Fordulat a válólevelek ügyében
Fordulat a válólevelek ügyében
Mint lapunk januári és februári számában hírt adtunk róla, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége elnöke, dr. Feldmájer Péter az Új Élet hasábjain kritikus hangú cikkben tette szóvá, hogy a neológ rabbikar és annak három tagjából álló bét din (vallási bíróság) évek óta nem képes intézkedni a válólevelek (get) kibocsátása ügyében.
A rabbikar – érdemi válasz nélkül -, a kritizáló hozzá nem értésére hivatkozva, durván utasította vissza az elnöki felvetést, elhárítván magától a felelősséget.
Az évek óta húzódó probléma hátterében az áll, hogy a kilencvenes évek közepén hunyt el a szófer (írnok), aki a neológia számára írta a válóleveleket, s ha azóta történtek is próbálkozások (erről a rabbikar részéről senki nem nyilatkozott), nem akadt olyan halachikus (vallásjogi) kompetenciával rendelkező szakember, aki hajlandó lett volna együttműködni a neológ rabbisággal, és a dr. Schweitzer József vezette bét dinnel.
Az országos főrabbi, sértőnek és igazságtalannak érezvén dr. Feldmájer Péternek az Új Életben a későbbiekben is fenntartott kritikáját (mely arra is kiterjedt, hogy a Rabbiképző Intézet vallási funkcionárius képzése a kilencvenes évek első felében nem felelt meg a közösség igényeinek, s csak az elmúlt két esztendőben, az új rektor, dr. Schőner Alfréd vezetése idején vált érzékelhetővé a változás), a közelgő választásokra tekintettel, a Budapesti Zsidó Hitközség és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége együttes vezetőségi ülésén nyilvánvalóvá tette, hogy az országos elnök távozását tartaná kívánatosnak.
Míg a neológ rabbikar, a vallási és közéleti státusát is megingató kritikával szemben a nyilvánosság előtt politikai küzdelmet folytatott, s az országos főrabbi, személyes presztízsét is csorbulni látván, az elnök eltávolítását tűzte zászlajára, akadt valaki, aki az elnök által felvetett, égető probléma érdemi megoldására törekedett.
A Budapestről tizenkét évvel ezelőtt Jeruzsálembe települt s ott vallási tanulmányokat folytatott Zév Paskesz szófer 1998 októberében azért jött Budapestre, hogy munkája mellett zsidó vallási ismereteket oktasson. Az Új Életben közölt cikkre és a Szombat kommentárjára reagálva, valamint Deutsch Róbert főrabbi, a Bzsh rabbisága igazgatójának megkeresésére, kapcsolatba lépett rabbi Jirmijáhu Kohen-nel, az antwerpeni Shomre Hadass hitközség dajanjával (bíró), és megszervezte, hogy Rav Kohen egy másik szófer kíséretében Budapestre jöjjön, és a válólevelek – megfelelve a legszigorúbb vallási előírásoknak – helyben megírathassanak. Zév Paskesz diplomáciai érzékét dicséri, hogy a budapesti ortodox főrabbi, Hoffmann Áron jóváhagyását is megszerezte, hogy a processzusra sor kerülhessen.
A Kohen rabbi vezette bíróság január végén ült össze az ortodox hitközség székházában, a Budapest Kólél tantermében, és négy párt választott el.
A precedens talán azt is jelenti, hogy amennyiben ilyen igény felmerül, a jövőben szintén lehetőség nyílik a válások ezúton történő lebonyolítására, illetve más problémás vallásjogi kérdések rendezésére.
Különös érdekességgel bír, hogy ama szintén évek óta húzódó kérelem tárgyában, melyre a Mazsihisz elnöke nagy port felvert cikkében hivatkozott, a Szim Salom reformzsidó közösség nemrég felavatott rabbinője, Kelemen Katalin és egy londoni reformzsidó bét din közreműködésével született megoldás, miután a válást indítványozó fél – megelégelvén a budapesti neológ hitközség rabbiságának évek óta tartó tétlenkedését – hozzájuk fordult.
Egyebek mellett ez a tény is a Mazsihisz elnökének azon felvetései között szerepelt, mely a Bzsh-Mazsihisz összevont elöljárósági ülésen hangzott el, és azt jelezte, hogy a neológia – noha a széles nyilvánosság előtt a magyarországi zsidó közösség képviselőjeként jelenik meg – a vallási élet szükségleteit nem tudja kielégíteni. (Több fővárosi kóser hússzék bezárása, a templomjárók számának csökkenése is jelzi a válságot, sorolta az elnök, mint olyan jelenségeket, amelyre a hitközség vallási és világi vezetése nem tudott mindeddig ellenstratégiát kidolgozni.)
A Bzsh-Mazsihisz együttes vezetőségi ülése. Korn József budapesti elnök javaslatára a disputát a gyűlést követően az Új Életben közölt, Feldmájer Péter Mazsihisz-elnök véleményét mint „bomlasztót” elítélő, Schweitzer József országos főrabbit pedig túláradó tisztelettel méltató nyilatkozattal lezártnak nyilvánította, ismét csak anélkül, hogy a válólevelek tárgyában felvetett érdemi kérdésekre válaszolt volna.
A későbbiekben – mint közleményük fogalmaz – csupán a vezető testületek előzetes jóváhagyását követően jelentethet meg a lap az üggyel kapcsolatos bármiféle álláspontot.
Sem a kritizáló hangot kíméletlenül elnyomó s az országos főrabbit mint a Rabbiképző Intézet korábbi igazgatóját, illetve elődjét „örök tisztelettel és nagyrabecsüléssel” emlegető nyilatkozat, sem az immár nyíltan meghirdetett cenzúra nem feledtetheti, hogy a neológia súlyos működési zavarokkal küzdő, szellemileg újradefiniálásra váró vallási intézményrendszere immár kettős kihívással néz szembe, amikor a külföldről visszatérő ortodoxia és az immár Magyarországon is jelentkező reformzsidóság irányzata között kell(ene) újrafogalmazza önmagát, és biztosítani egy csupán remélt vallási-közösségi élet infrastruktúráját.
Címkék:1999-03