Fokozott cionista tevékenység
„Fokozott cionista tevékenység”
Folytatjuk a forrásközlést, melyet előző számunkban kezdtünk meg. Két, a 60-as, illetve a 70es évekből származó dokumentumot tartanak a kezükben az olvasók. Nem az ítélkezés a szándékunk, hanem a múlt tisztázása. A jelentéseket író hitközségi alkalmazottak magukévá tették a külső elvárásokat, együttműködtek a hatalommal, és más és más szinteken próbáltak megfelelni „információadási kötelességeiknek”.
Nemcsak az országnak, de a hitközségnek is volt rendszere, 1957-től 1965-ig tartott Sós Endre korszaka majd utána az ún. Seifert-korszak következett. Seifert Géza az állammal való minél harmonikusabb együttműködésre helyezte a hangsúlyt, de – elődjével szemben – arra is törekedett, hogy legalább a hitközségi hivatalnokréteget ne fordítsa szembe magával.
Az Állami Egyházügyi Hivatal és a különféle „belbiztonsági szervek” nagy problémája a 60-as évek második felétől az volt, hogyan kezeljék az Izraellel 1967-ben a diplomáciai kapcsolatot megszakító ország zsidó közösségét. A korábbi megtűrt partnerből ellenség lett, és a zsidó állammal való bárminemű kapcsolattartás a „baráti” Szovjetunió és a Varsói Szerződés tagállamai elleni tevékenységnek számított, ezért a szervek szigorú kontroll alatt próbálták tartani a létező vagy a csak csírájában meglévő cionista kezdeményezéseket. A megfigyelés nem minden magyar zsidó állampolgárra, „csupán” a rabbikra és más közösségi vezetőkre terjedt ki. A dokumentumok élénk „cionista tevékenységéről számolnak be, amely nem biztos, hogy pontosan fedi a valóságot Inkább arról lehetett szó, hogy a – felfokozott figyelem következtében – a szervek sokszor még abban is cionista propagandát láttak, ami nem volt az. A dokumentumok másik jellemző vonása, hogy óvakodtak attól, hogy a holocaustra mint speciálisan zsidó eseményre reflektáljanak, és ehelyett az eufemisztikus „második világháborús események”-ről értekeztek. Ez a megfogalmazás több volt, mint egyszerű szófordulat, mivel a rendszer tudatosan kerülte a zsidó népirtás pontos néven nevezését. Ez ugyanis felbontotta volna a szocialista rezsim asszimilációs törekvéseit, mely nem ismert el minőségi különbséget a különböző szenvedések között, és a zsidó tapasztalatot a szocialista-kommunista ellenállási mozgaloméba próbálta meg beolvasztani.
Mindenki tette a dolgát- a rabbik és más közösségi vezetők tanítottak, dolgoztak, és raportra jártak a belügyi szervek és az ÁEH embereihez, akik mindenről szorgos feljegyzéseket készítettek. A szerepeket a kor formálta meg, de hogy ki miként alakította ezeket, az rajta is múlott
Az ügynökkérdés szakértőivel való konzultáció után a dokumentumokban egyetlen nevet anonimizáltunk: a közszereplőnek nem minősülő, meglehetősen negatív színben feltűnő M. M.-ét (aki már nincs az élők sorában). A jelentés írója, Seifert Géza korabeli közszereplőként más elbírálás alá esik, hasonlóképpen Lóránt Vilmos, az ÁEH „izraelita felekezettel” foglalkozó munkatársa, a másodikként közölt feljegyzés szerzője.
Címkék:2000-05