Egyenlőség-Testvériség-Szabadság 1999. szeptember
Egyenlőség? Testvériség? Szabadság? 1999. szeptember
Miért hallgatott eddig F. P. úr?
Kénytelen vagyok reagálni a Szombat 7. számában közzétett Feldmájer Péter-cikkre (Egyenlőség? Testvériség? Szabadság?), mert néhány dolgot felháborítónak tartok. Továbbá a Kárpótlási fejlemények című összeállítás is érdemel néhány szót.
Az első témához:
Miért hallgatott eddig F. P. úr? Lehetséges, hogy mint hitközségi elnök, a leírt szégyenletes megállapodásról semmit nem tudott? Lehet, hogy csak most jutott tudomására, hogy az urak – akiknek a nevére vagy a szervezetek pontos címére nagyon kíváncsi lennék – a mi nevűnkben, de nélkülünk kötötték a számunkra hátrányos egyezséget? Rajta kívül még kik azok a hitközségi tisztségviselők, akik cinkosságot vállaltak ezzel az arcátlansággal?
Mit kíván tenni a magyarországi zsidó hitközség? Hallottak-e a Hágai Nemzetközi Bíróságról? Hajlandók-e fellépni a Német Szövetségi Köztársaság és a Jewish Claims Conference Against Germany nevű szervezet ellen a jogaink kiharcolásáért?
A cikk szerint nem lenne reménytelen, de elképzelhető, hogy túl fáradságosnak ítélik meg az eljárás megindítását. Ez az újságcikk arra mindenesetre „jó” volt, hogy az egyébként sem túl jó idegeinket még jobban kikészítsék, mert csak feldobja a problémát, de megoldást nem kínál az ügyvéd úr.
Ami a Kárpótlási fejleményeket illeti, a 250 német márkára szóló felhívás kezdetén a „német nyugdíj” vagy „német életjáradék” kifejezéseket használták. Ha még nem változott meg teljesen a magyar nyelv – vagy nem vagyok egészen szenilis -, mindkét kifejezés számomra azt jelenti, hogy életem végéig tartó járadék. Ugye, azt nem kell különösebben ecsetelnem, hogy mi a különbség az anyagi helyzetünkben az ideiglenesen, ki tudja, meddig kapható összeg, vagy életem végéig folyósított összeg között. Ki a felelős azért, hogy az életvitelemben ekkora negatív változást kell elszenvednem a hanyag, nemtörődöm kifejezések használata miatt?
A fentiek főleg a Mazsökre vonatkoznak, ahonnan eddig csak pökhendi, kioktató, lekezelő, türelmetlen válaszokat kaptunk. Az utóbbi néhány hétben a Mazsök és más szervezetek is, például a NÜB, négy évről beszélt, azzal, hogy ennyi időre van meg a pénz, de tárgyalnak a németekkel a további lehetőségekről. Akkor mit jelent a lapban jelzett három év? Ha még egyszer írnak erről, már két év lesz? Micsoda felelőtlenség ez az összevissza fecsegés? (A lap csupán az illetékesek nyilatkozatait közli. Az eltérő információk tőlük származnak. – A szerk.)
Nagyon megköszönném, ha tudnának ajánlani egy nemzetközi joghoz értő ügyvédet, mert többedmagammal beperelném a felelősöket.
V. R.-né Budapest
Címkék:1999-10