Elsikkasztott örökség
Fél évszázados svájci-magyar huzakodás
Bernben, 1996 decemberében, a külügyminisztérium sajtótájékoztatóján egy Bohrer nevű gazdaságtörténész ismertette hazája és az európai kommunista országok háború utáni kereskedelmi kapcsolatairól készített tanulmányát, amelyben egyes államok esetében jelentős helyet kapott a kantonok bankjaiban elhelyezett, majd elárvult betétek ügye. Vaskos jelentését eljuttatták a diplomáciai képviseletekre, többek között a magyar nagykövetségre. A magyar érintettség jelentős, mert 1949-1975 között a magyar-svájci gazdasági tárgyalásokon rendszeresen előkerült a Magyarországon államosított svájci tulajdonokért a kártalanítás kérdése, ugyanis a budapesti pénzügyi politika urai a magyarországi betétesek kinti értékeit akarták megszerezni, hogy abból teljesítsék a svájci követeléseket.
A dokumentum ugyan alapvető kérdésekre továbbra sem ad választ – például: az eddig közzétett és egymástól eltérő számok közül melyik az a hiteles összeg, amelyért a háború óta nem jelentkeztek tulajdonosaik, kik ezek a személyek? -, mégis, a széfek titkaival való manipulációkról több olyan információt tartalmaz, amelyeket eddig nem ismertünk.
A Bohrer-jelentés Magyarországról szóló fejezetéből közlünk részleteket.
„A magyar áldozatok uratlan vagyona 15 millió svájci frankot tesz ki…”
1949 júliusában, majd pontosan egy évre rá, amikor a magyar-svájci kereskedelmi tárgyalásokon a svájciak ismét felvetették polgáraik üzemeinek, más javainak, majd ingatlanainak államosítását, illetve azok kárpótlását, szinte ellentételezésként a Magyar nemzeti Bank elnöke ismertette a magyar kormány javaslatát: „A magyar állampolgárok Svájcban található vagyoni értékeit, akiknek utolsó lakóhelye Magyarországon volt és örökösök nélkül hunytak el, és akiknek vagyoni értékeire 1945. január 20., a magyarországi fegyverszünet dátuma óta nem jelentettek be igényt, a magyar állam tulajdonának tekintsék. Ezeket a magyar állam követeléseként igényelt aktívaként a magyar kormánynak kell átadni…”
A svájciak elismerték, hogy a náluk uratlanul maradt magyar hagyatékok örököse a magyar állam, de hivatkoztak arra is, hogy bizonyos személyek elárvult lététéi a Zsidó Helyreállítási Alapot illetik meg. E figyelmeztetés hatására a későbbi években, évtizedekben a magyar delegáció nem a párizsi békeszerződésben megnevezett helyreállítási alapra, hanem az állításuk szerint ugyanezt a funkciót betöltő, a valóságban nem létező intézményekre hivatkoztak, amelyek majd a zsidó örökséget megkapják.
Bohrer megemlíti, hogy 1950-ben szóba került a Svájci nemzeti Bankban a Magyar nemzeti Bank háborúból származó 5000 kilogramm aranykészletére vonatkozó szabályozás. Az azonban nem derül ki, többé említés sem esik róla, hogy mi volt a „háborúból származó” aranytömeg, miként szabályozták, és mi lett a sorsa. A svájci Szövetségi Tanács, vagyis a kormány a két delegáció megállapodását a kereskedelmi forgalomról tudomásul vette, de „az ismeretlen vagyonokról szóló jegyzőkönyvi bekezdés nyilvánosságra hozatalától eltekintett…”.
Ennek ellenére kiszivárgott, hogy a tárgyalásokon foglalkoztak az elárvult betétekkel, s két New York-i lap, a Morning Journal és a Jewish Weekly megírta, hogy egy magyar delegáció a meggyilkolt magyar zsidók Svájcban található vagyonának kiadását követelte, nem sokkal a tárgyalások után Charles H. Owsleg, az USA berni nagykövetségének munkatársa felkereste a külügyminisztériumot, és annak a félelmének adott hangot, hogy Svájc ugyanolyan engedményeket tesz a betétükért nem jelentkező magyarok vagyonával, mint tette azt Lengyelországnak, s egyben bejelentette, hogy az amerikai, angol, francia megítélés szerint „a magyar áldozatok uratlan vagyona 15 millió svájci frankot tesz ki”. Bohrer leírja, hogy évekkel később az izraeli nagykövetség első titkára, Shetil is a külügyminisztérium nemzetközi jogi osztálya vezetőjénél interveniált, mert „a svájciak egyezkedése a lengyelekkel és a magyarokkal a keleti államok azon törvényeit erősíti, amelyek megfosztják a náci áldozatok Izraelben élő rokonait örökségüktől”.
A nyilasok is vittek pénzt Svájcba?
A hidegháborús ötvenes években a két ország között gyér volt a kereskedelem (a háború alatt Magyarország ötödik volt Svájc export-import partnereinek sorában), és nem merült fel a kölcsönös követelés kérdése sem. Az olvadás 1963-ban kezdődött, és az év végén a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzügyminisztérium és a Külkereskedelmi Kamara vezetőiből álló delegáció már a következő jegyzéket adta át svájci tárgyaló- partnereinek: „A magyar örökösök érdekében az illetékes svájci szerv bocsássa a nála bejelentett személyekre vonatkozó adatokat, kiknek utolsó lakhelye Magyarországon volt, az illetékes magyar hivatal rendelkezésére. A magyarországi illetékes hatóság feladata, hogy a túlélő magyar jogutódok segítségére legyen az öröklési igényük érvényesítésekor felmerülő nyelvi és szakmai nehézségekben és a szükséges bizonyítékok beszerzésében.” Az álszent sorok után a diktatúra valódi hangja: „A magyar állam feladata eldönteni, hogy fordítja-e és milyen formában az örökös nélküli vagyont a nemzetiszocialista uralom áldozatainak támogatására.” Ugyanebben a jegyzékben esik először szó egy bizonyos alapról, amelybe a svájci bankok elhelyezték az örökös nélküli javakat. Erről az alapról a magyar jegyzék kijelenti, hogy ellentétben áll az érvényes svájci joggal, amely elismeri minden állam, jelen esetben a magyar állam igényét a Svájcban található, örökös nélkül elhunytak vagyonára.
1964 februárjában ismét találkozott két küldöttség, amikor a svájciak elmondták, hogy felszólították a bankokat, pénzintézeteket, biztosítótársaságokat, jelentsék be az állami svájci pénzintézeti központnak azokat a letéteket, életbiztosításokat, amelyekért a háború óta nem jelentkeznek. A magyar delegáció vezetője pedig azt közölte, hogy az öröklésre jogosultak felkutatására egy állami szervet hoznak létre. Továbbá érdeklődtek az utolsó háborús magyar kormány, tehát a Szálasi-kabinet által részben összerabolt, részben az államkasszából nyugatra vitt pénzek svájci sorsáról, illetve jogi személyek vagyonáról. Ezt az eddig soha nem hallott tényt olvasva a Bohrer-jelentésben, felmerül a gyanú: lehetséges, hogy a nácikhoz hasonlóan a nyilasok is helyeztek el Svájcban zsidóktól rabolt értékeket?
A nem létező alap örököl
A megélénkülő magyar-svájci tárgyalásokkal és növekvő árucsere-forgalommal járó 1960-as évek első felében az Alpok országában egymás között vitáztak a különböző érdekű szervek és szervezetek az elhagyott javak kiadásáról. A külkereskedelemben és a magyarországi államosításokért fizetendő kártérítésben érdekeltek az 1950-es megállapodás betartását sürgették, míg a külügyminisztérium illetékese így fogalmazott: „Az örökös nélküli vagyon kiadása a keleti államoknak nem talál majd megértésre a nyilvánosság előtt, és nemcsak a parlamentben vált ki heves reakciót, hanem diplomáciai síkon is…” Ellenérvként viszont az hangzott el, hogy: „A kártalanítási összegre vonatkozó mindenkori magyar javaslat messzemenően függ az örökösök nélküli vagyonokból történő svájci ellenszolgáltatástól…”
A legjelentősebb információ a Bohrer-jelentésből, hogy a vagyonkezelők jelentették a Svájci Bankszövetségnek: „Bár még kilenc trezor felülvizsgálata hátravan, 1964 decemberéig 460 500 frank Magyarországról származó betétet regisztráltak. Az 53 betét között volt IOO OOO és 119 000 frank értékű is.”
E felmérés után a két ország közötti tárgyalások svájci vezetője, Emanuel Diez közölte külügyminisztériuma nemzetközi jogi osztályával, hogy nem kerülhető el a magyaroknak adandó felvilágosítás az örökségekről. Banki indiszkréció vagy magyar felderítés következtében Budapesten is tudomást szereztek a – ha nem is pontos – listáról. A berni magyar nagykövetség követtanácsosa megjelent a svájci külügyminisztériumban, ahol kijelentette: „Várakozásaink szerint a magyar követelés jelentős. Követeléseink eszközként szolgálnak tartozásaink kiegyenlítéséhez…” Svájc kártalanítási igénye akkor ötmillió frank volt.
1965 áprilisában a budapesti tárgyalásokra a svájciak elhozták a Magyarországról örökségüket a bankoknál firtatok listáját. Azt végül mégsem adták át a magyaroknak. Itthon viszont bizonyára elfekszik a Nemzeti Bank, a Pénzügyminisztérium vagy a Külkereskedelmi Minisztérium archívumát átvett Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium irattárában az a legalább 150 nevet tartalmazó jegyzék, amelynek eredetijét a magyar tárgyalófél 1965 novemberében Locarnóban adta át mint betéttel rendelkező honfitársaink névsorát. Bohrer jelentése szerint két személyt később azonosítottak. Az egyik Halász Eugen volt, akinek a Creditanstaltnál néhány száz frankját és aranyérméit találták meg, Winterberg Rudolf pedig 77 000 frankkal rendelkezett a Bankgesellschaftnál.
A locarnói tárgyalások jegyzőkönyvében fennmaradt a magyar delegáció hazug nyilatkozata: „Államunk nemcsak az utódok nélkül elhunyt személyek jogos örököse, hanem a Magyarországon élő örökösök megbízott és törvényes képviselője. E feladata ellátása során köteles követelni a magyar érdekeltek jogainak érvényesítéséhez szükséges adatok tudomására hozatalát. A magyar állam, ha ismeretlen vagyont örökölne, azt az Országos Rehabilitációs Alap rendelkezésére bocsátja. Az alap már megkapta a fasizmus örökös nélkül elhunyt áldozatainak hagyatékát.”
Hogyan „növekszik” a 460 500 frank 325 000-re?
A negyedszázados alkudozás szégyenteljes és a nemzetközi jogot sértő befejezéséről csak hevenyészve ír Bohrer. Beszámol ugyan az 1971. augusztus 24-én a svájciakat megillető 1,4 millió svájci frankról szóló kártérítés előzményeiről. A felek megállapodtak abban, hogy a svájciak a valóságban 1,8 milliót kapnak, de a 400 ezer frankot az örökös nélküli mártírok betétjeiből fizetik ki! Ezt a tényt egy bizalmas jegyzőkönyvben rögzítették.
Került a mártírok pénzéből a szocialista Magyarország nemzeti bankjába is. A titokzatos svájci alap 1964-es jelentése szerint 460 500 frankért nem jelentkeztek még tulajdonosaik. Ez az összeg az átutalás évére, 1973-ra lecsökkent 325 000-re. A józan ész szerint a majdnem tíz év alatt a kamattal növelni kellett volna az összeget, de a svájciak közölték, hogy időközben megtaláltak néhány örököst, s a pénzt banki kezelési költségek és a gyámhivatali díjak (?) is apasztották. E pénz sorsáról Bohrért idézzük: „Azt, hogy a magyar kormány ígéretét betartotta-e, és az átutalt frankokat az Országos Rehabilitációs Alap rendelkezésére bocsátotta-e, csak a magyar archívumokból lehetne megválaszolni. A svájci szövetségi levéltár aktáiból nem derült ki, hogy a 325 000 frank ellenértékét, melyet a náci áldozatok pénzéből való elszámolásként az örökös nélküli vagyoni alapból megkapott a Magyar Nemzeti Bank, magyar valutában a fent megnevezett jóvátételi alapba befizette-e.”
Magyarországon mindenki tudja a választ: nem létező alapba nem fizethettek be egyetlen fillért sem.
Címkék:1997-03