Ez is Amerika
Bognár Vera húsz éve hagyta el Magyarországot. Ma Washington mellett él, az Amerika Hangja tudósítója. A vele folytatott beszélgetésből bepillantást nyerhetünk az ottani reformzsidóság életébe.
- Erős magyar kötődéssel, zsidóként, milyennek látja a kinti hitéletet?
Washingtonban dolgozom, de Virginiában lakom. Ezt úgy kell elképzelni, mintha az ember Pestről elindulna a Margitszigetre, ahol egy tábla fogadná: „Isten hozta Zala megyében”. Én magam egy reformzsinagógához tartozom. Kis túlzással így fogalmaznék: ahány zsidó, annyi zsinagóga. Léteznek reform, konzervatív és ortodox közösségek. A reform közülük a legfiatalabb, a legamerikaibb. Az amerikaiak többnyire szeretik a feltörekvő, új mozgalmakat, és talán ezért a legerősebb ma a reformizmus a mi sorainkban is. Közösségünk iskolájában, szerda este és vasárnap délelőtt folyik vallástanítás. Zsinagógánknak két rabbija van, és egy fantasztikusan egyszerű, modem imaterem, ahol a férfiak és nők egymás mellett ülnek. A férfiak, a rabbit is beleértve ritkán hordanak kapedlit. A nőket ugyanúgy kihívják a tórához imádkozni, mint a férfiakat. Virginiában már működnek női rabbik és kántorok is.
- Mennyire van jelen az egyház az állami oktatásban?
Az Egyesült Államok Alkotmánya – Jefferson kezdeményezésére – (ő az 1776-os függetlenségi nyilatkozat megfogalmazója, az Egyesült Államok harmadik elnöke 1801-től) szigorúan elválasztja az államot az egyháztól. A Jefferson-i felvilágosodási mozgalom vezérfonala az volt, hogy ha beengedik, az egyház egyfajta önkényuralmat gyakorolhat az állam fölött. így tehát az állami oktatásba az egyháznak semmi beleszólása nincs, ugyanakkor bármelyik egyház alapíthat iskolát. Oly mértékben nem szabad az iskolában vallásoktatással foglalkozni, hogy még karácsonykor sem ejtik ki a tanárok a szájukon azt, hogy ez vallási ünnep. Természetesen ilyenkor, akárcsak húsvétkor, szünetel a tanítás. Magától értetődően mindenkinek alkotmányban biztosított joga, hogy felekezetének ünnepein ne dolgozzon, vagy ne menjen iskolába. Ahol sok zsidó él, ott az ünnepek idején kiürül az iskola.
- A konzervatív és ortodox zsidók miként vélekednek a vallás modernizációjáról?
- Az erről szóló vita valószínűleg örökké tartani fog. Ismert vicc: Kohn hajótöröttként húsz évet tölt már egy lakatlan szigeten, mire rátalálnak. Büszkén mutogatja a magánya alatt épített három zsinagógát. Csodálkozva megkérdezik tőle, hogy miért kellett több. Az egyikbe járok, a másodikkal nem értek egyet, a harmadikba a lábamat sem teszem be – felelte Kohn bácsi. Komolyra fordítva a szót, a reformmozgalomért nem rajonganak, ami persze fordítva is igaz.
- Több a vita egy tradicionális és egy modern felfogású zsidó közösség között, mint mondjuk zsidók és keresztények között?
- Mélyenszántó ellentétekről az egymással vitatkozó rabbik tudnának beszámolni. Ellenben keresztények és zsidók között – legalábbis a mi környékünkön – nincs ellentét, azt mondhatom.
- Mit jelent ma zsidónak lenni az Egyesült Államokban?
- Úgy gondolom, vallást és a népközösséget is, de végső soron mindenki maga dönti el, hogy számára ez mit jelent. Az Egyesült Államok alapvetően vallásos ország. A szülők törekvése az, hogy ez tovább éljen. Az amerikai elnök is minden beszédét azzal fejezi be, hogy Isten áldását kéri az országra és a népre. Az emberek pedig pénteken, szombaton vagy vasárnap, aszerint, ahogy hitük diktálja, elmennek a templomba.
Sterczer Gábor
Címkék:1994-03