Elfogultságok
Elfogultságok
Egy kérdésben már teljesen EU-konform a magyar sajtó: Izrael megítélésében és a közel-keleti helyzet tálalásában. E területen, ha különböző okokból és eltérő módokon is, de alig van különbség baloldali, liberális és polgári-jobboldali médiumok között. Gyakran nehéz megmondani, melyik szerző írásában nagyobb az Izrael- és az Amerika-ellenesség, az „anticionizmus”, és – leginkább – a Közel-Kelettel kapcsolatos tudatlanság.
A Szombat szerkesztősége elhatározta, hogy ezentúl „zéró toleranciát” tanúsít az országos sajtóban megjelenő előítéletes, elfogult és/vagy antiszemita megnyilvánulásokkal szemben. E rovat terjedelmi korlátok folytán csak kiragadni tudja majd a magyar és a nemzetközi nyomtatott és elektronikus sajtó néhány tudatos vagy öntudatlan torzítását, a teljesség igénye nélkül; ám igyekszünk olyan példákat bemutatni, amelyek jellemző nyelvezetben jellemző gondolkodásmódot, attitűdöt fejeznek ki.
2
A februári moszkvai metrórobbantás kapcsán a „Teljesen értelmetlen terror”-ról ír Kepecs Ferenc a Népszavában (2004. február 7.), hogy a második bekezdésben a Közel-Keletre rátérve megállapítsa:
„…a palesztin merényletek ugyan hozzájárultak ahhoz, hogy az izraeliek többségének elege legyen az örökös háborúságból, ám ugyanezen merényletek fordították őket a cionizmus radikális szárnya felé, ezek teremtették meg az amúgy demokratikus izraeli társadalomban az erőskezű vezér szükségletét, és fosztották meg hatalmuktól a mérsékelt, békepárti politikusokat. ”
Amely mérsékelt politikusok, Rabin, Barak idején nyilván ismeretlen fogalom volt a terrorizmus, a heti öngyilkos robbantások sora, és csak az „erőskezű vezér” (Führer?), Ariel Saron provokálta ki e merényleteket. Az „amúgy demokratikus” izraeli társadalomnak leg inkább e merényletekből és az állandó palesztin szószegésekből van elege, nem „a cionizmus” valamelyik szárnyából. A szerző azonban e bekezdést arra futtatja ki, hogy:
„Az így kialakult helyzetet azután megszenvedte Izrael is, de – pillantsunk csak a rendszeresen kiadott veszteséglistákra – még sokkal inkább megszenvedik a palesztinok. Céljukhoz, a független államhoz ez a módszer nem vitte őket közelebb – éppen ellenkezőleg. ”
Ez utóbbi állítás még igaz is (mondjuk hozzá lehetett volna fűzni, hogy a palesztinok számtalan tárgyalási alkalmat mulasztottak el a megegyezésre, az államalapítás feltételeinek elfogadtatására), ám a hozzá vezető érvelés nem. Nem izraeli öngyilkos merénylők tartják mindennapi rettegésben a palesztin civil lakosságot, hanem palesztinok az izraelieket, tehát nem „Izrael is”, hanem ő szenvedi meg „az így kialakult helyzetet”, a palesztin lakosság pedig Izrael válaszcsapásait, amelyeket kizárólag a saját fanatikusaik által gyakorolt, általuk nagyrészt támogatott napi terrornak köszönhetnek. Ez az, ami valóban „teljesen értelmetlen terror”.
3
Irakban nem találják a tömegpusztító fegyvereket, de ezt lehet másképpen is fogalmazni. Washingtonban és Londonban a törvényhozás bizottságai vizsgálják, mi történhetett, de Miklós Gábor (Népszabadság, 2004. február 4.) már tényként közli:
„…kiderült, hogy az elfoglalt országban nincsenek tömegpusztító fegyverek. És jól emlékszünk, ez volt az ürügy Irak megtámadására. ”
Tehát ürügy. Ha viszont ürügy, akkor Bush és Blair tudatosan hazudtak, márpedig ezt eddig tényként senki sem merte állítani, a Hutton-bizottság például nemrég tisztázta Blairt e vád alól. Miklós egyébként az ellenzék által kierőszakolt vizsgálóbizottságokról azt írja:
„Bush és Blair is megérezte, hogy itt most pályájukat befolyásoló ügyről van szó. Ezért fordultak a régi jó parkinsoni megoldáshoz, s az ügy eltemetésére vizsgálóbizottságot hoztak létre. ”
Ha viszont nem akarnának vizsgálóbizottságot, akkor az lenne a baj. Hogy nincs rajtuk sapka.
4
A liberális Magyar Hírlap publicistája, Sztankóczy András úgy látja (2003. november 20.), hogy a tavalyi EU-felmérés eredményéről – amely szerint Izrael a világbéke fő ellensége – csakis Izrael tehet, senki más. Legalábbis ezt bizonyítja, hogy az izraeli reakciókat félresöpri, és nem hajlandó megvizsgálni, hogy Izrael bírálata és az antiszemitizmus esetleg átfedhetik egymást. A cikk emellett hemzseg a közhelyektől és a balliberális előítéletektől:
„Az első számú felelős természetesen az Európai Bizottság, mert minek kellett egyáltalán ilyen közvélemény-kutatást megrendelni? A második a bizottság elnöke, Romano Prodi, aki nem semmisítette meg az eredményt, amely szerint Izrael veszélyezteti leginkább a világbékét. Ott van még maga a közvélemény-kutató cég, amely nem tudott 7500 olyan európait felhívni, akinek jobb a véleménye Izraelről. S végül ott vannak maguk a válaszolók. Azt hiszem, nagyjából ennyien hibáztak.”
Sztankóczy szerint semmi gond a kérdezés szociológiai módszertanával, azzal, hogy a Palesztin Hatóságot és terrorista szervezeteket lehagyták a listáról. A nyugati világ, Európa évszázados antiszemita-anticionista előítéletei semmilyen módon nem játszhattak közre. Ahogyan az egész média, ő is hallgat arról, hogy a sajtó hozzá nem értő, szenzációhajhász és elfogult tudósításainak mekkora szerepe lehetett az eredményben.
„Esetleg még egy, de persze nem annyira, csak talán: Izrael. Amelyik történetesen valóban nem sokat tesz a világbékéért. Nem elsősorban azért, mert mindenféle tömegpusztító fegyvere van, hiszen érthető, hogy egy fenyegetett ország igyekszik elrettentő erőre szert tenni, még akkor is, ha ezzel csak növeli az iszlám országok vágyát a hasonló fegyverekre. Hanem azért, mert megszállva tart olyan területeket, amelyekhez semmi joga, s ezzel növeli a feszültséget egy amúgy is roppant feszült térségben. ” így lehet egyetlen mondattal is generálni az Izrael-ellenességet. Izrael semmit nem tett a világbékéért? Csak éppen hajlandó lett volna odaadni a palesztinoknak olyan területeket, amelyek elfoglalására 1967-ben biztonsági okokból került sor, és hajlandó lett volna lemondani a judaizmus legfontosabb városának, Jeruzsálemnek a feléről, annak az iszlám világnak a kedvéért, amelynek számára Jeruzsálem csak a harmadik szent város, és kizárólag akkor tartja fontosnak, ha nem hozzá tartozik. A szerző a fegyvereket megbocsátja Izraelnek – persze a zsidó állam ezekkel is a feszültséget növeli, ahogyan a megszállással. Akad még ugyan feszültségnövelő tényező a térségben (avítt struktúrák, középkori teokráciák, egymással acsarkodó diktátorok, iszlám fanatikusok), de mivel ők nem izraeliek, ezért nem fenyegetik a világbékét, és ezt bizonyítaniuk sem kell.
5
Ugyancsak a Magyar Hírlapban írja Medgyesi Csilla (2004. február 6.) a balliberális értelmiség egyik kedvenc mumusáról, Ariel Saronról:
„Saron kezére játszik, hogy – részben őmiatta – a közel-keleti békefolyamat tapodtat sem mozdult előre évek óta. ” A cikkből sajnos nem tudtuk meg, hogy Saronnak mit kellett volna tennie, hogy ne legyen – legalábbis részben – a béke kerékkötője. Miniszterelnöksége első pillanatától kezdve világossá tette ugyanis, hogy amint megszűnik a palesztin terror, jöhet a megegyezés.
6
A Magyar Nemzetben nagyrészt Sitkei Levente foglalkozik a Közel-Kelettel – rosszul teszi. A „Koncert Ábrahám fiaiért” című cikkben (2004. január 29.) például azt írja:
„Izrael a keresztény klubnak tekintett Európai Uniót ugyanis antiszemitának nevezte a közelmúltban.”
Valójában Erbakat török miniszterelnök egyik minisztere, Tansu Ciller nevezte keresztény klubnak” az Európai Uniót, amit török hivatalosságok azóta is ismételgetnek. Izraelben ostobaságnak tekintik ezt a véleményt, mivel az EU-ban a vallás soha nem számított felvételi kritériumnak (a Jerusalem Post vezércikke, 1997. december 14.). Izrael kifejezetten az EU-ba törekszik. A Háárec 2003. május 23-i száma idézi Silvan Shalom izraeli külügyminisztert, aki szerint Izrael és az EU ugyanazokat a gazdasági és demokratikus elveket vallja, ezért fennáll a lehetősége, hogy Izrael csatlakozik az EU-hoz. Ami Izraelben aggodalmat kelt, az a növekvő európai antiszemitizmus, amelynek három forrása van: a baloldal, a szélsőjobb, és a muzulmán/arab világ (forrás: a Jewish Agency for Israel 2004. január 5-i sajtóközleménye, www.jafi. org.il/press).
7
Ugyancsak Magyar Nemzet, ugyancsak Sitkei Levente („Szomorú kártyaparti”, 2004. január 30.):
„Persze kérdés, ki a terrorista, ki a szabadságharcos.”
Ez a mesterkélt, hazug dilemma a lap egyik kedvence. Rendszeresen előfordul, leginkább e szerző tollából. Segítsünk a morális útvesztőbe került újságírónak: terrorista az, aki válogatás nélkül minél több civilt megöl azért, hogy az ellenségesnek tekintett társadalmat szétzilálja, az életet elviselhetetlenné tegye, vagy csak egyszerűen bosszúból. Aki fegyverrel harcol katonák ellen, azt nevezheti, aminek akarja.
8
„Helyreállítanák a kapcsolatokat” címmel tudósít a Magyar Nemzet Madeleine Albright budapesti látogatásáról. A lap nyomtatott kiadásához képest elenyésző látogatottságú internetes oldalán (www.mno.hu) ismerteti Albright nyilatkozatát:
„ Orbán Viktor nekem azt mondta, ő nem antiszemita, és nem tett ilyen kijelentéseket.”
A nyomtatott változat olvasóit megkímélték attól a sokktól, amit Orbán Viktor kijelentése okozhat némelyiküknek, és nem közölték a sajtóértekezletnek ezt a nagyon fontos mozzanatát. Akár Orbánt is elzárják tehát a jobboldali közönségtől, nehogy be kelljen ismerni, hogy a szélsőjobboldal antiszemitizmusától igenis el kell határolódni.
9
„A fal elrekeszt, kirekeszt és romlást hoz” – ez a címe annak a terjedelmes publicisztikának, amelyben a Magyar Nemzet szerzője, Jarovikov Lajos (2004. február 3.) kifogásolja, hogy a létesítmény „újabb palesztin területeket kebelez be, méghozzá brutálisan ”, ám elfelejti megemlíteni (pontosabban „ürügynek” nevezi) az izraeli fal egyetlen célját és értelmét: a napi merényletektől való valamelyest nagyobb védelmet. A látszólag Izraelért is aggódó hangvétel természetesen folyamatosan megbicsaklik: a szerző „undorítónak és cinikusnak” nevezi
„azt a politikát, amely egyszerre akarja elválasztani a két nép területeit, és közben megtartani a palesztin területek minél nagyobb arányát is… ”, amivel a szerző azt bizonyítja, hogy mondatokon át képes harcolni – egy, csak az ő fejében létező fikcióval. Sem a korábbi, sem az azóta módosított nyomvonal nem annektált volna palesztin területeket, a biztonsági és a politikai határok nem esnek egybe, a fal nem azonos egy majdani tárgyaláson kialkudni hivatott államhatárral. Jarovikov azonban ragaszkodik a fikcióihoz, ahhoz például, hogy hiába a fal, hiszen „a terrorizmus nyilvánvalóan mindaddig úgysem szűnik meg, amíg kiváltó oka – az izraeli megszállás – él és virul ”.
E ponton ne hagyjuk említés nélkül azt a karikatúrát sem, amelyet a magyar „polgári” napilap gondos szerkesztői adekvátnak éreztek a szerző mondanivalójának kihangsúlyozására. A rajz (Léphaft Pál alkotása) egy nagy Dávid-csillagot ábrázol, melynek egyik sarka háromoldalú téglafal, benne a cionista börtön szerencsétlen befalazott áldozata, egy palesztinkendős férfi. Talán az ilyen karikatúra az, amely kirekeszt és romlást hoz.
Címkék:2004-03