Elhunyt Kádár Iván
Veszteség érte a zsidó közéletet.
Hosszas betegség után elhunyt Kádár Iván egyetemi tanár, volt parlamenti képviselő, akinek meghatározó szerepe volt a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület megteremtésében, és annak elnöki tisztét töltötte be, míg munkáját a betegség meg nem akadályozta. A rákoskeresztúri zsidó temetőben augusztus 2-án búcsúzott tőle családja, barátai és tisztelői. A kaddist Székely Gábor mondta sírjánál, Vásárhelyi Miklós pedig az alábbi beszédben méltatta Kádár Iván munkásságát:
Ismét eltávozott hát sorainkból valaki, akit tiszteltünk és szerettünk. Soraink megfogyatkoznak, nemzedékünk felett alkonyodik. A távozó Kádár Ivánhoz ifjúságunk, érett korunk, idős napjaink sok-sok emléke fűződik. Így, amikor búcsúzunk tőle, úgy érezzük, ismét lehullott egy darab saját életünkből is, s sorjában követjük azokat, akik már megpihentek. Siratja szerető családja, testvére, rokonai és barátai.
Kádár Ivánnak sok barátja volt. Számosán keresték az ő barátságát, s még többen voltak azok, akiket ő fogadott barátjául. Barátsága szerény volt és szemérmes. Ha csak lehetett, megelőzte azt, hogy valaki kérjen tőle. Ő ment elébe, hogy megkímélje a bajba jutottat a megalázkodás gyötrelmétől. S ha valamit felvállalt, nem ismert akadályt, fáradtságot. Ha kellett, kilincselt, kopogtatott, követelt, s nem nyugodott addig, amíg nem segített. Ha valakire elmondható, akkor Iván volt az áldozatkész, önzetlen, megbízható támasz és barát. Folyamodtak hozzá a szellemi élet kiválóságai, sportolók, ismeretlen, egyszerű emberek. Ha meggyőződött róla, hogy igaz, jó ügyet szolgál, akkor elindult a kérések kálváriáján.
Közéleti érdeklődése diákkorától eredt. Nemcsak egyese- ken akart segíteni, hanem az emberiségen, a társadalmon. így vagy úgy mindig a vesztesek oldalára került. Nehezen viselte el a csalódásokat, a megpróbáltatást. Mint mindannyian, ő is gyarló ember volt, esendő és meggörnyedt a teher alatt. De sohasem veszítette el a reménységet. Mint Camus Sziszifuszija, újra meg újra nekifeszült a lejtőnek, hogy felgördítse a súlyos követ. Részt vett az ellenállásban, volt elkötelezettje a szocializmus eszméjének, egyetemi tanár, kiváló közgazdász és képviselő. Élete részbeni megnyugvásra talált a Mazsikében, harmóniát teremtve magyar identitása és a zsidó hit között.
A temetés szomorú szertartás, fájdalmas aktus. De Kádár Iván derűs, kedves teremtés volt, kerek arcáról sohasem fogyott el a mosoly: hol vidám, hol kíváncsi, hol gúnyosan szkeptikus. Ennek jegyében, úgy érzem, a gyász pillanatában is fel kell elevenítenem egy epizódot. Alig néhány nappal halála előtt Félix Palival meglátogattuk. Együtt ültünk a kórház kertjében. Tudta helyzetét, nem voltak illúziói. Alig lehetett szóra bírni. Apatikusan hallgatott. Nem érdekelte már sem a világ, sem a saját sorsa. Egyszer csak elmondtam neki, hogyan kapaszkodott meg az első ligában örök szerelme, a Vasas labdarúgócsapata. Elmosolyodott azzal a sajátos, rejtélyes Iván-mosollyal, és azt mondta: Na végre, egy jó hírt is hallok. Mert a Vasas több volt nála, mint sportszenvedély. A Vasas a hűség szimbóluma volt a piros-kék színhez. Ott ismerkedtünk meg az Elektromos-pályán, a negyvenes években, amikor a Vasasnak szurkolni politikai állásfoglalás volt. Aztán röstelkedtünk, amikor a rendszer egyik privilegizált sportegyesülete volt, majd belekeveredett a sport-piacgazdaság kétes forgatagába. Én el is tántorodtam, de ő végig hű maradt.
Mert hű maradt önmagához. Érző szívű ember, az elembertelenedésben. Űrt hagyott maga után, és a búcsú annál fájdalmasabb. Szíve megszűnt dobogni, de szíve jóságának emléke élni fog.
Címkék:1995-09