Egy rejtélyes életmű
Levél Ternovec elvtársnak, a Modern Nyugati Művészet moszkvai múzeuma igazgatójának 1933. V. 17-én:
„Megismerkedtem Gross-Bettelheim Jolán művész munkáival, és úgy találom, hogy figyelemre méltóak, néhánnyal ezek közül feltétlenül gyarapítaniuk kellene a múzeum kiállítási anyagát.
Uitz Béla”
A három művet, amelyet Ternovec elvtárs meg is vásárolt, a Fészek Klub novemberi kiállításán sajnos nem láthattuk, ám nagyon sok más, magyarországi magángyűjteményből kölcsönzött alkotást igen. A kiállítás apropója Gross-Bettelheim Jolán születésének 100. évfordulója volt.
A titokzatos művésznő, akiről semmivel sem tudunk többet, mint egy középkori festőről, és aki mindent meg is tett, hogy ez így legyen, 1900-ban született Nyitrán, jómódú nagypolgári család lányaként. Miközben éppen hogy elkezdi tanulmányait a pesti Képzőművészeti Főiskolán, kikiáltják a Tanácsköztársaságot. Arról fogalmunk sincs, hogy ebben az időben Gross Jolán mennyire volt elkötelezett baloldali, vagy ilyetén vonzalma későbbre datálódik, az mindenesetre tény, hogy a fehérterror idején elhagyja Magyarországot és Bécsbe költözik. Még éppen időben, mert egy évvel később hazánkban, messze megelőzve a nagy példaképet, Németországot, a nemzetgyűlés elfogadja az 1920: XXV. törvénycikket, közismertebb nevén a numerus clausust.
De Gross Jolán erről csak Bécsben értesülhet, ahol egy évig marad a Kunstgewerbeschule-n, Emil Orlik tanítványaként. Majd innen is továbbáll, 1920-ban már a berlini Képzőművészeti Főiskolára jár Karl Hoferhez. Berlin legdicsőbb éveit éli ekkor, a legjobb avantgárd művészek gyűlnek itt, a város az expresszionizmus és a konstruktivizmus eleven központja. Kandinszkij, Otto Dix, George Grosz és a többi fenomén hatása alól Gross Jolán sem vonhatja ki magát. Szerencsére. Egész későbbi művészetére hatással lesz az a két rövid év, amit Berlinben tölt.
1925-ben már az Egyesült Államokban van, férjhez megy Bettelheim Frigyes magyar emigráns orvoshoz, akivel Clevelandbe költöznek. A házasság hagyományosan sok nőt nevének megváltoztatására ösztönöz, de nála többről lehetett szó. Képeit nemhogy ettől fogva, hanem visszamenőleg is Gross-Bettelheimként szignálja, illetve újraszignálja, és a Jolánt ezentúl soha nem írja ki, legfeljebb a J betűvel jelzi keresztnevét. Ez odavezet, hogy azok az amerikai gyűjtők és múzeumok, akik nem ismerik személyesen, igen gyakran Mr.-nek szólítják leveleikben. Ebben persze nemcsak a titokzatos, aszexuális J betű játszik szerepet, hanem a művek is, melyeket ez idő tájt alkot.
Gross-Bettelheim ösztönösen nagyon jó grafikus, de Amerikában tanulja meg a grafikai sokszorosító eljárások mesteri használatát. A korábban átélt berlini inspirációkhoz jön az a falansztert kép, amellyel a 20-as, 30-as évek épülő amerikai nagyvárosaiban találkozik. Felhőkarcolók, vasszerkezetes ipari létesítmények, hidak, magasvasutak. Ráadásul hozzáfog a baloldali és antifasiszta, propagandisztikus képek sorozatához, amelyeket egy darabig nagy lelkesedéssel rajzol. Hát valóban, sem a témák, sem ahogy ezeket megörökítette, nem igazán női művészre utalnak. Közben, hogy zavarunk tökéletes legyen, soha, egy pillanatra sem hagy föl a finom, nőies art nouveau-s portrékkal, életképekkel az amerikai társasági elitről, ezeken párhuzamosan dolgozik.
Amikor 1937-ben férjével New Yorkba költöznek, Gross-Bettelheim már az amerikai precizionista iskola kiemelkedő alakja. Ettől kedve 1956-ig nincs olyan év, hogy munkái ne szerepeljenek kiállításon valamelyik híres amerikai galériában vagy múzeumban. Ezek közül kiemelkedik a New York-i Museum of Modern Art, a Whitney Museum és a Metropolitan Museum of Art. Utóbbi gyűjteményében jelenleg is megtalálható nyolc képe.
1956-ban, férje halála után hazatér Magyarországra. Ahogy eddigi életéről sem tudunk szinte semmit, úgy e tettének motivációi is homályosak. Honvágy vagy valamilyen szalonkommunista nosztalgia, nem tudni. Ami viszont tény, Gross-Bettelheim itthon magányos, elszigetelt emberré válik. Amerikában elért művészi sikerei senkit nem érdekelnek, legfeljebb a vagyona, amit férje után örökölt. Ez a fajta érdeklődés az amúgy is bizalmatlan természetű asszonyt még zárkózottabbá teszi. Amerikai stílusú villát építtet magának a Rózsadombra, ennek munkálatairól, a szerszámokról, talicskákról szívesen rajzolgat, majd ahogy lehet, elkészült villájába zárkózik, és az ablakából készít pasztelleket az akkor még beépítetlen tájról.
Hazai sikerélmény nem sok éri, 1960-ban részt vehet a Kulturális Kapcsolatok Intézetének Nőművészeti Kiállításán, majd a Képcsarnok Vállalat nyomatokat rendel tőle Marxról, Leninről. Büszke rá, hogy a nyomatokat, akárcsak korábban Amerikában, most is saját maga készíti. Ezt követi a Munkanélküliek gyűlése, az Orosz hagymakupolás templomok és a New York-i városkép szintén a Képcsarnok számára. Szerencsénkre még marad néhány éve és kedve is, hogy a teljes elfeledettségben elkészítse utolsó, gyönyörű képeit, immár nem megrendelésre, onnan az ablakból. 1972-ben meghal.
Egyetlen örököse volt, aki viszont nem tartott igényt a hagyatékra, így azt a Bizományin keresztül értékesítették. Jelenleg a képek nagy része magángyűjteményekben van. Legközelebbi kiállítása a Mai Manó Galériában lesz, ahol megismerhetjük a rézkarckészítés munkafolyamatát is. Megnézhetjük Gross-Bettelheim Jolán fotóit, amelyekről az amerikai gyűjtők által mindmáig legkeresettebb precizionista képeket készítette, a nyomódúcokat, amelyeken ezeket nyomta, és magukat a híres rézkarcokat. Az elejétől a végéig mindent.
Böröcz László
Címkék:2001-02