettük. Mert ez teljesen leblokkolta volna a működést. Sőt, teljesen nyilvánvaló volt, hogy keresztényeknek is helyük van ebben a szervezetben. (Hernádi Miklós)
A nemzetközi zsidó életben viszont a számtalan szervezet mindegyike kihasított magának egy darab ideológiát politikai (cionisták) vagy vallási alapon (reform, konzervatív, ortodox). Ez a dinamika gyakran szembeállítja egymással a különböző szervezeteket Korunk zsidó világa – főleg vallási okok miatt – a széttagolódás irányába halad. Így a nagy zsidó szervezetek nem tudtak mit kezdeni a Mazsike „nálunk mindent szabad” filozófiájával. A pesti entellektüel közép- nemzedék, amelynek politikai szocializációja egybeesett egy üdvtan lebomlásával és nevetségessé válásával, idegenkedett az erősen ideologikus zsidó szervezetektől, amelyek így inkább saját lerakatokat létesítettek. Bürokratikus tehetetlenségi erejük amúgy is ebbe az irányba lökte őket. A Mazsike után életre kelt zsidó szervezetek (valamint a Hitközség) kivétel nélkül mind beleilleszkedtek a világ zsidóságának organizációs hálózatába, ahonnan aztán „pénzt, paripát, fegyvert” kaptak. A Mazsikét csak addig tartotta számon a zsidó világ, amíg nem jöttek létre a nemzetközi zsidó mamut-szervezetek honi lerakatai, amelyek anyagi lehetőségeikkel és nemzetközi kapcsolataikkal számos embert elszívtak az Egyesületből.
Miután az ideológiai pluralizmus a zsidó azonosságtudat semmilyen formáját nem tiltotta ki az Egyesületből, már az alapítás pillanatában (sőt, már azt megelőző beszélgetéseken is) jelen volt a „ki a zsidó, mi a zsidó” kérdéskör, amely mindenkor szenvedélyes viták okozója. Ez kezdetben még fokozhatta is az Egyesület dinamizmusát, hiszen az emberek sehova máshova nem mehettek, hogy az őket foglalkoztató súlyos kérdéseket megbeszéljék. A lávaszerűen előtörő fájdalmak, kételyek, szemrehányások gyakran felizzították az eszmecserék hangulatát, amelyeken a hangnem néha valóban eldurvult.
Már az alakulás előtti megbeszéléseken is rettenetes szócsaták zajlottak… Voltak, akik számon kérték a másiktól, hogy „te eddig hol voltál és hol volt a te zsidóságod és miért szólsz ebbe bele”. (Bollmann Györgyi)
Ami azonban kezdetben dinamizálta az Egyesület összejöveteleit, az később bénító hatásúvá vált. A zsidóság mibenlétének addig elvi kérdése hirtelen közvetlen politikai súllyal telítődött, amikor az állami vezetés a zsidóságnak is fölkínálta a kisebbségi nemzetiségi státuszt. Egy határozottabb elképzelésekkel rendelkező, erősebb identitású, a lehetséges politikai előnyöket átlátó kisebbség kedvező esélyt látott a nemzetiségi státusban, és az ajánlat elfogadására tett javaslatot a nyilvánosság előtt. A többség azonban az etnikai-kisebbségi definícióból azonnal az üldöztetések korának faji kirekesztésére asszociált, aminek következtében elszabadultak az indulatok. Dühödt és kétségbeesett hangok hallatszottak, felzaklatott emberek kikérték maguknak az újbóli megbélyegzést, tiltakoztak és követeltek.
A nemzetiséggé nyilvánítás egy agyrém, mely egy hájfejű rohadt antiszemita utolsó strici (és még finom voltam) fejében született, „születhetett” csak meg…. A mostani javaslatuk is csak azt a célt szolgálja, hogy fájdalmas számukra, hogy nincsen pontos nyilvántartásuk a zsidókról. (olvasói levél a Mazsike hírlevél 1989/2 számából.)
Az Egyesület vezetése ilyen körülmények között nem tehetett mást, minthogy demokratikus felfogásához illően az eltérő véleményeknek hangot adott és leszögezte, hogy a kisebbségi státus választása mindenkinek egyéni joga, sem a kötelezés, sem a tiltás nem járható út. A kérdés fölötti vita nem szakította szét az Egyesületet, de sorait kissé szétzilálta, és egyáltalán nem tett jót az addig a Mazsikében uralkodó konstruktív légkörnek. Az ideológiai pluralizmus, a középnemzedék számára oly magától értetődő szellemi tolerancia a sajátos közegben romboló hatásúvá vált.
Felmorzsolódtunk az ideológiai vitákban. Már az is óriási harc tárgya volt, hogy a Szombat címlapján ott legyen-e a két kőtábla vagy nem. (B. Turán Róbert)
A demokratikus berendezkedés a szervezeti kereteket is ingataggá tette. Az efféle elvek meghirdetése sem a zsidó közösségen belül, sem az állam- hatalommal való kapcsolatban nem volt szokásban. A zsidóság képviseletében 1944 előtt oligarchikus, 1948 után diktatórikus stílus érvényesült, a zsidó vezetés így építette ki kommunikációs csatornáit a közösség intézményeivel, amelyek többé-kevésbé hatékonyan működtek. A demokrácia, a decentralizáció és az ideológiai pluralizmus rendkívül attraktív volt a kezdeti időszakban – e nélkül az Egyesület nem is lett volna képes magához vonzani több ezer embert és számtalan kezdeményezést. Kohéziós erőt ugyanakkor nem jelentett. A Mazsike által indított bármelyik kör önállósíthatta magát, ha az adott keretek már szűknek bizonyultak vagy felerősödtek az egyéni ambíciók. A zsidó közösség szempontjából ez természetesen hasznos is lehetett (melynek legjobb példája az Egyesület által elindított iskola), de ami kezdetben előny volt, az hónapok múlva már azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy az Egyesület keretei kiürülnek. (A Mazsike 1989/3-as hírlevele tizenkét kör tevékenységéről tudósított. Egy 1994-es hírlevél tanúsága szerint viszont már csak egy kör működött: a hétvégi kirándulók Makkabi-köre. A többi programot az ügyvezető igazgató, az Egyesület egyetlen fizetett alkalmazottja szervezte és irányította.)
Ugyanígy zavarodottsághoz vezetett a demokratikus elv az államhatalommal való viszonyban is. A modernkori hagyomány Magyarországon a zsidókat felekezetként definiálta, eszerint alakult a közösség egész intézményrendszere, és efelé hajtották a közösségbe beépült reflexek is. (Forradalmi korszakokban – 1918, 194548, 1956 – történtek kísérletek, hogy ezeket a kereteket megváltoztassák, ám a bukott forradalmakkal minden maradt a régiben.) Az államhatalom, az 1989 előtt rendszer jogutódjaként természetesen a vallásfelekezeti alapon álló Hitközséget fogadta el a zsidóság képviselőjeként.
Az Antall-kormányon belül az szóba sem került, hogy ne a MIOK (illetve jogutódja: a Mazsihisz) legyen a kormány hivatalos partnere… Noha az MDF akkori vezetőségében szerencsésebbnek találták volna, ha a MIOK-ot minden vitán felül álló és támadhatatlan vezetők irányítják. 1991 januárjában delegációba mentünk a Síp utcába, mert az MDF programjába bevettünk a zsidóság vezetőivel való hivatalos kapcsolattartást is… Ugyanakkor én személy szerint a Mazsike vezetőivel is (Kádár Ivánnal, Zala Tamással és Rózsa T. Endrével) nagyon jó kapcsolatban voltam. Ők eljöttek a lakásomra és itt találkoztak az MDF vezetőivel, többek között Für Lajossal és Jeszenszky Gézával. (Fasang Árpád)
A zsidó pluralizmus elvén álló Egyesülettel az állami bürokrácia nem tudott mit kezdeni. Neki, hogy a dolog megfoghatóvá váljon, a „vallás” vagy a „nemzeti kisebbség” rubrikába beírható partner kellett. Az előzőt lefoglalta a Hitközség, a Mazsikének, ha az állam közvetlen tárgyalópartnere akart lenni, az utóbbival kellett volna próbálkoznia. Ez azonban, a fent leírt tiltakozó hullám miatt nem volt reális alternatíva. Így végül az Egyesület vezetőségéből egy radikálisabban gondolkodó kisebbség megalakította a Magyarországi Zsidók Nemzeti Szövetségét (Mazsinesz), azzal a céllal, hogy megszerzi a nemzetiséggé váláshoz szükséges ezer aláírást. (A nemzetiségi törvény alkotói 1989-ben ezt a kiskaput külön a zsidóság kedvéért hagyták meg, látva, hogy az adott pillanatban az irracionálissá dagadt tiltakozással szemben a nemzetiségi gondolat zsidó híveinek nincsen esélyük.) A Mazsinesz azonban ténylegesen, a nyilvánosság számára kézzelfoghatóan soha nem működött. Nem volt olyan számottevő tényező sem a honi, sem a nemzetközi zsidó közéletben, amely a nemzetiségi alapú szerveződést támogatta volna. Az Egyesület pedig demokratikus, pluralista hitvallásával két szék közt a pad alá esett.
A forradalmi korszakot kísérő lázas közéleti aktivitás az új rendszer megszilárdulását követően mindig alábbhagy. A civil társadalom „elfáradása”, visszahúzódása és a bürokratikus intézmények előtérbe nyomulása korántsem meglepő jelenség. Az 1989-es magyar ellenzéki kerekasztal munkájában egykor résztvevő szervezetek mára vagy bürokratikus politikai párttá váltak (MDF, SZDSZ, Fidesz) vagy eltűntek a süllyesztőben (Bajcsy Zsilinszky Társaság). A kérdés tehát nem annyira az, hogy miért hanyatlott le a Mazsike a lendületes kezdés után, hanem inkább az: miért nem tudta forradalmi szerepét úgy intézményesíteni, ahogy azt az ellenzéki mozgalmak tették Magyarországon 1990 után? Ez utóbbiak, ha később marginalizálódtak (MDF) vagy egészen más formájúvá alakultak is (Fidesz), egykori politikai stílusukat örökül hagyták a közösségre (korántsem mindenki örömére). A Mazsike viszont úgy zsugorodott össze, hogy nyitott, demokratikus stílusa is visszaszorult a zsidó közéletben, ahol ma ismét a Hitközség (modernizált) autoriter hangvétele és döntési mechanizmusa a meghatározó.
Az intézményesülés elmaradásának okait fentebb már félig-meddig elsoroltuk: sem a nemzetközi zsidó intézményrendszer, sem a hazai politikai hagyomány nem tudott mit kezdeni az Egyesület demokratikus, pluralista ideológiájával. Ettől persze még nem volt szükségszerű, hogy a Mazsike kívül reked az intézményesült politikai hatalmon – a zsidóság vallási alapú definíciójából nem következett a Hitközség kizárólagos képviseleti joga. Az elvi lehetőség megvolt a változtatás kikényszerítésére. Ehhez azonban jól átgondolt stratégia kellett volna, a múltból örökölt rendszer nyílt megkérdőjelezése, formális igénybejelentés a képviseletben való részvételre. Az Egyesület politikailag ambiciózusabb vezetői ezt a nemzetiségi úton próbálták megvalósítani – amint láttuk, sikertelenül. A demokratikus indíttatású Mazsike maradék vezetéséből pedig hiányzott a célratörő politikai akarat, a képesség a szívós küzdelemre a képviseletért. Az Egyesület alapító filozófiája sem ez volt – ellentétben a Hitközséggel, amelynek elsődleges feladata volt az állam irányába történő politizálás. Az Egyesülettől távol állt a hatalommal való összefonódás (noha vezetőinek jó politikai kapcsolatai voltak), a hátsó kapuk ismerete, ami a Hitközség napi rutinja volt. Elszántság és céltudatosság híján pedig a rendelkezésre álló kapcsolati tőke és áttekintő készség sem sokat ér.
Politizálásban, kultúrában aktívak voltak az elnökségi tagok, de a szervezésben nem. (Landor Károly)
Nem lett volna erőnk olyan rohamra, amely az egész felállást megváltoztatja. (B. Turán Róbert)
A zsidó szervezetek tevékenységét összefogó koordináló szerv fölállítása évekig napirenden volt, de áttörést nem sikerült elérni; a Hitközség profi politikusai jól blokkolták a többi zsidó szervezet amatőr kezdeményezéseit. A kudarchoz hozzájárult, hogy a zsidó szervezetek a kérdésben nem voltak egységesek: a középnemzedék tagjaiból alakult B’nai B’rith például támogatta az elképzelést, de a Holocaust túlélőinek nemzedékét képviselői Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete (Muszoe) már korántsem volt a demokratikus képviselet híve. Egyetlen részeredmény született: a magyarországi zsidóságnak fizetendő külföldi jóvátételről szóló tárgyalásokba bevonták a többi zsidó szervezetet is. A jóvátétel kisebbik hányadának kezelésére szolgáló Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) kuratóriumában egy-egy hely jutott az egyéb zsidó csoportoknak – összességében is kevesebb, mint amennyit a Mazsihisz a magáénak mondhat.
*
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület kivételesen kedvező pillanatban alakult. Egyéb vállalkozó híján tevékenységében megpróbálta felölelni a zsidó élet minden elvi-ideológiai dimenzióját (a vallásgyakorláson kívül); megpróbálta megteremteni a zsidóság megéléséhez szükséges kereteket, kezdeményezéseket tett az ehhez szükséges intézmények megteremtésére. Iskolát, folyóiratot alapított, vitaköröket szervezett minden kimondatlan kérdés megtárgyalására. A mai magyarországi zsidó közélet számos fóruma, szervezete, intézménye az Egyesületből indult el. A nem zsidó közvélemény felé képviselte a magyar zsidóságot. Kapcsolatokat épített a zsidóság nemzetközi szervezeteivel. Tagjai és vezetői mindezt lelkesedésből, ellenszolgáltatás nélkül, idejüket és energiájukat nem kímélve tették. A vállalt feladatok sokasága, a zsidóság sokdimenziós volta azonban hamar szétfeszítette az Egyesület kereteit, amelyek amúgy is demokratikusan lazák voltak, nem ismertek semmiféle kényszerítő eszközt. A Magyarországon megtelepedő izraeli vagy amerikai irányítás alatt álló zsidó szervezetek nem tudták „használni” a Mazsikét, mert annak sem szervezeti felépítése, sem mindenféle öndefiníció iránt nyitott ideológiája nem illett bele a világ zsidóságának uralkodó ideológiai trendjeibe.
A civil társadalom nagy fellobbanása, ami az 1989 előtti politikai monopóliumra adott válasz volt, 1992-re, az új politikai rendszer kiépülésével a múlté lett. A köz lelkes munkásai vagy profi politikusok lettek vagy nekiláttak pénzt keresni. A Mazsike első, tizenhat fős elnökségéből 1993-ra már alig néhányan maradtak a helyükön, nem jött létre stabil anyagi alapokon nyugvó intézményes vezetés.
A nagy adminisztratív rutinnal és régi centralizációs hagyományokkal rendelkező Hitközség megtartotta mindazon intézményeket (zsinagóga, iskola, kórház, öregek otthona, múzeum), amelyek után állami támogatás – és ennél fogva financiális túlsúly – jár. A demokratikusan szerveződő Egyesület kezei közül hamarosan kikerült az általa elindított (és gyorsan népszerűvé váló) iskola, a legnagyobb intézmény, amely pénz és befolyás forrása lehetett volna. A Hitközség elszabotálta a zsidó koordinációs szervezet felépítésére irányuló kísérleteket. Az Egyesület amatőr és mellékállásban politizáló vezetői nem tudtak ez ellen hatékonyan fellépni. A zsidó közéletbe tíz évvel ezelőtt valósággal berobbant Egyesület ma társasági klubbá szelídült, az akkor tetszhalott Hitközség viszont feltámadt és mára gyakorlatilag politikai és pénzügyi hegemóniával rendelkezik a honi zsidó közéletben. Az Egyesületet alapító művelt és demokratikus felfogású középnemzedék hatása maradandónak bizonyult a kultúrában, de gyengének a politikában: megrendítette, de nem változtatta meg a zsidó közélet játékszabályait. Az urambátyám magyar zsidó világban ma szabad a sajtó, szabad a kultúra, szabad minden kezdeményezés, de a politikai és pénzügyi hegemónia továbbra is egy szűk hitközségi elit kezében van. így a független kezdeményezések is rendszerint itt landolnak, hiszen pénzt leginkább ebből a forrásból remélhetnek.
*
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület kivételes, átmeneti helyzetben, egy pillanatnyi vákuumban volt képes magához vonzani a magyarországi zsidóságban meglévő szinte valamennyi kezdeményezést. Amint azonban a vákuumot betöltötték az új ideológiák és az új intézmények, ezek hamar el is szippantották az Egyesülettől szinte mindazt, amit a vákuum pillanatában magához vonzott. A magyar progressziótól örökölt és a zsidó középnemzedék által oly hitelesen képviselt demokratikus pluralizmust nem sikerült a magyar zsidó közéletbe átültetni. Erre sem a magyarországi, sem a külföldi intézményes zsidó vezetés nem volt vevő.
Az anyaggyűjtésben közreműködött Winter Péter.
E sorok írója köszönetet mond B. Turán Róbertnek, Bányai Lászlónak, Bollmann Györgyinek, Deák Gábornak, Fasang Árpádnak, Feldmájer Sándornak, Gergely Istvánnak, Gervai Andrásnak, Hernádi Miklósnak, Korányi Lászlónak, Landor Károlynak, Róbert Péternek, Rózsa T. Endrének és Tabajdi Csabának, amiért cikke megírását értékes információikkal segítették.
Készült a Művelődési és Közoktatási Minisztérium támogatásával.
A Mazsike múltjára és jelenére következő számunkban visszatérünk. Interjúrészleteket közlünk az „alapító atyákkal” valamint Székely Gáborral, az Egyesület újonnan megválasztott elnökével.
1 Kovács András: Zsidókérdés a mai Magyarországon. Párizsi Magyar Füzetek, 1984.
2 Az apró betűs részek a Mazsike első vezetőségének tagjaival készült interjúrészleteket tartalmaznak.
Címkék:1998-12