Egymás tagjai a test szerint
Nádas Péter: Párhuzamos történetek, Jelenkor Kiadó, 2005.
A néma tartomány, 432 oldal, 2500 Ft,
Az éjszaka legmélyén, 696 oldal, 2400 Ft,
A szabadság lélegzete, 392 oldal, 3000 Ft
Nádas Péter háromkötetes nagy regényének legfontosabb tétjeit két egymást kiegészítő, egymással szembefordítható idézet beszélheti el.
„Múltunk mind össze van torlódva” – írja a Hazám József Attilája. „Tagjai vagyunk egymásnak” – írja a Tarzuszi Pál a megtértek közösségének. A regényben különböző huszadik századi helyszíneken, Németországban és Magyarországon (ezen belül főleg Budapesten és Mohácson), eltérő időkben zajló, itt-ott, teljesen esetlegesen összeérő történeteket követhetünk nyomon, főleg a világháborút megelőző időkből, a korai hatvanas évekből és a 80-as évek második feléből. Szerkezetében a hatalmas terjedelmű, három kötetben kiadott szöveg nem követi a regénystrukturálás semmilyen felfejthető, szabályos, szerkezetileg leképezhető rendjét, a káosz természetrajza mutatkozik meg benne, az, hogy igazából nem lehet egységes módon elbeszélni élettörténeteket, hogy történeti eseményeket kizárólag testek, gesztusok, mozdulatok történeteként lehet elbeszélni. A regény, mint Nádas egész pályája, radikálisan „antiplatonista” (Radnóti Sándor), nem gondolja, hogy evilági létünk anyagától, a testtől elfordulva juthatunk hozzá az ideák szemlélésében az igazsághoz. Igazságunk történeteinkben van, tehát nem eleve adottan és életünk esetlegességeitől függetlenül, hanem éppen ezekben az esetlegességekben. Történeteink azonban soha nem állnak rendelkezésünkre, mert mindig a másikat érintik, másokra vonatkoznak, mindig másokkal is történnek, ezért nem lesz soha megérthetővé vagy akár csak elmondhatóvá az én történetem mindenki más történetének elmondása nélkül. Mindenki minden története pedig szintén elmondhatatlan.
Történetünk érintkezések története, amelyek nem tanulsággal szolgálnak, hanem érzéki természetű tapasztalattal, történeteink tehát testek egymásban létének történetei. Tagjai vagyunk egymásnak, de – szemben azzal, ahogy a Tarzuszból való platonista lángelme értette – nem a Lélek szerint, hanem éppen a test felmondhatatlan, mert választás előtti közösségében. Ezért a párhuzamos történetek nem egy struktúrát rajzolnak ki, hanem egy szövevény kezd el lélegezni bennük. Ezért minden test minden története egyformán fontos, hierarchizálatlan és hierarchizálhatatlan, tehát a test kultusza teljesen idegen Nádastól, ha a test kultusza a tökéletes test imádatát jelenti. Az adott test „szabálytalanságának szépségeit” beszélte el az Emlékiratok könyve. Az ideológia és a rend, tehát a hatalom törvényeit kijátszó, az ezeken túli, közvetlen, hierarchia nélküli érintkezést megtaláló testek történetét beszéli el az Emlékiratok szövege. Egy majdnem sikeres, végül elbukó kísérletet az ismeretlen elbeszélő és Melchior fiúszerelmében, és egy átmenetileg sikereset az ’56 október 23-a délutánján Budapest utcáin hömpölygő tömegről szólva. Az a tömeg úgy volt egységes, hogy elvette és visszaadta mindenkinek a saját arcát, megvalósította a szabadságban a testek valódi közösségét.
A Párhuzamos történetek még a lehetőségéről is csak alig tud a testek e felszabadító, hierarchia nélküli, valódi közösségének, legfeljebb a Margit-sziget éjjeli homoerotikus orgiáinak egyikén résztvevő egyik főszereplő, Demén Kristóf számára mutatkozik meg egy pillanatra ennek lehetősége egy nyilvános vécében, aztán pedig az itteni testek tömegére, a kielégülésre való – zavart, kétségbeesett – emlékezésben. Ebben a regényben egymáson fordulnak el testek és gesztusok, mozdulatok, érintések és ölelések, de soha nem érhetjük el a másikat mégsem, egymásba érő, egymáshoz el nem jutó testek története a regény. József Attila testies metaforájával szólva, múltunk mind össze van torlódva, egymásra és önmagukra torlódva családtörténeteink és nemzeti történelmeink, a német és a magyar történelemben egyaránt, a regény mindkét helyszínén.
Egy hatalmas, hosszan részletezett szeretkezésjelenetben éppen az egymáshoz érés, az egymáshoz eljutás teljes lehetetlensége mutatkozik meg, később, a szeretkezés végén vagy egyik szünetében a meglesett nő, Mózes Gyöngyvér számára feltárul, megszólal a ház múltja, egy nyilas razzia 1944 végéről, mintegy rátorlódik a kilátástalan szeretkezés eseményére.
A regény fasizmusértelmezése is ebből a testi kiindulópontból érthető meg. A Fajbiológiai Intézet dolgozói pontosan tudni vélik, milyen egy szabályos test, tehát a normativitásnak és a hierarchiának, totális uralomnak vetik alá a bálványozott testet. Egy vidéki kúrián „dolgoznak”, nem tökéletesen árja származású kamaszgyerekek testi paramétereinek vizsgálatán, mert hisznek a mérhető, felhasználható és használhatatlansága esetén elpusztítandó testben. A lefojtott és deformált szexualitás, a steril testkultusz szemében gyűlöletes és elfogadhatatlan a test esendősége, szabálytalansága, a „szabálytalanság szépsége” és az idegen testtől való lényegi elválaszthatatlanság. Így válik az adott test kultusza eszelős „platonizmussá”, a test elleni gyűlöletté és agresszióvá. Hasonló okokra vezethető vissza a nagy szeretkezésjelenet férfi főszereplője, Ágost irtózása attól, hogy elveszítse uralmát saját testi működései felett egy szeretkezésben, és ahogy a Fajbiológiai Intézet egyik főmunkatársa az individualitást megszüntető és nem a testek közösségében létrehozó katonai bajtársi szövetségben talál meg egy, az idegent és a gyengét kizáró homoerotikus testközösséget, úgy Ágost is egy másik, tökéletes testű barátjához való vonzódásáról töpreng el szeretkezés közben, és végső élvezetét az önmagával folytatott szeretkezésben, az önkielégítésben találja meg. Mindketten olyan szexualitásban tehát, amelyik tagadja a testek egymásba érését mint a testek létmódját, azt, hogy tagjai vagyunk egymásnak a test szerint.
Éppen ezért meglepő és bosszantó, hogy az elbeszélő elég gyakran képtelen ellenállni annak, hogy rámutasson a dolgok igazi lényegére, hogy ráirányítsa a figyelmünket az érzékietek végtelen és egyformán fontos, mert elválaszthatatlan sokaságáról, erre az egyedüli lényegesre, hogy az érzéki összevisszaság mögött feltárja az igazságot, kivigyen minket a platóni barlang árnyai közül a fényre. A második kötet elején Demén Kristófot a Margit-szigeten látjuk éjszaka. A fejezet címe: Saját létéről értesül, vagyis amikor Kristóf felfedezi vonzódását a fiúkhoz, akkor feltárul előtte a valóság, igazi önmaga. A Margit-sziget fái alatt azon gondolkozik, azzal szembesül, hogy az embereknek sem a lelkivilága, sem a fizikai felépítése nincs semmilyen viszonyban azzal, hogy milyen alakú a nemi szervük. Ő, noha testfelépítését germán karakterű édesanyjától örökölte, nemi szervének formáját édesapjától, akinek arcáról csak homályos emlékei vannak, de férfiasságáról erőteljesek. Úgy véli, hogy valódi sorsunk ígérete, valódi hovatartozásunk úgyis „farkunkba” van írva. Vagyis az anyag rejtett lelke az apánk „fasza”, amiről már az Emlékiratok könyve írja, hogy egyszer mindenkinek meg kéne fognia. És ezért az egyetlen valódi történet és az egyetlen igazi történelem az a traumatizált és stigmatizált történelem volna, az az „örök zsidó” történelem, ami mintegy bele van metszve nemi szervünkbe.
De az érzéki tapasztalat birodalma nem korlátozódik a genitáliákra. E szöveghely közelében értesülünk arról, hogyan hallatszik a Margit-sziget fái alatt a Mártírok útjáról, a nagy kanyarban beforduló villamos csikorgó hangja. Ez éppen annyira része az érzéki igazságnak, mint a fasz formája, mert el sem választható tőle, ha hiszünk a regénynek. És ezt hallva Kristóf éppúgy saját létéről értesül, mint az orgiát figyelve vagy hazafelé a kutyával találkozva, esetleg Vay Klárát figyelve az ablakból.
Nem lehet körülírni sem egy rövid recenzióban, milyen tapasztalata, milyen igazsága az érintésekben megszólaló történelemnek az, ami az öreg mohácsi ortodox zsidó fakereskedő és felesége közös, néma poklában tárul fel, amikor az öregasszony egy rosszul átsütött, véres májdarabot tálal fel, amit nem lehet nem megenni, mert a tébolyodon öregasszony megsértődik, hogy elvesztett gyermekük fájdalmát, az egész végletes nyomorúságot hogyan beszéli el ez a jelenet. Hogy mi mutatkozik meg egy autóúton, egy veszekedésben, és egy házibulin a 60-as évek sötét és kétségbeesett, fojtogató kilátástalanságából, abból, ahogy lassan csikorogva, hosszú évtizedekre megáll az idő, és a korszak szereplői ott rekednek tömlöcében. Hogy mi tárul fel a deportálás előkészítésén fáradozó Vay Elemér bolti eladóként dolgozó lánya, egy deklasszálódott keresztény középosztálybeli fiatal lány és Demén Kristóf, egy félig zsidó, nagyrészt nagyszülei által felnevelt, szorongásos fiatalember közös, egymást hol elkerülő, hol metsző mozdulataiban, az lényegileg elbeszélhetetlen és megmagyarázhatatlan, éppen azért, amiről eddig beszélni próbáltam. Azért mert történeteinkből nem vonhatóak ki ezek a mozdulatok, és a testek érintkezése nem tanulsággal jár, hanem tapasztalathoz juttat. Az olvasás tapasztalata nem elkerülhető, ha azt akarjuk, hogy mint Gyöngyvérnek a zongora ütögetése közben, nekünk is, bennünk is megszólaljon a múlt Nádas Péter harmadik nagy és második korszakos regényében. Megszólaljon azzá az elmondva üresen ható, olvasva megelevenedő tapasztalattá válva, hogy múltunk mind össze van torlódva, és így és ezért tagjai vagyunk egymásnak a Test szerint.
Vári György
Címkék:2006-12