A neokonzervatív külpolitika és Izrael
Gadó János
„Hidak kellenek, nem falak” – zeng a legújabb jelszó, mióta az izraeli kormány elkezdte építeni a zsidó és palesztin településeket elválasztó biztonsági kerítést, amellyel a terroristákat kívánja távol tartani. Nem kisebb személy, mint maga a pápa tette magáévá e hangzatos frázist, ami azt jelzi, hogy e gondolat utat talált a nyugati világ szívébe. Mintha a házát éjszakára bezáró háziasszonynak azt mondanák: Tárt karok kellenek, nem zárt kapuk, hiszen így a betörők sosem fognak téged megkedvelni.
A szépen hangzó üzenet valódi tartalma ez: a nyugati világ nem ismeri el Izrael jogát az önvédelemre. Nem volt még olyan terrorista merénylet az izraeli civil lakosság ellen, amely után mértékadó európai politikusok elismerték volna: Izraelnek joga van megvédeni polgárait. Ilyen kijelentést csak az amerikai elnök tesz időről időre (amikor a bonyolult nemzetközi konstellációban ezt megengedhetőnek véli). Amint a fenti jelszó mutatja: a találékony európai szellem mindig megleli a módját, hogy Izrael önvédelmi lépéseit erkölcstelenségként ábrázolja. Európa az ellenségeskedés megszüntetésére egyetlen módszert ajánl Izraelnek: tegyen engedményeket.
A mai Európában (és a nyugati világban szinte mindenütt) hegemón emberjogi, kisebbségvédő felfogás egydimenziós szemlélete csak a „gyenge-erős” viszonyt hajlandó látni és láttatni. Izraeli tank szemben a kődobáló palesztin fiúval. Saját előítéleteinek gőzében a véleményformáló európai „progresszív” értelmiség nem hajlandó észrevenni, hogy amit ő ténynek hisz, az saját előítéleteinek objektiválódása: a kődobáló palesztin fiúk a nyugati (és persze arab) tévéstáboknak dolgoznak, rendszerint akkor indulnak a tankok ellen, amikor a fotósok és operatőrök már a helyükön vannak.
S amiként e nagyon látványos esetben igaz, hogy a nyugati közvélemény (a média közreműködésével) nemcsak szemléli, hanem gyártja is az eseményeket, úgy igaz ez a konfliktus egészére. A Palesztin Autonómia költségeinek 60 százalékát adományozók fedezik, amelyek közt – havi 10 millió euróval – első az Európai Unió. EU-pénzekből fedezik a palesztin oktatást (ez igazán békés cél, nem?), ahol a gyerekek az öngyilkos robbantók dicséretét zengik. EU-pénzekből fizetik a palesztin állami alkalmazottakat, köztük az Al Aksza Brigádok számos tagját – miután a palesztin pénzügyeket az EU nem képes ellenőrizni. Az izraeli polgárok egy részét tehát az európai adófizetők pénzéből robbantják föl. De az európai pénznél, médiánál, EU-pénzből fizetett terroristánál is fontosabb az európai szív: ma minden valamirevaló baloldali tüntetésen ott lobognak a palesztin zászlók, ott díszlenek a palesztin kendők. Korunk hegemón ideológiai irányzata a palesztinokat választotta jelképéül: ők szimbolizálják az egész elnyomott harmadik világot. Olyan, túl nem becsülhető erkölcsi támogatás ez, amely megsokszorozza a palesztinok hitét abban, hogy ők az igaz ügy harcosai.
A békeszerető Európa tehát – anyagi és erkölcsi javak formájában – folyamatosan zúdítja a muníciót abba a konfliktusba, melyet állítólag leghőbb vágya megoldani. A zsidóellenes előítélet klasszikus működési módját láthatjuk itt: a külvilág saját előítéleteinek megfelelő helyzetbe kényszeríti a zsidókat, majd amikor ők ennek megfelelően viselkednek, a külvilág szörnyülködik és ujjal mutogat rájuk.
Mindeközben ugyanezen európai értelmiség színe-java elítéli az antiszemitizmust, térdet s főt hajt a Soá áldozatai előtt, és egyértelműen elhatárolódik a hagyományos szélsőjobbtól. Keblükre ölelik a zsidókat, miközben nagyot rúgnak a zsidó államba. A gyerekgyilkos zsidó mítoszát újraélesztve palesztin kisdedeket faló szörnyetegnek ábrázolják az izraeli kormányfőt,* majd kijelentik, hogy ebben nincsen semmi antiszemitizmus.
A progresszív Európa tökéletesen skizofrén állapotba jutott.
Hogy Európa a zsidókat egészen más mértékkel méri, mint a többi embert, abban nincs semmi újdonság. Mindehhez azonban olyan ideológiai közeg is kell, amely kedvez a leegyszerűsítéseknek, primitív dichotómiáknak. A fentebb már említett baloldali, emberjogi, kisebbségvédő radikalizmus éppen ilyen közeg. Ennek közvetlen szellemi elődei a XX. század második felének radikális baloldali hagyományai: nyugaton a 68-as antikapitalista lázadás, amelynek egykori utcai harcosai ma kulcspozíciókat foglalnak el a kulturális, tudományos és politikai életben – keleten pedig a szovjet külpolitika, melyet – minthogy a brutális Szovjetunió már nem létezik – ma nyugodtan lehet vállalni. „Amerika rossz – a Harmadik Világ jó” – summázhatnánk némi éllel e felfogás velejét. A Harmadik Világ országaiban uralkodó kietlen nyomor és káosz adja a morális felháborodás alapját, az „erkölcsi muníciót”, a végtelenül leegyszerűsített, primitív baloldali felfogás pedig a világmagyarázatot, melynek járatain keresztül a gőz a felszínre tör.
A harmadik világ kaotikus országaiban uralkodó diktátorok, véreskezű pojácák boldog örömmel csatlakoznak e kórushoz, amely felmenti őket minden felelősség alól az országaikban uralkodó embertelen állapotokért, amelyekért az újbaloldali felfogás szerint a múltban a gyarmatosító nyugat, a jelenben pedig az Egyesült Államok és Izrael a felelős. Ennek a torz szemléletnek megnyilvánulásai voltak azok a 2003 nyarán zajlott, sok százezres európai „béketüntetések”, amelyeken „támogatták az iraki népet” (azaz Szaddám Huszeint), és „elítélték az olajért harcoló amerikai imperializmust”. Ennek a végsőkig torzult szemléletnek az orgiája volt a 2001 augusztusában Durbanben megrendezett ENSZ-konferencia az antirasszizmusról, ahol az arab és iszlám országok kezdeményezésére a legfőbb téma Izrael rasszistaként való megbélyegzése volt, és amelyet az európai országok küldöttei szépen végigültek anélkül, hogy egyetlen elítélő szót szóltak volna.
Ma Nyugat-Európában ennek az ideológiának nincsen komoly vetélytársa. A kormányok tetteit természetesen nem mindig ez a felfogás motiválja, de ha lépéseiket a nyilvánosság előtt magyarázzák, rendszerint ehhez nyúlnak vissza. A nyugati nyilvánosság terein ez a felfogás az uralkodó, és ebben a közel-keleti konfliktusról festett képben Izrael az „elnyomó”, „fehér”, „nyugati”, „kolonialista” hatalom, a palesztinok pedig az elnyomott harmadik világ szimbólumai.
* * *
A neokonzervatív amerikai felfogás jelenleg az egyetlen, elméletileg kellően kidolgozott gondolatkör, amely képes fölvenni a küzdelmet az európai ihletésű újbaloldali gondolattal szemben – amely utóbbi Amerikában is erős, elsősorban az egyetemi, akadémiai világban. A neokonzervatív felfogás – noha európai gondolkodóktól is merít – alapvetően az amerikai hagyományokon alapszik. Ezektől idegenek a vad zsidóellenes indulatok, a merev és szélsőséges ideológiák. Amerika „lelkiismerete” nincs úgy megterhelve a gyarmatosítások és a Soá bűneivel, amelyek Európát nyomasztják, és időről időre kontrollálhatatlan indulatok formájában törnek elő.
A neokonzervatív felfogás pragmatikus, és nem ideologikus. Egy véreskezű diktátorban képes véreskezű diktátort látni, nem pedig az antiimperialista küzdelem hősét. Egy fanatikus terroristában képes terroristát látni, akinek tettét ugyan motiválhatja, de nem mentheti föl népe sanyarú sorsa. A neokonzervatív felfogástól sem állnak mindig távol a primitív leegyszerűsítések (ld. a „gonoszság tengelye”), ám ezek inkább a nagyközönségnek szánt retorikai fordulatok, mint masszív ideológiai konstrukciók. A neokonzervatív felfogás jelenleg az egyetlen, amely Izraelt képes annak látni, ami: egy túlélésért küzdő országnak, amelynek létezését az őt környező arab-iszlám világ nem képes elfogadni. Ezzel szemben a „progresszív” európai felfogás Izraelt saját indulatainak és ideologikus konstrukcióinak torzító tükrében szemléli.
A neokonzervatív gondolkodók azért jutottak fontos pozíciókhoz a jelenlegi amerikai adminisztrációban, mert felfogásuk, a mai világjelenségekre adott válaszuk illeszkedik az amerikai hagyományokba, nem pedig azért, mert összeesküvők módjára beférkőztek a Fehér Házba – mint azt bírálóik szeretik sugallni.
A neokonzervatív gondolkodóknak valóban komoly szerepük van abban, hogy az Egyesült Államok továbbra is Izrael megbízható szövetségese – ám ennek elsődleges oka nem az ő aktivitásukban, hanem Amerika hagyományaiban keresendő.
* A karikatúra a The Independent című brit napilapban jelent meg, és elnyerte a brit karikaturisták 2003. évi díját.
Címkék:2004-01