Egy pár baj
(Viták, viszályok a rabbikarban)
Körülbelül egy hónappal ezelőtt a magyarországi rabbikar 9:1 arányban olyan döntést hozott, melynek értelmében Raj Tamás főrabbi többé egyetlen magyarországi zsinagógában sem gyakorolhatja hivatását.
A döntés valószínűleg egyedülálló a magyar zsidóság történetében: a rabbik egy társukat leparancsolják a szószékről. A határozat adminisztratív ereje persze kétséges: nem a Bész Din, a vallásos bíróság hívő zsidóra kötelező érvényű döntése ez, hiszen a Bész Dinnek meg kellett volna idéznie az érintettet; nem is munkáltatói döntés, mert az Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató jogköre. A határozat egyelőre nem is került nyilvánosságra, a zsidó közéletet figyelemmel kísérők is csak szóbeszéd útján szerezhettek róla tudomást. Az érintettek (rabbik, hitközségi elöljárók) hivatalosan nem kívánnak megnyilatkozni.
Az ügy közvetlen előzménye az, hogy Raj Tamás, egészségi állapotára hivatkozva nyugdíjazását kérte a Budapesti Zsidó Hitközség ügyvezető igazgatójától. Ugyanakkor nem rejtette véka alá (mint ezt a Nagyfuvaros utcai körzet hírlevelében is megírta), hogy kérelmének rabbi kollégáival és a hitközséggel megromlott viszonya is oka. Az ügyvezető igazgató a kérelmet elfogadta, a körzet elöljáróival pedig közölte, hogy más rabbit nem tud küldeni, ami hallgatólagos beleegyezés volt abba, hogy a Nagyfuvaros utcában továbbra is Raj Tamás működjön, eddigi fizetését nyugdíjként kapva (bizonyos pótlólagos Juttatásoktól elesve), a rabbikarnak immár nem tagjaként, így valamivel nagyobb mozgásszabadság birtokában. A rabbi kollégák azonban nemtetszésüknek adtak hangot, hogy Raj Tamás ily módon „birtokon belül marad”, miközben a kötelmek már nem vonatkoznak rá, így minden kontroll alól kibújik. Az ügyvezető igazgató erre kérdést intézett hozzájuk: van-e annak akadálya, hogy Raj Tamás templomában nyugdíjasként ellássa a rabbiteendőket? Erre született a testület válasza: ezt egyetlen magyarországi zsinagógában sem tartják lehetségesnek. A részletes halachikus indoklás szerkesztőségünk előtt nem ismert, a hivatkozási alap azonban minden bizonnyal Raj Tamás népszabadságnak adott nyilatkozata. Ebben Raj, nevének említése nélkül ugyan, de egyértelműen Schőner Alfréd rabbira célozva az átvilágítás szükségességéről beszélt, miközben ezt tényekkel nem támasztotta alá. Ez persze csak az utolsó (nagy) csepp lehetett a rabbikar poharában. Raj és kollégái között már jó ideje gyűltek a konfliktusok. A rabbikar az Új Élet március 1-jei számában Somré Emuná néven közzétett nyilatkozata hitelveiről már szintén Raj Tamás ellen szólt, hiszen ő volt az egyetlen rabbi, aki ezt nem írta alá (el sem küldték neki), így olyan látszat keletkezett, mintha ő az ott taglalt alapelvekkel („otthonainkat, közösségeinket, minden intézményünket a hagyomány, a Tóra szent szelleme hassa át”) nem azonosulna.
A rabbikari határozat meghozatala után kényes helyzet állt elő: mivel ez formálisan Zoltai Gusztáv kérésére született, az ő feladata lenne, hogy ezt tudomásul véve cselekedjen. Ha adminisztratív jogkörével élve új rabbit küld a Nagyfuvaros utcába, vagy legalábbis megtiltja, hogy Raj Tamás a templomban rabbiként működjön, igen népszerűtlen lépésért kell vállalnia a felelősséget a körzet, de a tágabb közvélemény előtt is, hiszen Raj Tamás a zsidó közéleten túl is széles körben ismert, hiteles személyiség. Ha viszont nem lép, a maga által kért „ítéletről” nem vesz tudomást, amivel szintén saját hitelét rontja – mindenekelőtt a rabbikar szemében. Így egyelőre arra az álláspontra helyezkedik, hogy egy nyugdíjasnak ő munkáltatóként már nem felettese, vele kapcsolatos döntést nem hozhat. A rabbikar szintén vár: tekintélyét csorbítaná, ha a határozatot nyilvánosságra hoznák, ám azt nem követné Raj Tamás letiltása a szószékről. Végül a leginkább érintettnek sem érdeke, hogy a személyét oly súlyosan érintő, rá oly veszélyes ügy nyilvánosságra kerüljön.
A feszült légkörben most színfalak mögötti tárgyalások folynak (hosszú idő után először). Hírek szerint kollégái jelenlétében Schweitzer József országos főrabbi, azt ajánlotta Raj Tamásnak, nyilvánosan vonja vissza a Népszabadságban tett nyilatkozatából a kollégái által sérelmezett részeket. A kérdezett erre úgy válaszolt, hogy amennyiben az általa bírált jelenségek a hitközségben megszűnnek, készséggel eleget tesz majd e kérésnek. Patthelyzet állt elő. Állítólag az a lehetőség is fölmerült, hogy az ügyben Bész Din döntsön, ha nem Magyarországon (ennek az ügyben érintett Schweitzer József a feje) akkor más országban, ám erről sem született döntés.
Nyomásgyakorlásként a „fekete bárányra”, felmerült az a lehetőség, hogy a Nagyfuvaros utcai lelkipásztori teendőit „egy fiatal rabbi” lássa el, aki minden valószínűség szerint a jelenleg nem túl jelentős Páva utcai körzetben működő Markovics Zsolt lenne. Ő volt az, aki a BZSH február 18-i közgyűlésén nyilvánosan is kijelentette, hogy Raj Tamás megsértette a Tóra szellemét. Ilyen súlyos vád nyilvánosan más szájából még nem hangzott el Raj Tamás ellen. A körzetben az új rabbi aligha lenne túl népszerű, így hírek szerint már az önálló hitközséggé alakulás lehetősége is fölmerült, noha Streit Sándor elöljáró szerint a vezetőség összejövetelein ez az alternatíva nem került szóba. A szakadás feltehetőleg a „csapok elzárását” is jelentené, ami az évi mintegy hatmillió forintos büdzsével működő körzetet igen nehéz helyzetbe hozná – még akkor is, ha Raj Tamás és az elöljáróság az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett az anyagi önállósodás irányába. A költségvetés túlnyomó részét még mindig a BZSH fedezi és erősen kétséges, hogy az eddig többségükben havi ötven forintot fizető, jelentős részben támogatásra szoruló idősekből álló gyülekezet tudná-e, akarná-e vállalni ezt az áldozatot.
Az alábbi kérdéseket kívántuk feltenni Raj Tamásnak és Schweitzer Józsefnek, akik azonban elzárkóztak a nyilatkozattól. Ha fenti cikkünkre vagy alábbi kérdéseinkre válaszolni kívánnak, legközelebbi, szeptemberi számunkban szívesen helyt adunk mind az ő, mind más hitközségi vezetők álláspontjának.
Három éve fölmerült, hogy Ön lesz a Dohány utcai templom főrabbija. Milyen hatáskört kívánt akkor magának ehhez? Miért nem került végül ebbe a tisztségbe?
Tavasszal a Népszabadságnak adott interjújában bírálta az országos főrabbi tisztségét és az ehhez rendelt nagy hatáskört. Mi az, amivel nem ért egyet? Mit ért azon, hogy „visszarendeződés a hitközségben”?
Mivel tudja alátámasztani a Schőner Alfrédra tett inszinuáló célzást?
Az elmúlt évben miért nem ment el a rabbikar üléseire és a hitközség képviselő-testületi üléseire? Nem kívánt utólag csatlakozni a rabbikar Somré Emuná néven kiadott nyilatkozatához?
Ön nyíltan beszélt a hitközséggel való megromlott viszonyáról, de az Ön által vezetett Makkabi kiadó könyveit a hitközség támogatja – vagy közvetlenül, vagy bizonyos példányszám felvásárlásával. Hogyan sikerült a jó viszonyt e területen megőrizni?
Kérdések Schweitzer Józsefhez
Három évvel ezelőtt, mikor Landeszman György megüresedett Dohány utcai székébe kerestek utódot, felmerült Raj Tamás neve. Hogyan vélekedett a jelölt személyéről, az általa igényelt hatáskörről?
Hogyan vélekedik ma az országos főrabbi hatásköri tervezetéről, amely – úgy tűnik – a Rabbiképző Intézet éléről való nyugdíjba vonulása kapcsán, az Ön személyére szabott?
Számos betöltetlen rabbiállás van Budapesten és országszerte. Valóban nincs szüksége a hitközségnek – ahol már csak 10 rabbi praktizál – a tizenegyedik munkájára?
Amikor a rabbikar 7:2 arányban megszavazta Raj Tamás nyugdíjazását, az ülés egyik résztvevője úgy érvelt: nem ildomos valakinek a terhére dönteni az illető távollétében, meg kéne hallgatni az ő érveit is. Miért nem került erre sor?
Fél éve Lőwy Tamás főrabbi a rabbik vallási szabályt szegő életére utalt, ám Ön akkor elhárította ezt a feltételezést. Tavasszal a közgyűlésen Raj Tamás kapcsán már Ön célzott erre. A két ülés között változott valami?
Somré Emuná – a Hit Őrzői. A rabbikar ilyen néven tett közzé igen szigorú hangú állásfoglalást tíz aláírással – egyedül Raj Tamás neve hiányzott az aláírók közül. Miért nem küldték el neki a szöveget, hogy csatlakozzon? Mint országos főrabbi, a rabbik felettese, hogy látja: egyetlen rabbi nem felel meg csupán az abban foglalt elvárásoknak?
Milyen indokkal döntött úgy a rabbikar 9:1 arányban, hogy Raj Tamás a jövőben ne gyakorolhassa hivatását?
Címkék:1996-06