Elfogultságok
Kezdjük hazai dolgainkkal. Gerő András, aki egyre inkább lemond arról, hogy komoly történészként maradjon meg az emlékezetben, a Mozgó Világ júniusi számában néhány meghökkentő kijelentést tett (Vegytisztaság csak a laboratóriumokban van):
„Hatvan évvel a történtek után végre tudomásul kellene vennünk két dolgot. Egy: a holokauszt szörnyű dolog, és mindenki, aki elkövette, semmifajta bocsánatot nem érdemel. Kettő: ebből következőleg az, hogy valaki átélte a holokausztot, az ugyan egy szörnyű esemény, de mégiscsak sorsesemény. Nem morális tett.”
Ez még igaz is, a kérdés az, hogy ebből mi következik, egyáltalán, következik-e valami. Ha valaki a holokauszt túlélője, akkor a magyar államnak – amely őt és szeretteit ártatlanul, csak a származása miatt megfosztotta jogaitól, méltóságától, és a halálba küldte – morális kötelessége tiszteletben tartania őt és emlékét.
„Morális tett viszont az, hogy valaki milyen következtetést von le élményéből: hogy ávós pribék lesz, vagy pedig humanista. Következőleg, ha egy holokauszt-túlélő úgy gondolja, hogy bárkinek beajánlhatja a gázkamrát, akkor ugyanazon logika jellemzi, amely alapján Péter Gáborék leverték mások veséjét…” (104. oldal)
Egy túlélő elkeseredett szavairól a kommunista államgépezetre asszociálni, az illetőt ávós pribékekkel egybevetni – ez már annak a közegnek a retorikája, melyhez az egykor liberális történész manapság közeledik.
„Azt a rendkívül elrontott értelmiségi politikát, amit a Fidesz művelt, nem lehet folytatni. Ami pedig Schmidt Máriát illeti, jellemzőnek tartom, hogy az a kis gyűlölködő csoport, amelyik démonizálta őt 2002-ben, mennyire nem tud mit kezdeni a Terror Háza nagyszerű holokauszt- emlékkiállításával, a múzeumban látható holokauszt-filmsorozattal. Mivel nem illik bele a világképükbe, nem vesznek róla tudomást… ” (107.)
A Terror Háza holokauszt-emlékkiállításával csakugyan nehéz mit kezdeni. Egy jobboldali, nemzeti narratíván alapuló politikai kegyhely, amelyhez nyugodtan hozzácsatolható a szélsőjobb történelemértelmezése (idegen/zsidó elnyomók versus magyar áldozatok), a korszellem nyomására hirtelen berendez kétszobányi holokauszt-kiállítást. A gesztus egyfelől örvendetes, másfelől érzik a kényszeredettség: a kétféle kiállítás sehogy sem illeszkedik egymáshoz. Ezt kritizálni nem szerencsés (mégiscsak tettek valamit), viszont dicsérni sem igen lehet, hiszen világos, hogy a gesztus nem szerves szemléletváltáson alapul, hanem a megfelelés szándéka motiválja.
*
Az utóbbi néhány hétben Izrael főleg a hágai bíróság döntése és az azt követő ENSZ-határozat miatt szerepelt a sajtóban, de az új-zélandi kémkomédia, Ariéi Saronnak a francia zsidósághoz intézett felszólítása is foglalkoztatta a médiát. Az utóbbi kettő főleg a jobboldali sajtó fantáziáját mozgatta meg, amely összeesküvés-elméletek iránti vonzalmát most sem tudta elfelejteni, és a hágai döntést, a kémtörténetet, valamint a Saron-beszédre adott reakciókat az izraeli agresszió elleni bátor szembenállásként minősítette.
A hágai bíróság döntésével kapcsolatban (Izraelnek le kell bontania a terroristák távoltartására emelt kerítést) a legtöbb magyar kommentár visszafogottan reagált. Azért akadtak finom, szemantikai csúsztatások, például a kerítés konzekvens „fal”-nak nevezése, noha itt elég nagy a zavar: a „fal” és a „kerítés” szavakat gyakran egy újságon, sőt egy cikken belül is felváltva használják. A „fal” szó használata – amit gyakran a berlini falra való utalás is követ – mindenféle ideológia nélkül is pontatlan, ugyanis a mintegy 700 km-es védelmi rendszer kevesebb mint öt százaléka fal, a többi kerítés. Aczél Endre is idézőjelbe teszi a kifejezést (A hágai ítélet, Népszabadság, július 14.), kommentárjában, de azért nem rejti véka alá, hogy a palesztinokkal ért egyet – bár ezt kissé kacskaringósan fogalmazza meg:
„A ’fal’ mélyen belevág azokba a területekbe, amelyeket a nemzetek közössége palesztinnak gondol. Innen a palesztinok fő érve, hogy a falépítés egyszerű területrablás. Szó, mi szó: az is. De kényszerű. (…) a fal igen nagy mértékben szigetel el egymástól arab közösségeket és embereket. ”
A kerítés valóban nem a „zöld vonalon” épül, és valóban magában foglalja a zsidó telepek többségét is. Csakhogy Aczél Endre, ahogy kollégái többsége, sőt maga az ENSZ is, elfelejti, hogy az a bizonyos zöld vonal egy tűzszüneti vonal, és a szinte mindig pontatlanul idézett 242-es határozat a feleket arra szólítja fel, hogy tárgyalásos úton rendezzék a határ kérdését. Ám a palesztin fél ezt a lehetőséget többször is elutasította, helyette a terrort választotta. Az arab lakosság életfeltételeit tényleg megnehezíti a kerítés, de egyrészt ennek a terror az oka, másrészt maga Aczél is elismeri, hogy:
„A mérték elviselhetetlen voltát az izraeli legfelsőbb bíróság is felismerte, amikor a ’falvonal’ módosítására kötelezte a kormányt, némi egyensúlyt akarván teremteni az ország biztonsági igényei és az araboknak a normális élettel szemben támasztott igényei között. Igen, a fal nemcsak a potenciális terroristákat szigeteli el Izraeltől, hanem Arab-Palesztina (sic!) lakóit is egymástól, ami minden, csak nem épp a majdani palesztin állam életképességéhez való hozzájárulás. ”
Tehát az sem jó, ha módosítják a nyomvonalat, így következésképpen nem is az Aczél Endre baja, hogy a kerítés belenyúlik a területekbe, hanem az, hogy létezik. Akkor viszont egyszerűbb lett volna ezt leírni, mint logikai bakugrásokkal megkavarni az olvasót. A kerítés által megmentett életek Aczél számára láthatólag csak addig jelentenek érvet, amíg a palesztinok „normális életre támasztott igényei” nem sérülnek. Onnantól kezdve viszont Izraelnek kötelessége kockáztatni. Pedig a képlet egyszerű: ha nincs terror, kezdődhetnek a tárgyalások, megalakulhat a palesztin állam a közösen rögzített határok között, és akkor nem lesz szükség a kerítésre sem, így „Arab-Palesztina” területeit nem fogja semmi elválasztani egymástól.
„A hágai ítélet erkölcsi győzelem Jasszer Arafat palesztin hatóságának”
– állapítja meg Aczél. A következtetés azt sugallja, hogy Izrael csak az erőt mondhatja magáénak, az erkölcs Arafat oldalán áll – akinek korruptságát ma már széltében-hosszában tárgyalja a nyugati sajtó. Ez utóbbi tény azonban nem játszik szerepet a palesztin hatóság „erkölcsi fölényének” deklarálásakor.
*
Azonban a magyar sajtó jobboldalinak nevezett részének „Közel-Kelet- szakértői” képesek felül, illetve alulmúlni Aczél Endrét. A Magyar Rádió nyomán a Magyar Nemzet közli a hírt: Az ENSZ-hez fordultak a palesztinok az izraeli fal miatt (2004. július 16.). A négysoros írás iskolapéldája annak, hogyan lehet egyetlen szóval prejudikálni és a hírszerkesztés álcája alatt manipulálni:
„Ismeretes, hogy a bíróság úgy határozott, hogy az izraeliek által emelt palesztinellenes fal megépítése ellentétes a nemzetközi joggal. ”
A tudósítás nem elégszik meg a „fal” szó használatával, hanem eposzi jelzőként kitalálja hozzá, hogy „palesztinellenes”. A hír szerzője összekeveri a hír és a kommentár fogalmát, és kategorikusan értékel is: a „fal” palesztinellenes, de nem a hágai bíróság indoklása miatt, hanem eredendően.
Az elmúlt egy-két hét amúgy a magyar jobboldali sajtó „Izrael-szakér- tőinek” számára igazi szüret volt. A hágai és az ENSZ-közgyűlésbeli döntés mellé ajándékba kapták az új-zélandi „Ki kém, ki nem kém” paródiát (az új-zélandi kormány hatalmas hűhót csapott abból, hogy két izraeli álnéven akart új-zélandi útlevélhez jutni) és Ariel Saron összezördülését a francia kormánnyal. A Magyar Nemzet rögtön két gyöngyszemmel is megajándékozott minket. Az Elszigetelt Izrael (Magyar Nemzet, 2004. július 23.) c. cikkben Szentesi Zöldi László elégedetten állapítja meg, hogy „sokasodnak a jelek” (enyhén apokaliptikus kép), amelyek arra mutatnak, hogy Izrael elszigetelődik.
„A mindenkori amerikai ENSZ-képviselő évtizedek óta megvétózza az Izraelt bíráló határozatokat, a kicsiny közel-keleti államot pedig lényegében az amerikai adófizetők pénzéből tartják fenn ”
– kezdi rögtön egy valótlan állítással. Izrael 2003-ban 120,6 milliárdnyi éves hazai összterméke mellett 662 millió dollár gazdaság segélyt kapott az Egyesült Államoktól. A Palesztin Autonómia lakossága viszont nagyrészt valóban külföldi segélyből él – s a segélyezők között az egyik legnagyobb az Egyesült Államok, amely az UNRWA (a palesztin menekülteket segélyező ENSZ-szervezet) legnagyobb donora. A PA hazai összterméke 2002-ben 2,5 milliárd dollár volt (becsült adat), míg a nemzetközi segély 2 milliárd dollárt tett ki. Hogy Izraelt Amerika tartja el, ez az egyik legrégibb anticionista hazugság, mögötte ősi zsidóellenes indulatok gomolyognak: a zsidók nem képesek becsületes termelő munkára, csak más pénzén és más népeken élősködnek stb.
„A megszállt palesztin területeken felépített biztonsági kerítéssel a Saron-kormány minden kétséget kizáróan többszörösen is törvényt sért. Semmibe veszi a nemzetközi jogot, lesöpri az asztalról a hágai Nemzetközi Bíróság és az ENSZ megrovó határozatát, és végül, de nem utolsósorban lenullázza az emberi együttélés legalapve tőbb szabályát, a különbözőség elfogadását. ”
Megtudhatjuk, hogy Izrael sérti a különféle törvényeket, de szerzőnk elfelejti megemlíteni a palesztin törvénysértéseket, amelyek a kerítés építéséhez vezettek. Továbbá Izrael „lenullázza az emberi együttélés legalapvetőbb szabályát, a különbözőség elfogadását”. Izraelben keresztény és muzulmán arabok élnek nagy számban, valamint drúzok. beduinok, de ezt valószínűleg a szerző is tudja, így csak arra gondolhatunk, hogy szerinte Izraelnek a multikulturalizmus és a tolerancia jegyében el kellene fogadnia a merényleteket mint szép népszokást.
„Idáig fajult a helyzet. Jichák Rabin kinyújtott keze, Ehud Barak hajlandósága a megszállt területek feladására, Simon Peresz ésszerű mérlegelése immáron a múlté.”
A kinyújtott kéz tényleg a múlté, de nem Barak makacsolta meg magát saját magával szemben, hanem Arafat és a palesztinok. Ráadásul Saron épp most készül a gázai csapatkivonásra, vagyis a megszállt területek feladására. Ha ez nem hajlandóság a területek feladására, akkor mi az? De Szentesi Zöldi László nagy távlatokban gondolkozik, és a hét egyéb Izraellel kapcsolatos eseményeit is begyömöszöli írásába. Szerinte Saron azért szólította fel a francia zsidókat a kivándorlásra, hogy bosszút álljon a következetes közel-keleti politikát folytató Párizson. Nagy csalódásunkra nem derült ki. hogy mi ebben a bosszú, de azért okosodhatunk:
„Azonnal megnevezte az ENSZ-szavazás fő felelősét, Franciaországot, amelyről azért jegyezzük meg, hogy az iraki hadjárattal és a közel-keleti helyzettel kapcsolatban a legkövetkezetesebb magatartást tanúsítja.”
Tízszázaléknyi muzulmán lakosságától való félelmében és az ország komoly iraki (arab) érdekeltségeit szemmel tartva Párizs valóban következetes. Gondosan kimarad a cikkből, hogy Saron szavait az első fél évben elkövetett 510 zsidóellenes támadás motiválta, ami minden eddiginél rosszabb arány, így azoknak semmi közük nem volt a már megszokott francia (európai) állásponthoz.
Címkék:2004-09