Fordulatok előtt
Fordulatok előttCionizmus az 1938 és 1940 közötti Magyarországon
A magyar cionista mozgalom 1938-tól kezdve óriási átalakuláson ment keresztül. Olyan területeket csatoltak Magyarországhoz, amelyeken hozzávetőlegesen kétszázezer zsidó élt, akik a politikai paletta minden árnyalatát megjelenítő cionista csoportokat hoztak létre. Ezek a cionista szerveződések differenciáltabb képet mutatattak az „anyaországinál”. A magyarországinál szabadabb csehszlovákiai politikai viszonyok, a zsidóságot a magyarságról leválasztani akaró és ezért a cionista mozgalmat nem gátló román belpolitika, és a hagyományőrző tömegekből származó, erős cionista mozgalom rezervoárjával rendelkező Kárpátalja – egy államba kerülve – a zsidó nemzeti mozgalom eddig soha nem realizált fejlődésének a lehetőségét, azaz egy tömegmozgalom létrejöttének az eshetőségét villantotta fel.
A felvirágzás a legjobb időben indult meg, hiszen a 30-as évek végére a cionista ifjúsági csoportok – a hatósági üldözés következtében – szinte teljesen az illegalitásba szorultak. A cionista pártok és mozgalmak s ezek intézményei (többek között a hachsarák, azaz az átképzőtelepek) az évtized elejétől kezdve állandó zaklatásnak voltak kitéve. A rendőrség – a kor ideológiai-politikai frazeológiáját visszhangozva – kommunistákat és baloldali felforgatókat látott a cionistákban. Mivel a cionizmus kollektivista zsidó nemzeti mozgalom volt, a Horthy-korszak közgondolkodása még a nem-kommunista cionista baloldalban is „Moszkva ügynökeit” látta. A világháború kitörésével a vádak új elemmel gazdagodtak a cionistákat egy sor jelentésben az ellenséggel való paktálással gyanúsították meg A zaklatások ellenére a cionisták csoportkohéziós erejét csak erősítette az a tény, hogy egyre többen és többen vannak egy területileg is megnagyobbodott országban.
A cionizmus eme „felfutása” ráadásul logikusan következett az „alapító atyák”, Herzl és a többiek intencióiból, akik nem csak ideológiai alapon, hanem a zsidóság bárminemű materiális veszélyeztetettségét is figyelembe véve érveltek a cionista mozgalom létjogosultsága mellett.
A cionisták ezekben az években (a hitközséggel párhuzamosan) szociális feladatokat is elláttak: meglévő intézményeik segítségével sok menekült külföldi zsidó elhelyezését, ellátását, munkához juttatását és továbbutaztatását biztosították. A magyarországi cionizmus ezzel kilépett a magyar-zsidó közéletben betöltött gettószerepéből s – már nemzetközi kapcsolatai miatt is – fontos és megkerülhetetlen közszereplővé vált.
A fellendülés kezdete
A baloldali és jobboldali cionisták marginalizálódott csoportjait (például a szélsőbaloldali Hasomer Hacairt és a jobboldali Betart) immár nem lehetett kirekeszteni a cionista közéletből, hiszen a csatolt területeken e szervezetek igen aktívak voltak. A Felvidéken és Kárpátalján a Betar komoly erőt képviselt, Erdélyben pedig a nem-marxista gyökerű cionista baloldal rendelkezett komoly pozícióval. Új csoportok is „bekerültek” az országba. Csehszlovákiában például a baloldali Makkabi Hacair erős mozgalom volt, de Magyarországon csak egy tucat – főleg a Rabbiképző Intézet és az Izraelita Tanítóképző hallgatói közül rekrutálódott – fiatal vett részt benne.
A területi csatolások hatását jól mutatja Kassa példája. Ott 1939. február 4-én alakult meg a helyi cionista csoport, s a cionizmus összes irányzata (Így a bal – és a jobboldal több pártja is) megszerveződött. A cionista szövetség iparos szakbizottsága is megalakult.
A rendőrség természetesen figyelemmel kísérte a cionisták belső életét.
Újdonság erejével hatott az Ichud Mapai (a szociáldemokrata beállítottságú Poale Cion utóda) megjelenése és megerősödése. Ezt a mozgalmat Smuel Springmann, Kasztner Rezső és Joel Brand felbukkanása jellemezte. E politikusok széleskörű tapasztalatai, biztos idegennyelvtudása és kiterjedt kapcsolatrendszere nagyban hozzájárult a cionista „politique” megerősödéséhez.
A fellendülés másik oka a zsidótörvényekben keresendő.
A többségében erősen asszimilálódott magyar zsidóság egyes csoportjai a jogi diszkrimináció hatására a disszimilációval válaszoltak: identitásukat sokan „nemzeti zsidók”-ként fogalmazták újra, míg mások csak a kivándorlás reményében csatlakoztak a cionista mozgalomhoz.
Az első zsidótörvény és a külföldi zsidók Magyarországra menekülése új szervezeteket is létrehozott. A Joint késztetésére a Magyar Cionista Szövetség csatlakozott a pesti izraelita hitközség és a pesti Chevra Kadisa („Szentegylet”) által szervezett s 1938 decemberében megalakult Magyar Izraeliták Pártfogó Irodájához, a MIPI-hez. A MIPI az új helyzetre reagáló hitközségi politika fő szerve volt. Itt olyan átképző intézményeket hoztak létre, melyek korábban főleg a cionisták monopóliumai közé tartoztak.
A MIPI feladatai ellátására szerveződő OMZSA (Országos Magyar Zsidó Segítő Akció) működésébe a hitközségi cionista delegátusoknak is volt némi beleszólásuk. Mégis, a cionista képviselők OMZSA-béli tevékenységét gyakran érte cionista kritika, mondván, hogy nem képviselik eléggé a cionista szempontokat s intézményeik nem részesülnek eléggé az akció anyagi „áldásaiban”.
Mindenesetre, ha pusztán a számokat nézzük, már az is a változást jelzi, hogy Magyarországon nőtt a különféle csoportokban résztvevő cionisták és – ezzel összefüggésben – a sékelvásárlók létszáma. Karády Viktor adatai szerint a sékelvásárlók 1939-ben már huszonnyolc ezren voltak.
A szervezeti konjunktúrát észlelték a cionista funkcionáriusok is Krausz Miklós (Mose Krausz), a Palesztina Hivatal titkára, a Jewish Agency Bevándorlási Osztályához, Jeruzsálembe írott 1939 májusában keletkezett levelében arról számolt be, hogy – tudomása szerint – egy év alatt körülbelül harmincezer sékelt adtak el, ami a korábbi évekhez képest több mint háromszoros növekedést jelent. Azt kérte, hogy a területi csatolásokkal bekövetkezett létszámnövekedés miatt a Prágába küldött certifikátok (a brit mandátum által a Jewish Agencyn keresztül kiadott palesztinai bevándorlási engedélyek) felét küldjék Budapestre.
Az új politikai helyzetre a cionista világszervezet, a Jewish Agency a maga módján reagált Az egyik megoldási kísérlet a német példát követte. Németországban a cionisták és a német gazdasági minisztérium 1933 augusztusában kereskedelmi megállapodást kötött, melynek során német zsidó vagyont transzferáltak Palesztinába. A sokat (és azóta is sokszor) vitatott ügylet növelte a cionista vezetők kísérletező kedvét A Jewish Agency 1938. augusztus 2l-i keltezéssel a „magyar-palesztinai transzferegyezmény tárgyában” memorandumot adott át a Magyar nemzeti Banknak. A tervezet potenciális palesztinai munkaerőként számolt az első zsidótörvény után a hazai munkaerőpiacról kiszorult emberekkel. Az Agency megbízásából W. Feilchenfeld gyakran tárgyalt a Magyar nemzeti Bankkal egy szerződésről, amely végül is nem jött létre.
Az idők folyamán a magyarországi cionista pártok egymáshoz való viszonya is megváltozott. A Magyar Cionista Szövetség vezetői megbeszéléseket folytattak a cionista baloldali pártkoalícióval, az Erec Izrael Haovedettel („Dolgozó Erec Jiszrael”, mely többek között a Hasomer Hacair és a Dror érdekeit jelenítette meg), valamint a Mizrachi képviselőivel és számukra a „végrehajtó bizottságban” (Executiva) egy helyet ajánlottak fel szavazati joggal és kettőt szavazati jog nélkül.
A Magyar Cionista Szövetségből kizárt jobboldali cionisták is új utakat kerestek. Látványos és provokatív akciók helyett a tömegpropagandát választották.
1939-től kezdve különféle nevek alatt (1939-ben „Zsidó Nemzet kiadás”, 1940 és 1941 között pedig „Spinoza Füzetek”) brosúrákat jelentettek meg, melynek célja az volt, hogy a revizionista elveknek megfelelően propagálják a magyarság és a zsidóság „békés elválását”, azaz a zsidóságnak a magyar társadalomból történő „kivonulás”-át.
A közeledő XXI. cionista világkongresszus megállapodásra késztette a cionista szövetségben résztvevő pártokat. Az egyezmény alapján az Erec Izrael Haovedet három, a Mizrachi három, a Klal A (baloldal felé orientálódó polgári cionista csoport) kettő, a Klal B (a jobboldal felé orientálódó polgári cionisták) egy helyett kapott, s egy pártonkívüli is részt vett a kongresszuson. A megállapodás III. fejezete szerint a pártok megegyeztek abban, hogy minden a cionista szövetség által létesített vagy létesülendő bizottságban minden pártnak legalább két helyet kell biztosítani. A szöveg azt is előírta, hogyha a Magyar Cionista Szövetség delegációt küld valahova, akkor pártközi értekezletet hívnak össze.
A cionista kongresszus következtében új erőviszonyok alakultak ki a certifikátok elosztását koordináló Palesztina Hivatalban. A Mizrachi negyvenhárom, a Hasomer Hacair huszonhét, az általános vagy klálcionisták tizenhét, az Ichud Mapai (szociáldemokrata beállítottságú cionista párt) tizenhárom százalékkal képviseltette magát. A hivatal vezetőségében a klálcionista Komoly Ottó, a mizrachista Salamon Mihály és a sómér Szilágyi Ernő (Cvi) vett részt A pártok, az egész időszakban az egységet és a rivalizálást egyaránt reprezentálták, bár a fenyegető veszély miatt az integratív tendencia érvényesült jobban.
A Mizrachi és a Hasomer Hacair között pedig időleges szövetség alakult ki.
1940 januárjában a rendőrség beregszászi kapitánysága a belügyminisztérium közbiztonsági osztályához írott jelentésében élénk „cionista tevékenységéről számolt be.
A dokumentum szerint „…túlnőnek egy egyesület keretein”. Ezt a jelentést nyomozati céllal, a budapesti főkapitányság politikai rendészeti osztályának is megküldték. Közben a miniszteriális hatóság is akadályozta a cionisták munkájáé a földművelésügyi miniszter megtiltotta mezőgazdasági hachsarák felállítását.
1940. január 11-én újból megszervezték az ifjúsági cionista szervezetet, a Hechalucot. Az arányokat kétharmad-egyharmad részben állapították meg a Hasomer Hacair javára az anyaországban és a többi szervezet (Dror, Makkabi Hacair, Hanoar Hacioni) részére Kárpátalján.
A cionista szövetség életében nagy jelentőségű volt az a döntés, melyet – valószínűleg – Miklós Gyula egy cionista szövetségi választmányi gyűlésen jelentett be: a szövetség át fog alakulni a pártok fedőszervezetévé. A mozgalmat súlyosan érintette az elnök, dr. Miklós Gyula januári halála. Átmeneti időre Bisselisches Mózest, majd pár hónapra rá Komoly Ottót választották meg elnöknek. Az új vezetőt még a baloldaliak is örömmel fogadták, hiszen személye a számukra is garanciát jelentett a hozzáértő és elfogulatlan vezetésre.
A mozgalmak tevékenységét nem csak sikerek, de néhol nehézségek és kudarcok is kísérték. A polgári-cionista Hanoar Hacioni munkácsi „tagszervezete” önállósodni akart. A nézeteltérés oka a kulturális, társadalmi és nyelvi különbségekben rejlett, hiszen a munkácsiak egészen más társadalmi és kultúrális háttér alapján voltak cionisták: például a mozgalmi életben is elsősorban a jiddis nyelvet használták.
1940. március 31-én ült össze a Magyar Cionista Szövetség országos értekezlete s több, az új helyzetet is figyelembevevő határozatot hozott. Ung-Bereg-Ugocsa megyéknek „A Magyar Cionista Szövetség Kárpátaljai Körzete” néven külön körzetet hoztak létre. A pártok képviselőiből – nemzetközi mintára – Jugend-alija bizottság létrehozatalát határozták el. Az is a változást jelezte, hogy a hachsara-ügyek központi intézésére központi titkárt alkalmaztak. A helyi csoportokat is felszólították arra, hogy alakítsanak chaluc-támogató (chaluc = úttörő, a cionista építőmunkában résztvevő ifjú) bizottságokat.
Elismerték a Hechaluc megalakulását is. Közös ifjúsági szervezetet, a Merkaz Lanoar-t hívtak életre. Cionista ifjúsági nagytábor létrehozását is tervezték s az országos értekezlet felkérte az intézőbizottságot, hogy legalizálja a Merkaz Lanoar ezirányú terveit és „tegye meg a hatóságoknál és a zsidó intézményeknél a szükséges lépéseket ezen tábor legalizálása érdekében, valamint támogassa az ifjúságot a tábor költségeinek előteremtésében”. A hachsara-munka váltakozó sikerrel folyt. Bár a rendőrség feloszlatta a kárpátaljai Dror-hachsarát, de ugyanez a szervezet a pesti izraelita hitközség támogatásával három ipari hachsarát hozott létre.
A rendőrségi akciók tovább folytatódtak.
Május végén őrizetbe vették Arje Jaarit (Hunwald Pál), a Hanoar Haivri (Hasomer Hacair) vezetőjét, akit azzal gyanúsítottak, hogy a magyar hadsereg ellen kémkedik, de pár nap után szabadon engedték.
Retorziók és feloszlatás
A már említett cionista nagytábor előkészítése nem a legjobban kezdődött. Júliusban Petényi kormánybiztos (Ungvár) a szolyvai főszolgabíróhoz írott levelében azt írta, hogy a cionista szövetség megbízottja arról érdeklődött, hogy Szolyva község határában milyen feltétellel táborozhatnának cionista fiatalok. Petényi felhívta a főszolgabíró figyelmét, hogy tagadja meg a rendőrhatósági engedély kiadását, és az országmozgósító kormánybiztossal egyetértésben kiadott rendelkezését a három közigazgatási kirendeltség vezetőjének, valamint a rendőrség határvidéki kapitányságának is kiadta.
A kudarc miatt a cionisták újabb próbálkozásba kezdtek. A budapesti 1. csendőrkerület 1. nyomozó alosztálya vezetője Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye főispánjához (mint az 1. hadtest országmozgósító kormánybiztosához) írott jelentésében ismét beszámolt a cionista táborról. A jelentés információk, fél információk, rémhírek és előítéletes mondatok sajátos keveréke. Az alosztályvezető szerint mintegy háromszázan fognak részt venni a kárpátaljai táborozáson. A Pest megyei mosava (nyári tábor) létszáma ennek kétszerese lenne, állítja. Az információk hiteltelenségét az is bizonyítja, hogy a Magyar Cionista Szövetség vezetőiként a Betar, azaz a szövetségből 1935-ben kizárt jobboldali cionista szervezet vezetőinek a nevét adták meg, akik nem voltak a Merkaz Lanoar tagjai. Ráadásul – írja a jelentés – a táborozáson a „Rozs Betar” (helyesen: Ros Betar, azaz a Betar nemzetközi vezetője) kiküldöttje a „bolsevistákkal” fog találkozni, ami a revizionisták jobboldali ideológiai és politikai orientációja miatt is képtelen állítás. Javasolta a hachsarák betiltását is.
A Magyar Cionista Szövetség helyi szervezeteit – a budapesti központ kivételével – a belügyminiszter 1940. július 11-én feloszlatta. A feloszlatás hivatalos indoka az volt, hogy a Magyar Cionista Szövetség keretén belül működő csoportok és intézmények „oly tevékenységet fejtenek ki, amely – államrendészeti, és több esetben erkölcsi szempontból is – súlyos kifogás alá esik”. A szövetség – a belügyminiszter álláspontja szerint – képtelen volt rendet tartani a különféle szakosztályok és csoportok között s „azok meg nem engedhető üzelmek és tevékenységek fészkei lettek”. Azt külön is felrótta a körrendelet megfogalmazója, hogy a visszacsatolt Felvidéken és Kárpátalján tevékenykedő csoportok még a működésükhöz szükséges jogalapot is nélkülözik. A belügyminiszter – ezen kívül – azt is megtiltotta, hogy a cionista szervezetek tagjai és az azokkal szimpatizáló izraelita fiatalság erdőben és más helyeken összejöveteleket, kirándulásokat és táborozásokat tartson.
A feloszlatásokat a cionista csoportokról adatokkal rendelkező csendőrnyomozó alosztályok segítségével hajtották végre s a fiókszervezetek vagyontárgyait a szövetség Andrássy út 67. szám alatti központjának utalták át Az egyéb, vagyis nem a Magyar Cionista Szövetség kebelébe tartozó csoportok ingóságait értékesítették, és a befolyt pénzt egy szegényalap kapta meg.
A lefoglalt cionista iratokat két részre osztották: államrendészeti szempontból kifogásolható és nem kifogásolható iratokra. Kifogásolt iratoknak főleg a MCSZ VII-VIII. kerületi fiókegyesülete által kiadott nyomtatványok számítottak, melyeket megsemmisítettek. A nem kifogásolható anyagokat visszajuttatták a cionista szövetség központjának.
A cionista szövetség legális helyzete ezzel végleg megroppant, hiszen nem egyik vagy másik cionista intézményt kellett felszámolniuk, hanem a központ kivételével az összesét.
A 30-as években lezajlott cionista pártosodás viszont éppen e legalitás határait tette átjárhatóvá azzal, hogy nem központosított intézményeket és csoportokat hozott létre s ennek folytán egyfajta konspiratív technika is kialakult. A helyzet tehát adott volt az illegalitásra s a cionisták – bár nem önszántukból – nem késlekedtek alkalmazkodni azokhoz az új feltételekhez, melyek maguk is törvénytelenek voltak.
A mellékletet illusztráló képek az Izrael napról-napra című kötetből származnak.
Címkék:1998-02