Európa és a gyújtogatók
Európa a béke szigete. Európa a nyugalom, a biztonság, a prosperitás, a szociális jólét intézményes hazája, ahol kiszámítható a nyugdíj, pontosak a buszok, és a dolgozók érdekében este fél hétkor bezárnak a boltok. Európa a szabadság és a demokrácia hazája, ahol a sokszínűség érték, a kisebbség védendő, ahol tűrhetetlen a rasszizmus, ahol még a szólás is kevésbé szabad, mint nálunk, csak hogy ne térhessen vissza a múltbéli ősgonosz. „Nie wieder Faschismus, nie wieder Krieg” – mondták Buchenwald túlélőivel együtt az európai demokráciák, hogy évtizedek munkájával egy olyan kontinensnyi uniót teremtsenek, amely nem ismer nemzeti viszályt és nacionalizmust, felsőbbrendűséget és elnyomást, genocídiumot és háborút.
A deportálások hatvanadik évfordulója után két héttel ennek az Európának a kapuit léptük át. A lépés jelentőségét a politikusi közhelyek fejezik ki a legpontosabban: nemzeti felemelkedés, történelmi lépték, beláthatatlan perspektívák, valóban. És mégis.
„Az életképes társadalomnak ébren kell tartania és állandóan meg kell újítania az önmagáról, a saját feltételeiről való tudását, tudatát. S ha döntése úgy szól, hogy a holocaust súlyos, fekete gyászünnepe elmaradhatatlan része e tudatnak, akkor ez a döntés nem holmi részvéten vagy megbánáson, hanem eleven értékítéleten alapul. (…) A holocaustot túlélt erkölcsiség tragikus világtudása, ha megőrződik, talán megtermékenyítheti még a válsággal küszködő európai tudatot” – írta Kertész Imre A holocaust mint kultúra című esszéjében. Mivel államaik révén a kelet- és közép-európai zsidó közösségek – reménykedő és közönyös, vallásos és világi, idős és fiatal zsidó generációk – is csatlakoztak Európához (ahol mindig is voltak, ki se mozdultak onnan, mint Kohn bácsi Munkácsról), fel kell tenni a kérdést: mit remélhetnek a zsidók Európától? Mit tanult Európa életképes társadalma a holokauszt fekete gyászünnepéből? Megtermékenyítette-e a holokauszt világtudása az európai tudatot?
*
Európa Auschwitzban halt meg, de ott is született újjá. A nyugati demokráciák politikája, intézményrendszere, oktatása és médiája alaposan feldolgozta a példátlan indusztriális népirtást, ám a feldolgozás során a holokauszttal együtt a zsidóság is a jelen időből múlt időbe került. Az európai kultúrkör emancipált alanyából rezervátumi emléktárgy lett, s még csak nem is megfogyatkozott száma, hanem áldozat-státusa okán. Európa számtalanszor megsiratta és megkövette a hatmillió halottat – miközben olyan új, politikailag korrekt, hazug demokratikus világot teremtett, amelyben európai zsidó közösségek ismét félelemben élhetnek, ezúttal iszlámista suhancoktól és „spirituális vezetőiktől”, akik francia, német és belga neonácikkal együtt fenyegetik iskoláikat, zsinagógáikat.
És félniük kell, sajnos, az egyoldalú, baloldali antirasszisták korlátoltságától is. Európa ugyanis – főként a korlátolt baloldal hatására – megtanulta becsapni önmagát: az antiszemitizmus tilos, de ami balról jön, az ugye nem lehet antiszemitizmus; az „anticionizmus” eleve nem antiszemitizmus, ezt csak a cionisták állítják; az iszlamofóbia is bűn; különben is, miért ne lehetne Izraelt bírálni, ha egyszer az izraeliek tehetnek a megszállásról, a telepesekről? A terrorról. Miért is kellett az izraelieknek átmenniük áldozatból tettesbe?
1967 után az izraeliek még a mi zsidóink folytatásai voltak más eszközökkel. Ez mára annyiban változott, hogy az európai zsidóság sokak szemében az izraeli agresszornép itt állomásozó diplomáciai testületé (vagy kereskedelmi kamarája). Az EU ritkán szólal meg palesztin tömeggyilkos merényletek után, ám határozottan és elszántan kikérik maguknak Jaszin sejk (és Rantiszi) izraeli kilövését, miközben ők maguk épp egy összeurópai, operatív antiterrorista együttműködés mikéntjén gondolkodnak. Komoly elemzések produktuma volt a „szegény, mozgássérült szellemi vezető” toposza, aki nyilván nem halált, hanem akadálymentesítést érdemelt volna Gázában, hogy az utolsó szociális Hamasz-óvodába is bejusson, szellemi támpontokat nyújtani. Európa hangzatos szólamokkal ítéli el a „jogtalan önbíráskodást”, miközben semmit nem ért Izraelből, Irakból, az egyre közeledő iszlámista veszélyből, nem látja, hogy ugyanarról a háborúról van szó. Csak néha, egy-egy robbanásnál tapogatózik óvatosan a kabátzsebe felé, megvan-e még a gyufa.
Az Európai Unió csak 2003 szeptemberében vette fel a Hamasz politikai szárnyát is a terrorszervezetek feketelistájára, miután hónapokkal előtte, Bush elnök felhívására még mereven elzárkózott ettől. 2001 decemberében, a New York-i sokk hatása alatt az EU ugyan felszólította Arafatot, hogy azonnal szerelje le a Hamaszt és az Iszlám Dzsihádot, ám e lépés nem volt előfeltétele a Palesztin Hatóság évi 120 millió (11 év alatt összesen 4 milliárd) eurós támogatásának. Amely támogatás, lásd a vonatkozó tényfeltáró irodalmat, szép hányada vándorol azokhoz, akiket Hamasz, al-Kasszam Brigádok vagy al-Aksza Mártírjai néven látunk viszont az esti híradókban. Az EU ugyan lapzártakor szünetelteti a pénzek folyósítását, de még azt sem a megfelelő okokból. Nem azért, mert a Palesztin Hatóság égisze alatt az európai pénzeket zsidók tudatos, módszeres meggyilkolására használják, hanem mert a Hatóság működése „nem elég átlátható.”
Ugyanez az álszent, kíméletes ön- és közbecsapás működik, amikor az EU-hivatalosságok félnek nyilvánosságra hozni olyan felméréseket, amelyek szerint elsősorban észak-afrikai, muzulmán fiatalok az elkövetői az európai antiszemita merényleteknek, gyújtogatásoknak. Az iszlámista kihívással való szembenézést álhumanista, multikulti szólamok pótolják – addig se kell következtetéseket levonni. Vagy a tűzoltókat hívni.
*
Max Frisch Biedermann és a gyújtogatok című színművében a barátságos, konfliktuskerülő, kicsit bűntudatos kispolgár nem akarja meglátni, hogy bizony azt a két elszánt gyújtogatót engedte be a házába vendégszerető módon, akiknek a tetteiről az összes újság beszámolt. Biedermann úr tudja, hogy veszélyes bűnözők laknak a padlásán, akik az ő házát is felgyújthatják, mégsem akarja megbántani vendégeit azzal, hogy a vacsora utáni szivarhoz nem adja nekik oda gyufáját. Amely gyufa persze lángra lobban az ő padlásán is.
Európa, a jóhiszemű és bűntudatos Európa értéknek tartja a különbözőséget, a népek és vallások együttélését. Helyesen teszi. Európa azonban azt is régóta tudja, hogy muzulmánjainak egy kis része kíméletlen iszlámista őrületben utazik. A mai gyújtogatok is nyíltan beszélnek: az amerikaiak és a zsidók mellett több európai nemzetet is terrorral fenyegetnek, céljuk a szabadság, a demokrácia, jogaink és civilizációnk elpusztítása. Ha Európa fenn akarja tartani a sokszínűség kultúráját, akkor fel kell adnia elementáris politikai vakságát.
És hát a zsidóktól is van mit tanulnia. A halottaktól éppúgy, mint az élőktől.
Seres László
Címkék:2004-05