Emlék és név
SOK SZÓ esik mostanában arról, hogy milyen emlékművet kellene állítani a magyar nemzet testéből kiszakított, a fasiszta népirtás áldozatául esett hatszázezernyi zsidónak; vajon nem az elhallgatott igazság további ködösítését szolgálja-e az a szándék, amely együtt akarja őket említeni a magyarként elesett háborús áldozatokkal; s végül is mi módon kellene végre megnyugtatóan levonni a magyar Holocaustból következő tanulságokat. Tiszteletreméltó választ adott ezekre a kínzó kérdésekre Farkas József, a mátészalkai Szatmár Múzeum igazgatója, amikor megírta „A zsidók Mátészalka társadalmában” című néprajzi könyvét.
Mimikája jelentőségét kiemeli, hogy a témára vonatkozó írásos dokumentumok nagy része – az autentikus adatközlőikkel együtt – elenyészett. Halotti anyakönyvből, temetői feliratokból, az elárvult zsinagóga emlékfalából, lebontott épületek vázából, idős magyar emberek – elsősorban édesapja – visszaemlékezéseiből, a népi emlékezetből és saját gyerekkori emlékeiből rakott össze egy elsüllyedt világot. Szomorúan jellemzi az anyaggyűjtés körülményeit az, hogy a néhány túlélő nem beszélt. Még most is félnek.
A kutatást az a felismerés ösztönözte, hogy a város helytörténete, társadalomrajza hiányos lenne a zsidóság bemutatása nélkül, s hogy a mai fiatalság semmit sem tud erről a népről, amely, valaha jelentős tényező volt Mátészalka társadalmában. Kiderült a helytörténeti munkákból, hogy az 1840-1900-ig eltelt hatvan év alatt – tehát a magyarországi zsidóság történetének talán legprogresszívebb korszakában – Mátészalka népessége kétszeresre, a zsidóságé négyszeresre növekedett. 1900-ban 5405 lakos közül 1008 volt a zsidók száma.
Egyaránt fontosak a könyvben mind azok a fejezetek, amelyek a zsidóság hagyományairól, a zsidó közösséget a többségtől elválasztó szokásairól, mind pedig azok, amelyek a zsidók foglalkozásáról, a többségi társadalomban betöltött szerepéről, a magyarsággal való együttéléséről szólnak. Hiteles a gyűjtés, amely a magyar népnek a zsidókkal kapcsolatos rigmusait, szólásait tartalmazza, és megrendítők a személyekre szóló emlékezések. A szerző élesen megőrzött emlékei és átélése folytán eleven kép rajzolódik ki egy közösségről, amely úgy asszimilálódott, hogy egyúttal erjesztően hatott a befogadók életére, fejlődésére, és eközben megőrizte sajátosságait.
Megtudjuk, hogy a zsidó családok, még ha tehetősek voltak is, szerényen éltek, étkezésükben megtartották a vallás előírásait. Iszákos, kártyás nem akadt köztük. A házasságok, habár közvetítő útján jöttek létre és üzletalapítást is jelentettek, nemcsak tartósak, hanem bensőségesek is voltak. A férfi „viselte a kalapot”, de hatalmát nem diktatórikusan gyakorolta. Feleségével mindent megbeszélt, és tisztelte az asszony véleményét. Amíg a keresztény szülők papra, tanítóra bízták a vallásoktatást, addig a zsidó apa minden este maga foglalkozott fiaival. A racionális gondolkodásra nevelés is megkülönböztette a zsidó családokat a keresztényektől. Kevesebb különbséget tették a nemek között: a lányokat is taníttatták, szakmát adtak a kezükbe. „Ti mások vagytok, mint a gojok – tanították a szülők gyermekeiket -, egyedül, egyszemélyiben képviselitek az egész családot. Ne hozzatok szégyent őseitekre! Boldogulni csak ésszel és szorgalommal lehet.” Szabály volt a szerénység is. A szerző visszaemlékszik, hogy a polgári iskolában a zsidó gyerekek eltitkolták: jobban tudnak németül, mint a tanárnő. A gyerekek 8-9 éves koruktól részt vettek a szülők munkájában, és elsajátították a vállalkozó szellemet, a kritikai érzéket. A zsidó vagyon a következő generáció továbbjutását szolgálta.
Részletesen leírja a szerző a zsidó boltosházak szerkezetét, beosztását, berendezését. Számot ad az iparosokról, kereskedőkről, elemzi létszámuk növekedésének körülményeit a román megszállást követő időben, összeállítást közöl a Szatmár és Bereg 1929-es, 1930-as évfolyamainak üzleti hirdetéseiből. Ugyancsak helyi lap nekrológját adja közre a népszerű és köztiszteletben álló zsidó orvosról. Beszámol róla, miként gyulladt ki 1888-ban Magyarországon először a villany, de nem Budapesten, hanem Mátészalkán. „Az első kivilágított házon emléktábla, természetesen az alapító neve nélkül … 1944 nyarán a gyártelepi vágányokra állított hosszú szerelvények vagonjaiba terelték a település és a környék zsidó lakosságát, az alapítók kései utódait is …”
Megismerjük Blum nénit, aki szombat reggelenként a kisajtóban várta a szerzőt, hogy meggyújtsa náluk a tüzet; Weisz Pistit, akivel tengeralattjárót akartak építeni… „1944 tavaszán a zsidó gyerekek eltűntek az iskolából. Szinte észre sem vettük, hogy nincsenek közöttünk. A tanárok sem keresték, a hetesnek a hiányzók közt nem kellett nevüket felírni a táblára …”
Megörökíti könyvében a szerző a mátészalkai gettóban elhunytak névsorát a halotti anyakönyv és a temetői emléktábla szerint. Szófényképet közöl a zsinagóga emlékfaláról arra az időre, amikor már a falak megadják magukat. Huszonnégy oldalon sorolja a neveket és a záró mondatot: „ …És még
16 000 névtelen szülő, testvér, gyermek, akiket a mátészalkai gettóból hurcoltak el.” Farkas József név szerint állít emlékeit egy elpusztított közösségnek. Könyve világosan bizonyítja, hogy a mátészalkai zsidók már egy évszázaddal korábban magúikénak tudhatták azokat az értékeket, amelyeket most – nélkülük – tapogatózva keres a mai magyar társadalom. Tisztelet illeti a szerzőt, amiért megmentette őket a legvégső haláltól: a felejtéstől.
(Farkas József: A zsidók Mátészalka társadalmában. A Kossuth Lajos Tudományegyetem Néprajzi Tanszékének kiadványa.)
Diósi Ágnes
Címkék:1990-04