Francia zsidó diákok a Holocaust-tagadás ellen
Francia zsidó diákok a Holocaust-tagadás ellen
Francia zsidó diákok és antirasszista szervezetek fel akarják hívni a figyelmet az egyik francia felsőoktatási intézményre, ahol szerintük Holocaust-tagadás és más szélsőjobboldali eszmék oktatása folyik. A szóban forgó Jean Moulin Egyetemet a francia ellenállásban fontos szerepet játszó, és a náci megszállás idején kivégzett hősről neveztek el. A sors iróniája, hogy a francia diákok által csak Lyon-III-nak nevezett intézménynek erős szélsőjobboldali kötődései vannak, sőt egyfajta „nemzetköziség” is jellemzi: nem csak a helyi radikálisokkal, hanem az olasz szélsőjobboldallal is jó kapcsolatokat épített ki. 1981-ben szélsőjobboldali kutatók egy csoportja az egyetemen megalapította az Indoeurópai Tanulmányok Intézetét, melynek fő célja az volt, hogy bebizonyítsa: a Holocaust nem ott és nem ügy történt, ahogy a közvélekedés tartja. A franciául csak „négationnisme”-nek, azaz „tagadásnak” nevezett mozgalom tagjai kutatási „eredményeiket” szélsőjobboldali lapokban jelentették meg. 1985-ben tört ki az első nagyobb konfliktus: az intézet egyik tagja, Jean-Paul Allard olyan doktori bizottság tagja volt, mely a legmagasabb kitüntetésben részesített egy, a gázkamráinak létét tagadó dolgozatot. Az Oktatási Minisztérium nem fogadta el a disszertációt, de Allard, aki az egyetem német nyelv és irodalom professzora, büntetlenül megúszta.
Most, koncentrált támadás indult az egyetem szélsőséges kutatói ellen. Ebben részt vett a Francia Diákok Országos Szervezete, a Franciaországi Zsidó Diákok Szövetsége és egy helyi diákszövetség: szankciókat követeltek Allard-ral szemben. A diákcsoportokat támogatásában részesítette az Emberi Jogok Ligája és az SOS Rasszizmus szervezet is. Az egyetem elnöke, Gilles Guyot kénytelen volt felszólítani két történészprofesszort, hogy minősítsék elfogadhatatlannak egy tíz éve már megfelelt doktori disszertációt, mely Paul Rassinier, a francia Holocaust-tagadás nagymestere nézeteit visszhangozta. Guyot szerint az ügy lezárult, viszont a diákszervezetek azt követelik az Oktatási Minisztériumtól, hogy nevezzen ki független bizottságot annak tisztázására, mekkora az egyetemen a szélsőjobboldali befolyás. Egy regionális bizottság azt is vizsgálja, hogy miért utalt át több ezer dollárt Guyot az Indoeurópai Intézet utódjának, az Indoeurópai Tanulmányok Társaságának, hiszen magántársaság nem kaphat pénzt állami egyetemtől. Az intézetet még 1999-ben voltak kénytelenek feloszlatni, egy minisztériumi vizsgálat után.
Az elnök tagad, szerinte egyébként is csak három professzornak vannak nyílt szélsőjobboldali vonzalmai. A diákszervezetek várják a vizsgálat eredményeit. A helyzet azért is kényes, mert az 1980-as évek óta a Front National (Nemzeti Front) vezetője, Jean-Marie Le-Pen arra használta a Holocaust-tagadók érveit, hogy pártjára irányítsa a média figyelmét, és mobilizálja a szélsőjobboldali szavazókat.
Címkék:2001-09