„Felejteni annyi, mint vétkezni”
„Felejteni annyi, mint vétkezni”
Meggyőződésem, hogy különös sorsa azoknak az embereknek van, akik életüket tudatosan élik: létük jobbra fordulását, és persze a balsorsot is csak úgy tudják haszonnal, egyúttal azonban méltósággal is fogadni, ha megadatik nekik a választás lehetősége, a szabadság. Mintha ilyen különös és szerencsés sorsa lett volna a lengyel Stanislaw Vincenznek, legalábbis ha utólag nézzük több mint nyolc évtizedes életpályáját abból a szempontból, hogy alkalma volt kívülről, de mégis közvetlen közelről látni a haszidok életét. Hogy miért kívülről? Mert – mint írja – nem zsidóként feljogosítva érzi magát arra, hogy beszámoljon körükben szerzett élményeiről, tapasztalatairól. Ezek a tapasztalatai még kisgyerekként ivódtak belé, ugyanis a Keleti-Kárpátokból, közvetlenül a Felső-Cseremos vidékéről, Baal Sém Tov származási és működési helyéről jött. Érintetlen, zárt világot tapasztalhatott, és Vincenznek megvolt az a jó szokása, hogy ismereteit nemcsak könyvekből, tudását nemcsak elméletekből, hanem közvetlenül az egyszerű emberektől szerezte. Valószínűleg azoknak a meghatározó érzéki élményeknek a hatására, amelyeket még kisgyermekként szerzett a haszidizmus bölcsőjénél.
Vincenz a hagyomány jelentőségét egyebek mellett abban látta, hogy az biztonságot ad a közösség tagjainak. Tétele meg is fordítható: azok, akik okkal, ok nélkül veszélyeztetve érzik a hagyományukat – és itt nem csak egy adott kisebbségre gondolok, hiszen érvényes lehet ez a többségre is -, elveszítik biztonságérzetüket, és könnyen agresszívvé válhatnak. A haszidok imája hat évtizede megszakadt, az emberek szétszóródtak, az ősi, háborítatlan közösségek romjain csak újabban kezd itt-ott ismét felizzani a régi szikra.
Vincenz magyarul most megjelent könyve, amely esszéket és haszid történeteket tartalmaz, ennek a szikrának a továbbélését segíti. Wyspianski szellemében, akitől a fenti címet vettük.
A kelet-európai zsidóság, azon belül is a haszidok pusztulásakor éppen a gyökerek vesztek el: azok a közösségek semmisültek meg, amelyek az elkerült, kiemelkedett rétegek továbbélését láthatatlan csatornákon táplálták. Ezért fontos minden tanú minden emlékezése.
A könyv első. Találkozások haszidokkal című esszéjében a mozgalom egyedi és helyi aspektusaira hívja fel a figyelmet. Arra például, hogy a haszidizmus mindig az anyagiakban és szellemiekben szűkölködők vallása volt, és nem utolsósorban ennek következtében váltak számukra vallási jelképekké a hétköznapi élet mozzanatai. Meglelkesültek a tárgyak és a jelenségek, ami a haszidoknál a természetközelséggel van kölcsönös ok-okozati viszonyban. Az aszkézis helyébe inkább a derű lépett, a haszidizmus: örömvallás. Ezt, sőt a rituális vodkázást az ellenzők olykor már átkok formájában utasították el. Simon Dubnow tudományos rendszerességgel, Martin Buber tudós íróként számol be minderről. Stanislaw Vincenz személyes élményeit nem feledve, érezhető szeretettel és teljes azonosulással ír élményeiről, amelyekben megfelelő hangsúlyt kap a haszidoknak oly fontos természet is. Ugyancsak áttekinthető képet kapunk a haszidizmuson belüli törésvonalakról, az egyes irányzatokról, fejlődésükről vagy torzulásaikról.
Vincenz két fejezetet is szentel Lembergnek, amely zsidóságánál fogva méretén messze túlmutató jelentőségű város volt Kelet-Európában. Ennek a városnak a történetén keresztül lehet jól bemutatni a zsidó asszimilációt mint a 18-19. század legfontosabb történelmi folyamatát a lengyel társadalomban. Írók, szerkesztők, tudósok, politikusok arcképeit villantja fel, mozgalmakról szól, több mint leltárszerűen, a mélységet és a részleteket azonban az általa is gyakran hivatkozott lengyel/zsidó szerzőknél kell keresnünk.
Stanislaw Vincenz a dialógus híve, de tudja, hogy a dialógus törvényszerűen az artikulált, érvelni képes tudat pártját fogja. Ezért nem jutnak szóhoz a kisemberek, a pásztorok, a kaftánosok, akik legfeljebb képekben, mesékben tudják kifejezni magukat, vagy mint Platón: mítoszokban. És vannak, akik azért nem tudják kifejezni magukat, mert már nem élnek, csak szimbólumként. Ők a kolomeiaiak, egy lengyel kisváros túlnyomórészt elpusztult lakói, a háború áldozatai, akikről a megmaradónak évente megemlékeznek Haifában. Vincenz felnőtt korában itt, a haszidok imaházában, a bojaniban találkozott az imának azzal az erejével, amelyet beszámolója szerint a világon mindenkinek meg kellene tapasztalnia.
Vincenz még számos esszében elemzi a zsidóknak a lengyel történelemben és kultúrában betöltött helyét, foglalkozik Adam Miczkiewiczcel, Stefánia Zahorska Áldozat című filozófiai regényével, magyarországi élményeivel (a szerző menekültként nálunk vészelte át a háborút), és megpróbálja felmérni Simone Weil hatását Lengyelországban.
A könyv másik felében számos mítosz és történet irodalmi feldolgozását kísérli meg Wincenz. Elbeszélései azért magával ragadóak, mert feldolgozásai olyanok, mint a csiszolatlan gyémánt: értéküket éppen nyers, keresetlen szavai adják, gyakran úgy, ahogy adatközlőitől vette. Néprajzi szempontból új (például az erdei zsidót, vagy a már-már misztikus fuvarozót, a bálególét bemutató történetekben), nyelvileg friss szövegeiben plasztikusan jelenik meg a zsidó élet színe és fonákja, mindennapjai, és az, ahogy e mindennapokat átszövi a mítosz.
Rácz Péter
(Stanislaw Vincenz:
Találkozás haszidokkal. Fordította: Pálfalvi Lajos.
Utószó: Pálfalvi Lajos és Kiss Gy. Csaba. Múlt és Jövő Kiadó, 2001, 314 oldal, 1850 Ft)
Címkék:2004-09