Elvállalt felelősség – Megnyílt a Holocaust Dokumentációs Központ Emlékgyűjtemény
ÜNNEPÉLYES KÜLSŐSÉGEK ÉS KIEMELKEDŐ BIZTONSÁGI INTÉZKEDÉSEK KÖZEPETTE, A FELELŐSSÉGVÁLLALÁST HANGSÚLYOZÓ POLITIKUSI BESZÉDEKET KÖVETŐEN, ÁPRILIS 15-ÉN, A HOLOKAUSZT ÁLDOZATAINAK EMLÉKNAPJA ELŐESTÉJÉN MEGNYÍLT A PÁVA UTCAI HOLOKAUSZT DOKUMENTÁCIÓS KÖZPONT ÉS EMLÉKHELY.
Mose Kacav izraeli államelnök érkezésekor a mintegy ötszáz főnyi közönség feláll, így tiszteleg a vendég előtt. (Ha igazak a rendőrségi híradások, a palesztin fogorvos és két szíriai társa nem ellene, hanem „egy zsidó múzeum”, minden bizonnyal a Páva utcai központ ellen tervezgetett merényletet már ősz óta. Mindenesetre különös egybeesés, hogy a belügyi szervek az államelnök látogatására időzítették a letartóztatásokat, s borzolták fel a fővárosiak kedélyét a Pest fölött köröző helikopterekkel, útelzárásokkal.)
Az emlékhely centrumát képező díszes zsinagógában hatalmas kivetítőn láthatjuk, amint a Liszt Ferenc Kamarazenekar kíséretében Fekete László főkántor álló. zsoltárt énekli a szomszédos teremben. Gáti Oszkár konferál, majd az auschwitzi tábor egy túlélőjének gyertyagyújtása után következnek a beszédek. Medgyessy Péter miniszterelnök arról szól, hogy 1944-ben magyarok öltek magyarokat. Hiller István kultuszminiszter átveszi az Auschwitz-album eredetijét az izraeli államelnöktől – amely eddig a Jad Vasem tulajdona volt majd maga is beszédet mond.
A kivetítőn bekapcsolódhatunk az épp Lengyelországban időző tévéközvetítésbe, és láthatjuk, amint Magyar Bálint oktatási miniszter felavatja az újjáalakított auschwitzi magyar pavilont a 18-as számú barakkban, és coming outol: arról szól, amit e napra időzített Népszabadság-beli cikkében is írt, hogy édesanyja és annak családja révén maga is holokauszt-túlélők leszármazottja. Akármilyen is a viszonya a zsidósághoz, megindító, ahogy először beszél nagy nyilvánosság előtt személyes érintettségéről.
Videobejátszás következik: Székely Gábor, a központ mögött álló közalapítvány kuratóriumi elnöke az oktatási feladatok jelentőségét hangsúlyozza, majd két fiatal történész: Kádár Gábor és Vági Zoltán az auschwitzi pavilon koncepcióját ismerteti. A washingtoni Holocaust Múzeumból a magyar nagykövetet, az amerikai külügyi államtitkárt és egy katolikus lelkészt hallhatunk.
Kacav elnök beszédében Zsolt Béla Kilenc koffer című regényéből idéz a gettózás rémségeiről. Az elnök száraz tényszerűséggel rója fel a magyar felelősséget, ugyanakkor nem feledkezik meg az Igazak említéséről sem, akik zsidók életét mentették. A Jad Vasembe vezet minket az újabb filmbejátszás, ahol a dokumentáció ismertetése mellett, ismét tisztelgő említés történik azokról, akik nem zsidóként, életük kockáztatásával, zsidókat mentettek.
Mádl Ferenc köztársasági elnök az egyetlen a szónokok közül, akinek személyes emlékei is lehetnek a vészkorszak idejéből. Érezni rajta a megindultságot. Snétberger Ferenc gitárjátéka a cigány holokauszt áldozatai emlékére csendül fel a Liszt Ferenc Kamarazenekar kíséretével, Békés Pál oratóriuma pedig második generációs szereplők közvetítésével eleveníti fel a történelmet.
A beszédek során csupán egyetlen utalás történik arra, hogy nem a jelenlegi kormány rakta le a központ alapjait, arról pedig egy szó sem esik, hogy ha nincs kezdeményezés a zsidó szervezetek részéről, talán létre sem jön az emlékhely. Mindez ma már történelem. Orbán Viktor volt miniszterelnök, és egykori kormányának számos tagja is jelen van a megnyitón, melyen csak az MDF nem képviselteti magát a parlamenti pártok közül.
A kétórás programot követően, jó félórás várakozással kezdődhet csak a tárlatlátogatás, addig az izraeli elnök és kísérete tartózkodik a kiállítótermekben.
Enyedi Ildikó archív filmekből összevágott, hatalmas vásznakra vetített filmetűdje a harmincas évek kárpátaljai tájaira és Munkácsra kalauzol. Zsidó parasztokat láthatunk, kézműveseket, egyszerű, kétkezi dolgozó, vallásos embereket, a munkácsi rabbit, aki jiddisül beszél híveihez – kevés városit, asszimiláns, jobb módú zsidót szinte egyáltalán nem majd cionista ifjakat, akik már héberül énekelnek. Mit sugall a film? Falusi, kisvárosi idillt? Hogy az előítéletek tévesek, mert a zsidók nem is jómódúak? Miért, ha jómódúak, akkor jogosak az előítéletek?
Az Auschwitz-album képeiből száznegyvenet állítottak ki, szinte kommentár nélkül. Ideiglenes kiállítás, hangsúlyozzák a szervezők, és kell is a magyarázat, lévén ez a tárlat az Auschwitzba érkezett kárpátaljai zsidókról szól, keveset mond a magyar holokauszt egészéről, a magyar törvényhozás, közigazgatás, a sajtó és a társadalom egészének felelősségéről. Erőltetett menetben készült el a hatvanadik évfordulóra az emlékhely, s talán valóban jobb lett volna a puszta falakkal szembesülni, a hiánnyal, mert hatvan év adóssága nem törleszthető rohammunkával. S hogy mire elég a 650 négyzetméter kiállítási terület, amely a zsinagóga szakrális térként való helyreállítása miatt rendelkezésre áll, az csak jövőre, az állandó kiállítás megnyitásakor derül ki.
Másnap délelőttől két és fél napon át nonstop nyitva az emlékhely, az áldozatok neveit olvassák: Göncz Árpád volt köztársasági elnök kezdi a névsorolvasást az áldozatok falánál, amelyen most még csak hatvanezer áldozat neve áll, de a központ reményei szerint mind több név kerülhet fel a márványfalra.
sztg
Címkék:2004-05