Fogyatkozó és erősödő zsidóság (Gadó János)
A Szovjetunió végóráinak idején mintegy kétmilliónyira becsülték az ott élő zsidók létszámát. Az azóta eltelt csaknem tíz esztendőben mintegy hétszázezer vándorolt közülük Izraelbe, több százezer az Egyesült Államokba, Kanadába. Ausztráliába, több tízezer pedig Németországba. A volt szovjet államok zsidó lakosságát ma változatlanul mintegy kétmilliósra becsülik. Hogyan lehetséges ez a csoda?
Az első ok az, hogy e régió államainak, illetve városainak zsidó közösségei érdekeltek létszámuk fölfelé kerekítésében, hiszen ez növeli politikai súlyukat mind otthon, mind a zsidó világ centrumaiban, Amerikában és Izraelben. (Utóbbi mindenekelőtt a pénzügyi támogatás miatt fontos: az állítólag virágzó közösségek csak amerikai pénzből tudják az utóbbi években szárba szökkent intézményeiket fenntartani.) A második ok, hogy az Izraelbe alijázott hétszázezer ember nem nettó veszteség a posztszovjet államok zsidó közösségei számára, mivel a zsidó államba vagy a Nyugat más országaiba áttelepülők között százezres nagyságrendben találhatók halachikusan (tehát anyai ágon) nem zsidók, valamint nem zsidó hozzátartozók is.
Ennél fontosabb és összetettebb ok, hogy a zsidóság ma presztízsének, politikai befolyásának zenitjén áll a nyugati világban – és ennek következtében növekvő mértékben az egykori szovjet blokk országaiban is. A presztízs kivívásában döntő szerepe van annak, hogy a művelt Európa (Németországgal az élen) negyven év késéssel rádöbbent, mekkora szerepe volt a zsidóknak az elmúlt kétszáz év gazdasági fejlődésében, szellemi és kulturális felvirágzásában, mekkora veszteséget jelentett a Soá pusztítása és mindebben mekkora felelősség terheli őt magát. Izrael állam és mindenekelőtt a nagy befolyással rendelkező amerikai zsidóság adja a közösség politikai súlyát – amely persze elválaszthatatlanul összefonódik a Soából következő erkölcsi presztízzsel. A megnövekedett befolyás talán legvilágosabb jele a fordulat a kárpótlások terén: az amerikai zsidóság politikai befolyása révén meghátrálásra kényszerítette a titkukat mindaddig legendásan őrző svájci bankokat, Németország legnagyobb konszernjeit és a multinacionális biztosítótársaságokat.
Mindez úgy csapódik le az ex-szovjet államok reménytelen nyomorba süllyedt tízmillióinak tudatában, hogy manapság zsidónak lenni jó. A zsidók kivételezettek: elvándorolhatnak a politikailag ugyan zűrös, de emberibb életkörülményeket kínáló Izraelbe, a lelkifurdalásból őket befogadó gazdag Németországba és – ha vannak családi kapcsolataik – a vágyak netovábbját jelentő Amerikába is. De zsidóként még helyben maradni is jobb: a Joint élelmiszercsomagjai legalább a nyomortól megmentik a rászorulókat, nem beszélve a zsidó infrastruktúra által kínált egyéb előnyökről az oktatás, egészségügy és külföldi ösztöndíjak terén. Nem csoda, ha manapság Oroszországban vagy Ukrajnában számosán kutatnak lázasan olyan papírok után, amelyektől néhány évtizeddel ezelőtt még mindenáron megszabadulni igyekeztek: a zsidó származást igazoló iratok ugyanis ma belépőt jelenthetnek a kivételezettek fenti klubjába. Az Izraelbe való bevándorláshoz már egy zsidó nagyszülő is elég, amint az a Szochnut, a bevándorlásért felelős izraeli állami hivatal orosz nyelvű hirdetményein olvasható.
A nem zsidó vagy halachikusan nem zsidó bevándorlók politikai feszültségek gerjesztői Izraelben: az egyre nagyobb befolyással rendelkező vallásos pártok nem nézik jó szemmel a szemükben gój jövevényeket, akiknek nyakába varrják a nekilendült bűnözést, prostitúciót, az erkölcsök (szerintük észlelhető) züllését. Smuel Halpert, a kelet-európai ortodoxia hagyományain alapuló Egyesült Tóra Zsidóság Pártjának egyik (Magyarországról származó) vezetője egyenesen „ötödik hadoszlopnak” nevezte őket, és pártja nevében a visszatérési törvény szigorítását készül előterjeszteni a Kneszetben: eszerint a jövőben csak a halachikus zsidók esnének e törvény hatálya alá. Az izraeli parlament többségben lévő cionista meggyőződésű képviselői minden bizonnyal el fogják utasítani a javaslatot, hiszen ez gyakorlatilag az orosz alija végét jelentené. A poszt- szovjet zsidóság nagy része ugyanis vegyes házasságban él, ha ugyan már nem ilyen frigy szülötte maga is. A szigorítás valamilyen más formája azonban bizonnyal napirenden marad, mert az elmúlt évben bevándoroltaknak – hivatalos adatok szerint – már 60 százaléka volt nem zsidó. Jonathan Rosenblum, a The Jerusalem Post publicistája szerint a Habarovszk városából nemrég érkezett 1004 bevándorló között mindössze 38 halachikus zsidót találtak.
„A bevándorlók izraeliek lesznek (vagyis nem arabok)” – veti ellen Zeév Chafec, a baloldali The Jerusalem Report publicistája, utalva az izraeli társadalmat megosztó legmélyebb törésvonalra, amelyen keresztül jelenleg nincs átjárás, és amely kijelöli az alapvető szocializációs mintákat. Az izraeli szekuláris baloldal számára tökéletesen elegendő, ha a bevándorlók elsajátítják az ország nyelvét és szokásait, mint akármely más bevándorlóországban. Natan Scsaranszkij, az orosz bevándorlókat tömörítő Jiszrael baAlija párt vezetője, jelenleg a belügyi tárca birtokosa szerint „alkalmazkodni kell a realitáshoz. Világszerte sokan akarnak Izraelbe vándorolni. Legyen az ország otthona mindenkinek, aki itt akar letelepedni és ehhez joga van.” A zsidóságot nem modem nemzetként, hanem történelmen kívül élő népként felfogó vallásos pártok azonban ragaszkodnak a hagyományos definícióhoz: zsidó az, aki zsidó anyától jött a világra, mindenki más idegen.
*
Az Egyesült Államok és Kanada zsidósága is a közösség „felhígulásának” eddig nem ismert gondjával kénytelen szembenézni. Észak-Amerika zsidó közösségei oly mértékben megtalálták helyüket az Újvilágban, olyan prosperitásban élnek, ami párját ritkítja a diaszpóra több mint kétezer éves történetében. A politikai befolyása csúcsán álló amerikai zsidóságot körüludvarolják az újraválasztásukért küzdő képviselők és szenátorok, akik a jobb hatás kedvéért zsidó ősöket kutatnak fel, kipában feszítenek a nyilvánosság előtt vagy éppen a Siratófalnál fényképeztetik magukat, mint legutóbb a New York-i képviselőségért ringbe szálló Hillary Clinton. Mivel a zsidó házastársat szívesen látják számos amerikai családban, a reform- és konzervatív gyülekezetekben a vegyes házasság feltartóztathatatlanul terjed: jelenleg aránya megközelíti az ötven százalékot. A befolyása csúcsán álló zsidóság aggasztó demográfiai perspektívák elé néz. Vezetőik ezért megpróbálnak a szükségből erényt kovácsolni: miközben hangsúlyozzák, hogy nem bátorítják a vegyes házasságot, a már ilyen frigyben élőket megpróbálják be- vagy visszacsábítani a közösségbe. (Ennek a stratégiának a neve a manapság Amerikában sokat emlegetett outreach, amit magyarul jobb híján „visszahódítás”-nak lehetne fordítani.) Ennek érdekében a vegyes házasságban született gyermeket zsidónak tekintik akkor is, ha csak az apja zsidó, ami ellentmond az anyaági leszármazás sok évszázados törvényének és gyakorlatának. Az egyenleg pillanatnyilag mindezzel együtt negatív: a nem zsidó társat választók mintegy nyolcvan százaléka kiválik a közösségből. A maradók esetében viszont a nem zsidó (illetve újonnan zsidó) társ különösebb gond nélkül beilleszkedik a közösségbe: ő ugyanis valószínűleg éppoly liberális középosztálybeli, mint az amerikai zsidók többsége, akikkel azonos kultúrkörben nevelkedett. így az amerikai zsidóság is hasonló irányú demográfiai folyamatot él át, mint az izraeli: a nem zsidók növekvő mértékben áramlanak be a közösségbe. Mindez az amerikai zsidóságon belül is feszültségeket gerjeszt: a reformközösségekbe betértek és az ő gyerekeik ortodox szemmel nem számítanak zsidónak. Míg azonban az Egyesült Államokban vagy Kanadában ezek a feszültségek csak a közösségen belül jelentkeznek és az amerikai „civil” életben nem okoznak problémát, Izraelben, ahol a rabbinátus hatóságként működik, az ilyen gondok elől nem olyan könnyű elmenekülni.
*
Az Izraelbe bevándorló nem zsidók százezrei vagy az amerikai zsidóságba beházasodó nem zsidók egyazon folyamat két megjelenési formája: sok évszázad óta először mindkét irányban átjárhatóvá váltak a zsidóságot környezetétől elválasztó gátak. Míg egy évszázaddal ezelőtt az emancipáció megnyitotta az utat a többségi társadalomba való befogadáshoz, most már lassan az ellenkező irányban is járható az út. Ez még nem széles autópálya, mint a zsidók útja az asszimiláció felé a nyugati társadalmakban, de a zsidó közösségbe lépő mögött nagy valószínűséggel már nem zárulnak be a külvilág kapui. Sok évszázada először elfogadott jelenséggé válik, ami korábban ritka heroikus tett volt.
A zsidóság kölcsönhatásba lépett a külvilággal. Ez a kölcsönhatás már nem az emancipáció évtizedeinek mintája szerint zajlik: nem a zsidóságból kilépett, asszimilált egyének hatnak a társadalomra, amelyben befolyásos pozícióba jutottak; ma már a zsidó közösség és annak hagyományai, kultúrája, értékei, története jelennek meg a külvilágban. Izrael a világpolitika színpadán; a hajdanvolt kelet-európai jiddis nyelvű közösségek kultúrájának újra fölfedezése; zsidó témák állandó felbukkanása irodalomban, zenében, képzőművészetben; és mindenekelőtt a nyugati világ nyilvánosságában mostanra már szinte nyomasztó súlyúvá növekedett holocaust, amelyen minden más zsidó téma keresztülszűrődik. A nyugati világban (elsősorban a mértékadó értelmiségi fórumokon) egyidejűleg, egymást gerjesztve és egymással kibogozhatatlanul összefonódva zajlik a Soá miatti bűnbánat és a zsidó civilizáció recepciója. A kölcsönös megtermékenyítés-megtermékenyülés e korszakában a nyugati kultúrában ledőlnek a zsidóságot a külvilágtól még elválasztó falak. Paradox folyamat zajlik: a diaszpórában a zsidóság asszimilálódik, a közösség zsugorodik, miközben súlya, jelenléte a nyilvánosság fórumain egyre nő. De asszimilálódik a zsidóság saját országában is – legalábbis a vallásos, valamint a hagyomány iránt fogékonyabb jobboldali politikusok, közírók vélekedése szerint. A vallástól való elfordulás, a nem zsidók beáramlása – állítják – kikezdi az ország zsidó jellegét.
A modem világ változásaival együtt haladó, a progresszió értékeit magáénak valló izraeli baloldalt vagy amerikai zsidó mainstreamet egyre kevesebb dolog választja el a modem nyugati társadalmak középosztályától, amelynek demográfiai következményei egyre nyilvánvalóbbak. Az ortodoxiában döntő számbeli fölényt képviselő harédi közösségeket viszont nem érdekli a civilizációk egymásra találása, a „zsidó kultúra zsidók nélkül” csodás új jelensége. Ők mindebben csak az asszimilációt és/vagy a hagyományos értékek jelentős részének elvetését látják. így egyre inkább jogosultnak érzik elzárkózó stratégiájukat, a Tóra köré mind magasabbra épített kerítést. Így a nyugat általi elfogadtatás alapvetően két ellentétes reakciót vált ki: a zsidóság polarizálódik. Fogyatkozó létszám és nagy civilizációs katarzis az egyik oldalon, a hagyományba való bezárkózás és izmosodó közösségek a másikon. A két pólus közötti feszültség törvényszerűen erősödik.
Címkék:2000-02