…én vagyok az Úr, ha bosszúmat állom rajtok
Érdemes szinte naponta böngészni a könyvüzletekben, utcai standok portékája között, mert a sok kacat mellett olyan értékes vagy legalább érdekes újdonságokra is lelhetünk, amelynek hírét már évekkel ezelőtt hallottuk, de hozzá nem juthattunk. Tetézi az elégedettséget, hogy a cenzorok eltűnésével a kiadók és forgalmazók, pótolva mulasztásukat, kitárnak egy vonzó és féltett világot is: megjelennek kötetek Izraelről. Hogy csak a magam olvasmányait említsem: Efraim Israelnek a zsidóság történelmét összefoglaló műve, Amosz Oznak, Avraham ben Jehosuának és Leon Urisnak a regényei, dokumentumok, sőt krimik!
E két utóbbi műfaj hőse gyakran a Moszad, amellyel legfeljebb a nagyhatalmak titkosszolgálata ér fel, az a szervezet, amelyben hazafiak harcolnak szerte a világon országuk és honfitársaik biztonságáért. A Moszad megjelenik a 90 perc Entebbében című tudósításokból és emlékezésekből készült összeállításban, s főszereplő lett a műfaj mesterének, John Le Carrénak Kettős szerepben című kémregényében és George Jonas Megtorlásában, amelynek alcíme: Egy izraeli antiterrorista csoport igaz története. Erről lesz szó a továbbiakban.
A prológus az 1972-es müncheni olimpia egyik éjszakáját idézi fel, amikor a Fekete Szeptember nyolc banditája elővette szovjet gyártmányú fegyverét. Ez a fejezet önmagában is érdemelne részletes ismertetőt, hiszen annak idején Magyarországon csupán szűkszavú híradások jelentek meg a gaztettről. Szó sem esett arról, hogy az orvul megtámadott sportolók és sportvezetők puszta kézzel is milyen önfeláldozóan védték társaikat. Így tett például Moshe Weinberger, a birkózóedző óriás, aki bár sérüléssel megúszhatta volna, de hogy a többieket segítse, inkább a halált választotta.
E tragédia után indul a Megtorlás cselekménye. Avner, a 25 éves jekke potz szabra, vagyis nyugat-európai származású, Erecben született ifjú, aki kommandós tisztként már két háborúban bizonyította bátorságát, a Moszad „gyakornoka” utasítást kap, hogy öttagú különítmény parancsnokaként kutassa fel a gyilkos akció kifundálóit és megszervezőit. E fejezet lapjain tárul fel a főhős gyermekkora, a nem szépített családi és társadalmi környezet. Megcsapja az olvasót a kibuci nevelés légköre, és a szellem, amelyben kiképzik a hazafiakat a Moszadban, akik nem ügynökök, nem kalandorok, hanem küldetést teljesítők.
Lelkivilágukra jellemző a könyvből vett idézet. Felsőbb összekötőjük, a mindig náthás Efraim így bocsátja őket útjukra: „Tizenegy név lesz a listán. Ha csak hármat intéztek el, csalódottak leszünk, de ettől ti még nem csináltatok semmi bajt. Ha nem kaptatok el senkit, természetesen az egész akció kudarc, de nem követtetek el bűnt! Ha viszont az összest elkapjátok, de közben akár egyetlen ártatlan embert is baj ér, akkor mindent elrontottatok!”
És a különítmény elindul. Két év alatt pisztolyuk elé kerül, bombáiktól elpusztul Párizsban az olimpiai gyilkosság kitervelője, egy terrorcsapat fedőszervének vezetője, egy fegyvercsempész; Rómában egy vezető terrorista; Athénban és a ciprusi Nicosiában a PFSZ és a KGB egy-egy összekötője, ök vezetik Bejrútban a tengeralattjárón érkezett 40 kommandóst a PFSZ két főhadiszállására és gerillatámaszpontokra. Megsemmisítenek száz fegyverest és velük együtt Kemal Advant, az Izraelben orvul támadók parancsnokát, Kamal Nasszert, akit még Arafat is túl militánsnak tartott, Mahmud Juszuf Najjert, a Fekete Szeptember akcióinak irányítóját. . . Ezzel sikeres korszakuk véget ér.
Svájcban és Spanyolországban nem kiszemelt személyeket, csupán névtelen brávókat pusztítanak el, és engedély nélkül állnak bosszút a csapat egyik tagjának megöléséért. A veszteség növekszik: még ketten hullanak el. A könyv befejezésekor már csak egy folytatja tovább titkos útjait, mert Avner is elfásul, elhagyja a Moszadot és az USA-ban telepszik le.
A budapesti születésű szerző azt állítja, hogy a főszereplő elbeszélése alapján, a valóságnak megfelelően írta le az eseményeket. Ebben kételkedem. Véleményem szerint több személyt gyúrt egybe, több csoport kellett a valóságban megtörtént tettek véghezvitelére, és akadhatnak e merényletek között olyanok, amelyeket valószínűleg egymással vetélkedő palesztin csoportok követtek el. Elfogadhatatlan számomra, hogy információikat minden esetben pénzért megvásárolható, baloldali és arab terroristákkal rokonszenvező, sőt azokhoz laza szálakkal kötődő csoporttól szerezték be, s a megtorlást és megelőzést azok részvételével hajtották végre. Bizonyára elvétve ilyen is megesett. Inkább hiszek a szupermeneket felvonultató, de regényében valóságos tényeket is tartalmazó Le Carrénak, aki azt írja, hogy a háttérben mozgók, az akciókat előkészítő felderítők is a Moszad lányai és férfiúi.
Kifogásaim nem csökkentik a könyv izgalmait. Értékét pedig emelik a jegyzetek. Ezek a valóságos tényekről adnak bő információkat, és azokról a könyvekről, dokumentációkról, amelyek a Megtorlásban előforduló eseményekről megjelentek.
Eddig még nem derült ki, hogy mi a kapcsolat a könyv és a recenzió címe között. Nos, ez a mondat is szerepel a kötetben. Mementóként:
Így szól az Úr Isten: Mivelhogy a Filiszteusok . .. cselekedtek,… hogy elveszessék Izraelt… És cselekszem rajtok nagy bosszúállásokat fenyítő haragomban, hogy megtudják, hogy én vagyok az Úr, ha bosszúmat állom rajtok.” Ezékiel Könyve 25:15, 17.
(George Jonas: Megtorlás. Budapest Kiadó.)
M. B. J.
Címkék:1990-11