Francia zsidóság – új helyzetben
Francia zsidóság – új helyzetben
Egy amerikai zsidó turista éppen a Marais, azaz Párizs régi zsidó negyedét járta, amikor kíváncsiskodva megállt egy épület előtt, amelyen héber feliratot látott. Hirtelen megjelent mellette három fiatalember, akik udvariasan, de határozottan kikérdezték, hogy honnan jött és mi járatban van. Hasonló módon, mint ahogy ez a repülőtereken zajlik, mielőtt valaki felszállna az El-Al egyik járatára.
A 600 000 francia zsidó központi szervezete, a CRIF több száz önkéntest küldött Párizs utcáira a zsidó ünnepekre. Az önkéntesek arra a körlevélre reagáltak, amelyben a CRIF a zsidó ifjúsági csoportok volt és jelenlegi tagjai közül biztonsági őröket toborzott. Párizs utcáinak rendjét másutt is fegyveres katonák és rendőrök vigyázzák, főleg a turisták által látogatott helyeken, a pályaudvarokon és a metró állomásain. Az utcai szeméttárolókat lehegesztették, a múzeumok és áruházak bejáratánál megvizsgálják a látogatók táskáját. Az óvatosság indokolt, hiszen szeptember 11-e után vagyunk.
De a zsidóknak amúgy sem árt, ha körültekintően járnak el. Pontosan egy évvel ezelőtt erőszakhullám sepert végig Franciaországon, amely elsősorban a világ harmadik legnépesebb zsidó közössége ellen irányult. A CRIF 2000 szeptembere és novembere között közel 150 ellenséges cselekedetet regisztrált. A zsidó intézményekre összesen 43 bombát dobtak, három zsinagóga teljesen leégett. A francia rendőrség az ügyek kapcsán 50 embert tartóztatott le. Majdnem mindegyikük fiatal arab férfi volt. Az erőszakhullámnak sikerült véget vetni, de idén augusztusban ismét megkezdődött a gyújtogatás: ezúttal a Párizs melletti Clichy-sous-Bois zsinagógája volt a célpont. Az olyan külvárosokban, ahol sok arab él, az ünnepek alkalmából a zsinagógákba igyekvők fejére tojások és joghurtos dobozok záporoztak a környező lakótelepek toronyházainak ablakaiból.
Szeptember 2-a szép meleg vasárnap este volt. A Champs-Élysées sugárúton lévő Häagen-Dazs fagylaltozó előtt rengeteg olyan zsidó fiatal gyűlt össze, akik a zsidó közösség táboraiban együtt töltötték a nyarat, hogy az iskolaév megkezdése előtt búcsút vegyenek egymástól. Hirtelen több száz arab huligán tűnt fel és rátámadtak a zsidó fiatalokra. Az incidensnek a kiérkező rohamrendőrség vetett véget. A sajtó nemigen tudósított az esetről, mert sem a rendőrség, sem a zsidó vezetők nem kívántak további ötleteket adni az araboknak, akik esetleg rendszeressé tennék a vasárnap esti zsidóverést a Champs-Élysées sugárúton.
Szeptember elején egy fiatal arab, miután egy Kalasnyikovot és egy rakétavetőt vett magához, fenyegetően kisétált a dél-franciaországi Beziers főutcájára. Miután rakétát lőtt ki egy járőr-kocsira és halálosan megsebesített egy biztonsági tisztet, a rendőrség agyonlőtte. A fiatal arab homlokán ugyanolyan kendőt viselt, mint a Hamasz öngyilkos merénylői. Húgai azt mondták az újságíróknak, hogy „Szafir semmi másról nem beszélt, csak Palesztináról”.
A CRIF nemrég megválasztott elnöke, a 65 éves Roger Cukierman szerint a zavargások nagy részét a média tevékenysége váltja ki. A francia távirati ügynökség, az AFP közel-keleti tudósításai, amelyeket a francia lapok és tévécsatornák is átvesznek, egyoldalúak, és a konfliktusban Izrael ellenében mindig az arab oldal pártját fogják. Cukierman ezt Chirac elnöknek és Jospin miniszterelnöknek is elpanaszolta.
A francia zsidók egyik válasza az AFP negatívnak ítélt tevékenységére az volt, hogy megalakították saját távirati irodájukat, a Zsidó Újságírók Szövetségét. A szövetség elnöke a France-3 csatorna bírósági tudósítója, a 41 éves Clement Weill-Raynal. Szerinte a francia újságíróknak csak egy kis köre erősen arabbarát, ők viszont rengeteget írnak a Közel-Keletről és véleményükre a többi újságíró is ad, akik a lapjaikban ennek a maroknyi embernek a féligazságait szajkózzák. A francia újságírók zöme egyszerűen nem eléggé tájékozott és túlságosan hiszékeny.
Weill-Raynal egy példát is említ. Egy újságíró elutazott a Gáza-övezetbe, és interjút készített egy idős arabbal, aki elmondta, hogy 1948-ban az izraeliek a falujának több mint 50 lakóját lemészárolták. A túlélők elmenekültek, és ma Gázában élnek. Az öreg egy homokdűne felé mutogatott, ahol állítólag valaha a háza állt, és megmutatta azt a helyet is, ahol az állig felfegyverzett zsidók sorba állították áldozataikat, hogy végezzenek velük. Az idős arab könnyekben tört ki és az egész riport rendkívül meggyőzőre és meghatóra sikeredett. Csak egy gond volt vele: egy szó sem volt igaz belőle. Weill-Raynal tiltakozó levelet írt a műsort leadó csatornának, bizonyítékokat követelve az esetről. Végül a csatorna képviselője személyesen jelent meg a képernyőn, bocsánatot kérve a nézőktől azért, hogy egy teljesen alaptalan és légből kapott sztorival próbálták megetetni őket.
A francia zsidókat a „területekért békét” kérdés sok éven át erősen megosztotta. De az intifáda kezdete óta elásták egymás közt a csatabárdot és szinte egyhangú a felháborodásuk a média nyílt arabbarátsága miatt. A szerkesztőket panaszos levelek százaival bombázzák. A helyzet az, hogy a franciaországi zsidók körében a „héja” Saron támogatottsága ma nagyobb, mint a „galamb” Rabiné vagy Baraké valaha is volt.
A franciaországi zsidóság – amelynek 60 százaléka észak-afrikai eredetű szefárd, igen erős családi kapcsolatokkal Izraelben – más területen is próbál az ár ellen evezni: például ösztönzik az izraeli utazásokat. Igen sok zsidó család, amely valaha elhagyta Algériát, Marokkót vagy Tunéziát, új hazájának részben Franciaországot, részben Izraelt választotta. Egy-egy esküvő, barmicvó vagy nyaralás remek lehetőséget nyújt az izraeli látogatásra. A francia nyelvű zsidó rádiók állandóan hirdetik a szállodákat Netanján vagy az eladó lakásokat Asdodban.
A párizsi izraeli követség szóvivője szerint „az Izraelben vakációzó franciaországi zsidók száma nem nőtt az idén, de szerintem nem is csökkent. És ez is valami.”
A Jerusalem Report cikkei nyomán
Rajki András
Címkék:2001-12