Egy tömeggyilkos megdicsőülése
Alexandre Safran, 1940 és 1947 között Románia főrabbija, jelenlegi genfi főrabbi, ez év március 28-án beszédet mondott a román parlament két háza előtt, amelyben méltatta Románia zsidókkal kapcsolatos politikáját a háború alatt. Alább egy erre érkezett tiltakozólevelet közlünk.
Mt. Alexandre Safran rabbi úrnak.
Genfi főrabbi
1 rue Crespin 1206 Geneva, Svájc Tisztelt Safran rabbi úr!
A román hatóságok széles körökben terjesztették az Ön március 28-án a román parlament teljes ülésén tartott beszédének szövegét. Magy érdeklődéssel olvastuk, és őszintén szólva megdöbbentünk és elszomorodtunk tartalmán. Ön erkölcsi súlyát – mint genfi rabbi és Románia volt főrabbija – odaadta, hogy megmondja a román szenátusnak – és rajta keresztül az egész világnak -, amit a román nacionalisták hallani akartak. Az Ön beszéde hozzájárult azon románok történelemtisztogató törekvéseihez, akik érdekeltek abban, hogy tisztára mossák Románia szerepét közel 270 ezer román és ukrán zsidó elpusztításában. Ezek a törekvések összefonódnak azzal az akcióval, amely Ion Antonescu marsall rehabilitációjára irányul – aki utóbbit az Ön utódja, Moses Rosen főrabbi – nyíltan és bátran – hóhérnak minősített (calau). Románia háborús szerepének fertőtlenítésére irányuló akció a Ceausescu-korszakban kezdődött és erőre kapott 1989-ben, a kommunista rendszer összeomlása után. A politikusok, történészek és ál- történészek ebben az akcióban – bel- és külpolitikai okokból – arra törekszenek, hogy a háborús időkbeli Romániát kizárólag pozitív módon fessék le. Bár igaz, hogy Ó-Románia és Dél-Erdély zsidósága – életlehetőségétől és alapjogaitól megfosztva, szinte érintetlenül túlélte a háborút, de nem lehet napirendre térni a gyilkos akció felett, amelyet Antonescu idején kezdeményeztek és hajtottak végre – olyan kegyetlenséggel, amely gyakran magukat a németeket is megdöbbentette.
Ön nyilván kielégítette hallgatóságát azáltal, hogy a néhány becsületes embert vette tekintetbe, de mellőzte a román zsidóság tragédiájának történelmi valóságát, és sajnos cserbenhagyta az áldozatokat, az Antonescu-korszak zsidó mártírjait. Lehetséges, hogy megkedveltette magát a román nacionalistákkal, de sajnos, rossz szolgálatot tett mind az áldozatoknak, mind a túlélőknek és mindenekfelett a történelmi igazságnak.
Tisztelettel: Jean Ancel (Jeruzsálem), Randolph Braham (N. Y.),
Victor Eskenasy (München), Radu Ioanid (Washington, D. C), Michael Shafír (Prague)
A romániai közvélemény – kevés történész és jóval több politikus tevékenykedése nyomán – lassan elhiszi, hogy Ion Antonescu marsall nem háborús bűnös volt, hanem nemzeti hős. Az ideológiai alapot a régi meggyőződések átformálásához az a teljesen kritikátlanul forgalmazott tézis szolgáltatta, mely szerint ami a kommunista rendszerben fekete volt, az most biztosan fehér és fordítva. Antonescu mennybemenetelének konkrét indoklását a diktátor egyetlen mondatában találjuk: „Katonák, lépjétek át a Prutot!” Az ominózus szöveg 1941. június 22-én hangzott el, amikor a németek oldalán a román hadsereg is hadba szállt a Szovjetunió ellen. Természetesen előzőleg a „conducator” megkapta Hitler beleegyezését ahhoz, hogy az 1940-es szovjet ultimátum alapján a Romániától elcsatolt Besszarábia és Észak-Bukovina ismét az anyaországé lehet.
A marsall rehabilitációját és megdicsőítését célzó akciók szerzői számára egyáltalán nem zavaró tényező, hogy Antonescu nemzetegységért folytatott harcának százezernyi ártatlan áldozata volt. Többnyire besszarábiai és transznisztriai zsidók, továbbá az ukrán és az orosz civil lakosság köreiből. A zsidók megsemmisítéséhez leginkább azokat a nevezetes halálvonatokat vették igénybe, amelyek nem terhelték a megsemmisítő táborok kapacitását, mert az utasok már menet közben elpusztultak. Még hivatalos indoklás is született a zsidóellenes akciókra: a zsidóság a szovjet hatalommal kollaborált és akadályozta a román sereg felszabadító háborúját. Azt, hogy gyermekeket, öregeket és asszonyokat öltek, akkoriban nem ismerték el – a százezres nagyságrendű genocídium a háború után nyilvánosságra hozott dokumentumokból derült ki.
Ami Antonescu dicsőítőinek szembesülését illeti a „nemzeti hős” tömeggyilkosságaival, a visszautasító mechanizmus körülbelül a következő állítások alapján működik:
„l. A román hadsereg csak azokkal a zsidókkal végzett, akik ténylegesen aláásták a román fennhatóságot. Nem igaz, hogy annyi zsidó pusztult volna el.
2. Románia egyéb területeiről nem deportáltak senkit.
3. A Magyarország által megszállt Észak-Erdélyből tömegesen mentették át a deportálás elől a zsidókat Romániába, ahol aztán megmenekültek.
4. Ha Antonescu 1940 decemberében nem számol le a Vasgárdával, akkor a romániai zsidóságra is a teljes megsemmisítés várt volna.”
Az 1. pont bizonyított történelmi tényekkel száll szembe, elutasítására nem érdemes időt vesztegetni. Az érvrend szer többi állításában van igazság. Nemcsak hogy nem deportálták a zsidókat Románia többi részéről, de a munkaszolgálat intézménye is szelídebben működött a magyarországi rendszernél: a zsidó férfiakat nem vitték a frontra, nem hajtották aknamezők semlegesítésére, a bukaresti munkaszolgálatosok pedig a robot után esténként hazamehettek. Tényleg voltak észak-erdélyi zsidók, akik annak köszönhetik életben maradásukat, hogy sikerült átmenekülniük az akkori határon Romániába. Kétségtelen továbbá, hogy a Vasgárda „aktív” antiszemitizmusát a marsallnak nem sikerült túlszárnyalnia. A 2., 3. és 4. pontoknál mindössze annyi a csúsztatás, hogy az enyhébb elbánás Mihály királynak és főként az anyakirálynőnek közbelépése nyomán alakult ki, az Észak-Erdélyből való kimentések szervezettsége és tömeges jellege pedig túlzás. A Vasgárdát Antonescunak mindenképpen ki kellett iktatnia a hatalomból, mert ha nem teszi, a vasgárdisták szabadultak volna meg rövid úton a marsalltól.
Aki azonban ilyen cáfolatokkal merészkedik előállni a mai Romániában, arra azonnal rásütik a nemzetgyalázás bélyegét. Így járt Moses Rosen főrabbi, aki kemény küzdelmet folytat az Antonescu-rehabilitáció megakadályozása érdekében. Még Iliescu elnököt is lehurrogják, amikor nyilvánosan kételkedni merészel a marsall érdemeiben. Alulírott a nagyváradi Crisana című napilap helyettes főszerkesztőjétől kaptam meg a magamét, amikor 1991 tavaszán cikkemben tiltakoztam Romulus Vulpescu szenátor egyik legvaskosabb, Antonescut dicsőítő dörgedelme ellen. Nemcsak a zsidóság ellen elkövetett bűntetteket tekinti meg nem történteknek a romániai közvélemény nacionalista része, de egyszerűen visszautasítja azt a tényt is, hogy Sztálingrádnál a marsall értelmetlenül halálba küldött százezernyi román katonát „A bolsevizmus ellen küzdöttünk!” – hangzott a válasz megjegyzésemre a nem is a legszélsőségesebb újságok közé tartozó Crisanában. Egy történészi ambíciókkal megáldott román olvasó pedig levelet küldött, és jóindulatúan elmagyarázta nekem, hogy Antonescu azért tartott ki a végsőkig Hitler mellett, mert ha nem ezt teszi, a németek Romániától is megkövetelték volna a zsidóság deportálását így tehát az egyik legdurvább históriai hamisítás tanúi lehetünk: az, akit méltán halálra ítéltek százezrek elpusztításáért, a szemérmetlenül hazug vagy a végzetesen tájékozatlan múltidézés nyomán nemsokára talán a zsidóság nagy megmentőjeként szerepel majd a történelemkönyvekben…
Címkék:1995-09