“Ez a fajta megosztottság értelmetlen” — Beszélgetés Vágvölgyi B. András publicistával, a Magyar Narancs volt főszerkesztőjével
Mielőtt belemelegednénk a mi kis népi-urbánus vitánkba, először beszéljünk röviden arról, ön mit is ért mindezen.
Egy történelmi-intellektuális kérdést, ami Magyarországon a múlt század utolsó évtizedei óta létezik. Aktualitást nyilván az ad neki, hogy hosszú Csipkerózsika-álom után a nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején éledt újjá a népi-urbánus dichotómia. A vita a harmincas években volt a legintenzívebb. Az akkori kritikai értelmiség két szárnya került szembe egymással. A probléma azonban mélyebb gyökerű, a magyar polgárosodás felemás jellegével, a magyarországi zsidóság polgárosodásban játszott szerepével függ össze.
Zsidózás eufémisztikusan?
Igen és nem. Magyarországon zsidónak lenni urbánus alapállást jelent. Nem hiszem viszont, hogy minden, amit urbánusnak gondolnánk, zsidó lenne. A másik oldalról a tiszaeszlári pert vagy Istóczy pártjának antiszemitizmusát nem tekintem a népi-urbánus vita részének. A népi gondolat, vagy legalábbis a minőségi része nem az egykori keresztény antijudaizmuson vagy populáris antiszemitizmuson alapszik, hanem az I. világháború előtti polgárosodás versenyhelyzetében az asszimilálódott zsidóság pozíciószerzésével szembeni ellenérzésen. A zsidótörvények és a Holocaust előtt még nem akadályozta görcs a zsidósággal kapcsolatos társadalmi problémák megvitatását.
Az urbánus és a zsidó közé már csak azért sem lehet egyenlőségjelet tenni, hiszen nagyszámú zsidóság élt paraszti sorban az országban.
– Sőt, ismerünk zsidó népieseket is. Például Pap Károly írót, aki zsidósága ellenére narodnyik volt. Egyébként nem a paraszti sorban élő zsidóság volt a népiesek ellenfele, hanem a városi zsidó vagy kikeresztelkedett polgár és értelmiségi. Az első világháború lezárása után, a Károlyi-köztársaság és a Tanácsköztársaság után felerősödött az antiszemitizmus. S ekkortól számolhatunk igazán a népi-urbánus vitával is, de ha van bennünk nüanszírozó hajlam, akkor a népiség nem csak nettó antiszemitizmus.
Mi volt az alapvető különbség a két tábor között?
A népi tábor, írók, falukutatók, szociográfusok a magyar társadalom akkori legnagyobb szociális problémájából, a földkérdésből indultak ki. Az urbánus oldal a demokrácia alapkérdéseit helyezte a középpontba. A II. zsidótörvény bevezetésével a vita teljesen más akusztikát kapott, mint addig.
Más lett a tétje.
Nem véletlen, hogy az egzisztenciális ellehetetlenülésben Fejtő Ferenc, a Szép Szó egyik szerkesztője Párizsba megy és a Népszava tudósítója lesz, Ignotus Pál meg Londonba távozik.
Míg Féja Géza a szélsőjobbhoz kerül közel.
Még inkább Erdélyi József, az ő Solymosi Eszter vére című versének 1944-es megjelentetése a népi mozgalom mélypontját jelentette. Ezzel elértünk az egyik nagy problémához. A népi mozgalom nyitott volt a különféle totalitariánus eszmék felé. Visszatetsző a népi mozgalom történetében az állandó kiegyezési vágy a hatalommal. A front végül mozgalomként nem működött, de jelentős gesztusnak számított az autokratikus rezsim és miniszterelnöke irányában. A Szép Szó alapítását válasznak tartották az Új Szellemi Frontra. Ne feledjük, ennek a folyóiratnak vezérlő szelleme, szerkesztője, legharcosabb, legkövetkezetesebb képviselője egy nem zsidó urbánus volt, egy bizonyos József Attila nevű költő. A háború idején aztán nagyon sok népi, illetve a népi táborhoz tartozó entellektüel kapott szélsőjobboldali fertőzést, hogy csak Németh Lászlót, Szabó Lőrincet vagy Kodolányi Jánost említsük.
Aztán negyvenöt után kiderült, a népiek a kommunizmus felé is elég nyitottak.
Igen, bár előbb leválasztották saját jobbszárnyukat. Révai József írt egy könyvet Marxizmus és népiesség címen. Ebben ugyan keményen megbírálta a népies jobboldalt, de sokkal inkább a népieket, mint az urbánusokat tekintette szövetségesnek, a kommunista párt magyarországi posszibilis partnerének. Az urbánusok, legyenek liberálisok, szociáldemokraták, nem dogmatikus kommunisták, elüldözendőkké, ki- irtandókká váltak.
Ugyanakkor az ön által urbánusnak nevezett József Attila lett a rendszer nagy költője.
– József Attila már nem tudott vitatkozni. Másrészt csak egy megcsonkított, Szép Szótól megfosztott József Attila került a piedesztálra. A hivatalos Révai-Andics-Mód-féle történetszemlélet, mely az irodalomtörténeti kánont is meghatározta, a magyar lírában a Petőfi-Ady-József Attila hármast tekintette fősodornak. A kurucos indulat tetszett a hivatalosságnak, ha az a korábbi rezsimek ellenében nyilvánult meg, ugyanakkor a költők környezetéből kiretusáltak olyan szalonképtelen társakat, mint Jászi Oszkárt Ady esetében, vagy Fejtőt és Ignotus Pált József Attilánál.
Miként változott a helyzet Nagy Imréék színre kerülésével?
Nagy Imre és köre valamifajta egyensúlyban gondolkodott. Ez a balanszírozás a nyolcvanas évekig megmaradt a magyar ellenzéki gondolkodásban. Úgy gondolták, hogy az igazi koalíció a népi és az urbánus értelmiség között jön létre. Az 56-os értelmiségben is megvolt a balanszírozási vágy. Az MSZMP KB 1958-ban hozott egy határozatot a népi irodalomról, ami persze megrémítette a reprezentánsokat, és később a népi írók sok engedményt tettek a hatalomnak. A népi írófejedelem Illyés Gyula volt. A népi éthosz a kibekkelés, a kis engedmények, kompromisszumok irányába mutatott. A másik oldal nagyságának Lukács György számított. Lukácsnak más lehetett a viszonya a hatalomhoz. Mint nemzetközileg elismert filozófus, megengedhette magának, hogy külföldön publikáljon. Ezt a népiek többsége nem tehette volna meg. Talán nem voltak elég híresek, vagy elég jók, mindenesetre túl partikulárisnak számított a problémájuk – külföldön kevés esélyük volt a megjelenésre, így hát inkább rászorultak a kiegyezésre. Még akkor is, ha Lukács öregkorának nagy konfliktusa maradt, hogy „visszazárják”-e a pártba, szemben például Illyéssel, aki sohasem volt párttag.
Ám a pártkongresszusokon mindig kezet rázott az elsőtitkárral.
– Nyilván! Lukács azt mondta: „rossz vagy jó, de az én pártom”. Illyésnek ilyen problémái nem voltak. Hadd mondjak el egy jellemző történetet. Néhány éve Petri Györggyel készítettem egy dokumentumfilmet, s abban meséli, hogy amikor 1977-ben aláírást gyűjtöttek a cseh bebörtönzöttek mellett, ő ment el Illyéshez. Illyés azt mondta neki, ha én ezt aláírom, nagyon sokan fognak csatlakozni. Pont erre gondoltunk Gyula bátyám – felelt neki Petri. Erre Illyés előbb valami magyarázatba kezdett, hogy az nem is biztos, hogy jó lenne nekik, mármint a népi tábornak. Majd formai dolgokba kötött bele. Szerintem ez elég plasztikusan mutatja hozzáállását. A kijáró, a külön megoldásokat kereső, a törleszkedő magatartás favorizálását.
– Azért a másik oldal joggal mondhatja erre, hogy Lukács Györgynek is lenne miért szégyenkeznie, mondjuk 19-es magatartása miatt.
Neki is sok szégyenkeznivalója akad. De ettől még időskori kiállását elismerhetjük. A népiesek más utat követtek. Nézzük meg például a Hitel című folyóirat létrejöttét. Illyésék már a hetvenes években szükségét érezték egy hangsúlyosan népi irányultságú lapnak, mely az ún. nagy nemzeti sorskérdésekkel foglalkozik. Engedélyekért folyamodtak, lobbiztak. Ha az egyébként meglehetősen a népiek pártját fogó Aczélnál nem jutottak eredményre, rohantak Pozsgayhoz, ha nála sem, vissza.
Fogadjunk, hogy ezzel szemben most a Beszélőt akarja példaként felhozni.
A Beszélőt, az AB Hírmondót, vagy bármely más szamizdatot. Ezeknek a készítői korabeli lengyel mintára azt mondták, „igaz, hogy nincs szabadság, de tegyünk úgy, mintha lenne, s ez növeli a szabadságot”. Nem folyamodtak engedélyekért, nem jártak ki, hanem áttörték a Magyarországon lappangó természetű cenzúra korlátját.
Jó, de a történelem úgy alakult, hogy végül is nem derült ki, melyik módszer a hatékonyabb.
A kommunizmust végül is nem saját belső ellenzéke buktatta meg. Viszont ezt megelőzően az értelmiségi ellenzéki csoportok nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a koalíció vagy együttműködés legyen köztük, és az legalább középtávon fennmaradjon. Az aláírásgyűjtéseknél, vagy a Bibó emlékkönyv összeállításánál ez fontos szempont volt.
Vagyis nagy összetartozás ide-oda, mégiscsak számon tartották, ki hova tartozik.
Persze. Van ennek politikai, értékvilágbeli, ideológiai, esztétikai és egy törzsi szintje is. Nem feltétlenül etnikai, de törzsi.
Ha mi ketten idejében elhatároztuk volna, hogy népiesek akarunk lenni, lehettünk volna, vagy előre kijelöltetett az ember sorsa?
– Nem tudom, hogy előre kijelöltetett- e, de biztos, hogy egyfajta törzsi elkülönülés is szerepet játszik, de mint már korábban is mondtam, szerintem annak, amit Magyarországon népi-urbánus megoszlásnak mondunk, nemcsak zsidó-nem-zsidó metszete van, de modernista-anakronisztikus, globalista-nacionalista, és még számtalan törése. Visszatérve a politikai szinthez, noha a törés a lakiteleki sátorverés volt, de a rendszer- váltás kezdetén még előfordulhatott, hogy Tamás Gáspár Miklós előadást tartott egy MDF fórumon. Azonban hamar kialakult, hogy a rendszerváltás két nagy pártja, az SZDSZ és az MDF az urbánus-népi tagozódást követte.
– S ez utóbbi gyakran átszelte a párthatárokat is. A népies MDF nagyon jól együtt tudott működni a szintén népi Pozsgayval.
Igen, bár azt nem tudjuk, hogy az Antall-Pozsgay-paktum legenda vagy valóság, az tény, hogy a kerekasztal tárgyalásokon az MDF engedékenyebb volt az MSZMP-vel, mint az SZDSZ vagy az akkor még urbánusnak számító Fidesz.
Érdekes, hogy most úgy fogalmaz „az urbánusnak számító Fidesz”. Míg több tanulmányában éppen azt írja, hogy a Fidesz a kezdetekben kívül akart maradni ezen a népies-urbánus vitán.
Ez igaz, bár nem kívül akart maradni, hanem – helyesen – meg akarta haladni, felül akart emelkedni ezen a vitán, de ettől még az urbánus SZDSZ- szel működött együtt, annak volt – akkor még nem pusztán taktikai – szövetségese.
Mekkora a két szekértábor kialakulásában annak a szerepe, hogy résztvevői azt gondolják, együtt jobban lehet pénzhez, befolyáshoz, publikálási lehetőséghez jutni?
A magyar pártpolitizálás eszmékből, elvekből, ideológiából indul ki, aztán a pártpénzek síbolásáról szól.
Mennyire kell tartozni valahova, vagy mennyire lehet tényleg kimaradni mindebből? Most megjelent könyve egyik első írásában – ha ironikusan is – de „hígmagyarnak” nevezi magát.
Sokáig azt hittem, hogy ki lehet maradni belőle, vagy meg lehet haladni, de Csurka ’90. januári rádiószózata („Ébresztő, magyarok!”) és ’92-es dolgozata után úgy látom, sajnos, muszáj volt állást foglalni. A népi-urbánus megoszlás anakronizmus. Nagyon sajnálom, hogy az elmúlt évtizedben ismét fellángoltak ezek a viták.
És ebben a legújabb kori fellángolásban mennyi az antiszemitizmus?
Sok. A népi tábor, illetve a népi tábor pártja, az MDF legideologikusabb publicistája Csurka István volt. Az ő antiszemitizmusa vitathatatlan. Urbánus oldalról nem tudok hasonló szinten fenyegető, vagy csak lekicsinylő megnyilvánulást mondani. Talán Landeszman rabbi bőgatya és fütyülős barackos kijelentése volt az egyetlen, de erősen hezitálnék, ha arra kéne válaszolnom, hogy ő most urbánus értelmiségi-e vagy sem.
Nem akarom, mondjuk Csurkához hasonlítani, de az elmúlt hetekben ön is kapott éppen eleget a jobboldali sajtótól, amiért tisztetlen hangot használ a hatalommal szemben. S ez sérti őket.
Én általában tiszteletlen hangot használok. Egyébként a Fidesz jelenlegi politikájáról írtam úgy, mint a politikai gecizmus megnyilvánulásáról. Pár éve hallottam először ezt a szót pozitív kontextusban. Azt jelentette, hogy valaki dörzsölt, tudja, mit akar, céltudatosan erőszakos, nem az elvei, hanem az érdekei vezérlik, és ezek eléréséért nem válogat eszközeiben. Ezt én nem érzem olyan nagyon sértőnek, bár kétségtelenül a megfogalmazást figyelemfelkeltőnek szántam.
Lehet, hogy amíg az úgynevezett urbánusságba inkább belefér a könnyed, frivol hang, addig sokakat sérthet az a szemlélet, hogy nem is kell mindent olyan baromi komolyan venni.
Biztos, hogy értékvilágbeli különbségekről is beszélünk, nem olyan régen Seres Lászlóval készítettünk egy interjút a poszt-Magyar Narancsba egy neves konzervatív amerikai publicistával, F. J. O’Rourke-kal, akitől azt kérdeztük, miként lehet valaki, aki konzervatívnak vallja magát, ennyire mulatságos. Magyar- országon azt szoktuk meg, hogy a jobboldali, konzervatív stílusban a búsmagyarkodás, a pátosz, a nyelvi anakronizmusok és az avíttság meghatározó. A jó publicisztika meg humoros, karcos, vitriolos.
Az ellentétek kibékíthetőek, vagy mindig kell lennie Fradi- és MTK-drukkereknek is?
Ez a fajta megosztottság értelmetlen. Egyébként is, az ország nagy része nem is törődik vele, mert mondjuk, szereti a csípős „urbánus” publicisztikát, de szívesebben jár Erdélybe korsót gyűjteni, mint New Yorkba acid partyra.
Ha ennyire értelmetlen ez az egész, mégis mi tartja össze a csoportokat?
Egyre kevesebb. Ízlés, értékvilág, személyes történelmek. Ezen az átjárhatatlan megosztottságon és humánértelmiségi választáskényszeren már túl kellene lépnünk végre.
Dési János
Címkék:1999-06