Életmenet – A Halál Földjére, izraeli zászlóval
Mintegy nyolcszázan érkeztek Magyarországról az „Életmenet” néven ismert, nagyszabású zarándoklatra és erődemonstrációra, amelynek során – ez évben április 19-én – Auschwitzból Birkenauba gyalogoltak a résztvevők. Hárman – Gordon Gábor, Verő Tamás rabbi, és az izraeli héber nyelvtanár, Zohar Meir – elhatározták, hogy a magyarországi deportálások 60. évfordulójára minden eddiginél nagyobb magyar csoportot szerveznek. A majd minden zsidó intézményt képviselő csoport – melynek nem zsidó tagjai is voltak – buszokkal indult Magyarországról. A Budapestről és vidékről indult tizennyolc busz Lengyelországban találkozott. Volt „VIP”-busz is, többek között színészekkel, zenészekkel és sportolókkal (pl. Bíró Eszter, Horgas Eszter, Székhelyi József, Till Attila, Csonka András, Növényi Norbert és mások), a Miniszterelnöki Hivatalt pedig Gulyás Kálmán, az egyházi kapcsolatokért felelős címzetes államtitkár képviselte.
A buszok – melyeken az orvosokon és a madrichokon kívül biztonsági emberek is tartózkodtak – éjszaka indultak, és másnap reggel érkeztek Krakkóba. A híres REMO-zsinagóga előtti tér adott otthont annak a nagyszabású megemlékezésnek és közös éneklésnek, amelyen háromezren vettek részt. Tomi Lapid izraeli miniszterelnök-helyettes és igazságügy-miniszter magyarul üdvözölte a Magyarországról érkezetteket. Később buszokkal utaztak tovább a résztvevők Auschwitzba, ahol országonként külön-külön emlékeztek meg a vészkorszak áldozatairól.
A magyar csoport a felújított, 18. számú barakknál hat gyertyát gyújtott az elpusztított hatszázezer ember emlékére. A Mazsihisz és a Szochnut vezetőin kívül Fürst Gyula (a túlélők nevében), Báder Erzsébet a roma holokauszt áldozatainak emlékére gyújtott gyertyát. Székhelyi József színész egy túlélő „üzenetét” olvasta fel Rudolf Hessnek, majd Radnóti Zoltán rabbi emlékbeszéde hangzott el, ezután Fekete László főkántor énekelt. Utóbb országonként, hatfős csoportokba sorakoztak fel a résztvevők. A magyar országi küldöttség a krematórium méreteivel megegyező izraeli zászlót készített, s e mögött haladtak.
Kék dzsekiben vonultak az emberek Birkenauba, ahol nyilvános és közös ünnepségen vettek részt. Itt hat mécsest gyújtottak: többek között Tomi Lapid és Jiszrael Meir Lau volt izraeli askenázi főrabbi, majd Verő Tamás és Izrael leköszönő magyarországi nagykövete, Judith Varnai-Shorer. Ezután külön magyar megemlékezés volt, ahol Kézdy György színművész olvasta fel Kertész Imre ez alkalomra írt szövegét – Horgas Eszter és Bíró Eszter részvételével. Minden magyarországi résztvevő háromoldalas listát kapott, melyeken meggyilkoltak nevei szerepeltek, s amelyet egyszerre olvastak fel a krematórium mellett.
Az utat a Mazsihisz, a Szochnut és amerikai zsidó szervezetek is finanszírozták. A résztvevők semmit sem aludtak, csak jöttek és mentek. A résztvevők száma meghaladta a hétezret – 49 országból érkeztek. Az izraeliek, kanadaiak és amerikaiak mellett a magyar kontingens igen nagy volt. A szervezés fél évet vett igénybe, s óriási biztonsági előkészületek mellett folyt le a Soá egyszerre gyászos és diadalittas ünnepsége, ahol Izrael állam a szimbolikus kárpótlás szerepét játssza.
Bár a zsidó állam 1944-1945-ben még nem létezett, a magyar és nem magyar zsidó fiatalok izraeli zászlót lengettek. Az „Életmeneten” a kék-fehér csillagos lobogóból merítettek erőt az egykori erőtlenek leszármazottai.
(na)
Címkék:2004-06