Ellentmondó vélemények
Ellentmondó vélemények
A március végén lezajlott hitközségi választások után interjút kértünk az újonnan megválasztott, illetve a leköszönt elnököktől.
A megválasztott elnökök közül Tordai Péter (Mazsihisz) többszöri telefonos megkeresés nyomán végül írásban juttatta el válaszát alábbi kérdéseinkre, Lancz Tibor (Bzsh) egyelőre nem kívánt nyilatkozni.
Választási győzelmük után Önök nem kívántak nyilatkozni lapunknak. Ez csak a kezdeti nehézségeknek tudható be, vagy továbbra sem kívánják munkájukról a nyilvánosságot tájékoztatni?
Hogyan értékelik a választásokat? Nincsenek-e aggályaik azok érvényességével kapcsolatban, tekintettel több, jogilag kétes eseményre? (A körzeti választások során nem minden tag kapott meghívót; a képviselők nem kaptak jelöltlistát; a Bzsh-közgyűlésen menet közben módosították az alapszabályt).
Milyen tervekkel, elképzelésekkel vágnak neki a négyéves elnöki periódusnak?
Kielégítőnek tartják-e a jelenlegi hitközségi demokráciát? Terveznek-e lépéseket a demokrácia erősítése érdekében, és ha igen. milyeneket?
Megfelelőnek tartják-e a testületi és az egyéni hatáskörök eloszlásának arányát a hitközségben? Nem érzik-e úgy, hogy az ügyvezető igazgató kezében túlságosan nagy hatalom összpontosul, melyet a választott testületek nem tudnak kellőképpen ellensúlyozni?
A hitközség pénzügyileg teljesen centralizált, minden forrást központilag osztanak el. Kívánják-e a tagokat aktívabb hozzájárulásra sarkallni?
A hitközségnek mintegy ötezer tagja van, miközben a magyar zsidóság létszámát százezerre becsülik. Mit kívánnak tenni az asszimiláns zsidóság megnyerése érdekében?
Kívánnak-e nagyobb szerepet biztosítani a többi zsidó szervezetnek a magyar zsidóság egészét érintő döntések meghozatalában?
Tordai PétenMinden zsidó felé kezet nyújtva
Kedves Barátaim!
Április 12-i interjúkérésükre, illetve az abban feltett kérdésekre nagyon szívesen válaszolok. Teszem ezt azért, mert magam természetesnek tartom, hogy a Mazsihisz, az elnök, az elnökség, az elöljáróság, az ügyvezető igazgató csak a legteljesebb nyilvánosság mellett tehet a magyarországi zsidóságért. Ezért most és a jövőben is szívesen állok a Szombat rendelkezésére.
A választás valóban nagyon szoros volt, első fordulójában csupán egyetlen szavazattal győztem. Magam kértem egy másodszori, már név szerinti szavazást, 97-en adták le voksukat. Közülük 2 érvénytelen volt. A végeredmény 50-45 – miként azt Önök is megírták.
A választásokat demokratikusnak, átláthatónak, korrektnek ítélem meg. Az eredmény, amely engem e magas tisztességre emelt, tisztán született.
Négy évre szabott elnöki munkám alapvető terveit, stratégiáját átgondoltam. Fő szempontom a kollektív bölcsesség alkalmazása.
Különféle szakterületek tiszteletben álló szakértői lesznek segítségemre. A jövőbeli tanácsadói testület tagjaival már folynak a tárgyalások. A személyek elfogadták a felkérésemet, rövidesen a Mazsihisz elöljárósága elé tárjuk kilétüket, a feladatokat, és ismertetjük az általuk lefedett szakterületeket. Erről Önöket tájékoztatom, s egyben kérem közlésüket is.
Munkám során természetesen vezérlőelvem a demokrácia, amelyről azt tartom, mindig tökéletesíthető, persze a Mazsihisz alapszabálya és a közgyűlési határozatok szellemében. Az említett alapszabály korszerűsítése tervem, olyannyira, hogy már munkálkodik egy szakbizottság e téren.
Majd minden területen tájékozódnom kell még, ezért lényegi döntések, változások csak a későbbiekben képzelhetők el. Nem vagyok barátja az egyszemélyi döntésnek. Fontosnak tartom egy ilyen nagy, heterogén szövetségben a szubjektumok háttérbe szorítását, hiszen a közös ügy képviselete nem lehet csupán egyvalaki privilégiuma. Ezért a feladatokat jól meghatározható, ellenőrizhető módon kívánom végrehajtani, végrehajtatni.
A pénzügyeket illetően nyíltságot, átláthatóságot kívánok e fontos témában is. Elképzelhetetlen, hogy területeket, lélekszámokat preferáljunk, célokat, eseményeket, feladatokat kell támogatnunk. Széles körű, objektív döntéseket akarok elfogadtatni – vallásunk szellemében.
Amiben viszont semmi változás nem lehetséges: a zsidó kárpótlás ügye. Hivatali elődöm munkája kiváló alapokat jelent e téren is. A kárpótlás folyamata megfelelő: annak a zsidóságra nézve diszkriminatív mértéke megengedhetetlen.
Utópiának tartom az önfenntartást hangoztatok álláspontját. A Mazsihisz finanszírozásához szükséges a „kultuszjáradék”, a hitközségi adóbevételek növelése. Nem várhatunk mindig másra – célunk az önfenntartás.
Magam és a Mazsihisz a továbbiakban is a leghatározottabban fel kíván lépni a gyűlöletkeltés mindenféle megnyilvánulásával szemben. Ehhez tevőleges partnereket a magyar társadalom valamennyi rétegéből, szervezetéből, pártjából vagy felekezetéből szívesen várunk.
A legfőbb rendezőelv számomra az, hogy hazánkban zsidó és zsidó között nincsen, nem lehet különbség. Még akkor sem, ha az egyik ortodox, a másik neológ, vagy éppen „csak” zsidónak született.
Minden zsidó érdekeit képviseljük és szolgáljuk, akkor is, ha nem tagjai a Mazsihisznek, avagy akkor is, ha nem templomjárók, vagy esetleg nem az Önök lapját olvassák. Magam egyébként igen szívesen olvasok egy „ellenzéki zsidó lapot”. De nem ellenségeset.
A Mazsihisz minden zsidó felé kezet nyújt, nyitott kapukkal várja az asszimilánsokat, az identitászavarban szenvedőket. A hitközség taglétszáma valóban töredéke a magyar zsidóságnak. Azon dolgozunk, hogy mindenki találja meg templomainkat, vagy kulturális, szociális intézményeinket. Minden zsidó testvérünket hívjuk, hivatva vagyunk őket visszafogadni. Még akkor is, ha más és más zsidó szervezetek tagjai, vagy egyáltalán nem tagok, csak zsidók. A továbbiakban is számítunk más szervezetekre, akkor, ha méltányolják a mi szervezetünk szabályait.
Bizton ígérhetem: elnökségem ideje alatt nem adok teret semmiféle ellentétnek zsidó és zsidó között. Éppen elég az a munka, amelyet más, antagonisztikusnak látszó ellentétek tompítására vagy megszüntetésére kell fordítanunk.
Ugyancsak írásban kerestük meg a két korábbi elnököt, akik közül dr. Korn József (Bzsh) nem reagált, Feldmájer Péter (Mazsihisz) pedig írásban az alábbiakat válaszolta:
Hogyan értékeli a választásokat? Nincsenek-e aggályai azok érvényességével kapcsolatban, tekintettel több, jogilag kétes eseményre?
A Budapesti Zsidó Hitközségnél lefolyt választásokat csak külső szemlélőként ismerem. A választási szabályzat az egész választási folyamatot egységes egészként kezeli, tehát ugyanazon folyamat részei a körzeti választások, illetve az ezt követően megejtett közgyűlési választások. A választási szabályzatot a folyamat közepén módosították, azt megszegték, így megsértették mind a választási szabályzat szellemét, mind a betűjét is. Megállapítható tehát, hogy a Budapesti Zsidó Hitközség közgyűlése megsértette a tisztességes eljárás szabályait, amikor az általa hozott szabályzattól a választás közben eltért, a választás érvénytelen.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége választási szabályzata szerint a választás a közgyűlésen történik. Nem vitásan a választás érvénytelen volt, mert több szavazatot adtak le, mint ahány szavazásra jogosult a teremben tartózkodott. Figyelemmel arra, hogy a két jelölt között csak egy szavazatnyi eltérés volt (az egyik jelölt 52, a másik jelölt 51 szavazatot kapott), így a szabálytalanul leadott szavazat adott esetben ügydöntő lehetett volna. A második forduló lefolytatása azért nem tekinthető törvényesnek, mert időközben a szavazók közül többen eltávoztak, és amikor eltávoztak, nem tudtak arról, hogy újabb szavazásra lesz lehetőség, tehát nem érvényesülhet az az elv, hogy a mandátummal, aktív és passzív választójoggal rendelkező személyeket a választói közgyűlésre meg kell hívni, hogy szavazati jogukkal élhessenek. A második fordulóban 95 szavazatot adtak le, az előző érvénytelen szavazási fordulóban pedig 103 vagy 104-et, tehát ebből látszik, hogy 8 vagy 9 ember távozott, figyelemmel a 45-50-es szavazási arányra, ennek a 8 embernek a jelenléte, szavazata is ügydöntő lehetett volna. Megállapítható tehát, hogy a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének közgyűlése a választás során megsértette a tisztességes eljárás szabályait, amikor az általa hozott szabályzattól a választás közben eltért, a választás érvénytelen.
A MAZSIHISZ esetében a választás nem az egyes jelöltek között történt, hanem azt a rabbiság által folytatott negatív, rosszindulatú, a zsidó etikát sértő kampány következtében előállott helyzet hozta létre. Egy hiúságában sértett, bölcs tanítóihoz méltatlan idős ember hosszú, minden alapot nélkülöző támadást intézett ellenem és a küldötteket megfenyegette, lelki terror alá helyezte őket. Kizárólag ennek tudható be a megszületett eredmény, az önmagát magyar rabbikarnak nevező emberek csoportja meg nem érdemelt, kivételezett hatalmi és anyagi pozíciójukat – egyébként joggal – féltve puccsot hajtottak végre, és ezzel nagy valószínűséggel elvesztették az utolsó esélyét is annak, hogy a múlt században létrejött önálló magyarországi neológja a jövőben bármilyen szerepet töltsön be és ne vegyék át a helyét a különböző külföldtől indukált irányzatok.
Azt, hogy az eddigi demokratizálódó zsidó hitközségi közélet a továbbiakban még demokratikusabbá válik-e, vagy az 1990 előtti állapotok térnek vissza, jelen pillanatban nem lehet megmondani, most úgy tűnik, hogy a hatalmi koncentráció növekszik, a nemzetközi zsidó szervezetek közvetlen kézi irányítást fognak gyakorolni, háttérbe szorítják a magyarországi zsidóság érdekeit.
Kielégítőnek tartja-e a jelenlegi hitközségi demokráciát?
A zsidó hitközségeken belüli igazi demokráciáról mindaddig érdemben nem lehet beszélni, amíg fennmarad a jelenlegi redisztribúciós rendszer, vagyis amíg a magyarországi zsidó közösség rendelkezésére álló eszközöket először felosztják az egyes zsidó hitközségek között, majd a Budapesti Zsidó Hitközség azokat újra elosztja. A demokratikus működés kulcsa az, hogy az egyes zsinagógák teljes önállóságot kapjanak, ideértve a jogi önállóságot, a vallási vezető megválasztásának jogosultságát, és az anyagi erőforrások feletti önálló rendelkezés jogosultságát. Az erőforrások nagyobbik részének az egyes zsinagógáknál kellene képződnie, és csak másodlagos lehetne az egyéb támogatások szétosztása. A magyarországi zsidóságnak már önmagát kellene eltartania, ehelyett egyre inkább növekszik az a rész, amelyet nem saját tagjaitól szerez meg a közösség, hanem különböző más forrásokból.
Az elmúlt nyolc év során igen sokat tettem azért, hogy minél nagyobb volumenű anyagi bázis álljon a zsidó közösség rendelkezésére, sikerült is szolid alapot teremtenem a működéshez, ezt azonban nem követte a neológia körében a közösség adakozó kedvének növekedése, sőt az jelentősen csökkent összhangban a vallási vezetők többségének vonzerejével és teljesítményével, míg más irányzatok esetében az számottevően növekedett.
Címkék:1999-05