Európai zsidó kulturális szövetség alakult
Európai zsidó kulturális szövetség alakultA pályázati programok már az idén megkezdődnek
Egy brit kutatóközpont és egy francia zsidó kulturális szervezet közös erőfeszítéseinek eredményeként született meg az új szervezet, melynek célkitűzése, hogy segítségével a művészek új nemzedéke hozzájárulhasson a 21. századi európai kultúra gazdagításához.
A londoni Institute for Jewish Policy Research (JPR) és a párizsi Alliance Israélite Universelle (AIU) által független szervezetként létrehozott Szövetség célja „a zsidó élet jobbítása a művészi kreativitás és a művészi eredmények erkölcsi és anyagi támogatásán, a tudományos kutatás elősegítésén, illetve a zsidó kultúra európai elérhetőségének javításán keresztül”.
„E kezdeményezés célja, hogy segítséget nyújtson a Fiatal művésznemzedék számára függetlenül attól, hogy Manchesterben, Prágában, Budapesten, Koppenhágában vagy éppen Rómában tevékenykednek,” nyilatkozta Lena Stanley-Clamp, a JPR közönség kapcsolati igazgatója és az Európai Szövetség a Zsidó Kultúráért londoni irodájának igazgatója. „Befektetésünket nem épületekbe, hanem a tehetségbe és az emberekbe helyezzük.”
Az Európai Szövetség létrehozása – az ötlettől a megvalósításig – mintegy két éves időszak alatt valósult meg. Konferenciák, szemináriumok és Európa legkülönbözőbb részeit képviselő művészekkel és szakemberekkel folytatott egyeztetések sora előzte meg. A zsidó kultúra számukra ihletforrás, s fontosnak tartják azt a szerepet is, amelyet a kultúra és a művészetek játszanak a judaizmusnak a világ elé tárásában – különösen egy olyan korban, amikor a kulturális sokszínűség elősegítése számos európai intézmény egyik legfőbb célkitűzése.
A szervezet céljai között szerepel olyan munkák és tevékenységek támogatása, amelyek a kortárs zsidóság-élményt tárgyalják vagy tükrözik; a kulturális önkifejezés új hangjainak és formáinak bátorítása a sokszínűség jegyében; a zsidó kulturális örökség életerejének kommunikálása a szélesebb társadalom felé; valamint az új médiumokban és technológiákban rejlő lehetőségek kiaknázásának elősegítése a művészi önkifejezés formáinak bővítése és a zsidó kultúra minél szélesebb körű elérhetőségének lehetővé tétele érdekében.
Az Európai Szövetség a Zsidó Kultúráért – részben az Európai Bizottság Kultúra 2000 programjának támogatásával – az alábbi területeken kínál pályázati lehetőségeket:
– Vizuális művészetek: festmény- és szoborkiállítások, fotóművészeti kiállítások, installációk és elektronikus művészet, valamint művészeti műhelymunkák és vendégművész programok.
– Előadóművészetek (színház-, zene- és táncművészet): többek között új művek megrendelése, kortárs darabok fordítása, valamint művészeti műhelymunkák és vendégművész programok.
– Médiumok és kiadványok: többek között időszakos nyomtatott és internetes kiadványok megjelentetése, művészeti témájú internetes hálószemek, dokumentumfilmek készítése, esszék, novellák és regények fordítása.
– Tudományos munka és kutatás: többek között olyan doktori disszertációk és kutatási projektek támogatása, amelyek a zsidó kultúrával kapcsolatos vitákat, a képzőművészeti és irodalomkritikát, valamint a kulturális alkotások létrehozásának és támogatásának különböző vonatkozásait tárgyalják vagy érintik.
A Szövetség széles körű és lelkes fogadtatásban részesült:
Tom Freudenheim, a londoni Somerset House Gilbert-gyűjteményének igazgatója, a Washingtonban működő Smithsonian Institution volt múzeumügyi titkárhelyettese: „Mint Európában élő amerikai zsidó, nagyon izgalmasnak találom a Szövetség létrehozását, amely méltó válasz a zsidó kulturális alkotóerő újabban szinte valamennyi európai országban tapasztalható virágzására. A zsidósággal érintkező területeken tevékenykedő művészek gyakran érzik úgy, hogy légüres térben dolgoznak; ez az új közös program fontos lépés – pénzügyi értelemben éppúgy, mint jelképesen – ennek a nagy jelentőségű közösségnek az elismerése felé, hisz e közösség energiái valószínűleg hatást gyakorolnak az európai zsidó életre annak teljességében.”
Kerstin Allroth, filmszakértő, Koppenhága: „Különösen nagy örömömre szolgál, hogy a Szövetség úgy döntött, támogatást nyújt a médiumok területén felbukkanó újszerű vállalkozásoknak, hiszen éppen ezek jelentik azokat az ablakokat, amelyeken keresztül a fejlődő zsidó kultúra mindenki számára a legkönnyebben, a legtisztábban láthatóvá válhat. Különösen nagy fontosságú ez az európai országok kevésbé ismert zsidó művészei számára, akik – országaik sajátosságai folytán – kereskedelmi támogatásban nem részesülhetnek, s az amúgy is gyér kormányzati támogatásokhoz nemigen juthatnak hozzá.”
David Breuer-Weil, képzőművész, London: „Ez a projekt fontos jeleket sugároz az Európában dolgozó zsidó művészek felé. Úgy érezzük, valakit érdekel mindaz, amit csinálunk. Ráadásul az Európai Szövetség a Zsidó Kultúráért éppen abban a kritikus pillanatban született meg, amikor a fiatal művészeknek pénzügyi támogatásra van szükségük, hogy munkájukat folytathassák. Tapasztalatból tudjuk: nem egyszer minden azon múlik, hogy az alkotó részesül-e kisebb támogatásban vagy sem.”
Kovács András professzor, Szociológiai Intézet, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest: „A vasfüggöny leomlása óta a tudományos életben, a képzőművészetekben és a kultúrában olyan virágzásnak indultak a zsidó témák, amire a kommunizmus időszakában gondolni sem lehetett. Magyarországon, amely a legnagyobb zsidó közösséget mondhatja magáénak Francia- országon, Anglián és a volt Szovjetunión kívül, a Szövetség az Európai Zsidó Kultúráért rendszeres támogatásai révén fontos szerepet fog játszani abban, hogy a zsidó újjáéledés lendülete a továbbiakban is töretlenül megmaradjon – mi több, a művészek olyan nemzetközi postacímévé válhat, amelyen keresztül kicserélhetik ötleteiket.”
A pályázati lehetőségeket nyújtó új szervezet társult szervezetei a brüsszeli Centre Européen Juif d’Information, a Berlini Zsidó Közösség, a Prágai Zsidó Múzeum, valamint a budapesti Közép-Európai Egyetem Zsidó Tanulmányok Programja.
További tájékoztatást nyújt a Szövetségről és jelenleg elérhető pályázati programjairól, illetve a pályázatok benyújtásának módjáról a Szövetség internetes honlapja: www.jewishcultureineurope. org
Címkék:2001-06