„És lesztek ti nékem papok birodalma és szent nép”
(Shlomo Avineri: A modern cionizmus kialakulása. A zsidó állam szellemi gyökerei. Ford.: Babarczy Eszter. Bp., Századvég Kiadó, 1994, 265 old., 480 Ft)
Shlomo Avineri kötete nagy szolgálatot tesz a dezinformáltságból felocsúdó, a téma iránt érdeklődő olvasóközönség számára. Egy bevezető és egy záró tanulmány keretezi a könyv tizenhét esszéjét. Tizenhét tanulmány, s ugyanannyi szellemi életút. Miként az előszóban olvashatjuk, Avineri nem tűzte ki célul, hogy a „cionizmus panteonját” megalkossa. Emiatt maradt ki a kötetből – veszteségünkre – Martin Buber, Jacob Klatzkin, Meir Bar-lllan, Chaim Weizmann s mások szellemi pályafutásának a bemutatása. Szembetűnő az is, hogy a XX. századba átnyúló életúttal rendelkező teoretikusok közül egyedül Dávid Ben-Gurion láthatta meg az eszme egyfajta megvalósulását. A többiek mind 1948 előtt haltak meg. További érdekesség, ami egyben szorosan hozzátartozik a cionista teoretika megértéséhez is, az, hogy közülük sokan nem is éltek a Szentföldön, vagy – miként Ahad Ha’ am – csak életük egy részét töltötték ott.
A kötet bevezető tanulmánya -,,A cionizmus mint forradalom”- a cionizmus múlt századi jelentkezésének körülményeit, okait tárgyalja. Több szerző is rámutatott már arra, hogy paradox jelenségekkel állunk szemben. Ezek sorába tartozik az is, mutat rá Avineri, hogy a cionizmus – a zsidó nép lázadása saját történelme ellen – éppen a XIX. században, a zsidó egyéni és közösségi sikerek időszakában alakult ki. A liberális emancipáció és asszimiláció, az ezek nyomán megerősödő, de ettől függetlenül is létező és új alakzatokat öltő antiszemitizmus, a kialakuló nacionalizmus mind-mind hozzájárultak a cionista eszme újkori megjelenéséhez és kikristályosodásához. Ehhez szorosan hozzátartozik az a körülmény, hogy az elmúlt század sokat változtatott – összefüggésben az előbbiekkel is – a zsidóság „önképén” is. „A felvilágosodás és a szekularizáció következtében – olvassuk – a zsidók önszemlélete és a nem zsidó közösségek szemében betöltött szerepe változott meg.” Az európai liberalizmus klasszikus korszaka „újfajta dilemmákat és problémákat” vetett fel, amelyek feszítették a hagyományos zsidó kereteket. „A zsidó identitás problémáit a liberalizmus és a tolerancia nem tudta megoldani, sőt tovább súlyosbította azokat.” E feszültségeket csak tovább súlyosbította a rasszista elemektől is olykor terhes nacionalizmusok jelentkezése. „A liberalizmus és a nacionalizmus… újfajta zsidó öntudat kialakításához vezetett, amelyet immár nem a vallási hitek, hanem egy új, modern, szekuláris nacionalizmus határozott meg.” Avineri nem tesz, nem is tehet egyenlőségjelet az európai nacionalizmusok és a zsidó nacionalizmus közé. Arthur Hertzberg is írja The Zionist Idea című kötetében, hogy szemben a többi nemzeti mozgalommal, a zsidó nem tudta a nemzeti szuverenitásért folytatott küzdelmét egy már létező nemzeti nyelvre vagy államra alapozni. Ami az antiszemitizmus hozzájárulását illeti, arról Avineri megjegyzi, hogy tévesek azok z nézetek, miszerint ez lett volna egyik fő oka a cionizmus jelentkezésének. „Akik Palesztinába mentek, azok nem egyszerűen a pogromok elől menekültek, nem is a gazdasági biztonság vagy a siker vágya hajtotta őket… Önmeghatározásra, identitásra, felszabadulásra vágytak...” Így válik érthetővé, hogyan kapcsolódnak egymáshoz a múlt század fent említett politikai, társadalmi, szellemi jellegzetességei. Egy pszichikai mozzanattal még élesebbé tehetjük a kialakuló képet. A berlini születésű s a századelőn nevelkedő Gershom Scholem egy interjúban egyenesen arról beszél, hogy a cionizmus a fiatalok „posztasszimilációs reneszánsz lázadása” volt a szülők életvitele ellen.
A zsidó nemzeti eszme sokféleségére talán magyarázatul szolgálhat az a körülmény is, amire Walter Lacquer hivatkozik A History of Zionism című könyvében, hogy a cionizmusnak nem állt rendelkezésére elegendő politikai és fegyveres erő, és hiányzott a megfelelő financiális háttér is. Ezt kompenzálandó, tehetjük hozzá, eszmék és ideák sokasága jelent meg a zsidóság szellemi horizontján.
Mi az, ami közös az egymástól igencsak különböző felfogásokban? Úgy tűnik, egyes-egyedül a végcél, vagyis az, hogy Palesztinában zsidó nemzeti otthon létesüljön. A többi, szintén alapvető kérdésre – mikor, hogyan, kikkel, kikkel nem stb. – adott válaszuk során mutatkoznak meg a koncepcionális különbözőségek. Ez a jelenség valahol természetes is, hiszen a teoretikusok eltérő kulturális, politikai, szellemi és nem utolsósorban zsidó értékek hordozói voltak.
A cionista felfogások kialakulása és lényege nem érthető meg továbbá a különböző filozófiai és politikai áramlatok szellemi hozadéka nélkül. A cionizmus teoretikusaira ugyanis termékenyítőleg hatottak, hogy csak szélsőségeket említsünk, a hegeli, a marxi, de bizonyos olasz totalitárius tanítások is.
Az előfutárok közül, Nachman Krochmal és Heinrich Graetz zsidó történelemszemléletét hasznosíthatta leginkább a cionizmus. Mindkettőjük Hegel történetfilozófiájából indult ki s alkalmazta azt a zsidóságra. A szintén németországi Moses Hess a születő zsidó nemzeti eszme és a létező szocialista gondolat első szintetizálója. Vízióját az 1862-ben megjelent Róma és Jeruzsálem című munkájában bontotta ki. Hess egyike az elsőknek, akik a zsidó proletariátus kialakulását sürgették. A későbbi, a századfordulón serénykedő, elsősorban oroszországi teoretikusok – Syrkin, Borochov – lényegében az ő nyomdokain haladva fejlesztik tovább a szocialista cionizmus eszméjét. Ők fogják majd kifejteni, hogy milyen, a galutitól eltérő társadalmi berendezkedésű és osztályszerkezetű legyen a majdani zsidó állam. Részben az ő gondolataik nyomán halad Dávid Ben-Gurion, aki tevékenyen, államférfiként is alakíthatta a létező cionizmust 1948 után.
A szárnyait bontogató cionizmust a kezdetektől fogva vádolták, nem is egészen alaptalanul, a szekularizmussal. Az 1800-as évek közepén, egymástól függetlenül két hagyományhű rabbi, Jehuda Alkalay és Zwi Kalischer, igaz, éppen vallási megfontolásokból, de eljutott a doni eszme igenléséig. Az ő esetük példázza, „mennyire átalakította a modernizációs folyamat a hagyományos judaizmus fogalmi rendszerét”. Jó fél évszázaddal utóbb Abraham Isaac Kook fejti majd ki a vallásos világkép és az újkori zsidó nacionalizmus közötti viszonyt: „…eredeti zsidó kreativitás – írja rav Kook – csak Erec Jiszráélban lehetséges.”
Az 1880-as évek oroszországi pogromai a korábban szenvedélyesen felvilágosodáspárti zsidó gondolkodókat – Pinskert, Szmolenszkint, Lilienblumot- a zsidó nacionalizmus és a nemzeti emancipáció helyeslése felé terelték. Esetükben mutatkozott meg talán elsőként, mennyire eltérő a zsidó nacionalizmus a polgári liberalizmus szemléletétől. A politikai áttörést Theodor Herzl századvégi jelentkezése hozta meg, aki elsőként fordította a világ közvéleményét a megoldatlan zsidókérdés felé. Jelentősége nem annyira eklektikus nézeteiben rejlik, mint inkább a tömegkommunikáció eszközeinek igénybevételében. A cionizmus partikuláris mozgalomból földrészeket átívelő mozgalom lett. A herzliánus cionizmussal élesen szemben állt – többek között – Ahad Ha’ am is, aki a politikai aspektusokkal szemben a cionizmus „szellemi, erkölcsi és kulturális” elemeit hangsúlyozta. Nem elég megelégedni a zsidók államának létrehozásával, azt zsidó állammá kell tenni. Tanítása ma is aktuális. Sajátos színfoltja az államalakulás előtti cionizmusnak az oroszországi születésű Vladimír Jabotinsky. Egyike az elsőknek, akik a nemzeti felszabadítást nem kizárólag a tárgyalóasztalok mögött ülve képzelték el. Militáns, a fegyveres harctól sem visszariadó nézetei – az első világháborúban a britek mellett harcoló Zsidó Légió egyik kezdeményezője volt -, utóbb, a nácizmus veszélyének növekedésével egy iramban népszerűsödtek, elsősorban a lengyelországi zsidóság körében. A jövendő zsidó állam berendezkedését illető elképzelései „egy hierarchikus, állami irányítás alatt álló korporatív” rendszerhez hasonlatosak. A zsidó állam területére vonatkozóan kisebbségi, ún. revizionista nézetet vallott, miszerint a Jordán mindkét partján elterülő, zsidó többségű állam létrehozása a kívánatos.
Avineri pergő és szellemdús esszéit „A cionizmus mint permanens forradalom” című epilógus zárja le. Jóllehet, a cionizmus története „sikertörténet”, állapítja meg, a zsidó népesség nagy része még mindig a diaszpórában él. Ez akkor is igaz, amikor tudjuk, hogy Avineri kötete megjelenése óta mintegy félmillió ex-szovjetunióbeli zsidó telepedett le Izraelben. E fejezetben Avineri az Izraelre leselkedő, reális veszélyekre hívja fel a figyelmet. Az államalapítás távolról sem oldotta meg a zsidókérdést, mint ahogy a zsidó nép újjászületését sem. Az viszont igaz, hogy „a zsidó nép számára normatív és közösségi fókuszt teremtett”. E funkcióját Izrael hosszú távon csak akkor képes megtartani – vélekedik Avineri -, ha „mást kínál, mint egy diaszpórában leélt” életet. Arra a paradox helyzetre is felhívja olvasója figyelmét, hogy „nem a diaszpóra zsidósága hasonult az izraeli társadalomhoz, hanem Izrael kezdett hasonlítani a diaszpórára”. Az állítás második részének helyeslése mellett hadd utaljunk arra, hogy a diaszpóra zsidó társadalma – tértől függetlenül, de szükségtelenül csak – csonka társadalom lehet. E társadalom pedig nem igazán tudna hasonulni egy „ideális” izraeli társadalomhoz. Már csak emiatt egyet kell értenünk a kötet záróakkordjával: „A cionizmus csak akkor lehet sikeres, ha folyamatosan forradalmasítja az izraeli zsidók életét, s nem engedi, hogy visszacsússzanak a zsidóság hagyományos társadalmi és gazdasági magatartásformáiba.”
Shlomo Avineri kötete többet ad a címben ígérteknél. Nemcsak az eszme államalakulásig történő fejlődését mutatja be, hanem bepillantást enged a közelmúlt izraeli társadalmának spirituális problémáiba is. Az olvasó kis számvetést is végezhet: mi az, ami a cionizmus teóriájából megvalósult, s mi az, ami az ideák világához tartozik. Végezetül: a kötet ahhoz is segítséget nyújthat, hogy az Izrael és a diaszpóra között feszülő világnézeti különbségeket tisztességgel áthidalhassuk.
Címkék:1995-09