Ez a harc lesz a végső? — Hajrá a közel-keleti békefolyamatban
Szeptember 4-én Ehud Barak izraeli miniszterelnök és Jasszer Arafat, a Palesztin Autonómia elnöke az egyiptomi Sarm es-Seikben aláírta az amerikai Wye-ban tavaly megkötött egyezmény végrehajtásáról szóló jegyzőkönyvet. A végső megállapodás azonban még roppant távolinak tűnik.
A megállapodás értelmében Izrael három ütemben újabb területeket ad át a palesztinoknak a Jordán folyó nyugati partján, szabadon enged 350 bebörtönzött palesztint, megnyit két „biztonságos átjárót” a Gázai övezet és a Nyugati part között (egyet északon, egyet délen), és engedélyt ad a gázai tengeri kikötő megépítésére. Palesztin részről ismét – ki tudja, hányadszor – kötelezettséget vállaltak, hogy beszüntetik a háborús izgatást Izrael és a zsidóság ellen, felszámolják a palesztin terror infrastruktúráját, begyűjtik a jogellenesen kinn lévő fegyvereket, leszerelik a palesztin rendőrség azon részét, amely meghaladja az oslói egyezményben megszabott keretet. Jóváhagyásra beterjesztik az izraeli kormányhoz a rendőrök névsorát és fegyvereik lajstromát, letartóztatnak harminchat, Izrael által körözött terroristát (amelyből tizenketten a palesztin rendőrség állományába tartoznak) és felújítják az Izraellel való biztonsági együttműködést.
Izrael hozzá is kezdett az egyezmény végrehajtásához. Szabadon engedett kétszáz palesztin, jordániai és más arab országokból származó foglyot, akik közül százötvenen életfogytig tartó büntetésüket töltötték, mert olyan palesztinokat öltek meg, akiket az izraeli hatóságokkal való együttműködéssel vádoltak. A kiszabadulókat a palesztin rendőrzenekar és lelkes üdvözlő tömeg hősöknek kijáró ovációja fogadta. Mindegyikük fegyvert kapott „önvédelmi célokra”, és nagy valószínűséggel különböző feladatokat bíznak majd rájuk a palesztin rendőrségnél.
Az aláírt jegyzőkönyvvel a felek szándéka szerint kezdetét veszi a végső rendezés. Szeptember 13-án megkezdődnek a tárgyalások, és 2000 februárjára el kell készülnie a végső státusról szóló elvi keret-megállapodásnak. A záró egyezmény aláírásának határideje 2000. szeptember 13.
Hat évvel ezelőtt, 1993-ban ugyancsak szeptember 13-án írták alá azt az elvi nyilatkozatot, amely elindította a két nép közeledési folyamatát. Ebben lemondtak az erőszak minden formájáról és kölcsönösen elismerték egymás politikai jogait.
A keret-megállapodás a folyamatot egy átmeneti és egy záró szakaszra bontotta oly módon, hogy a keményebb diónak ígérkező főbb vitapontokat a végső rendezésről szóló egyezmény hatáskörébe utalta. Az átmeneti időszak beiktatása a bizalom megteremtését célozta, amely megkönnyíthette volna az olyan súlyos problémák megoldását, mint Jeruzsálem kérdése, a palesztin menekültek jövője, a palesztin államiság mibenléte, a határok kérdése és a zsidó települések jövőbeli sorsa.
Ez az elképzelés azonban nem vált be.
A Rabin-kormány ideje alatt olyan terrorhullám söpört végig Izraelen, amelyet korábban csak az ország megalakulását követően tapasztaltak. A palesztinok vállalt kötelezettségeiket vagy egyáltalán nem, vagy csak részben teljesítették. A terrorcsoportok – a Hamasz és az Iszlám Dzsihad – szinte törvényessé váltak, és az Autonómia területén jól működő infrastruktúrát, a terrorcselekmény után pedig biztos menedéket találtak. A tettesek kiadatására vonatkozó szabályokat a palesztinok kijátszották, bevezetve a „forgóajtó-módszert”: az elkövetőket letartóztatták, majd sietve elengedték őket Közülük sokat „érdemeik elismeréseként” besoroztak a palesztin rendőrség kötelékeibe.
Nem növelték a bizalmat Jasszer Arafat nyilatkozatai sem. Nelson Mandela dél-afrikai elnök 1993-as beiktatásakor egy johannesburgi mecsetben kijelentette, hogy az idegenekkel kötött egyezmény csak ideiglenesen köti a muszlim hívőt. Egy évvel később Stockholmban az arab országok nagykövetei előtt arról beszélt, hogy Izrael ideiglenes tákolmány, amelynek nincs jövője, és mindent megtesznek azért, hogy egymillió izraeli átköltözzön Amerikába.
A fenti fejlemények alighanem közrejátszottak abban, hogy a következő izraeli választásokon a békefolyamattal kapcsolatos fenntartásait hangoztató jobboldal győzött. A nemzetközi nyomásnak azonban a jobboldal sem állhatott ellen, így Netanjahu miniszterelnök 1997 januárjában aláírta a hebroni egyezményt, melynek értelmében a város nyolcvan százalékát átengedte a Palesztin Autonómiának, és további területek átadására is kötelezettséget vállalt.
A folyamat azonban megállt, mert Arafat nem teljesítette vállalt kötelezettségeit Nem működött együtt Izraellel a biztonsági kérdésekben, nem számolta fel a Hamasz és az Iszlám Dzsihad infrastruktúráját, nem szüntette be Izrael és a zsidóság elleni háborús uszítást a palesztin médiában és kijátszotta a terrorcselekményt elkövetők kiadatására vonatkozó megállapodást. Mindezeken túl fegyverkezési programba is kezdett: az Autonómia és Egyiptom között virágzott a fegyvercsempészet és kezdetleges fegyvergyárak is üzemelni kezdtek. Az övezetben ebben az időszakban több föld alatti bunker épült, mint lakás. Arafat pedig egyértelművé tette, hogy a béke csak egy opció a sok közül. Ennek ellenére 1998 decemberében a marylandi Wye ültetvényen aláírtak egy újabb időközi egyezményt, ám az izraeli belpolitika viharai miatt ennek teljes végrehajtására már nem került sor. A most megkötött egyezmény ennek módosított megvalósítását irányozza elő, miközben megkezdődnek a végső rendezésről szóló tárgyalások.
A megegyezés jogi alapja az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1967-ben hozott 242. és 1973-ban hozott 338. számú határozata, amely előírja, hogy a felek tárgyalásos úton rendezzék vitájukat két kötelező alapelv egyidejű alkalmazásával. Az egyik az 1967-ben Izrael által elfoglalt területek kiürítése, a másik pedig a térség államainak joga a „békés és biztonságos határok” közötti létezésre. A megbeszéléseknek a menekültkérdést is „igazságosan rendezniük kell”. E határozatokat a palesztin vezetés és Izrael is elfogadta, értelmezésükben azonban jelentős eltérések vannak.
A palesztinok szerint Izrael köteles kivonulni minden, 1967-ben elfoglalt területről, beleértve Kelet-Jeruzsálemet is. Az 1948 óta eltávozott palesztin menekültek és leszármazottaik visszatérhetnek eredeti lakóhelyükre, amelyet a sorozatos háborúk következtében elhagyni kényszerültek. (Ez több mint kétmillió embert jelent, akiknek többsége a mai izraeli nagyvárosokba: Tel-Avivba, Haifába, Lódba térne vissza, palesztin többségű településekké változtatva azokat.) Mindennek fejében a palesztinok elfogadják Izrael Állam létezési jogát és garantálják határait.
Izrael értelmezése szerint a visszavonulás a béke függvénye. Nincs automatikus kötelezettség a teljes visszavonulásra: annak mértékét a béketárgyalásoknak kell meghatározniuk. A zsidó állam ugyanis e területeket jogos önvédelmi harcban foglalta el, így kiürítésükre csak akkor kerülhet sor, ha az nem veszélyezteti az ország biztonságát. A menekültekért pedig a felelősséget azoknak az arab országoknak kell vállalniuk, amelyek az egymást követő háborúkat kirobbantották.
Az eltérő értelmezések következtében igen távol áll egymástól a két fél álláspontja a végső rendezés kérdéseiben. A palesztinok „vörös vonala” a Kelet-Jeruzsálem fővárossal megalakított, Jordániával és Egyiptommal határos önálló állam a Jordán folyó nyugati partján és a Gázai övezetben. Izraelnek e területről maradéktalanul ki kell vonulnia, és fel kell számolnia az ott létesített zsidó településeket. A kikiáltott állam teljes szuverenitással rendelkezik. Határait, tengerparti vizeit és légterét hadsereg védi, önállóan köthet majd katonai szövetségeket és természetesen tagjává válik az Arab Ligának, ahol egyébként már most is megfigyelői státusszal rendelkezik.
A palesztin állásponttal szemben Ehud Barak nem hajlandó a hatnapos háborút megelőző 1967. júniusi határok mögé visszatérni. A megkötendő területi kompromisszum során Izrael a Jordán völgyét is meg kívánja tartani. A határok ellenőrzését nem akarja feladni, így a létesítendő palesztin entitásnak nem lesznek határai sem Egyiptommal, sem Jordániával. A kisebb és nehezen védhető zsidó településeket felszámolnák, a megmaradó nagyobb részt pedig egy tömbben csoportosítanák, Izrael kizárólagos fennhatósága alatt. Izrael megőrizné továbbá azon területeket is, amelyek a vízforrások feletti ellenőrzéshez és a stratégiai védelemhez szükségesek. A palesztinoknak csak a rendfenntartáshoz szükséges rendőri alakulatai lehetnek. Hadsereget nem állíthatnak fel, katonai szövetséget nem köthetnek, nem rendelkezhetnek önállóan a légtérrel, és csak korlátozott tengerparti sávot mondhatnak majd magukénak. Mind a légi, mind a tengeri kikötő Izrael biztonsági ellenőrzése alatt működik majd. Az izraeli álláspont szerint tehát a Palesztin Autonómia az állami szuverenitás lényeges (elsősorban katonai) ismérveivel nem rendelkezne.
Az izraeli álláspont szerint az 1967 után egyesített Jeruzsálem Izrael és a zsidó nép örökös fővárosa marad, nem lehet tehát egyidejűleg Palesztina fővárosa is. A menekültek Izraelbe való visszatelepítése pedig szóba sem jöhet.
A két álláspont között tehát óriási szakadék tátong. Az időközi egyezmények nem teremtették meg azt a bizalmi viszonyt, amely e szakadék áthidalásának alapja lehetne. Ma Izrael gyanakvással szemléli a palesztinokat, mert a megkötött egyezményeket – kihasználva az Európai Unió és az Egyesült Államok támogatását – nem teljesítették. A palesztinok pedig – elsősorban történelmi és vallási okok miatt – nem bíznak Izraelben. A végső rendezésről szóló tárgyalások mindenesetre megkezdődtek, ám abban mindkét fél egyetért, hogy az egyéves határidő aligha tartható. Arafat azonban már most kilátásba helyezte, hogy ha a jövő év szeptemberéig nem írják alá a megállapodást, akkor egyoldalúan kikiáltja az önálló és független palesztin államot Jeruzsálem fővárossal. Ez a szcenárió a békefolyamat végét jelentheti, és beláthatatlan következményekkel járhat.
(Jeruzsálem)
Címkék:1999-10