Él Sadaj
Kálmán Tamás főkántor új lemeze
A zsidó kántorművészet és az operaéneklés kapcsolatáról még gyermekkoromban szereztem első tapasztalataimat. Akkoriban a fiúárvaház Vilma királynő úti, „fasori” templomába jártunk péntek esténként. 1939-ben az egyik istentiszteleten gyönyörű hangú kántor énekelt. Kiderült róla, hogy a varsói opera tenoristája, aki a megszálló nácik elől menekült Magyarországra és itt abból él, hogy vendégkántorként működik. Olyan világhírű amerikai zsidó tenoristák, mint Jan Peerce vagy Richard Tucker, szintén kántorként kezdték pályájukat. A nagyobb zsinagógákban ma is alap- követelmény, hogy a kántornak meglegyen az énekművészi pályához szükséges valamennyi adottsága, és azokat a lehető legmagasabb fokra fejlessze. Hogy milyen hangú és zenei képességű előadók működnek a világ nagy zsidótemplomaiban, annak ékes bizonyítéka volt a közelmúltban Budapesten megrendezett két kántorfesztivál.
Kálmán Tamás, a Bethlen téri zsinagóga főkántora szintén képzett énekművész, a hetvenes évek közepén két évig a budapesti Operaház ösztöndíjasa volt. Családilag is kapcsolódik a zenés színházhoz: két bátyja, Kelen Tibor és Péter neves operaénekes.
Új lemezén, amelyet a Magén cég adott ki, hat vallásos dal szerepel. Megvallom, világi ember lévén, nem sokat értek a zsidó liturgiához, legfeljebb gyermekkori emlékeimre tudok támaszkodni. Viszont mint olyan zenészt, aki több évtizede foglalkozik az operaműfajjal, elsősorban az érdekelt, hogyan mutatkozik meg a vallásos műfajban a professzionista énekművészet. Nos, például az első oldalt záró Sehehejónu kezdetű számban – amely markáns ritmikájával, délies temperamentumával, diadalmasan zengő magas záróhangjával szinte egy olasz dalra emlékeztet, Kálmán Tamás majdnem ugyanazt a hangvételt használja, mint egy hasonló jellegű operaáriában. Ugyanakkor az ismertebb stílusú, lassú, szomorú, dúsan kolorált, jajongó imákban már bizonyos szempontból másként kell énekelnie, keményebben, de ugyanakkor több falzettet használva is, ahogy ezt a sok évszázados hagyomány előírja. Kálmán Tamás jó tenorista, bizonyára az operaáriákban sem félne a magas hangoktól, hisz’ ezeken a felvételeken is szép kétvonalas „magas” céket lehet tőle hallani.
Külön érdekességet jelent a lemezen az énekhang kísérete. Tudjuk, hogy milyen nehezen engedték be annak idején a reformzsinagógákba az orgonát. Ezeken a felvételeken most még egy lépéssel tovább mentek, és az ősi, hagyományos dallamokat a legmodernebb hangzású kísérettel látták el. Az alapot Mayer Erika zongoraművésznő játszotta, ebből állították elő szintetikusan a legváltozatosabb elektronikus hangeffektusokat, amelyek hol orgonára, hol zongorára, hol különböző más hangszerekre vagy azok együtteseire emlékeztetnek.
A lemezborító szép kivitelű. Talán egy kicsit több tájékoztatást adhattak volna az egyes számokról, hogy például az Esa einai el heharim kezdetű dal nem más, mint Dávid híres 121. zsoltára: „Szemem a hegyekre vetem”. Megvallom, engem kicsit zavart az is, hogy a címek latin betűs átiratában az újhéber, szefárd olvasatot használták, méghozzá az angol helyesírás szerint, miközben a szólista természetesen a hagyományos askenáz szöveget énekelte. Ahavat ólam – ezt lehet olvasni a borítón, és Ahavasz ajlom – ez szólal meg a lemezen.
Kertész Iván
Címkék:1991-01