Esztertáska
Miért éppen Esztertáska? Mert szeretnénk ezúttal Eszterre – az Eszterekre – irányítani a reflektorfényt. A purimi elbeszélésnek vitathatatlan heroinája ő, miközben a hétköznapi történelem mégis élénkebb fantáziával rajzolta meg a férfi szereplőket, különösen Hámánt, akinek a nevét még egy táska formájú süteményben is megörökítette. Eszterről, vagyis a nőről (is) szól ugyan a történet, közben fogalmunk sincs róla, hogyan látta, miként élte meg a történteket ő maga.
Rovatunkban az elmúlt korok és a ma Észtereiről szeretnénk minél többet megtudni. Évek óta hordozom magamban egy magyar költő szavait, aki valahogy így mutatta be önmagát: …a linzertészta rácsain keresztül szemlélem a világot… Akkoriban, fiatalabb koromban még nyugtalanított ez az önjellemzés, mert a perifériára szorított nő-költő óvatos segélykiáltását hallottam ki belőle. Ma, kissé érettebben, fogékonyabb vagyok a másságból fakadó előnyökre: a linzerrács aspektusából jó esetben olyan, rejtett világ tárulhat fel, amelynek a megismerése nélkül szegényebb maradna a világ férfi és női fele.
Eszter kiborítja tehát a táskáját: könyvek, levelek és feljegyzések garmadája hullik elénk, emlékek és persze emléktárgyak, esetleg akad még egy pár rácsos, négysarkosan hajtogatott sütemény is…
Pécsi Katalin
A történeti emlékezet adja a folytonosság biztonságát. Az emlékezet a vallási, kulturális, rituális, jogi és történeti hagyomány átadója, mely segít a közösség megtartásában. A kollektív emlékezet gazdag tartalmai nélkül az identitás fogalma kiürül. Az emlékezet, a múlt átadása ugyanakkor felejtés is. A zsidó nők számára ma különösen politikai kérdés az, hogy ki és hogyan emlékezik, kik hiányoznak a történeti emlékezetünkből. A zsidó nők múltbeli tevékenysége és sikerei nem kaptak még elég nyilvánosságot, így kevés olyan zsidó női élettörténetet ismerünk, mely szerepmodellként segítségünkre lehet saját életünk alakításában. A zsidó közösségi hagyomány gazdag, de a zsidó nők ma a világon mindenhol azt keresik, számukra mit jelent a saját történelem, a saját hagyomány és a női intellektuális örökség – illetve ezek egyre nyilvánvalóbban nyomasztó hiánya. A zsidó kultúra, történelem és vallás férfiközpontú, ezért a feministák feladata, hogy a zsidó hagyományt és mindennapjaink egyéni tapasztalatát összhangba hozzák. A feminizmus átalakítja a zsidó élet világi és vallási részét. Az új társadalmi mozgalmak, a liberális zsidó teológia, az egyre sokszínűbbé váló zsidó közösségek azt mutatják, hogy egyre többen érzik úgy: a maguk számára újra kell gondolniuk a zsidó hagyományhoz fűződő viszonyukat. Mi, a rovat szerkesztői nem csupán egyetlen irányzat képviselői és terjesztői vagyunk, sokkal inkább a zsidóság teljes spektrumában (ultraortodoxtól a progresszív zsidóságon keresztül a kulturális közösséget vállalókig) észlelhető változás, a nők mind gyakoribb kezdeményezésének, a rituálékban, valamint a tudományos munkákban való egyre nyilvánvalóbb részvételének és alkotóváltoztató erejének üdvözlői és hírnökei. Mi magunk is különböző háttérrel, meggyőződéssel és érdeklődési körrel bírunk, amit sokoldalúságunk erejeként értékelünk, s reméljük, ezzel olvasóink is egyetértenek majd. A saját identitás meghatározása sokkal bonyolultabb, mint nagyanyáink korában. Az évszázados vallási elnyomás, az antiszemitizmus, a Soá az emlékezés szükségességét jelenti. A Soá nemcsak milliókat pusztított el, hanem a milliók emlékeit is, ezért az egyéni emlékezet fontossága még inkább megnőtt a kultúra és a hagyomány fenntartásában.
A most induló rovat célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a zsidó nők életére. Feladatunk óriási, hiszen több évszázados kényszerű tudatlanságot kell áthidalnunk, bepótolnunk. Fontosnak tartjuk, hogy a kollektív emlékezetben a nők is megfelelő helyet kapjanak, hiszen elfogadható szerepmodellek és ősök hiányában a múlthoz való kötődés is elhalványodik. Ezért rovatunkban a női emlékezetet nők emlékeivel szeretnénk felfrissíteni. A nők részvételét akadályozó hallomásból ismert szövegek és törvények pontosabb megvizsgálását, bemutatását is ígérjük. A hagyományokat is igyekszünk a mindennapjaink egyéni tapasztalataival összhangba hozni, ezért ismertetni fogunk kritikai szövegeket és rituálékat, melyek formálásában (tanult) nők vettek részt. Női írók és képzőművészek műveinek közlése, népszerűsítése is célunk; intetjük és olvasói hozzászólások, élménybeszámolók segítségével pedig bemutatjuk, milyen nagy szerepet játszanak a nők az 1990-es évek vallási megújulásában, a zsidó közösségek életében, milyen kiadványokat jelentetnek meg és milyen kérdések foglalkoztatják őket. A témában itthon és külföldön megjelenő könyvek rövid ismertetése képet ad arról, mennyire sikerült a zsidó női kutatásokat a tudományos feldolgozás középpontjába állítani.
Végül pedig női olvasóinkhoz fordulunk. Kérjük, írják meg, hogy számukra mit jelent a zsidó női hagyomány, ki játszott életükben meghatározó szerepet, mit tanultak tőle és mit szeretnének belőle a lapban olvasni. Terveink szerint a szerkesztőséghez eljuttatott anyag egy megrendezendő zsidó női kiállítás egy részét alkotná. Többen közülünk már jó ideje foglalkoznak e témával. Mint az év legsötétebb napjaiban a hanukia első lángja, apró fényjel, hogy rovatot indíthatunk a Szombatban. Köszönjük a szerkesztőségnek a lehetőséget. S egyben reméljük, hogy a Hanuka-gyertyákhoz hasonlóan a mi munkánk is fokozatosan egyre több színt tesz majd láthatóvá. A női emlékezet, a saját történelem megszerzéséért folytatott harc csak az első lépés. Ezt követi majd a zsidó hagyomány nőközpontú átalakítása, mely mindenki számára helyet ad, s büszkén vállalhatóvá teszi a zsidó női identitást és a hagyományokat.
*Szerkesztőbizottság: Juhász Borbála, Pécsi Katalin, Pető Andrea, Sándor Mónika, Wirth Judit. Megbízott szerkesztő: Kuti Andrea
Címkék:2001-01