Egy vita, ami beépült
Egy vita, ami „beépült”
Szombat, 1999 nyár
Fricz Tamás az úgynevezett népi-urbánus ellentét mai állásáról szólva jónak látja átvenni a „nemzeti-kozmopolita” ellentétpárt. Úgy vélem, e reakciós terminológia átvétele annak elfogadását jelenti. Pedig egyértelmű elutasítása lenne indokolt, annál is inkább, mivel a „népnemzeti” ideológia már a harmincas években is irreleváns volt, azóta pedig – amint maga Fricz is megállapítja – eltűntek mögüle a harmincas években még jól megragadható társadalmi csoportok. Amiről azonban Fricz nemigen ejt szót (és ami ezt az ideológiát, illetve terminológiáját még avasabbá, még reakciósabbá teszi) az az, hogy a rendszerváltás óta törekvések tapasztalhatók a régi osztálytagozódás részleges restaurálására (a feudális nagybirtokosság nélkül, ám épp az antiszemitizmust elsősorban hordozó úgynevezett keresztény középosztály újjáteremtésére). Ezek a törekvések a harmincas-évekbeli rezsim történelmi-erkölcsi rehabilitálását is célozzák.
A „nemzeti-kozmopolita” ellentétpár helyett sokkal indokoltabb a „modernista-anakronisztikus” ellentétpár használata, amint ezt Vágvölgyi B. András teszi is.
F. T. szerint „liberálisok és konzervatívok képtelenek szóba állni egymással” – nos, ez annyiban igaz, amennyiben hazai konzervatívjaink nem tudtak, vagy nem is nagyon akartak megszabadulni a nacionalista-antiszemita jobboldaltól, összefonódtak velük és falaztak nekik egy ideig.
Gadó György
Címkék:1999-09