Esztertáska – A Bet Debora Budapesten – Kemény évek
Mindig izgalmas élmény önéletírásokat olvasni, mert a tudomány által jelentéktelennek tekintett apró részletek, „semmiségek” gyakran többet árulnak el az adott korról, mint a komoly történelmi szakmunkák. Ráadásul a személyiség rejtegetett titkait is leleplezi ez a műfaj – a „való világra” szomjas olvasók nagy örömére.
Múltat idéző írásunk egy memoár részlete: szerzőjét környezete persze eddig nem íróként ismerte. A hetvenes évei vége felé járó Edit néni ugyanakkor hosszú évek óta, nap mint nap, fáradhatatlanul írja az élettörténetét.* Az 1945-ig tartó első kötetét már befejezte – és „Kemény évek” címen, néhány számozott kötetben meg is jelentette. „Történelem alulnézetben” – írta munkájáról a kötete hátlapján. A vele készült interjú fiatal munkatársunk, Rick Zsófia munkája.
Új szerzőt köszöntünk tehát; megtiszteltetésnek tartjuk, hogy ránk talált.
Pécsi Katalin
A Szombat-EszterTáska Szalon vendége volt a Mazsike klubjában 2003. március 23-án Lara Daemmig, a berlini Bet Debora egyesület egyik vezetője.
A Bet Deborát ketten alakították meg 1998-ban, miután Lara és barátnője, Elisa Klapchek, egy közös vacsora alkalmával felsóhajtott: De jó lenne egy női rabbi Berlinben!
Attól kezdve egalitariánus minjanba jártak, ahol a szövegek olvasását közös értelmezés és liturgia kialakítása követte. Moha mindketten zsidó szervezet alkalmazásában állnak – Elisa a hitközségi hetilap munkatársa, Lara pedig a berlini Lauder Alapítványnál dolgozik -, akkoriban egyetlen női rabbit sem ismertek személyesen. Elhatározták, hogy olyan konferenciát szerveznek, amelyben a zsidó hagyomány nem a domináns – és ezért kizárólagosságra törekvő – keretben jelenik meg, hanem lehetőséget ad olyan kérdések felvetésére, melyekkel a szembenézést a zsidó establishment általában elutasítja – éppen úgy, mint ahogy a nők beemelését is a vezetésbe. E kérdések köré szervezték az első két Bet Debora-konferenciát 1999-ben és 2001-ben, Berlinben.
Szó esett a nők szerepéről a vallásban, a saját liturgia kialakításáról, a zsidó család mítoszáról, a homoszexuálisok házasságáról, vagy a vegyes házasságból született nők zsidóságáról egyaránt.
A 2001-es konferencia résztvevőjeként úgy tapasztaltam, hogy a hierarchiák megkérdőjelezése és a belülről felépített azonosulás volt az a két közös tényező, ami a mintegy 150 résztvevőt összefogta. (Beszámolónk a konferenciáról a Szombat 2001. szeptemberi számában, valamint a weben olvasható. A konferenciák anyaga angol, német és orosz nyelven is megjelent, és hozzáférhető a Bet Debora honlapján.)
A következő konferencia a zsidó női hatalom és politizálás kérdését elemzi majd májusban, erről az EszterTáska olvasóinak részletesen beszámolunk. Háromfős küldöttségünkből Deák Andrea a média, Pécsi Katalin az irodalom, Pető Andrea pedig a politikai hatalom és militarizmus szekcióban vesz majd részt.
A Bet Debora működése azért is kedves az EszterTáska szívének, mert ez a zsidó női szervezet – hozzánk hasonlóan – teljesen önkéntes alapon, intézményi háttér és infrastruktúra nélkül, saját anyagi forrásaikat felhasználva dolgozik. A berlini Hitközség összetétele az utóbbi években megváltozott – mondta el Lara kérdésünkre -, és az oroszországi zsidók rendkívül konzervatív módon ragaszkodnak ahhoz a hagyományhoz, amit maguk többnyire nem is igazán ismernek. Így nem csoda, ha a májusi konferencia fő támogatója nem a Hitközség, hanem az Adenauer Alapítvány.
A beszélgetésen Lara mesélt családjáról is. Édesanyját gyámcsalád nevelte, míg Németországból Moszkvába emigrált nagymamája a Gulágon vészelte át a soát. 1945-ben a család visszatért a német területek keleti felére, ahol zsidóként és orosz anyukával „másnak” – legalábbis egzotikusnak számított. Lara a saját identitása kialakítását tartja legfontosabbnak, amelynek nem a soá a kizárólagos alapja, hanem a gazdag zsidó női hagyomány is. Mintaképének tekinti például Regina Jonast, az első női rabbit, aki a hitlerizmus alatt, Berlinben kezdte meg működését, és akinek tiszteletére nemrég emléktáblát avattak a második konferencia résztvevői Berlinben. Budapesten is sok jelöletlen női tér van, amelyek megnevezése és beemelése a közös múltunkba: a mi feladatunk és felelősségünk.
Pető Andrea
*Újabb felolvasóestet tartunk május végén „Elmeséletlen női történetekből”. Továbbra is várjuk, hogy küldjék el nekünk saját élményeiken alapuló, személyes hangú történeteiket. A felolvasóest programjáról a weboldalunkon tájékozódhatnak: [email protected]/ esztertaska.
Címkék:2003-05