Furcsállom…
A Magyar Nemzet március 22-i számában olvastam, hogy a Magyarországért Alapítvány a Magyar Örökség kitüntető címet adományozta többek között Balczó Andrásnak és a Püski házaspárnak is. Annyiféle alapítvány és kuratórium (f)osztogatott már a demokrácia első éveiben, hogy mindez nem lepett meg. Annál inkább furcsálltam, hogy a díjazó kuratórium tagjai között láthattam Schweitzer József országos főrabbi nevét. Vajon a főrabbi úr nem olvasta, hallotta az elmúlt években a lapokban és az elektronikus sajtóban is idézett antiszemita kijelentéseket fent nevezettek szájából? Hogy adhatja ilyen akciókhoz a nevét?
Azt sem értem, hogy a közelmúltban kapott kormánykitüntetése, amelyet a magyar állam és a kisebbségek együttműködésének előmozdításáért vehetett át a miniszterelnöktől, vajon annak a jele-e, hogy megváltozott véleménye a magyar zsidóság felekezeti voltáról, melyért – sokak megelégedésére – oly sokszor emelt szót korábban?
Tisztelettel
Kerekes Tamás
Schweitzer József a fenti sorok olvastán szóban reflektált a levélre:
„Köszönöm az észrevételt.
A nevezett alapítvány többek között Elie Wiesel kitüntetésére is kapott javaslatokat, ezt én olvastam, de éppen azért, mert fenntartásaim voltak, az ülésre el sem mentem, teljesen passzív módon viselkedtem, az odaítélésekben semmi szerepem nem volt.
Csupán azért nem mondtam le kuratóriumi tagságomról, mert a jelöltek között Elie Wiesel neve is szerepelt. Természetes, hogy a történtek után én köszönetem mellett nem fogok részt venni egy olyan testületben, amely Balczót és Püskit kitüntetésre helyesnek találja, mert ezzel nem értek egyet. Ellenben nagyon sok olyan személy is volt a javaslatban, akikkel egyet lehetett volna érteni.”
Címkék:1996-05