És elkerülni lehetőleg a konfliktust 1999.szeptember
És elkerülni lehetőleg a konfliktust 1999. szeptember
A Hit Gyülekezete nem fütyül, az SZDSZ nem táncol
Folyóiratuk szeptemberi számában Rózsa T. Endre úr úgy nyilatkozik („És elkerülni lehetőleg a konfliktust” cím alatt), hogy az izraeli Sasz párt mögött álló „kemény vallási-ideológiai mozgalom” viszonya e vallásos párthoz „az SZDSZ és a Hit Gyülekezete kapcsolatára emlékeztet”. Továbbá: „A párt …úgy táncol, ahogy a rabbi fütyül”, mármint Ovadja Joszéf rabbi, a vallási-ideológiai mozgalom irányítója.
Habár mostanában politikai divattá vált bizonyos körökben a Hit Gyülekezetét külön, az SZDSZ-t külön, és mindkettőt egymással összefüggésben is sározni, én nem tudom, miért kell e divatnak a Szombatnál is hódolni. Annál kevésbé értem ezt (és Rózsa T. Endre e szavait), mivel több évi, közeli személyes ismeretségekből merített tapasztalataim szerint a Hit Gyülekezete nem áll vallási-ideológiaimozgalomként az SZDSZ mögött, mely utóbbi egyáltalán nem úgy táncol, ahogy a „rabbi fütyül”. Sőt: az SZDSZ nem táncol, a HGY-ből pedig nem fütyülnek.
A hitelesség okából megjegyzem még, hogy soha nem voltam, ma sem vagyok a Hit Gyülekezete tagja, az SZDSZ-ből pedig már hat éve kiléptem.
Gadó György
Netanjahu viszonya a sajtóval különösen rossz volt
Úgy vélem, nem lenne helyénvaló, ha szó nélkül hagynám, ami a beszélgetésen az izraeli sajtóról, főleg a sajtó állítólagos „Netanjahu-ellenességéről”, sőt – „zsigeri Netanjahu-ellenességéről” elhangzott.
Ugyanis, nem jól ismeri az izraeli sajtót, aki azt feltételezi róla, hogy „aki nem romantikusan baloldali, azt nem szereti”, ezért nem szereti Netanjahut, és ezért „bánt el vele csúnyán”. Izraelnek már voltak jobboldali miniszterelnökei, a sajtó éppen olyan keményen bírálta őket, mint a baloldaliakat, de senki nem vonta kétségbe sem Menahem Begin, sem Jichak Samir feddhetetlenségét. Ami a baloldali kormányfőket illeti, Jichak Rabin 1978. évi lemondását egy újságírói leleplezés okozta, hogy felesége, Lea, egy dollár-számlát tartott Amerikában (ami az akkori izraeli törvények szerint tilos volt) és Rabin lovagiasan magára vállalta a vétket és levonta a (nem feltétlenül szükségs) következményeket. Ehud Barak politikai karrierjét pedig majdnem derékba törte a Yediot Ahronotban megjelent cikk, amely (mint később kiderült, alaptalanul) azt állította, hogy mint vezérkari főnök cserbenhagyott sebesült katonákat. E vád alapján született meg a Likud jelszava: „Barak barah” („Barak elszökött”). Arje Deri Sasz-párti volt belügyminisztert – tehát sem jobb- sem baloldali, egyszerűen csak ortodox – is egy újságírói tényfeltárás alapján állították bíróság elé, és ítélték négyévi börtönbüntetésre. Nem is szólva arról, amit a sajtó évekig Simon Peresszel műveit, mi mindennel vádolta és miért támadta.
Igaz, hogy Netanjahu viszonya a sajtóval különösen rossz volt. Ez azonban elsősorban Netanjahu hibája volt. Szinte az utolsó pillanatig éles kampányt folytatott az „ellenséges sajtó” ellen. Utolsó kampánygyűlésén hétszer egymás után kiáltotta, hogy a sajtó „fél, fél, fél”, amíg a közönség is csatlakozott a jelszóhoz – pedig a valóságban ő félt a sajtótól. De nem múlt el két hét sem Barak győzelme után, és az állítólag „baloldaliakat kedvelő sajtó” éppen olyan kíméletlenül kezdte bírálni Barakot, mint azelőtt Netanjahut és éppen úgy a szemére hányta teljesítetlen ígéreteit vagy hibásnak minősített lépéseit. Az izraeli sajtó képviselői ugyanis nem szoktak mint mikrofon-állványok állni a miniszterelnök, a vidékfejlesztési vagy bármely más miniszter előtt, és senkitől nem hagyják elkobozni kazettáikat. Zsigeri módon kutatják és megvilágítják a tényeket, függetlenül attól, hogy kormánypárti, ellenzéki, jobbvagy baloldali tisztségviselőről van-e szó.
Azon viszont egy kissé csodálkozom, hogy a beszélgetés résztvevői figyelmét valamilyen módon elkerülték a valóban zsigeri gyűlölet megnyilvánulásai. Azokéi, akik annak idején SS-egyenruhában és Arafat-kefijával ábrázolták Jichak Rabint, árulónak és nemzetvesztőnek kiáltották ki, a nevét viselő koporsókat vittek a tüntetéseikre és kétségtelenül részesei voltak annak a hecckampánynak, amely végül a miniszterelnök meggyilkolásához vezetett.
Yehuda Lahav
Rison Lecion, Izrael
Címkék:1999-10