Függönyök Purimja
Azt gondolhatjátok, hogy viccelek, hogy a Purim és a függönyök között lévő kapcsolat csak egy purimi tréfa. Nos, tévedtek. Valóban volt Függönyök Purimja, eredetileg „Purim Vorhang”-nak nevezték, és egy zsidó közösség megmenekülését ünnepelték vele.
A Függönyök Purimját eredetileg télen ünnepelték, Tevet 22-én, a rendes Purim előtt két hónappal. Az ünnepnap 300 évvel ezelőtti eseményekről emlékezik meg, amelyek Csehországban a híres prágai gettóban történtek.
Így volt tehát:
Wenceslavi Rudolf, Csehország kormányzója egy volt azon emberek közül, akik nem örültek annak, hogy a zsidók vagyonra tesznek szert. Személyes sértésnek vette, hogy egy olyan ember, mint a gazdag Schmieles Jákob nemesi címet kap. Nem volt mit tenni azonban, akkoriban Prágában több mint ezer zsidó élt, közülük sokan gazdag kereskedők voltak és bankárok. Mindez annak volt köszönhető, hogy a híres prágai Lőw rabbi, a Máhárál emléke és befolyása még mindig érezhető volt zsidók és nem zsidók között egyaránt. így a kormányzó minden igyekezete ellenére sem tudott komoly zavargásokat vagy pogromokat provokálni. Azonban az 5383-as év (1623) egyik téli napján a sors a kezére játszott.
Palotája kincsei között nagy és nehéz brokátfüggönyök voltak, melyeket egy középkori mester készített Brüsszelben. Értékük felbecsülhetetlen volt, s a kormányzó a királynak tartozott felelősséggel értük. Egész évben, a tél közepéig védett helyen tartották őket, hogy megóvják a napsütéstől, portól. Amikor eljött a december, Hradek kamarás, a kormányzó jobb keze elrendelte, hogy hozzák elő a függönyöket és készítsék fel a palotát az ünnepi időszakra. Minden rendben ment, mert az értékes darabok mindegyikét nagy odafigyeléssel raktározták el. A lista alján voltak az aranybrokát függönyök. Ahogy az lenni szokott, a pince hatalmas vasládájában tartották őket, amelyben a palota legértékesebb darabjai voltak.
Eljött a fontos nap, melyen maga Hradek ment le a pincébe, hogy ellenőrizze, a szolgák elég óvatosan és körültekintően bánnak-e az értékes anyagokkal. Felemelte a nehéz vastetőt és a gyertya fénye – hogy lehet ez? – megvilágította a láda teljesen üres belsejét. A jelenlévőknek elakadt a lélegzetük, és szörnyű kiáltás rázta meg az egész palotát. Hamarosan a kormányzó is meghallotta a szörnyű hírt. Azonnal nyomozást rendelt el. Senki nem léphetett be a palotába, és senki sem hagyhatta el azt. Rudolf, aki olyan mérges volt, mint egy oroszlán, egyenként hallgatta ki a palota dolgozóit a kamarástól a takarítókig, de semmi eredményre nem jutott. Mindenki tagadta, hogy bármit tudna, vagy bármi köze lenne a rabláshoz.
Ha nem lesznek itt a függönyök ma estig – mondta a kormányzó a szolgáknak mindannyian börtönbe kerültök. – Senki sem kételkedett benne, hogy beváltja ígéretét.
Pár perc nehéz csend után, melyet csak a kormányzó dühös lépteinek zaja szakított félbe, a kamarás azt javasolta, hogy a kormányzó rendelje el: katonák kutassák át a város összes zálogházát és raktárát.
Ha megengedi nagyságod, azt javaslom, külön figyelmet fordítsunk a zsidó kereskedők üzleteire. Ők szeretik a lopott árut – tette hozzá Hradek rosszindulatúan.
Wenceslavi Rudolf nagyon örült kamarása tanácsának, és nem sokkal később katonái átfésültek minden prágai üzletet és raktárt. Körülzárták a gettót, és anélkül, hogy egy szót is elárultak volna kutatásuk céljáról, minden házat feldúltak, kiforgattak.
A katonák egyik csapata Enoch Altschul házához és üzletéhez érkezett, aki a prágai gettó egyik vezetője volt, tudós és gazdag kereskedő. Óvatosság és megfontoltság nélkül minden fiókot, minden polcot átkutattak, tartalmukat kiszórták a földre, hatalmas rendetlenséget hagytak maguk mögött. Amikor nem találták, amit kerestek, pisztolyt fogtak Enoch Altschul melléhez, és megfenyegették, hogy lelövik, ha nem árulja el, hol rejtette el az értékes darabokat. Életét féltve Enoch Altschul kinyitotta az üzlete végében lévő titkos kamrát, ahol sok más értékes műtárgy között a katonák megpillantottak pár aranyló szövetet. Elégedett kiáltás hagyta el ajkukat, megragadták a kereskedőt, megverték és láncra verték. A lopás története egy pillanat alatt elterjedt a városban. A katonák végigvezették Enoch Altschult a gettó utcáin, s amint elhagyták a zsidónegyedet, bezárták, mert tudták, a vad tömeg bármire képes lenne.
A kormányzó még mindig dühösen járt fel s alá, amikor behozták elé a zsidó kereskedőt. A megtalált függönyök kicsit megnyugtatták kedélyét, de ami még jobban felvidította őt, az a zsidó vezető vasra ver látványa volt. Azonnal rájött, hogy hatalmas lehetőséget kapott, olyat, amilyenre kormányzóvá választása óta várt, hogy végre megalázhassa a zsidó kereskedőket és nemeseket, és kifoszthassa a gettót a saját maga és népe javára. Borzalmas szitkokat szórt Enoch Altschulra, nem válogatta meg a szavait.
Az öreg zsidó csendesen állt előtte. Belső méltósága csak növelte a kormányzó dühét. Sem a szitkok, sem a lovaglóostor ütései nem érték el, hogy Enoch elárulja, hogyan kerültek hozzá az aranyfüggönyök.
– Becsületszavamat adtam udvarod egyik legnemesebb tagjának. Amíg ő maga nem ad nekem engedélyt, nem árulhatom el, miért voltak e függönyök a házamban.
Tolvaj! Nincs becsületed, szavadnak semmi értéke. Csak menekülni próbálsz, menteni magad. De nem baj. Meglátjuk, az ostor szóra bír-e majd.
A kínzás és az ütések nem törték meg Enoch akaraterejét. Estefelé újra a kormányzó elé hozták, hordágyon.
Most már elárulod, ki adta neked a függönyöket?
A kereskedő olyan gyenge volt, hogy csak megrázta a fejét.
Holnap reggelig adok neked időt. Ha reggel kilencig nem beszélsz, nemcsak hogy a családod és te is lógni fogtok, de engedélyt adok az embereimnek, hogy lerohanják a gettót.
Először, mióta elfogták, Enoch Altschul elvesztette higgadtságát. Most már nemcsak a saját élete és becsülete volt a tét. A kormányzó szörnyű fenyegetése nyilvánvaló volt, s Enoch elveszítette elhatározottságát.
Egész éjjel előre és hátra forgolódott sötét cellájának priccsén, megkínzott teste égett a fájdalomtól. Isten segítségéért és irányításáért könyörgött. Fontosabb, hogy megtartsa esküjét annak, aki a függönyöket hozta, annak ellenére, hogy amikor behozták a kormányzó elé, ez az ember úgy tett, mintha észre sem venné őt? Vagy közösségének a sorsa túl fontos ahhoz, hogy feláldozza saját személyes tisztességéért? Reggel felé nyugtalan álomba merült. Hirtelen úgy tűnt, hogy világos lett a cella. Megjelent előtte hőn szeretett tanárának és barátjának, Lőw rabbinak a képe, és biztosította, hogy minden rendben lesz. Bár rögtön ezután felébredt, Enoch Altschult megerősítette és bátorította az álom. Végig, amíg az őrök el nem jöttek érte, hogy elvigyék a kormányzóhoz, imádkozott Istenhez, hogy megsegítse. Hamarosan megtudta, hogy nem ő volt az egyetlen, aki nem tudott aludni aznap éjjel, és hogy mestere valakinek még megjelent álmában.
Wenceslavi Rudolf türelmetlenül ütögette íróasztalát lovaglóostorával, amikor Enochot bevitték az egész udvar elé. Az előző nap kínzásai ellenére az öreg zsidó nyugodtnak és összeszedettnek tűnt. A kormányzó jelt adott, hogy Enochot kísérjék a nagy térre, ahol több száz felfegyverzett katona várta. Körülöttük hatalmas tömeg állt, kiabáltak, és várták, hogy történjen valami.
Hajéit adok innen az ablakból, betörnek a gettó minden házába – mondta Rudolf kormányzó. Mielőtt azonban Enoch megszólalhatott volna, Hradek, a gőgös kamarás a kormányzó és a kereskedő közé vetette magát. Sápadt, hófehér arccal, izgatottan szólt a döbbent kormányzóhoz:
Kegyelem, kegyelem, nagyságod. Én vagyok a bűnös! Engem büntess meg, ne ezt a nemes öregembert, aki azt gondolja, hogy a te becsületedet védi!
A kormányzót és az egész udvart megdöbbentette a kamarás vallomása. Hitetlenkedve figyelték elbeszélését:
Néhány hónappal ezelőtt sürgősen szükségem volt ötezer dukátra, melyet hazárdjátékon elvesztettem. Nem jutott eszembe más módszer arra, hogyan fizethetném ki az adósságomat, mint hogy kiveszem az értékes aranybrokát függönyöket a ládából, és zálogba adom a tiszteletre méltó Enoch Altschulnak, aki már sok szoros helyzetből mentett ki. Azért, hogy megvédjem magam, írtam egy levelet a nevedben, aláírtam és lepecsételtem a pecséteddel. Ebben te pénzt kérsz a függönyökért, és cserébe megígéred, hogy ha senki sem tud meg semmit a tranzakcióról, akkor kegyesen bánsz a prágai zsidókkal. A levélben fenyegetés is áll, miszerint ha Enoch elárulná a titkot bárkinek a világon, a gettót megbünteted. Nem voltam elégedett a levéllel, ezért megeskettem Enochot személyesen Istenére és becsületére, hogy mint az életét, úgy őrzi majd a titkot, a hírnevedet és a politikai karrieredet. Amikor kérdeztél minket, azt tanácsoltam, hogy kutattasd át a zsidó otthonokat és boltokat, mert tudtam, hogy a katonáid megtalálják a függönyöket. Azt is tudtam, hogy nem fogsz sokat teketóriázni a zsidó kereskedővel, akinél megtalálod a függönyöket, és azt is, hogy számíthatok rá, Enoch megtartja szavát minden körülmények között. így mindkettőnkön segít. Majdnem sikerült. Tegnap éjjel azonban szörnyű látomásom volt. Hosszú szenvedés után, hogy elhallgattassam bűnös lelkiismeretemet, elaludtam. Almomban megjelent a gettó híres vezetője, Lőw rabbi, aki évekkel ezelőtt meghalt. Almomban vele volt az agyagszörny, a Gólem, akitől Prága minden lakosa rettegett. Senki, aki egy ártatlan zsidót megvádolt, nem menekülhetett a Gólem bosszújától. Az öreg rabbi hangja csendesen azt mondta: „Mondd el holnap az igazságot!” Láztól égve és félelemmel telve jöttem hajnalban, s alig vártam a pillanatot, amikor bevallhatom bűnömet a nyilvánosság előtt.
Miután a kamarás befejezte a történetet, elájult, összeesett a kormányzó és az udvar tagjai előtt.
Enoch Altschult azonnal szabadon engedték.
A csodás eseményekre való emlékezésül Enoch Altschul megkérte népét, hogy minden Tevet 27-én ünnepeljék meg a Függönyök Purimját. Évszázadokon át ünnepelte az Altschul család és velük együtt az egész prágai zsidó közösség ezt a napot, emlékezve a megmenekülésre.
Fritz Zsuzsa
Címkék:2005-03