Antiszemitizmus – anticionizmus
Antiszemitizmus – anticionizmus
A jelenkori magyarországi antiszemitizmus megítélésében erősen eltérnek a vélemények. Miközben azonban jelentőségét, veszélyességét eltérően ítélik meg, abban általában a legtöbben egyetértenek, hogy az antiszemiták az utóbbi időben egyre magabiztosabban, egyre pimaszabbul hallatják a hangjukat. Egyre kevésbé érzik azt, hogy az általuk hangoztatott vélemény szalonképtelen, szégyellni, titkolni való lenne. Komoly, tiszteletre méltónak hitt fórumok nyílnak meg a zsidógyűlölet szószólói előtt, akik közül első helyen természetesen L. Istvánt kell említeni. L. I. külön rovatban fejtheti ki véleményét a Magyar Nemzet hasábjain, házigazdája a Magyar ATV péntek esti gyűlölet-félóráinak* és kulcsembere a Kossuth Rádió (a nemzeti főadó!) Vasárnapi újság című szélsőjobboldali műsorának.
Nemzeti szocialista könyvkiadók a zsidógyűlölet minden fontosabb klasszikusát megjelentették már, beleértve a Harc című nyilas szennylap reprint kiadását is.
Honnan kap hátszelet napjainkban ez az alvilági mozgalom, amelyet a XIX. század, az emancipáció beköszönte óta annyiszor hittek már a zsidók a múlt szóra sem érdemes, komolytalan maradványának?
A kérdésre adott eddigi válaszok elsősorban Magyarországra illetve a kelet-európai régióra összpontosítanak. E magyarázatok szerint az egykori szovjet blokk országaiban 1989-ig erősen balra lengett ki az inga, így többé-kevésbé természetes reakció a jobboldali fordulat. Mivel a „nemzeti, konzervatív” hagyományok a kommunista korszakban tilalmasak voltak, nem volt lehetőség ezek modernizálására, amely folyamat Nyugat-Európában az elmúlt ötven évben végbement. így a nemzeti hangosságú értelmiség ezeket az eszméket ugyanabban a formában szabadítja rá a társadalomra, mely 1945 előtt már annyi kárt okozott. Erősíti ezeket a tendenciákat a bukott kommunista pártok által hátrahagyott csődtömeg, melynek kárvallottjai, az új rendszerben megkapaszkodni nem tudó százezrek vagy milliók igen fogékonyak a szélsőjobboldali demagógok gátlástalan ígéreteire.
Egy Európa felé haladó, gazdaságilag sikeres Magyarországról azonban remélni lehetett, hogy az antiszemitizmus hosszabb távon hanyatlani fog, mert nem kap utánpótlást. Hiszen az EU-ba nem fogadnak be olyan országot, melynek hivatalos körei nem határolják el magukat egyértelműen ettől a leszerepelt ideológiától. A gazdasági prosperitás kihúzza a talajt a demagógok lába alól, mert nem lesznek kenyérre és megváltásra éhező tömegek. Az etnocentrikus ideológia pedig veszít erejéből egy olyan országban, melynek fiatal elitje már egy nemzetek fölötti integrációba nő bele. Ilyen körülmények között a zsidó összeesküvés ósdi ideológiája nem remélhet számottevő sikert.
Ám a zsidógyűlölet egyebek közt épp onnan kapott utánpótlást, ahonnan a legkevésbé várták: a fejlett nyugat országaiból, ahol az antiszemitizmus teljesen szalonképtelen ugyan, ám az anticionizmus (értsd: Izrael-ellenesség) politikailag korrekt és elfogadott vélekedés. Mióta a közel-keleti „békefolyamat” összeomlott, és a nyugati tévéképernyőkön naponta látni a kődobáló palesztin gyerekre tüzelő, álig fölfegyverzett izraeli katonákat, Izrael imázsa a nyugati közvéleményben súlyosan károsodott. A legbefolyásosabb újságok és tévéállomások foglalkoznak az izraeli-palesztin viszállyal olyan terjedelemben, amelyet a konfliktus terjedelme a legkevésbé sem indokol. (Sokkal több halottat és pusztítást előidéző háborúk – Algéria, Csecsenföld – többnyire csak az „egyéb” hírek közt szerepelnek.)
Aki erre az aránytalanságra nem talált magyarázatot, az a durbani konferencián ezt megkaphatta. A dél-afrikai városban az ENSZ égisze alatt összehívott konferencia a rasszizmus elleni küzdelmet volt hivatott koordinálni, ám a médianyilvánosság az összejövetelnek szinte csak egyetlen aspektusával foglalkozott: az Izrael elítélése körüli küzdelmekkel. Az arab és iszlám országok minden áron a „cionizmus egyenlő rasszizmus” dokumentumot akarták elfogadtatni, amit az ENSZ-közgyűlés a kilencvenes évek elején egyszer már törölt határozatai közül. A konferencián a „cionizmus” elleni tobzódás időnként már szinte lincshangulatba torkollott, a zsidó szervezetek küldötteibe belefojtották a szót, az emberi jogok teljes szókészletét Izrael ellen fordították (Izrael „rasszista”, „apartheid”, „elnyomó” stb.). Emellett leplezetlen formában megjelent a régi vágású antiszemitizmus is, egyebek közt Hitlert dicsőítő vagy holocaust-tagadó szórólapok formájában. Mindez egyértelmű üzenet volt a magyar antiszemitáknak: ez ma a zsidógyűlölet korszerű és virulens nyelvezete.
L. Istvánnak természetesen mindez nem volt újdonság: ő már korábban is használta a baloldali-emberjogi érveket zsidóellenes tirádáiban. (Egyebek közt a Szombatot is rasszistának nevezte.**) Kétség kívül ő tette a legtöbbet a zsidógyűlölet modern, politikailag korrekt nyelvezetének meghonosításáért.
A durbani konferencia mindazonáltal mérföldkő volt: itt mutatkozott meg először, mennyire erős az Al Aksza intifádát kísérő Izrael-ellenes közhangulat. Az arab-iszlám világ országai nem merték volna olyan leplezetlen nyíltsággal előadni anticionista és nyíltan zsidóellenes tirádáikat, ha nem bátorítja őket a mértékadó nyugati médiában Izraelt érő, radikális kritika.
A döbbenet és a kiábrándulás kölcsönös volt: a nyugati világ kormányai és civil szervezetei elképedtek a nyílt zsidóellenes uszítástól, az arab-iszlám világ küldöttei pedig csalódottan vették tudomásul, hogy a nyugati világ csak az emberi jogok ürügyén előadott Izrael- ellenességet vállalja, és nem hajlandó továbblépni egy agresszívebb politikai magatartás irányában.
Az arab-iszlám világban anticionizmus és antiszemitizmus együtt jár. Izrael-ellenesség és holocaust-tagadás, Jeruzsálem felszabadítása és zsidó világ-összeesküvés magától értetődő természetességgel szerepelnek egymás mellett. A nyugati világban viszont a kettő élesen elválik. Amilyen szalonképes az anticionizmus, annyira szalonképtelen az antiszemitizmus. A palesztin gyermekekre lövöldöző izraeli katonák mindennaposak a nagy tévétársaságok jelentéseiben, viszont aki a zsidó gyerekgyilkosság középkori rémmeséjét akarná felújítani, az tüstént kizárná magát a tisztességes emberek társaságából.
L. I., akiben a zsigeri zsidógyűlölet a nyugati médiában való jártassággal párosul, világosan érzi és kihasználja ezt a képtelen ellentmondást. Bőségesen adagolja a mértékadó nyugati média jelentéseit a palesztinokat elnyomó izraeliekről, és ügyesen szövi hozzá a honi és nemzetközi antiszemitizmus régi és új kliséit. Egyebek között kész tényként tálalja olvasói elé azt a Pakisztánban lábra kapott rémhírt, amely szerint a két felhőkarcolót elpusztító New York-i merénylet napján a zsidók nem mentek be dolgozni a World Trade Centerbe. (Nyilván előre tudták, hogy mi fog történni – sugallja a mese – merthogy ők állnak a merénylet mögött.) A globalizálódó világban az antiszemitizmus is globalizálódik: a zsidó világ-összeesküvés meséjének legújabb elemét L. I. már iszlám forrásokból meríti.
A nyugati világ a zsidókkal kapcsolatos lelki tusáit szigorú emberjogi alapokon álló Izrael-ellenességbe szublimálja, miközben elfojtja a régi típusú antiszemitizmust. Mindeközben azonban bőséges ideológiai muníciót szállít a leplezetlen zsidógyűlölet szószólóinak. Az arab-iszlám világ fanatikusai és a Nyugat perifériáján élő antiszemiták naponta hivatkozhatnak mértékadó és kétségbe vonhatatlan tekintélyű nyugati hírforrásokra, és használják is ezek nyelvezetét.
Az örök zsidógyűlölet ismét megújult tehát: mint anticionizmus, korszerű nyelven és korszerűsített tartalommal szól az érdeklődő közönséghez. Az emberi jogok védelmébe, diszkrimináció- ellenességbe bizalmukat vető zsidók épp abból az irányból kaphatnak pofonokat ahonnan a legkevésbé várják. Legjobb fegyverüket lopják el tőlük az antiszemiták. A közösségünk védelmében fellépőknek nem árt ezt szem előtt tartani.
Gadó János
* A Magyar ATV péntek esti „Sajtóklub” című műsora lapzártánk idején megszűnt. A szerk.
** Hasonló minősítést kaptunk Tamás Gáspár Miklóstól, aki a Magyar Narancs hasábjain lapunkat, majd ez év novemberében a Népszabadságban szerkesztőtársunkat fajvédőzte le (a szerk.)
Címkék:2001-12