Elfogultságok
Elfogultságok
A nemrég bemutatott Sorstalanság sokaknak tetszett, sokaknak pedig nem. A magyarországi kritikák többsége elutasító volt, míg a külföldi kritikák megoszlanak, mindenféle véleményekkel találkozhatunk, a dicsérettől egészen a legkeményebb kritikáig. Nem kívánunk igazságot tenni, hiszen a műkritika szubjektív műfaj. Ahogyan a www.antiszemitizmus.hu című honlapon sem a filmről alkotott véleményekkel szállunk szembe, úgy rovatunkban sem. A Gondola február 20-i összefoglalójával sem az a gondunk, hogy az Index internetes újság nyomán beszámol a Berlini Filmszemle utáni kritikákról, hanem hogy tendenciózusan teszi: csak a negatív kritikákat említi, a The Guardian, a Le Monde, a Variety nagyon is pozitív kritikáit negligálja, és egyfajta kárörvendéssel közli az elmarasztaló véleményeket (Koltai „alapos verést érdemelne “).
„Az itthon egy hét alatt százezres nézettséget elért Sorstalanságot a berlini bemutatót követően a Tagesspiegel dicsérő (sic!) esszéjét kivéve következetesen negatív német kritikák érték. Kertész Imre, Nagy Marcell és Koltai Lajos (sic!) a Perlentaucher portálon például Ekkehard Knörer német kritikus azt írja, hogy Dieter Kosslick fesztiváligazgatónak, aki egy ilyen, a ’holokausztot méltatlan módon bagatellizáló filmet’ a versenyére meghív – még ha az utolsó napon is tette ezt – már semmivel sem lehet megbocsátani.“
A cikk elhallgatja az Index által közölt dicsérő kritikákat, és a közönség reakcióját is, ami ugyancsak pozitív volt. Fontosabbnak tartja hosszan idézni egy német szerző kemény kritikáját, mint hogy például a filmes szaklap, az amerikai Variety méltató sorait is idézze. Pedig ezek a vélemények is hozzátartoznak a film fogadtatásához.
*
Peter Livingstone londoni polgármester a The Guardianben írott cikkében bizonyítja, hogy az antiszemitizmus nem csak a (szélsőjjobboldal privilégiuma lehet. Az írás látszatra „csak” anticionista, azonban rendre ki-kibújik belőle az antiszemitizmus is. Bár a cikk nem egy magyar újságban jelent meg, ám az MTI által március 4-én ismertetett változattal két okból is érdemes foglalkozni. Egyfelől azért, mert a The Guardian a magyar sajtóban referenciaforrásként hivatkozott lap, másrészt mert az MTI összefoglalta az írást, amivel az bekerült a magyar sajtóba is.
„Peter Livingstone a pénteki The Guardianben megjelent írásában elismerte ugyan, hogy Izrael nem törekszik a palesztinok módszeres kiirtására, úgy, ahogy a nácik akarták a zsidókat kiirtani. Ugyanakkor annak a véleményének adott hangot, hogy ’az izraeli terjeszkedés etnikai tisztogatással jár együtt… a palesztinokat, akik évszázadok óta éltek azon a földön, módszeres erőszakkal és terrorral űzték el’.“
Mr. Livingstone valószínűleg összetévesztette a Közel-Keletet a Balkánnal, ugyanis ott folytak etnikai tisztogatások. Izrael soha nem tervezett és hajtott végre etnikai tisztogatást, amit az is bizonyít, hogy elég szép számmal élnek az állam területén arabok. Ami az évszázadok óta ott élő palesztinokat illeti, szögezzünk le két tényt. A Szentföldön ugyanúgy évezredek óta élnek zsidók is, és „fegyveresen és szisztematikusan” inkább őket próbálták elüldözni (gondoljunk az 1929-ben Hebronban történtekre), az arab lakosság jókora része pedig éppen úgy a 19-20. században telepedett be a mai Izraelben, ahogy a zsidók jelentős része. Az pedig fölöttébb érdekes, hogy ha Mr. Livingstone nem akarja Izraelt a nácikhoz hasonlítani, akkor miért említi mégis e párhuzamot?
„Livingstone szerint az izraeli kormány ’teljesen eltorzított képet fest az európai rasszizmusról és vallási diszkriminációról’, igyekezve úgy feltüntetni a helyzetet, hogy a zsidók szenvedik el a legnagyobb megkülönböztetést. Ezzel szemben ’a valóság az, hogy a rasszista támadások túlnyomó többsége a feketéket, az ázsiaiakat és a muszlimokat éri… ők a szélsőjobb elsődleges célpontjai’ – áll a cikkben. ”
Ennek az állításnak gyakorlatilag minden felmérés ellentmond. A muszlim kisebbségek, tulajdonaik és intézményeik jóval kevesebb támadást szenvedtek el az elmúlt években, akár Angliában, akár Franciaországban, mint zsidó személyek vagy intézmények. Igaz, ezek többségét nem is annyira a helyi szélsőjobb, hanem iszlamisták, iszlamista szimpatizánsok követik el. Persze lehetséges, hogy Livingstone szerint a zsidók elleni támadások nem „rasszista” cselekmények, hanem ahogy a divatos védekezés is tartja, „csak” az izraeli politika miatti düh kifejeződései.
„Annak megítéléséhez., hogy a zsidóság mivel gazdagította az emberi civilizációt, ’elég olyan óriásokra gondolni, mint Einstein, Freud vagy Marx’ – írta, hozzátéve: az izraeli kormány törekvése az, hogy bárkit antiszemitának állítson be, aki erőteljesen bírálja az izraeli politikát.”
Ha az izraeli kormány bírálata nem antiszemitizmus, akkor az izraeli politikát támadó cikkben mi szükség van zsidó személyiségek méltatásával bizonygatni, hogy ő nem antiszemita? Ha Livingstone szerint az antiszemitizmus és az anticionizmus nem összefüggő fogalmak, akkor ezt miért cáfolja azzal, hogy a zsidókat és Izraelt mégis összekapcsolja? Tegyük hozzá: az izraeli kormány nem „törekszik” arra, hogy antiszemitának állítsa be bírálóit, még ha akad is erre precedens, csak azt állítja – egyébként joggal -, hogy ezek a bírálatok gyakran elfogultak Izrael kárára és a palesztinok javára.
Izrael azonban Magyarországon sem „nyugszik”, képes saját követségéről kivezettetni egy protestáló fiatalembert, akit emiatt állásából is kirúgnak – legalábbis a Magyar Nemzet drámai tudósítása szerint (Botrány Izrael budapesti külképviseletén. Kidobták a követségről és állásából a véleménynyilvánító újságírót – március 3.). Már a cím is tetszetős, bár ha kicsit megnézzük, hogy mi is történt valójában, kiderül, hogy gyakorlatilag csak a névelők igazak belőle. A hős ugyanis megsértette a protokoll szabályait, ráadásul nem a munkáját végezte. Ha egy olyan rendezvényen, ahol öltönyben és nyakkendőben kell megjelenni, valaki pólóra vetkőzik, azt ki szokták kísérni. Márpedig hősünk ezt tette. És a tények: Novák Tamás nem újságíró, de ha az lett volna, annál rosszabb, ugyanis viselkedése ellenkezik az újságírói normákkal. Egy újságíró felhatalmazása ugyanis arra szól, hogy lapját és olvasóit tájékoztassa, nem pedig arra, hogy az újságjának szóló meghívót magánvéleménye kifejezésére használja fel. Már csak az újságírói objektivitás miatt is. Mindez, a polgári – tehát az etikett követelményeit mintegy hivatalból ismerő – napilap olvasatában így szól:
„Szabad Palesztina feliratú pólóban a palesztinok szabadságára szeretett volna koccintani az. izraeli külügyminiszterrel Novák Tamás, a Budapest Week munkatársa tegnap este Izrael budapesti nagykövetségén tartott zártkörű fogadáson. Az újságíró ingben és nyakkendőben, meghívott vendégként érkezett a kétnapos budapesti látogatáson tartózkodó Szilvan Salam tiszteletére szervezett rendezvényre, ahol azonban ezeket már levette, láthatóvá téve pólója feliratát. “
De az ifjú hős kálváriája folytatódott:
„A fiatal riporter állását is elvesztette az eset következtében. Az MNO-nak elmondta: hivatalos értesítést még nem kapott, így a hivatalos indoklást még ő sem ismeri, de ma reggel már nem mehetett be a lap szerkesztőségébe, és közvetetten úgy értesült: az izraeli nagykövetségről telefonon érkezett panasz, vezetett kirúgásához. ”
Vagy mégsem? Ugyanis, ahogy a folytatásból kiderül, a bátor ifjú mégsem kockáztatta kenyerét, mivel már napokkal előbb kilépett az újságtól, ráadásul a meghívót jogosulatlanul használta fel, mivel nem újságíró.
„Novák Tamás hirdetések értékesítésével foglalkozott a kiadónál, nem volt újságíró – mondta az esettel kapcsolatban Freed Péter, a Budapest Week kiadó igazgatója, aki hangsúlyozta: már napokkal a történtek előtt kilépett a cégtől – hangzott el a Hír TV Híradójában. ”
Itt a lényeg. A kérdés az, hogy az összefoglalót készítő szerző miért emlegeti végig újságíróként a hirdetésszervezőt, és miért állítja, hogy az eset következtében bocsátották el. Két magyarázat van, és egyik sem válik a napilap dicsőségére. Az egyik, hogy arra számít, a jámbor olvasó csak a cikk elejét olvassa el vagy jegyzi meg – ami az olvasó alábecsülésére utal. A másik, hogy megkérdőjelezi a főszerkesztő szavait – amit viszont nem minősítünk. Kérdés az, hogy ha erre az incidensre más követségen kerül sor, akkor is ilyen szellemben kommentálták volna-e az eseményeket. Novák Tamásnak pedig azt üzenjük, hogy ha ennyire szívén viseli a világpolitika sorsát, hajtson végre hasonló performanszokat a kínai nagykövetségen („Free Tibet”), vagy az iráni, szaúdi és a szudáni külképviseleteken. Bár tartunk tőle, az ezzel járó valódi kockázatot aligha vállalná.
Címkék:2005-04