Elfogultságok
Elfogultságok
Nem lehet a terror ellen küzdeni, amíg nevükön nem nevezzük a terrort és a terroristákat – ez a nemzetközi médiaelemző intézetek visszatérő következtetése. Az Izraellel szemben mindig elfogult BBC, amely rendre „fegyvereseknek”, „militáns csoportoknak” nevezi a palesztin terroristákat (e kifejezéssel ugyanis kizárólag az IRA-t illetik), Madrid után is hű önmagához. Azért pedig, hogy ezt a magyar sajtóban is végre kellő hangsúllyal említi valaki, a Magyar Hírlap munkatársát, Fodor Györgyöt illeti dicséret (Ma vagy holnap, MH, márc. 13.):
„Nagyon is itt az ideje, hogy mindazokat a szabadságharcosokat, függetlenségért küzdő csoportokat és politikai szervezeteket, amelyek mit sem sejtő embereket robbantanak fel -pusztán azért, hogy emlékeztessék a világot „magasztos” ügyükre, és a médiumok telekárt öljék a világot a nevükkel -, világosan és egyértelműen terroristáknak nevezzük. ” Így igaz. A cikk, amely fájdalmas vádirat a szent ideológiákra hivatkozó tömeggyilkosok, állami segítőik és elfogult támogatóik ellen, és amely úgy végződik, hogy „megtörténhet velünk is – ma vagy holnapután”, még aktuálisabb lett azzal, hogy a kezdeti ETA-verzió után úgy tűnik, az al-Kaida állt bosszút egy Amerika-barát kormányon. Tehát még egyszer: nem szabadságharcosok, nem militánsok, nem jogos Amerika-kritika. Tömeggyilkosok. Terroristák. Világosan és egyértelműen.
2
A terroristák néven nevezésében jelentős előrehaladás tapasztalható a Népszabadság izraeli tudósítójának, Yehuda Lahavnak a munkásságában. A februári jeruzsálemi buszrobbantásról szóló korrekt tudósításában (Merénylet a hágai per előestéjén. NSZ, febr. 23.) Lahav azt írja: „A robbantásért Jasszer Arafat Fatah mozgalmának katonai szárnya, az Al-Aksza Brigádok Mártírjai vállalta a felelősséget. ”
Tehát így is lehet ezt, röviden, precízen.
Korábban (és nemcsak Magyarországon: a www.HonestReporting.com jelentése szerint Nyugaton számos orgánumban) mindig csak az jelent meg a csoportról, hogy „laza kapcsolatban áll” Arafatékkal, „a Fatah katonai leágazása” stb. Holott számtalanszor bizonyított tény: a Brigád a Fatah szervezetének része, annak közvetlen és szisztematikus irányításával, anyagi támogatásával működik. Hogy ez miért fontos? Mert a közvélemény egy része még mindig „államférfinak” tekinti Jasszer Arafatot, nem pedig annak, ami valójában: számtalan ember haláláért felelős vezető terroristának.
3
A Népszabadság brüsszeli tudósítója jobb, ha nem mozdul ki Hágába, a kerítésperre és így az izraeli-palesztin hadszíntérre. Akkor ugyanis Füzes Oszkár ilyeneket vet papírra (Reflex. NSZ, febr. 24.):
„A két nép nem ’csak’ a másik áldozatának tartja magát, hanem végveszélyt lát egymásban. Nem holmi igazáért, nem is csak területért, hanem létéért küzdeni érzi és gondolja magát. ”
Már ez sem érdektelen: egybevetni azt a népet, amely állandó öngyilkos merényletektől tartva a létéért küzd, ezért kerítést épít, és azt a népet, amelynek túlnyomó többsége támogatja a másik elleni fegyveres terrorharcot, és amelyre időnként lesújt az izraeli válasz- és megelőző csapás. Minden relatív, mindenki egyenlő, nem is csoda, hogy
„ Saját vezetőik – két enyves és véres kezű öregember, akiknek életcéljuk a másik halála – a jelek szerint nem is akarnak békét, mondjanak bármit. (…) Az élet megy tovább. A halál is. Itt busz robban, ott ház, lőnek, temetnek, visszalőnek, tárgyalnak, aztán itt busz robban, ott ház. ”
A két nép tehát jót akarna, csak a két, morálisan egyenrangú tömeggyilkos, Sáron és Arafat ne volna. Különben is, teljesen mindegy, ki kezdte a terrort, ki a tettes, ki az áldozat, mi az ok és mi az okozat. Ennek felmutatása a jelek szerint nem újságírói feladat. A Szombat szerkesztősége ezúton gratulál Füzes Oszkárnak a Pulitzer-emlékdíjért. Az élet megy tovább.
4
Ahmed Korei palesztin miniszterelnök és Ariel Saron tervezett találkozása előtt Kepecs Ferenc a Népszavában (Csodavárás a Közel-Keleten, márc. 11.) arról ír: érdemi eredmény eléréséhez valódi csodára lenne szükség. Ez még igaz is. A gond az, hogy szerinte ennek elsődleges oka, hogy az izraeliek nem hajlandóak lemondani a válaszcsapásokról.
„A miniszterelnök nemrég adta ki az utasítást: kezdjék újra a célzott likvidálásokat. Ezek keretében csak vasárnap 14 palesztint öltek meg, köztük két gyereket. ”
Igaz, Kepecs elismeri, hogy célzott likvidálásokról van szó, de a következő mondatban nem említi meg, hogy a 14 palesztin 14 felfegyverzett terrorista volt, így azt a látszatot kelti, mintha a célzott likvidálások áldozatai akár polgári személyek, vagy azok is lehetnének. Ezt ki is emeli azzal, hogy két gyerekről is említést tesz, mintha a célzott likvidálás rájuk is kiterjedne, vagy legalábbis Izrael – hasonlóan a terroristához – kimondottan civilek meggyilkolására törekedne. Holott nyilvánvaló, hogy a két gyerek véletlenül esett áldozatául egy harci cselekménynek.
„Csakhogy: a terrorszervezetek az akcióért további békés izraeli polgárok meggyilkolásával fognak bosszút állni, és Izrael ezt nem lesz képes megakadályozni. ”
Az erőszak, mint tudjuk, erőszakot szül – ez minden izraeli-palesztin konfliktusról szóló beszámoló logikája is. Csakhogy ha ezt a logikát követnénk, akkor a rendőrségnek sem lenne szabad üldöznie egy sorozatgyilkost, hiszen az újabb gyilkossággal bosszulhatja meg az ellene folytatott hajszát.
„A terroristáktól az adott körülmények között nem lehet azt várni, hogy megszakítsák az erőszak körforgását. ”
Ezek szerint van olyan szituáció, amikor egy terrorista megszakítja „az erőszak körforgását”. Íme, a gordiuszi csomót átvágtuk, olyan körülményeket kell teremteni, hogy a terrorista visszatérjen az eke szarvához. Már csak az a kérdés, hogy milyen körülményekre van szükség ahhoz, hogy jó útra téljen?
„De a körülményeket meg lehet változtatni, a terroristák dolgát meg lehet nehezíteni. Például úgy, hogy Izrael felhagy a megszállással – és nem csak Gázában. ”
Kepecs elfeledkezik arról, hogy volt néhány év – nem is olyan rég – amikor a palesztin területek nem álltak megszállás alatt, és a terrortámadások ebben az időszakban kezdődtek, és ekkor robbant ki a második intifáda. Nem beszélve az 1967 előtti évekről, amikor nem volt semmiféle megszállás, Izrael területére mégis rendszeresen betörtek különféle fedajin csoportok, a mai terroristák elődei. Tanulság: nemcsak az a beszédes, hogy mi kerül be egy cikkbe, hanem az is, ami nem. Esetünkben például az, hogy maguk a palesztinok mit tehetnének a terrorizmus ellen.
5
Tamás Gáspár Miklós mostanság az Egyesült Államokért aggódik: az antikapitalista filozófus a New York-i New School vendégprofesszoraként az amerikai állapotokat ostorozza a Magyar Hírlapban rendszeresített rovatában, írásai a nyugati radikális baloldal ismert toposzait vonultatják fel. Itt van például A fogadjisten című írása (MH, febr. 15):
„Azért senki nem érzi magát idegenszívűnek és púposlelkűnek, mert Bush és Blair megtévesztette a közvéleményt az iraki háború valódi okait illetően, és ezt kezdetben csak néhány millió ember látta világosan – most már százmilliók. ”
Tegyük fel, tényleg hibásak voltak a titkosszolgálati értesülések. Jó lenne tudni, hogy az a néhány millió ember ezt honnan tudta? Másrészt TGM meglehetősen sommásan jelenti ki, hogy ez egyben bizonyíték is Bush és Blair rosszhiszeműségére, márpedig ez súrolja a hamis vád fogalmát. Ugyanakkor állításával ellentétben korántsem bizonyosodott be egyértelműen, hogy Iraknak nem voltak tömegpusztító fegyverei vagy legalábbis programjai. Ahogy Frankl Gábor Valki Lászlóval vitázva megjegyzi (ÉS, márc. 12.), Japánban csak nemrég bukkantak fel olyan vegyifegyver-készletek a második világháború idejéből, amelyekről senki nem tudott. Irak sivatagjai is szolgálhatnak még meglepetéssel, ahogy azt sem szabad elfelejteni, hogy Irak szomszédságában, a testvéri Szíriában bármikor bármit elrejthettek.
„Mint már annyiszor, a háború belső nehézségek elhárítására, megoldásuk elodázására tett kísérlet. Ez a kísérlet azonban kudarcba fulladt: az iszlám fundamentalista veszély nagyobb, mint valaha, a terrorizmus erősebb, mint valaha. .. ”
A szerző nostradamusi képességek birtokában lehet: olyan megállapításokat tesz, amelyeket csak évek múlva lehetne megfogalmazni.
6
A Magyar Demokrata című orgánum sajátos világnézetével, Izraelhez való hozzáállásával, különösen Lovas István patologikusnak tűnő zsidó (ön)gyűlöletével külön írás keretében foglalkozunk majd. A lapot nem ismerő olvasó kedvéért most csupán néhány példa. Szentmihályi Szabó Péter író Benny Morris izraeli történésznek az Élet és Irodalomban megjelent interjújával foglalkozik (Welcome to Hungary, Mr. Rosner. MD, febr. 12.):
„Benny Morris nyíltan kimondja azt, amit a fasiszta Izrael állam politikai gyakorlatában megvalósít: helyesli a népirtást ’magasabb cél érdekében’. ”
Ezután hosszan idézi még Morris valóban szélsőséges és elfogadhatatlan véleményét. Ugyanakkor kérdés, miért azonosítja Morrist Izraellel, hiszen ő tiltakozna a legjobban, ha valaki egy interjú miatt az egész magyar jobboldalt azonosítaná mondjuk David Irving angol holokauszttagadó történésszel.
A lap természetesen a Teleki-szobor ürügyén is az antiszemitizmust mentegeti és relativizálja (Szalay Károly: Hősök és antihősök. MD, febr. 16.):
„Joggal vethető fel a kérdés, miért ez az ádáz gyűlölködés némelyekben a szobor ellen? Mindenképpen előítélet, a történeti események árnyalation ismerete, de legfőképpen a mártírok, a hősök megvetése.”
Ezek szerint, ha valaki úgy érzi, hogy Telekinek antiszemitizmusa miatt nem jár szobor, akkor gyűlölködik, előítéletes és megveti a hősöket. Ennél is egyoldalúbb és hamisabb az az interjú, amit a lap a szoborállítás egyik kezdeményezőjével, Csicsery-Rónay István íróval folytatott (Teleki Pál győzelmes élete. MD. márc. 4.):
„Szerintem Teleki Pál a XX. század legnagyobb magyar államférfija volt. Szerepét a második zsidótörvény megalkotásában nem lehet letagadni, Teleki egyébként is nyíltan antiszemitának nevezte magát. (…) Az ellenzőknek is be kellene látniuk, hogy ha Teleki tevékenységét vizsgáljuk, akkor egyetlen hibája, antiszemitizmusa mellett hatalmas érdemei vannak. ”
Eszerint aki antiszemita, attól még nyugodtan lehet akár a legnagyobb államférfi is. A legérdekesebb történelmi „tényről” azonban ezután értesül a „konzervatív hetilap” olvasója:
„A numerus clausust sohasem alkalmazták a magyar felsőoktatásban, maga a korlátozás pedig összesen hat intézményre vonatkozott, az orvosi egyetem például nem is volt benne. Arról nem is beszélve, hogy a polgári zsidó családok már csak az alaposabb nyelvismeret megszerzése miatt is, elsősorban külföldi egyetemeken taníttatták a gyerekeiket. ”
Cáfolatul egy részlet Székács István, a pszichoanalízis jeles művelőjének emlékezéseiből:
„…- Szegény apám ezt be is tartotta az utolsó napig, akkor azonban tudtom nélkül mégis bement ahhoz a bizottsághoz, amelyik nem vette fel a zsidókat, és beszélt a bizottság elnökével.
-
Merthogy máskülönben nem vették volna fel?
-
Persze. El voltam utasítva. A bizottság elnöke bekérette az aktámat. Tény az, hogy az apám egy közismert és nagyon becsült orvos volt, és az ő kérésére az elutasítást áthúzták, és engem felvettek a budapesti egyetemre. így kerültem be a budapesti egyetemre. Ezt láttam az aktán.
-
Gondolt-e arra, mi történik abban az esetben, ha nem veszik föl?
– Akkor Bécsbe mentem volna, és a fene tudja, mi lett volna… ”
Alkalmazták tehát a numerus clausust, az orvosegyetemen is, és a tehetséges zsidó diákoknak nem nyelvtanulás céljából kellett külföldre menniük. A jó hír az, hogy ez az interjú még a legkisebb gond a „konzervatív hetilappal”.
Címkék:2004-04