Elfogultságok
Három évvel azután, és napokkal a minden képzeletet felülmúlóan kegyetlen beszláni iskolai vérengzés után, szeptember 11-én, a Magyar Hírlap publicistája meglepő tanácsokat ad azoknak a politikusoknak, akik megpróbálják megfékezni a világszerte dúló iszlámista terrort (Fodor György: A háború köde):
„Nem putyinokat, bushokat, chiracokat, blaireket kellene megbízni azzal, hogy agyalják ki a terror elleni harc módozatait, hanem tagolt, célirányos szürkeállománnyal bíró szakembereket. Ok rendet tehetnének, összefoghatnának, megoszthatnák tapasztalataikat, és kidolgozhatnának egy használható stratégiát. Talán azzal kezdenék, hogy az ’iszlám (arab) terrorizmus’-ból elhagynák a jelzőt. Vannak keresztény terroristák is meg mások. (…) Folyik az önjáró háború – senki nem tud semmit. ”
Ez utóbbi mondat ebben a kontextusban legalábbis ködösítés: nagyon is tudható, hogy Csecsenföldtől Kasmírig, a moszkvai metrótól a beszláni tornatermen át a jeruzsálemi kávéházakig ugyanaz az iszlám „szent háború” dúl, ugyanazokkal az ellenségképekkel (amerikaiak, oroszok, britek, keresztények, zsidók stb.), ugyanazokkal az eszközökkel, ugyanazokkal a célokkal, és sokszor ugyanazokkal az Al-Kaida-féle háttérnetworkökkel. Ha a szerző azt írja, hogy ebben a világméretű háborúban „senki nem tud semmit” (ami tényszerűen nem igaz), akkor ehhez a nemtudáshoz maga is hozzájárul. Ha végre többen mernének szakítani a politikai korrektség nyelvi-gondolati diktatúrájával, és ki mernék mondani, hogy itt többnyire iszlámista ideológiájú, az arab kultúrkörből származó emberek indítottak hadat a szabad világ ellen, talán jobban megértenék, miről is szól ez a dzsihád. Igen, voltak, vannak keresztény terroristák is, csak éppen nem összemérhető a szándékok globális elszántsága és az elkövetett tettek mennyisége, brutalitása (ld. iskolás gyerekek kínzása, csonkítása, hátba lövése). Az pedig, hogy ne a politikusok, hanem a szakemberek „tegyenek rendet”, sajátos felfogása a demokráciának. Ahol a politikusok mögött, mellett természetesen ott vannak a szakértőik is. Ezt a megoldást ajánljuk egyébként az újságírói szakma figyelmébe is.
*
Az MTI szeptember 6-i híre iskolapéldája a precízen összefoglalt valótlanságnak – nem nyelvezete, hanem a háttérként közölt, össze nem illő tények összepárosítása miatt:
„Horogkeresztet és SS-jelet mázoltak vandálok négy, zsidó hangzású névvel ellátott családi sírra Kelet-Franciaországban. A rendőrségnek egyelőre nem sikerült kiderítenie, ki áll az Audincourt-ban elkövetett tett hátterében. Franciaországban – ahol Nyugat-Európa legnagyobb izraelita és legnagyobb muzulmán közössége él – az utóbbi időben elszaporodtak az antiszemita és arabellenes megnyilvánulások.”
Ami a legnagyobb számú közösségeket illeti, ez nyilván így van, csak éppen nem lényegtelenek az arányok. Franciaországban úgy 700 ezer zsidó (az „izraelita” szó vagy szemérmességre, vagy a csak vallásosakra akar utalni, mindkettő félreértés) él, az észak-afrikai, arab, muzulmán bevándorlók száma viszont úgy 6-8 millió körül van. Az utóbbi hónapokban valóban történtek keresztény temetőkben is sírgyalázások, de a Franciaországban elkövetett atrocitások túlnyomó többségét zsidó személyek és intézmények (iskolák, boltok, temetők) ellen követték el, s kizárólag az antiszemita incidensek száma nő évről évre (az idén úgy 60 százalékkal). Az elkövetők többsége pedig radikalizált arab, muzulmán fiatal. Ám, és az idézett hír utolsó mondata is azt sugallja, hogy a veszély nem ez, hanem valami homályos, kisebbségek közti vallásháború, ahol az antiszemita atrocitássorozatnak ugyanakkora a súlya, mint egyes „arabellenes megnyilvánulásoknak”.
*
Szeptember 11-én a világ a New York-i és a washingtoni terrortámadásokra emlékezett, így a magyar sajtó is – ki-ki a maga módján. A kommentárok, megemlékezések többsége a tragédiára koncentrált, vagy az azóta eltelt időszakot értékelte. A legtöbb összefoglaló – ha esetleg a megállapításokkal vitatkozni is lehetett – méltósággal emlékezett meg a tragédiáról. Kivételek azért akadtak: a Magyar Nemzetnek sikerült a következővel előrukkolnia (Szeptember 11: A kezdet – Máig tisztázatlan a terrorakciók háttere, 2004. szeptember 11.):
„Bár a jelenkor legfontosabb történelmi dátumának tűnik, a mai napig sem világos, kik állnak a szeptember 11-i terrorcselekmények mögött. A támadásokat azóta sem vállalta magára egyik terrorszervezet sem. ”
Teljesen nyilvánvaló, hogy az al-Kaida állt a merényletek hátterében, és bár konkrétan soha nem vállalta magára a merényletet, több hiteles közleményben is büszkén hivatkozott rá. De a cikk írója, az általa használt kifejezésekkel, félbehagyott mondatokkal, levegőben lógó állításokkal, azt sugallja az olvasóknak, hogy összeesküvés áll a háttérben.
„A kigyulladt toronyról felvételeket sugárzott a CNN, amely végig híven közvetítette a terrortámadást. Később sokaknak feltűnt, hogy a tévéadó által gyakran bejátszott amatőr felvétel készítője először a repülőre, majd a toronyra irányította a kamerát, oda, ahová aztán az első repülő másodperceken belül bevágódott. Tizennyolc perccel később érkezett a másik gép, a United Airlines légitársaság washingtoni Dulles repülőteréről Los Angelesbe induló 175-ös járata, fedélzetén 56 utassal, 7 utaskísérővel, két pilótával. ”
Az idézet második mondatának nincs folytatása, így nem tudjuk meg, mi a jelentősége annak, hogy először a repülőre irányult az amatőr filmes figyelme. Kik azok a „sokak”, akiknek ez feltűnt? Miért lényeges ez? Hogy a filmes tudta, mi fog következni? Akkor a szerző miért nem viszi tovább ezt a szálat? Ha viszont az történt, ami logikus: a felvétel készítőjének feltűnt az alacsonyan repülő gép, és ezért fókuszált rá, akkor mi értelme volt ennek a mondatnak? A válasz: azt sejtetni az összeesküvés-elméletekre fogékony olvasóval, hogy a névtelen videós tudta, mi fog következni, tehát tudott a merényletről. Hogy mindenki értse, miről van szó, a cikk kétszer is utal a hamisításbajnok szélsőbaloldali Michael Moore-ra – mint tudományos bizonyítékra.
„George Bush amerikai elnök egy iskolai programon vett részt, amikor az első gép becsapódásáról értesítették. (Ez Michael Moore Fahrenheitjének egyik kulcsjelenete.) Bush zavartalanul folytatta programját; azt állította, hogy mindössze egy ’igen ügyetlen’ pilóta hibájáról van szó. (…)”
Viszonylag kevesen lehettek azok, akik rögtön az első repülőgép becsapódásánál tudhatták: nem baleset történt. Mind Moore, mind a cikk írójának részéről nem más, mint egyszerű kötözködés azt felemlegetni, hogy Bush és stábja nem kapcsolt rögtön, és nem érzékelte a történtek súlyát. Különösen, hogy Mr. Moore kiegyensúlyozottságát ismerve valószínűsíthető: ha Bush bejelenti, hogy terrortámadás történt, akkor azt a következtetést vonta volna le, hogy az elnök tudott a merényletekről. Vagyis teljesen mindegy, hogy volt-e rajta sapka, vagy sem, mindenképpen gyanús.
„Sem akkor, sem később nem sikerült kézre keríteni Osama (sic) bin Ladent, az al-Kaida terrorszervezet vezetőjét, akit a támadások állítólagos megszervezéséért az USA első számú közellenségeként is kerestek. ”
„Állítólagos” – aprócska szó, de hatásos. Viszont, ha nem biztos, hogy az al-Kaida és Oszama bin Laden állt a háttérben, akkor ki? Erre nem kapunk választ, viszont a cikk vége némi segítséget nyújt:
„Egy biztos: a világ nem lett biztonságosabb hely az amerikai válaszcsapásoktól és a mondvacsinált okokból megindított háborúból, amely valójában az Egyesült Államok gazdasági érdekeit és Izrael biztonságát szolgálta. ”
Témánál vagyunk: csak az Egyesült Államok és Izrael érdeke volt az iraki háború, így talán a szeptember 11-ei támadássorozat is. A következtetéseket már mindenkinek magának kell levonnia.
*
A jobboldali napilap fiatal és tehetséges munkatársa, Tóth Szabolcs Töhötöm megnézte Michael Moore legújabb „dokumentumfilmjét” (Fahrenheit mínusz 9/11. Magyar Nemzet, szept. 2.), és hiányérzete támadt. Nem igazán tetszett neki a rendező némely hazugsága, csúsztatása, de leginkább egy, Amerikával szoros kapcsolatban lévő távoli kis ország említése hiányzott neki, ami pedig elengedhetetlen lett volna Bush iraki háborújának és a „szélsőséges” neokonzervatív héják magatartásának mélyebb megértéséhez. Ez a kis ország Izrael.
„Nos, az olajvállalatokról, a Halliburtonról elég sokat hallunk az iraki és afganisztáni háború kapcsán Michael Moore filmjében, a Fahrenheit 9/11-ben – meglehet, nem alaptalanul. Izraelről viszont egy szót sem.”
A szerző Moore öncenzúrájára azt hozza fel példaként, hogy egy, a terror megállításáról szóló rövid Bush-nyilatkozatból a rendező egyszerűen kivágta azt a részt, amiből kiderült volna: az amerikai elnök ott és akkor történetesen nem az al-Kaidáról, hanem az Izraelt fenyegető palesztin terroristák megállításáról beszélt (természetesen egy újabb öngyilkos merénylet után). Tóth azonban ebből nem arra következtet, hogy Moore enyhén szólva manipulatív módon vág össze nyilatkozatrészeket, képkockákat, hanem arra, hogy valami van a háttérben:
„De mi történt Moore-ral (…), hogy filmjéből olyan szinten cenzúrázza ki Izraelt, hogy még ebből az elnöki nyilatkozatból is kioperálja az ország nevét? Hogyan lehetséges, hogy Moore, aki a Haver, hol a hazám?-at egy amerikai békeaktivistának, Rachel Corrie-nak ajánlja, aki egy izraeli buldózer előtt lelte halálát, mikor elé feküdve saját testével próbálta megmenteni az egyik lerombolásra ítélt palesztin otthont, most hirtelenjében nem tartja fontosnak ezt a kérdést? Miképp magyarázható, hogy Moore, aki közismert Izrael-ellenes kijelentéseiről és a palesztin ügyet felkaroló nyilatkozatairól, egyetlen másodpercet sem szentelt filmjében Izraelnek? ”
A nyíltan Izrael-ellenes, palesztinbarát rendező tehát, aki egy közismert módon, szerencsétlen balesetben meghalt Izrael-ellenes aktivista halálának szentelte egyik művét, akkor járt volna el helyesen, ha Izraelt és a neokonokat valamilyen módon beleapplikálja filmjébe. Hogy miért?
„Nem kell ahhoz tehát Izrael-ellen- es álláspontra helyezkedni, hogy valaki belássa: a neokonok említése nélkül dokumentumfilmet készíteni a második iraki háborúról komolytalan vállalkozás. ”
Ennél már csak nyilván az lett volna izgalmasabb vállalkozás, ha Moore, miként szokta, még a Fehér Házat és az elnök külpolitikáját túszul ejtő, zsidóbarát neokon idegenek toposzát is feltálalja a nagyérdeműnek. Nem mintha Izrael biztonsága nem lehetett volna lényeges szempontja a térség egészének biztonságáról gondolkodó republikánusoknak. Ám Izrael ilyen módon való kihangsúlyozása csupán az interneten terjedő, a Moore-filmből Izraelt és a neokonokat hiányoló konspirációs írások mániája. Tóth mellett szól, hogy elismeri:
„…már így is oly sok homályos konspirációról van szó a filmben, hogy mindenki számára meglehetősen komolytalanná vált volna Moore, ha azt bizonygatja: Bush egyszerre a szaúdiak és az izraeliek bábja is.”
Így tehát a Fahrenheit nézői lemaradtak egy olyan összefüggés meglátásáról, amelynek létét maga a szerző is a konspirációs elméletek szférájába utalja.
Ennek a logikának a jegyében telt meg egy oldal Magyarország egyetlen jobboldali napilapjában.
Címkék:2004-10