Egy kis csetepaté – és mögötte két világ
„Az izraeli főrabbinátus a zsidó nép szerencsétlensége” – jelentette ki Eric Yoffie rabbi, az amerikai reformzsidóság legnagyobb szervezetének vezetője ez év májusában. A szavai nyomán támadt felzúdulást látván Yoffie rabbi megismételte szavait a Forward hasábjain: a főrabbinátus, amelynek adminisztratív rendszere a demokratikus zsidó hagyománnyal ellentétes, amely a zsidóság különböző ágai között a párbeszédet lehetetlenné teszi, valóban a zsidó nép szerencsétlensége.
E szavak csupán köztes állomását jelentik egy, a zsidó világ ortodox és nem ortodox áramlatai közt húzódó és sok éve fokozódó feszültségnek. E sokszereplős játékban az egyik fő ellentét az izraeli – jelentős állami befolyással rendelkező – ortodoxia és az amerikai reformzsidóság között feszül.. E konfliktusokról lapunk már számos alkalommal hírt adott.1
A hagyományos zsidó jog, a halacha kötelező erejét valló ortodoxia és az ezt csupán lehetőségként elfogadó reformzsidóság („a halachának szava van, de vétójoga nincs”) közti konfliktus alapja az, hogy előbbi vonakodik hiteles zsidóságként elfogadni az utóbbit, főleg amióta a reform-zsidók megtűrik a vegyes házasságot, sőt számos közösségük a homoszexualitást is. Utóbbiak viszont kirekesztő szemlélettel vádolják az ortodoxiát, mert középkori türelmetlenséggel milliós nagyságrendű népességet zárna ki a zsidóságból.
A fenti nézeteltérések sokáig inkább csak elvi jelentőségűek voltak, mert a két közösség nemigen érintkezett egymással. A reformzsidóság bástyája Amerika, az ortodoxia viszont Izraelben egyeduralkodó. A zsidóság két szélső pontján elhelyezkedő irányzatok erősödése azonban végül meghozta a konfliktusokat: növekedésük következtében kölcsönösen zavarni kezdték egymás köreit.
A harc színterei
A legújabb szóváltást a betérés és ezzel összefüggésben az alija kérdése váltotta ki. Az eddigi – a korábbi erőviszonyok mentén kialakult – gyakorlat az volt, hogy a külföldön végrehajtott nem ortodox betéréseket elismerte az állami hatóságként működő főrabbinátus, ha azonban ez Izraelben történt, akkor csak az ortodox rítusú konverziót fogadtak el. A polgári jogegyenlőség hitében nevelkedett amerikai konzervatív és reform-zsidók ezt a gyakorlatot diszkriminatívnak tartják és sérelmezik. Miután nem sikerült változást elérniük, ez év tavaszán az izraeli legfelsőbb bírósághoz fordultak A legfelsőbb bíróság a polgárjogi harcosok reménysége Izraelben, miután már többször tanúbizonyságát adta, hogy a világi jogrend és nem a halacha gyakorlatát követi.2 A bíróság kedvezőtlen döntésétől félve az ortodox elveket követő három vallásos párt ellentámadásba lendült: törvényjavaslatot nyújtottak be a Kneszetben, mely szerint ezentúl Izraelben a külföldön végrehajtott betérések közül is csak az ortodox ritusúakat ismernék el. Mivel jelenleg mindhárom párt a kormánykoalíció soraiban foglal helyet, együtt könnyedén meg tudnák buktatni a kormányt – s ez a tény hatásos fegyver a kezükben. A tengerentúli ellenlábasoknak is vannak komoly érveik. Az amerikai zsidóság évente egymilliárd dollár körüli összeggel támogatja Izraelt, és a pénz oroszlán- része éppen a kirekesztést sérelmező reform- és konzervatív zsidóság köreiből érkezik. Az adományozók most a csapok elzárásával – vagy legalábbis az izraeli kormány- és állami szervek támogatásának megvonásával – fenyegetőznek, ha az általuk diszkriminatívak ítélt gyakorlat nem (vagy esetleg éppen hátrányukra) változik.
Természetesen nem a betérés az egyetlen kérdés, ahol a reform- és konzervatív zsidók megkérdőjelezik az ortodoxia monopóliumát. Már-már rendszeressé váltak az atrocitások a zsidóság legszentebb helyénél, a Siratófalnál, ahol minden gesztusnak súlyos szimbolikus jelentősége van. Júniusban egy kétszáz fős konzervatív gyülekezet imádkozott a falnál, méghozzá hagyományaik szerint férfiak és nők együttesen. A feldühödött harédiak3 ezt provokációnak tekintették, az imádkozó konzervatívokat először szóban („Nácik!”), majd tettleg inzultálták (ürüléket tartalmazó zacskókat dobáltak közéjük). A rendfenntartók ezek után a nem ortodox gyülekezetek számára a faltól távolabbi helyet jelöltek ki, de még az sem mindig biztonságos. Az atrocitásra reagálva Haim Miller, Jeruzsálem harédi polgármester-helyettese (Agudat Jiszrael) úgy nyilatkozott, hogy a konzervatív zsidók a zsidóság pusztulását jelképezik, semmi keresnivalójuk a falnál, és ne csodálkozzanak, ha provokatív jelenlétük erőszakot vált ki.
A szimbólumokért vívott harc mellett az adminisztratív befolyásért is folyik a küzdelem. A vallási tanácsokba több reform illetve konzervatív zsidó vár be- bocsáttatást. E tanácsok az egyes települések vallási életét felügyelik. Létszámuk megegyezik a városi tanácséval, vezetőik a polgármesterével megegyező fizetést kapnak. Kizárólagos ellenőrzésük alatt áll a kasrut intézménye, a házasságkötés, a temetés, gyakran ők szervezik a vallásos felnőttoktatást is. Költségvetésüket részben az állam, részben pedig a helyi önkormányzat fedezi. Tagjaik 45 százalékát az önkormányzat képviselői delegálják, 45 százalékot a vallásügyi miniszter jelöl ki, 10 százalékot pedig a helyi rabbinátus. így a baloldali pártoknak is módjuk van képviselőt küldeni a tanácsokba. Az ortodoxok azonban mindeddig a törvényes jelölés ellenére sem voltak hajlandók nem ortodox képviselőt beengedni a tanácsokba, és amikor egy konkrét ügy kapcsán jogerős ítéletet hozott a legfelsőbb bíróság, Eli Suissa vallásügyi miniszter inkább lemondott, mintsem hogy egy reform-zsidó asszony kinevezési okmányát aláírja. A beállott interregnumban Netanjahu miniszterelnök ügyvezető vallásügyi miniszterként gyorsan szignálta a papírt, mert az új miniszter, a vallásos cionista Zevulun Hammer ismét megerősítette: a bíróság jogerős döntése ellenére sem fog nem ortodox tagot a vallási tanácsokba beengedni. Az üzenet igen súlyos: egy magas rangú állami alkalmazott nyíltan szembehelyezkedik a törvénnyel, mert előbbre valónak tartja a halacha aktuális politikai értelmezését. Mi a vallást felügyelő tisztségviselők adminisztratív jogkörének forrása? Aharon Barak főbíró szerint a Kneszet által hozott törvények, az izraeli főrabbik szerint viszont természetesen a Halacha, mely magától az Örökkévalótól származik és az állami törvények fölött áll.
Miért borul a konszenzus?
Eme nyilvánvaló ellentmondásból egészen a közelmúltig azért nem származtak konfliktusok, mert működött a status quo, a hatásköröket elválasztó hallgatólagos megegyezés. Hiszen Izrael állam zsidó mivoltának kialakításában kezdettől fogva meghatározó szerepet játszottak a vallásos jegyek (állami ünnepek, állami szimbólumok), vallás és állam az alapítás pillanatától kezdve egybefonódott.
E konszenzus most felborulni látszik. Az eddigi határvonalakat minden irányzat a maga javára igyekszik eltolni. A külvilág életformájához és szemléletéhez alkalmazkodni leginkább hajlandó reformzsidóság az akkulturációs folyamat eredményeképpen az utóbbi húsz évben egyre jobban erősödött Amerikában és mára a legnagyobb létszámú zsidó közösséggé vált Integrációs hajlandósága következtében természetesen a reformzsidóság a legérzékenyebb a szekuláris társadalmat foglalkoztató kérdések iránt, köreikben lelhető fel leginkább az a progresszív, univerzalista humanista orientáció, ami olyannyira jellemezte a modem kor szekuláris zsidóságát Az amerikai emberjogi mozgalmakat manapság leginkább foglalkoztató kérdések némelyike – női egyenjogúság, homoszexuálisok jogai – az ő köreikben leltek a legélénkebb visszhangra. A demokrácia elvei iránt fogékony és növekvő befolyású reformzsidóság egyre nehezebben veszi tudomásul, hogy Izraelben páriasorban kívánják tartani, zsidó mivoltát is kétségbe vonják és mindehhez alkalmanként még gyalázkodásokkal is illetik.4
A feszültségek növekedését egyszerű materiális tényezők is elősegítik. Mióta a vallásos pártok hatalmon vannak Izraelben, ők is részesei lettek a modem demokráciákban mindenütt jelenvaló korrupciónak. Egyszerű politikai pártok esetében ezen már senki nem csodálkozik, ám olyan politikusok esetében, akik cselekedeteik végső indítékaként az Örökkévalót jelölik meg, ez különösen visszatetsző. Bizonyos tényezők a korrupció valószínűségét a fekete ortodoxia esetében tovább növelik. Közösségeikben igen nagy a gyermekáldás, így létszámuk robbanásszerűen nő. Mivel pedig gyerekeik nem járnak egyetemre (az egyetem szemükben a modem világ bűneinek melegágya) számos karrierlehetőségtől el vannak zárva. E tényezők növelik rászorultságukat, ez pedig rendkívül erősen érdekeltté teszi őket az állami újraelosztásban. Utóbbi viszont közismerten a korrupció melegágya.
Maga a betérés is pénzforrás az állandó anyagi gondokkal küszködő ortodoxia számára. Eltekintve egy-két nyilvánosságra került esettől, mikor egy-egy rabbit tetten értek, midőn a betörési papírért kenőpénzt fogadott el – a fő bevételi forrást maga a hosszadalmas processzus jelenti. A betöréshez szükséges tudást nyújtó tanfolyamok vagy magánórák nem csekély összegbe kerülnek.
Az amerikai reformzsidóság állam és egyház elválasztásának elvén nevelkedett, ami mindig is az amerikai liberalizmus egyik sarkalatos pontja volt. Izraelben a kettő viszont az első pillanattól kezdve összefonódott és a vallásos pártok térnyerésével ez csak egyre jobban erősödik. Az ellentétes trendek és az ellentétes szellemiség itt is megmutatkozik.
*
A zsidó világban támadt széthúzást aggodalommal figyeli egyebek közt az izraeli miniszterelnök, aki helyzeténél fogva minden irányzat felé elkötelezett. Kormányában részt vesznek a vallásos pártok képviselői is, miközben az amerikai zsidósággal sem szeretné kiélezni a viszonyt. A legújabb konfliktus, a betérés ügyének rendezésére ezért ortodox, reform-zsidó és szekuláris tagokból álló kormánybizottságot állított fel. Maga a tény, hogy e különböző felfogású emberek egy asztalhoz ültek, ritkaság és sokakból reménykedést váltott ki. Az optimisták valamiféle kompromisszumos megoldásban reménykedtek, hiszen arról nyilván nem lehetett szó, hogy az egyik fél a másik kedvéért föladja elveit, így fölmerült az a javaslat, hogy a személyi igazolványból törlik a „zsidó” szó bejegyzését, amelynek kiadása eddig az izraeli rabbinátus monopóliuma volt. Hogy azonban e monopólium valahol mégis megmaradjon, a népesség-nyilvántartó hivatalban számon tartanák a betérés fajtáját. Végül azonban mégsem sikerült minden ortodox tárgyalófelet kielégítő kompromisszumos megoldást találni, ezért azok fölálltak az asztaltól. A szefárd vallásos Sasz párt képviselői ezután megerősítették: fenntartják a betörések megszigorításáról szóló törvényjavaslatukat. A két fél viszonya ismét konfrontációval veszélyeztet.
1 Lásd: Békés verseny vagy kiszorítósdi? Szombat, 1997. február, 23. oldal.
2 Lásd: A törvényhozó bíró. Szombat, 1997. január 28. oldal.
3 Harédi: a különböző ultraortodox (más néven fekete ortodox) áramlatok összefoglaló neve a mai héber köznyelvben).
4 Lásd: Békés verseny vagy…? (id. cikk, 25.oldal). A főrabbi botrányos szavai. Szombat, 1996. szeptember, 21. oldal.
Címkék:1997-10