Ellentétes trendek az amerikai zsidóságban – Manfred Gerstenfeld interjúja Norman Podhoretz-cel
Norman Podhoretz, a Commentary folyóirat nyugalmazott szerkesztője, aki radikális volt, de nem kommunista, néhány éve azt mondta egy konferencián: „Fiatal koromban megfertőzött az utópiák vírusa, s az elmúlt negyven évet a fertőzésből való kigyógyulással töltöttem.”
Nagyobb közöny, nagyobb vallásosság
A közösségben ma két, egymásnak ellentmondó trend érvényesül, amelyeket nehéz közvélemény-kutatással vagy szociológiai elemzéssel kimutatni. Az első az egyre növekvő közömbösség, melyet az asszimiláció és a vegyes házasságok egyre nagyobb száma, valamint az Izrael iránti attitűdök jeleznek. Izrael volt ugyanis az egyetlen, amellyel az idősebb nemzedékben mindenki törődött. Ma a közösség számottevő része közönyös. Néhányan egyenesen barátságtalanok.
A második trend a vallásgyakorláshoz való visszatérés és a mozgás „jobbra”… Az a konzervatív zsinagóga, ahová én járok, ma szinte semmiben nem különbözik egy ortodox zsinagógától, eltekintve attól, hogy a nők is teljes jogú résztvevői a közösségnek és a férfiakkal együtt ülnek.
A kiújult palesztin erőszak hatása
A 2000-ben kirobbant második palesztin felkelés nagyon komolyan befolyásolta az amerikai zsidók Izrael iránti érzéseit. A legtöbb, Izraelért aggódó amerikai zsidó számára az izraeli kormány a legfontosabb tájékozódási pont. Oslo után a kormány vezetői – Jichak Rabin és Simon Peresz – azt mondták: „Békét kötünk, és ez nagy dolog; nem engedhetjük, hogy a még mindig zajló terrorista merényletek lejárassák a békefolyamatot.” Várható volt, hogy az amerikai zsidók körében visszhangra lelnek ezek a gondolatok, és így is történt.
Én kezdettől fogva elleneztem az oslói folyamatot, és gyakran írtam ellene. Az elvet magát nem vetettem el, de úgy éreztem, a gyakorlatban mindez a valóság katasztrofális félreértésén alapul, és inkább háború, mint béke lesz az eredménye. A zsidó közönség, amelynek előadtam, erre rendszerint így reagált: „Talán ön jobban tudja, mi Izrael létfontosságú érdeke, mint az olyan katonák, mint Jichak Rabin vagy Ehud Barak?” Erre azt válaszoltam, hogy ők már nem tábornokok, hanem politikusok, és ennek megfelelően viselkednek. Aztán Barak 2000 júliusában, Camp Davidben hihetetlen engedményeket tartalmazó ajánlatára válaszul kirobbant a második palesztin felkelés. Azóta már tudjuk, hogy az előkészületek erre jóval korábban megkezdődtek.
Az erőszak újbóli fellángolása sok amerikai zsidót álláspontja felülvizsgálatára késztetett. A támpont most is Izrael volt, ahol a közhangulat megváltozott. Ennek nyomán a Munkapárt drámai módon visszaesett a 2003-as választásokon. Ám ha az izraeli baloldal kerekedik felül, az amerikai zsidók őket támogatták volna.
Menekülés az elviselhetetlen valóság elől
A Commentary 2000 decemberi számában (Death of an Illusion – Egy illúzió halála címen) ezt írtam: „Az elviselhetetlen realitás, amely elől menekülni kellett, az volt, hogy Izrael békevágyában nem osztozott sem az arab világ, sem a palesztinok – ők nem azt ellenezték, amit Izrael tesz vagy nem tesz, hanem azt, hogy Izrael egyáltalán létezik. Aztán, ahogy az idő előrehaladtával egyre több esemény jelezte a kiábrándító valóságot, úgy kellett egyre többet magyarázkodni és egyre többet hazudni, hogy az illúziót életben tartsák. Túl nagy volt már a reménykedés – és túl sok a ’békefolyamatba befektetett politikai tőke’ ahhoz, hogy a Fehér Ház gyepén zajlott káprázatos színjátéktól elvakított, elszédített emberek újra látni akarjanak.”
Csökönyösen liberális közösség
A zsidó közösség az idő múlásával valószínűleg veszít majd befolyásából az amerikai társadalomban a mai helyzethez képest. Ma – csekély száma ellenére – politikai súlya nagy, mivel a zsidók politikailag igen aktívak, és politikai ügyekben komoly pénzügyi támogatást is nyújtanak. Így működik az amerikai demokrácia. Az érdekcsoportoknak az a dolguk, hogy saját érdekükben üssék a vasat, ahogy csak tudják – ha tehát az amerikai zsidók kevésbé elkötelezetten képviselik saját érdekeiket, akkor ezekkel a mindenkori politikai hatalom is kevésbé foglalkozik, vagy épp teljesen elfelejti őket.
Az amerikai zsidóság másik sajátsága, hogy csökönyösen liberális – a szónak valami homályos értelmében mindazon változások, újrarendeződések és traumák ellenére, amelyek nyilvánvalóvá teszik, hogy sem a tegnapi szövetségesek, sem a tegnapi ellenségek nem ugyanazok ma már. A jobboldal hagyományosan ellenségesebb volt a zsidók iránt, mint a baloldal, de az elmúlt években megfordult a trend, és ma már inkább a jobboldal hajlamos meghallgatni a zsidó érveket – főleg ha Izraelről van szó. Ahogy az én nemzedékem kihal, a zsidók talán egyre inkább elfordulnak a liberalizmustól. E folyamat már megkezdődött, noha statisztikailag még nem jelentős. Ám felgyorsulhat, az eseményektől függően. A nyílt antiszemitizmus megjelenése világszerte – ismét csak: a baloldalon erősebben, mint a jobboldalon – valószínűleg komoly befolyást gyakorol majd az amerikai zsidók beállítottságára.
Izrael ma is az egyetlen ügy, amelynek kedvéért az amerikai zsidók hajlandók eltávolodni a politikailag korrekt, liberális állásponttól. Moha egyáltalán nem militánsok, rokonszenveznek az izraeli hadsereggel. Ám még ezzel együtt is az amerikai zsidók többsége – a liberálisok túlnyomó részéhez hasonlóan – ellenezte az iraki háborút.
Neokonzervatívok
Mindennek ellenére világszerte a legtöbben azt képzelték, hogy a zsidók aránytalanul magas számban támogatták a háborút. Azt állították, hogy a zsidók – akiket eufemisztikusan „neokonzervatívoknak” neveznek – hatalmukba kerítették a Fehér Házat, és ravaszul rávették a Bush-kormányt Irak lerohanására, amivel egyedül Sáron érdekeit szolgálták. Ez persze nevetséges elképzelés.
A neokonzervatívok szerepének megértése végett vissza kell mennünk a Reagan-korszakba. Bushsal és fő külpolitikai tanácsadóival ellentétben – akik mind konzervatívak voltak világéletükben – Reagan maga is neokonzervatív volt: a demokrata és liberális felfogást osztotta úgy ötvenéves koráig. Ám a Jimmy Carter elleni elnökválasztási kampány során úgy találta, hogy a neokonzervatív intellektuelek képe a világról és benne Amerikáról koherens és meggyőző módon foglalta össze azt, amit ő is egyre inkább érzett.
E nézeteket roppant módon felerősítette az amerikai diplomaták túszul ejtése Iránban, majd Afganisztán szovjet lerohanása. Hasonló dolog történt George W. Bushsal 2001. szeptember 11-én, amikor az Egyesült Államokat az ő elnöksége idején úgy érte a terrortámadás, mint derült égből a villámcsapás. A neokonzervatívok ismét kész magyarázattal szolgáltak e roppant terrorista akcióra, valamint a vele szembeni fellépésre. A magyarázat részletesen kifejtette azt, amit Bush ösztönösen megérzett, ezért fogadta el és cselekedett eszerint. Sokan azonban, akik ellenezték Bush politikáját otthon vagy külföldön, úgy próbálták őt lejáratni, hogy azt sugallták: egy maroknyi ravasz zsidó manipulálja őt, akiknek egyedül Izrael érdeke a fontos.
Két régi antiszemita mítosz
Ezek a rágalmak két régi antiszemita mítoszra vezethetők vissza. Az első a Cion bölcseinek hazug jegyzőkönyve. Eszerint egy baljós zsidó összeesküvés igyekszik hatalmába keríteni a világot. A nácik is arról beszéltek, hogy Bécsben és Berlinben a zsidók uralják a kultúrát. A mai, módosított rágalom azt állítja, hogy minden manipuláció Izrael érdekében történik.
A másik mítosz szerint a zsidók kétfelé lojálisak. Ez a tévképzet egyik fő eleme az amerikai antiszemitizmusnak, amely mindig jóval gyengébb volt, mint európai megfelelője. Ez az antiszemitizmus, mely a társadalom szennycsatornáiban és szélein virult, azon az ideán alapult, hogy a zsidók mindenekelőtt saját „törzsükhöz” lojálisak. Amint Izrael megszületett, ez a vád olyanformán alakult át, hogy a zsidók Izraelhez hűek Amerikai ellenében.
E vád olyannyira félelmetesnek tűnt, hogy egyes – főként Németországból származó – amerikai zsidó vezetők annak idején ellenezték Izrael megalakítását, félve, hogy ez újabb tápot ad majd a kettős lojalitás vádjának.
A rágalmak újjáéledése
A kettős lojalitás vádja már kipusztulni látszott, ám az első öbölháború idején újra felütötte a fejét, mostanra pedig újra előtört. Az antiszemitizmus mindig minden irányból támadta a zsidókat. Őket tették felelőssé a kapitalizmusért és a kommunizmusért. Egyszerre ábrázolták őket forradalmárként és ellenforradalmárként – csak épp az első állítás a szélsőjobbról, a másik a szélsőbalról származik, akik soha nem haboztak szövetségre lépni, ha a zsidókat kellett vádolni valamivel.
Én már 1969-ben azt írtam, hogy az antiszemitizmus és az anticionizmus közötti különbség merőben teoretikus, és szabad szemmel nem látható. Ezért zsidók és nem zsidók egyaránt támadtak. Mostanra azonban ez olyannyira nyilvánvaló lett, hogy egyre kevesebben tagadják. így az Izrael iránt érzett aggodalom összeolvad a – főleg Európában – újjáéledő antiszemitizmustól való félelemmel. Amint korábban is írtam, egyedül e fejlemény volt képes az amerikai zsidókat annyira megijeszteni, hogy zsidóságuk ügyében ismét mozgósíthatókká váltak.
A baloldal visszaélése a holokauszttal
A holokauszttal sokan visszaélnek a baloldalon. Megsiratják a múltban legyilkolt zsidókat, miközben jelen politikai nézeteik – ha megvalósulnak – Izrael elpusztításához vezethetnek. A múltbéli holokauszt dédelgetése tehát az „anticionisták” számára remek védőpajzs, amely mögé bújva nyugodtan lehetnek ellenségesek a ma veszélyben lévő zsidókkal szemben.
Sok éven keresztül ismételtem, hogy a mai antiszemiták fő céltáblája Izrael. Akinek a holokauszt tanulságai valóban fontosak, és el akar kerülni egy újabb katasztrófát, annak Izrael védelme és biztonsága mindenek előtt áll.
Barátaink, a konzervatív keresztények
Számos liberális zsidó idegenkedik a fundamentalista keresztényektől, ha barátságról van szó, ám ez abszurd magatartás. Izraelnek minden szövetségesre szüksége van. Igaz, hogy egyes fundamentalista keresztények vonzalma abból a hitből ered, hogy a Messiás második eljövetelét a zsidók Szentföld fölötti uralmának, majd tömeges áttérésüknek kell megelőznie. A politikában azonban a túlélés feltétele az, hogy tudjuk, kik a barátaink és kik az ellenségeink. Sok amerikai zsidó nem rendelkezik ezzel az elemi szintű tudással. A múltban, mint azt többször elmondtam, a baloldal pártjai álltak ki a polgári jogok, a szabadság, a zsidók emancipációja mellett, míg a jobboldal ezeket az intézkedéseket ellenezte. Az utóbbi harminc évben azonban – a hatnapos háború utáni korszakkal kezdődően – Izrael ügyében egyre több jelét láthattuk egy történelmi fordulatnak. A baloldalon egyre nőtt az Izrael iránti ellenségesség, míg a jobboldalon egyre több lett a barátunk.
A szabadságjogok nincsenek veszélyben
Amerikában nincsenek válságos helyzetben a szabadságjogok. Mindenki, aki már élt a II. világháború idején, emlékezhet, hogy Earl Warren, Kalifornia kormányzója – később a legfelsőbb bíróság liberális bírája – támogatta a japán származású amerikaiak internálását. Ma semmi ilyesmi nem történt az amerikai moszlimokkal. Sőt, épp ellenkezőleg. A Fehér Házba invitáltak olyan moszlim vezetőket, akik nyíltan kapcsolatban álltak terrorista szervezetekkel. A repülőtereken a biztonsági emberek – tartva a rasszizmus vádjától – vonakodnak átvizsgálni az arab illetve moszlim öltözékű utasokat, miközben idős hölgyeket vagy épp kormányhivatalnokokat potenciális terroristaként kezelnek.
A politikai korrektség ekképp sok biztonsági problémát okoz. A média szinte szót sem ejt azokról a moszlim vallási vezetőkről, akik támogatják a terrorizmust és dzsihádra uszítanak a mecsetekben. Magában a moszlim közösségben pedig szinte egyáltalán nem hallani tiltakozó hangokat a szélsőségek ellen, és egyetlen pap sem akad, aki ezek ellen felszólalna.
A média általában rendkívül szelektív képet ad az iszlámról, amelyet a „béke vallásaként” mutat be, és alig ejt szót a „szent háború” doktrínájáról. Számos liberális zsidó is ebben a hitben ringatja magát, és azt képzeli, hogy a moszlimok ellenzik a terrorizmust. Természetesen valóban minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy bátorítsuk az iszlám világ reformereit. Mielőtt azonban ezt megtehetnénk, a reformereknek meg kell mutatkozniuk, bizonyítandó, hogy léteznek egyáltalán.
Azt gyanítom, hogy a legtöbb amerikait nem szédíti meg az ártalmatlan Iszlám képének mutogatása, amelyet számos liberális – és néha maga a Bush-kormány is – elfogad. A kormány olyannyira törekszik bizonyítani, hogy a terrorizmus elleni háború nem egyenlő az iszlám elleni háborúval, hogy kezét-lábát törve próbálja kimutatni a moszlimok iránti szeretetét.
Az iraki háború ára
Egyes politikai elemzők úgy vélik, Izrael fogja megfizetni az iraki háború árát: ez lesz a Nyugat békítő gesztusa az arab-iszlám világ felé. Én azonban a Bush-kormányra fogadok, és bízom abban, hogy nem fizettet Izraellel ilyen árat. Bush átlátja, hogy Izrael – kisebb területen, de sokkal nagyobb intenzitással – hosszú ideje már ugyanazzal a veszéllyel néz szembe, mint ma az Egyesült Államok. Ennélfogva nem hiszem, hogy olyat követel majd Izraeltől, amit nem kérne az Egyesült Államoktól. Busht szoros kötelék fűzi Izraelhez, és elismeri az ország jogát, hogy megvédje magát a terroristákkal szemben. A Fehér Ház összes lakója közül alighanem ő Izrael legjobb barátja.
Fordította: Gadó János
Címkék:2004-01