Elnöki vérvonal
Korábban több fekete, sőt zsidó politikus is megpróbálta bevenni a Fehér Házat
Forrás: Heti Válasz
2008. március 13. / G. Fehér Péter Nem minden előzmény nélküli, hogy az amerikai Demokrata Pártnak színes bőrű elnökjelöltje is van. Korábban több fekete, sőt zsidó politikus is megpróbálta már bevenni a Fehér Házat.
A hagyományokon először John Kennedy ütött komoly rést az 1960-as elnökválasztáson. Ő volt az első, és mindeddig egyetlen katolikus vallású politikus, aki a Fehér Házba költözhetett. Ezzel az amerikai protestáns társadalom a főként ír és olasz bevándorlókat és leszármazottaikat már nem csak papíron, de a valóságban is kezdte egyenrangúnak tekinteni. Pedig az amerikaiak 87 százaléka akkor még nem tett különbséget az olaszok és a maffia között.
Csak később derült ki, hogy az “öreg” Kennedy fia támogatására a választás előtt valóban szövetséget kötött a maffiával. A katolikus olaszok 1984-ben már nyíltan a politika csúcsára törtek, s elérték, hogy alelnökjelöltet indíthattak, ráadásul nőt. Geraldine Anne Ferraro demokrata színekben Walter Mondale elnökjelölt oldalán szállt ringbe, de az elnökválasztáson végül a republikánus Reagan-Bush páros diadalmaskodott.
A demokrata politikusok versenyében volt már női elnökjelölt, ráadásul színes bőrű. Shirley Chisholm 1972-ben versengett azért, hogy elnyerje pártja végleges jóváhagyását, és megmérettesse magát republikánus vetélytársával. Végül idáig nem jutott el, a demokraták George McGovernt indították Richard Nixon ellen. Hasonló sorsra jutott a polgárjogi harcos, az ugyancsak színes bőrű Jesse Jackson 1984-ben. Sem a demokratákon belüli hatalmi viszonyok, sem a társadalom nem volt olyan helyzetben, hogy egy afro-amerikai személyiség esélyes elnökjelöltként komolyan számba jöhetett volna.
Berry Goldwater |
Egy másik közösség képviselője viszont egészen közel került, ha nem is az elnökséghez, de az alelnökséghez. Az ortodox zsidó Joseph Lieberman 2000-ben Al Gore demokrata párti alelnök-jelöltjeként kampányolt – és emlékezetes, hogy Gore alig maradt le a versenyben George Bush mögött. Ugyancsak az angolszász származási hagyományokat törte volna meg Barry Goldwater arizonai szenátor, ha 1964-ben megválasztják elnöknek.
A protestáns Goldwater apai ágon orosz zsidók leszármazottja, egy évvel a Kennedy-gyilkosság után azonban a radikális jobboldali nézeteket valló politikusnak nem volt esélye. Pedig az angolszász “vérvonal” félig-meddig már korábban megtört, amikor Herbert Hoovert 1928-ban elnökké választották. Ő ugyanis németalföldi származású volt.