Elrabolt műkincsek sorsa
A nyomok Moszkvába is vezetnek. Dollárszázmilliós értékek. Csak azt tudjuk visszaszerezni, amit hajlandók visszaadni!
Mrávik László művészettörténész több mint tíz éve foglakozik a Magyarországról elhurcolt műkincsek sorsával. Sokat tud a zsidók tulajdonában volt műértékek, köztük a Hatvány és a Herzog gyűjteményekről is. Udvarhelyi András kereste fel őt, hogy avassa be a titokba olvasóinkat.
– Tudomásunk szerint a báró Hatvany családnak több tagja is műgyűjtő volt. Melyiküké volt a legértékesebb kollekció?
-Hatvany Ferenc gyűjteménye világhírűnek számított: az európai, főleg a 19. századi francia és magyar piktúra legjobb műveit tartalmazta. Persze rengeteg a legenda is: mindenki mást tud a gyűjteményről. Hosszú idő alatt, apró részletekből állt össze számomra a gyűjtemény sorsáról alkotott, bevallom, meglehetősen csonka kép.
Soha nem tudtam megbékülni a gondolattal, hogy ez a gyűjtemény eltűnt. Nagyon sokat meséltek kollégáim, akik még eredeti helyén látták. Tizenöt húsz évvel ezelőtt Genthon Istvánnal, Fenyő Istvánnal, később Dávid Katalinnal beszéltem a gyűjtemény sorsáról. Egyértelműen úgy nyilatkoztak, hogy a gyűjteményt a szovjet csapatok szállították el Magyarországról. Nemigen hittem, mert rengeteg, a Hatvany-gyűjteményből származó műkincs bukkant fel a nyugati műkereskedésekben és múzeumokban is.
1979-ben kezdtem tanulmányozni a zsidók tulajdonában lévő műtárgyak zárolásával és megőrzésével foglalkozó 1944-es kormánybizottság iratait.
– Hol lelte meg ezt az anyagot?
– A Magyar Országos Levéltárban. Legnagyobb megdöbbenésemre azonban a több száz darabos Hatvány hagyaték mindössze 69 tételt tartalmazott. Azokból néhány a háború után múzeumba került, de egy részük eltűnt, ezek juthattak ki a Szovjetunióba. A kelet európai országokból több százezer hasonló sorsú műkincsről tudunk, nemcsak képekről, hanem ékszerekről, ötvös műremekekről és több mint egymillió könyvről.
Fennmaradt egy másik adat is 1944-ből: Hatvány Ferenc letétbe helyezett hatládányi anyagot, elsősorban külföldi művészek munkáit három nagy budapesti bank széfjeiben. Iratokkal bizonyítható, hogy ezeket a háborús jóvátétel részeként szállították ki a Szovjetunióba. Tudunk arról is, hogy Hatvanyné 1946-ban elég sok képet elvitt, részben engedéllyel, részben engedély nélkül. Ezek ma magángyűjteményekben vagy amerikai múzeumokban vannak.
Először a németek raboltak
– Van olyan hiteles közlés is, hogy a Hatvany-gyűjteményeknek egy részét 1944 végén nyugatra hurcolták, és a szovjetek Németországban szerezték meg.
– Nagyon is elképzelhető! A zsidóvagyon-ügyi kormánybiztosság rendkívül konzekvensen és kegyetlenül működő szervezet volt. Mindent számon tartott, azt is, ami nem volt bent az országban, vagy az országon belül nem volt eredeti helyén, abban az épületben, ahol addig őrizték. Rendkívül gyanús módon azonban a Hatvány– és a Herzog-gyűjteményből nagyon sok, igen jelentős művet nem vettek zár alá, és ezeket soha nem is keresték. Arra kell gondolnom, hogy ezek a művek a hivatalos szervek tudtával – feltételezhetően zsarolással – már előbb német tulajdonba kerültek.
-Mennyiről lehet szó?
– 160 festményről és 8 faszoborról hallani. Ezeket valószínűleg útlevelek, állampolgárságok, mentességek és egyebek fejében emelték ki a két gyűjteményből, amelyek egyébként – az Esterházy-kincstárat leszámítva – a legnagyobb magyar magángyűjtemények voltak, és mindenképp a legértékesebbek. Zsidók, tehát az idő tájt zsarolható emberek tulajdonában voltak.
– A Hatvanyaknak a képek árán sikerült megmenekülniük?
– A Hatvany család egy része akkor már külföldön volt. Talán az itthon maradt családtagok miatt váltak meg az értékek egy-egy darabjától. A Herzog család Magyarországon maradt. A nagy gyűjtő, Herzog Mór, Lipót idősebb fia 1944-ben munkaszolgálatosként halt meg. De két testvére és rokonai megúszták. Lehet, hogy ebben szerepet játszottak a gyűjteményi darabok is. A zár alá vételt olyan szakemberek végezték, akik ezeknek a gyűjteményeknek minden darabját ismerték. A Herzog család ötvösgyűjteménye, amelyet bízvást nevezhetünk kincstárnak is, érdekes módon szinte egyáltalán nem szerepel ezeken a listákon. Márpedig az ötvöstárgyakat az akkori legjobb ötvösszakértő, Kőszeghy Elemér vette lajstromba, aki darabról darabra ismerte a Herzog-gyűjteményt, sőt publikációi jelentek meg róla. Mégsem kereste, mégsem hiányolta ezeket a darabokat. Ez azt jelenti, hogy tudnia kellett a sorsukról, annál is inkább, mert a német „tulajdonos” feltehetőleg csak Magyarország feladásakor vitte el őket.
Berlinből Moszkvába és szerte a világba
A képeket az általam ismert verzió szerint egy szovjet főtiszt kapcsolta le Berlin elővárosában. Ez a nyilván patrióta katona Gorkij város múzeumának ajándékozta az anyagot. A múzeum szépen eltette, és jóval később felküldte Moszkvába restauráltatni a műkincseket. Ott pedig tudták, hogy ez a Hatvány-, Herzog- és más gyűjteményekből származik. Gyanítjuk, más gyűjtemények darabjai is ott lehetnek még. Ez az anyag, amely pillanatnyilag Moszkvában van, és reméljük, hogy vissza lehet kapni, válogatott. Valószínűleg az 1944-es megszállók valamelyik vezető személyisége, Veesenmayer vagy Eichmann akarta megkaparintani. A nagyobbik részről, a szervezett trófeagyűjtés útján odakerült művekről semmiféle hitelt érdemlő információnk nincs.
– Mi a módja annak, hogy a műkincsek visszakerüljenek?
– Sorsuk a két ország közötti politikai viszony javulásától is függ. 1940-ben annak segítségével kerültek vissza a 48-as zászlók, sőt a cár is visszaajándékozott egy csodálatos, történeti értékű díszkardot a milleneumi ünnepségek alkalmával. Az oroszok mindig tettek ilyen gesztusokat. A moszkvai szakembereket réges-régen kínozza a tudat, hogy az anyag elpusztulhat. Mert ők sem férnek hozzá a titkos raktárakhoz. A gorkiji anyagról tudnak, azt is vissza akarják adni. Teljesen egyértelmű, hogy a tisztességes utat akarják járni. Furcsállom, hogy a magyar állami szervek nem foglalkoznak ezzel komolyabban.
– A Nyugaton felbukkant gyűjteménydarabok, amelyek vásárlás útján kerültek valakinek a tulajdonába, visszaszerezhetőek?
– Semmiképpen nem. Ezekre vonatkozóan már az engedély nélküli kivitel jogi következményei is elévültek. Arról nem is beszélve, hogy azóta többször is gazdát cseréltek, tehát réges-rég jóhiszemű vásárlók tulajdonában vannak.
Sok olyan tárgy van, amely angol vagy amerikai hadizsákmány volt. Ezeket legkésőbb 1947-ben értékesítették. Eladták, kész. Nagyon sok náci csinálta meg a szerencséjét abból, amit innen elvitt, és azt sem lehet már visszaszerezni. Feltűnő, hogy Dél-Amerika 1945 után egyszer csak tele lett kitűnő műtárgyakkal. Köztudott, hogy nagyon sok náci telepedett le ott.
Több száz millió dolláros érték?
– Ha nem kallódnak el, mekkora lenne ma ezeknek a gyűjteményeknek az értéke? És eredetileg hány darabból álltak?
– Hatvany Ferencnek négy-ötszáz műtárgya lehetett, értéke pedig most ötven és százmillió között lenne. A Herzog gyűjtemény pedig legalább ezerötszáz darabból állt, s a Hatványénál nagyobb értéket képviselt.
– Hatvanynak milyen remekei voltak?
– Genthon István 1935-ben így írt róluk a Magyar Művészetben: „A képek nagy részére bármelyik ország képtára büszke lehetne, de egynéhány olyan is akad köztük, amely a leghivatottabb idevágó gyűjteménynek, a Louvre-nak is díszére válna.” Ezzel a 19. századi francia piktúra darabjaira utal. A régiek közül egy nagyon szép Tintoretto, El Grecónak egy korai képe: A Sínai-hegy, Ingres négy műve, két nagyon jelentős Delacroix-kép volt a gyűjteményben: ez a kettő megvan. Az egyik kikerült Franciaországba, úgy tudom, egy műkereskedő a tulajdonosa, a másik itthon bukkant elő, és múzeumba került. Daumier-nek, akinek igen kevés festménye maradt fenn, több képével is büszkélkedhetett Hatvany, köztük a Levesevők cíművel. Courbet-nek legalább tíz művéből egyet láthatunk a Szépművészeti Múzeumban, néhány külföldre került, a többi szőrén-szálán eltűnt. A két neves Manet-kompozíciót, a Folies-Bergère bálja és Az öngyilkos címűt a család vitte Zürichbe, míg a gyűjtemény harmadik pasztellja Moszkvában van. Több nagyon jó Renoir-kép is gazdagította a kollekciót, és Cézanne-tól volt egy igazán jelentős festmény, amelyet hatvány Ferenc a Szépművészeti Múzeumnak ajándékozott. Nagyon sok magyar kép is került tőle oda: érdekességek, ritkaságok. Nagyvonalú ember volt.
– A Herzog-gyűjtemény nevezetességei?
– A klasszikus magyar festészet nagyjainak, Lotz Károlynak, Székely Bertalannak, a szolnoki iskola tagjainak, Rippl-Rónainak remek darabjai és nagy iparművészeti anyagok. A legértékesebbek a szobrai, a régi holland festészet darabjai, a négy Goya-kép és a hét El Greco. Egy-egy Greco és Goya Moszkvába került.
Óriási gobelingyűjtemény díszítette az Andrássy út 93. szám alatti Herzog-villát, és hatalmas, nagyon igényesen válogatott bútorok. Ennek nagy része egy ostoba bombától sajnos elpusztult. A megmaradtak az országban szétszóródtak, majd a Szépművészeti Múzeum megvásárolta őket. Iregszemcséről, a Kornfeld-kastélyból is előkerültek Herzog tulajdonú darabok. Említettem Grecónak A Sínai-hegy című korai kompozícióját. Barátaim, akik sajnos már nem tanúskodhatnak, egyértelműen állították, hogy ezt a képet a hatvanas években látták még Magyarországon, a hetvenes években pedig már Becsben, magángyűjteményben bukkantak rá. Elég sok helyen vannak tehát a gyűjtemény darabjai, ezért is kering róluk olyan sokféle, egymásnak ellentmondó legenda.
Egyedül abban bízom, hogy a Gorkijban, Moszkvában előkerült művek, határozott és hivatalos magyar fellépésre visszaszerezhetők.
Címkék:1992-02