Előadók és témáik
Előadók és témáik Erős Ferenc:A szembenézés kudarca és a „gyászra való képtelenség” Fábri Zoltán Utószezon című filmjében
Fábri 1966-os filmje korai kísérlet arra, hogy a filmművészet eszközével a magyar társadalom szembenézzen a Holocaust problémájával. A filmben a gyógyszerész alakja képviseli a magyar középosztályt, amelynek húsz év elteltével lelkiismeret-furdalása támad, s ezzel párhuzamosan megjelenik az öreg zsidó figurája, akiből hirtelen felbukkannak az emlékek. A filmbeli múlttal való szembenézés mégis sikertelen marad, a középosztály megtalálja a maga önfelmentését, az öreg zsidó emlékezet-rohama pedig csupán egy részeg éjszakának tulajdonítható. A szembenézés kudarca nem csak a Rónay György regénye, Az esti gyors alapján készült Fábri-film hibájának tudható be, hanem a magyar társadalom „gyászra való képtelenségének” is.
Götz Eszter:
Zsidó sorsok némafilmen
Előadása két zsidó témájú magyar némafilmet elemez: a Szulamit (1916) és a Simon Judit (1917) kapcsán szól a film mint új művészet társadalmi lehetőségeiről, általános problémáiról. Rövid pályaképet ad az alkotókról, és felvázolja az irodalmi anyag korabeli társadalmi hátterét. Az 1910-es évek hazai filmtermésébe helyezve végigelemzi a zsidó motívumok megjelenését a két filmben, a látványelemektől az ikonográfián keresztül a színészi játékban megnyilvánuló jellegzetes patentokig, illetve a zsidó tradíció ábrázolásáig, és körképet ad a filmek korabeli sajtóvisszhangjáról. Mivel a filmművészetben és a filmgyártásban a zsidók részaránya a kezdetektől fogva feltűnően magas, az 1910-es évek zsidó témájú filmjei lehetőséget adnak arra, hogy áttekintsük, milyen szerepet játszott az új művészet a zsidóság modernizációjában, milyen remények fűződtek hozzá, és hogyan volt képes egyszerre kifejezni a helyi zsidó hagyományokat és a világpolgár attitűdöt.
Heller Ágnes:
A sors és a halál között nincs összefüggés
„A Senkiföldje című filmjében Jeles Andrásnak sikerült mindent a gyermek szemével látni és láttatni. A gyerekszem ebben a filmben szimbolikus. Azzal, hogy a gyerek pillantásával néz a Holocaustra, a film jobban tudja érzékeltetni a nézővel az igazságot, mint bármi mással. Az igazság feltárul, megmutatja magát. Az, ami a szereplőkkel most már a mi szemünk előtt történik, tudható, hiszen látható. De nem érthető. Látjuk és tudjuk, hogy így van, hogy így történik. De nem vagyunk képesek felfogni, hogy miért, nem tudjuk megérteni. A gyerek tekintete most már mindannyiunk tekintete.”
Herskó János:
Tabuk, tilalomfák – filmpolitika és zsidókérdés a 60-as években
„Mikor 1970-ben eljöttem Magyarországról – ahogy akkor hívták, disszidáltam – negyven példányban írtam egy levelet távozásom okairól.
Az egyik ezek közül az a „struccpolitika”, amit a zsidókérdés körül folytattak, folytattunk Magyarországon a háború után.
1945 után naivan azt hittem, hogy a „történtek” után ez a kérdés „magától” megoldódik. Az ötvenes évek közepétől egyre inkább rájöttem, hogy ez nincs így. Mikor akkoriban újra elolvastam Bibó kiváló írását e tárgyban, ijedten vettem észre, hogy tulajdonképpen senki sem reagált érdemben alapos analitikus érveire.
Mit döntöttem akkor és mi mindent próbáltam csinálni ez ügyben – ez egyik témám. Mindenesetre végül bizonyos nehézségek után megszületett a Párbeszéd. Egyfajta folytatás következett Szabó István első filmjeiben. Miért nem folytatódott mindez: ez a másik témám.”
Hirsch Tibor:
Mogul – arcképek
Hollywood alapítói, a hét ma is működő és ma is legnagyobb filmgyár első tulajdonosai, egyetlen kivétellel mind Közép-Kelet-Európából, egy talán alig több mint ezer kilométer átmérőjű körből vándoroltak ki. Kevesen tudják ezt, néha még azok a született amerikaiak is meglepődnek rajta, akik az alapító atyák nevét viselő filmgyárak alkalmazottjai.
Az „ősmogulok” majdnem egy földrajzi térségből jöttek, de nem voltak egyformák.
William Fox például harcolva és pereskedve, mindenkire gyanakodva, mindent és mindenkit személyesen ellenőrizve jutott a csúcsra. Első üzleti sikereit annak köszönheti, hogy zsidó bevándorlóként szembeszállt a Hollywood előtti idő „Trösztjével”, az Edison-birodalom „Wasp”-jaival. Veszített, nyert, végül újra veszített váltakozó szerencsével: természetes, hogy paranoiája elhatalmasodott rajta: családját szinte elzárta a külvilágtól, kényúrként irányította életüket.
Zukor Adolf mintha mindenben az ellenkezője lett volna. Szeme, összeszorított szája árulkodik sokak által megcsodált örökös gyanakvásáról. Ez az erő és lendület elég ahhoz, hogy félelem nélkül, nagy magabiztossággal, fejedelmi derűvel irányítsa életét. Imád versenyezni, keményen, sőt kegyetlenül küzdeni, büszke ökölvívói múltjára, de amikor győz, tud győztesként viselkedni: családjához egészségesen kötődik, de nem tartja őket elviselhetetlenül szoros gyeplőn, vannak valódi barátai, van vállalt kapcsolata az Óhazával és múltjával, de azért azt sem hagyja, hogy védencei és támogatottjai a fejére nőjenek. Hosszú élete (102 évig élt) megengedte neki, hogy életét olyan kemény harcként – amolyan bokszmeccsként – értelmezhesse, amit talán élvezett is: stúdiójára, filmjeire, mozipalotáira, mint megannyi győzelemre – élete végéig büszke.
William Fox, azaz Friedmann (Fuchs) Vilmos és Zukor Adolf az ezer kilométeres sugarú körön belül is Magyarországon született, két egymástól alig harminc kilométernyire fekvő faluban. Fox Tolcsván, Zukor Ricsén. Fox, aki csecsemőként került Amerikába, nem kereste a kapcsolatot az Óhazával, nem is őrzik emlékezetét. Zukor éppen ellenkezőleg: bőkezű adományokkal, rendszeres támogatással és gyakori látogatásaival ma is jelen van a falu emlékezetében. Őt a még élő szemtanuk lelkesen emlegetik. A falu legfőbb jótevőjeként tartották számon, de még így sem volt képes megakadályozni, hogy néhány nagyon közeli hozzátartozója ne váljék a Holocaust áldozatává.
Borzongató végiggondolni, hogy Amerika egyenesen itt, Közép-Kelet-Európában született: természetesen nem maga a valóságos ország, hanem a Mítosz, amely Hollywood és az onnan származtatott média-birodalmak nélkül nem nőtt volna akkorára, hogy benne látszat és valóság sajátosan szétválaszthatatlanok. Amikor ezt a látszatot építeni kezdik az ügyes mesteremberek, akkor bizony minden egyes látszat-téglához (film-témák, sztárok, dramaturgia, a csillogás és csillogtatás mikéntje) szükség volt egy-egy akcentussal beszélő nagyfőnök pecsétjére és aláírására, valakire, aki még I. Ferenc József alattvalójaként látta meg a napvilágot. Ezek nélkül az emberek nélkül Hollywoodban semmi sem történhetett, velük és általuk minden. A következmény? Egy sajátos műveltség, életközeg nehezen meghatározható nyomelemei hihetetlenül hosszú út után, hihetetlenül nagyszabású metamorfózis által jutnak ma vissza a világon mindenhová, még oda is ahonnan származnak.
Például kiesére, Tolcsvára, Budapestre…
Jancsó Miklós:
Illúzió?
…ha az Örökkévaló tényleg létezik és tényleg Ő teremtette a világot, vajon csak elindította a gépezetet, vagy mindent előre látott? És ha mindent előre látott, látta-e az ember jövőjét? Például tudta-e, hogy mi a film? Tudta-e, hogy a másodpercenkénti 24/25 képkocka semmi más, csak a mintha? Mintha minden élne, mintha minden valós lenne. Úgynevezett valóság.
És ha tudta, hogy csak úgynevezett, mért nem tett ellene? Ha tudta, hogy illúzió… Pedig tudhatta, hogy az illúziók leszoktatnak a gondolkodásról.
Ez lett volna a célja az Örökkévalónak? Nem hiszem.
…ha én lennék az Ő helyében, én nem hagynám a filmet, vagy ha hagynám, nagyokat röhögnék rajta. A komolykodókon is. Sőt… Jót szórakoznék, ha néha lepillantanék a Földre.
Milyen jó lehet Jóistennek lenni!
Vajon megnéz minden filmet?
Kovács András:
Kommunista ideológia – zsidókérdés
Hogyan kezelte a kommunista ideológia a zsidókérdést valamint a háborús felelősség kérdését és mindez hogyan jelenik meg egy magyar játékfilmben.
Pécsi Katalin:
Elfojtott emlékek
A holocaust túlélői évtizedeken át magukba fojtották emlékeiket, és úgy tűnik, mintha a kollektív emlékezet is feledésre ítélte volna a koncentrációs táborokból visszatértek traumáját.
Gazdag Gyula Társasutazás-ának felszíne alatt húzódik meg a valódi történet: az utazás résztvevői, megállíthatatlanul beszélni kezdenek egymással mindarról, ami velük és a családjukkal történt. Mindezt, amit a holocaustról tudunk, csakis a túlélőktől tudhatjuk úgy, ahogy az eseményeket emlékezetük megformálta. Hogyan szembesíti a film egymással az emlékezet kényszerét az elbeszélés lehetetlenségével.
Stark András:
Zsidó motívumok Jancsó korai játékfilmjeiben
Az előadás Jancsó Miklós négy játékfilmjéből – A harangok Rómába mentek (1959), Oldás és kötés (1963), Így jöttem (1964), Fényes szelek (1968) – vett idézetekkel kívánja elemezni a zsidó motívumok megjelenését és jelentésrétegeit a rendező életművének e korai időszakában.
Szabó Miklós:
A zsidóság és a kommunista mozgalom a filmen
A magyarként való asszimilációs kísérlet 1944-es kudarca után a hazai zsidóság jelentős része a szocializmust építő társadalmi elit tagjaként kívánt asszimilálódni. Az apparátus zsidó és népi származású káderei közötti különbség a Párbeszéd című film házaspár hősének a Rákosi rendszerhez és 1956-hoz való eltérő viszonyában mutatkozik meg. A zsidó származású feleség számára a Rákosi rendszer világa idegen, őt a közös ellenség kapcsolta a rendszerhez. A népi káder férj viszont – annak ellenére, hogy egy koncepciós per áldozatává válik – a rendszer híve marad.
Az Éjfélkor című film hősei 1953-ban kiábrándultak a rendszerből, de kötődnek az országhoz.
A Rákosi-korban a hatalommal szembenállók rendszerként élték meg a sztálinizmust és az antiszemiták sem tettek különbséget a káderek között a népi káderek javára. Ez az antiszemitizmus elhalására utaló jel. 1957 után a megkülönböztetés újra megjelenik, hiszen a „kádárizmussal” szembenálló vonalas funkcionárius ellenzékiség a népi káder romantikájában fogalmazza meg magát, és ennek antiszemita színezete is van. A vezetés útját állja az éledő antiszemitizmusnak, de az antiszemitizmus problematizálásának sem enged teret.
Címkék:1998-12