Egy kiállítás képei
„MENTENI, MAGYARÁZNI nem tudjuk, ami történt, de bevallani, elmondani igen. S e nemzedéknek ez lesz a feladata.” Márai Sándor 1943 44-ben írt Naplójának e szavai fogadták a látogatót a magyarországi holocaust emlék- kiállításán a budai várban. A kiállítás – fél év nyitva tartás után – bezárult.
A feladat, amelynek a teljesítését Márai attól a nemzedéktől, az 1920-1940. között születettektől várta, jószerint alig telje-sült. Az 1940-1980 közötti nemzedékeknek is bőven jut belőle. Ha felismerik. Ha nem ódzkodnak tőle…
A FÁJDALOM KÉPEI. Fényképek. Kicsinyek, amilyenek apám asztalán, anyám ágya fölött, nagynéném kis könyvespolcán idézték elénk fiatalságunkat, a rokonságot, zsidó családok szürke vagy vidám hétköznapjait. És felnagyított fényképek, amelyeken már a történelem csap fiatal munkaszolgálatosok bizakodó csoportja közé, amelyeken a küszöbön átlépett gyilkos fenyegeti a felsorakoztatott öregembereket.
Ezeken a fényképeken mi vagyunk: a nagyapánk, a szüléink, a bátyánk, mi magunk. Miénk a kis lakás, amelynek egy szobáját a néző elé tárja a kiállítás rendezője: a szekrény komóddal, a kettős ággyal, a falusi vagy kisvárosi zsidók hétköznapjainak levegőjével. Mi vagyunk azok, akik végigjárva a kiállítást, egy-egy követ tehetünk le a halálba hurcoltak emlékére
A KÖNYÖRTELENSÉG KÉPEI. És ott vannak a pribékek és martalócok, a felbujtók és uszítok, de a „kötelességtudó”, buzgó hivatalnokok képei, a tömeggyilkosságok fény- és fényképei mellett a „kezeiket mosók” képei is. Fotók, iratok, rendeletek, levelek.
A könyörtelenség képei maguk is könyörtelenek, a közönyösség dokumentumai maguk is hűvös tárgyilagossággal bizonyítják: igen, itt gyilkosok működtek, de nemcsak németek, és nem egyedül, hanem sokféle segédlettel.
Bizony, a magyarországi zsidóságnak már 1944. március 19-e előtt hat százalékos vérvesztesége, ötvenezer halottja volt! Bizony, március 19. után Horthy szabad kezet adott a „zsidó ügyekben”, és a budapesti zsidóság zömének megmenekülése távolról sem annyira a néhai kormányzó, mint inkább a szövetséges antifasiszta hatalmak érdeme. Bizony a hazai keresztény egyházfőket súlyos felelősség terheli a magyar zsidóság kétharmadának pusztulásáért. Mert – bizony – minden ellenkező újabb híreszteléssel szemben a kiállítás záró képei kimondják és hangsúlyozzák: ilyen arányú volt a pusztulás, 560 ezer embert öltek meg.
A DÖBBENET KÉPEI. Ez a kiállítás nem beszélt mellé. Nem hagyta elsikkadni sem Horthy, sem a magyar közigazgatás, sem az uszítok, sem a gyilkosok, sem a cinkosok és a közönyösök felelősségét.
A derék iparosok, akik a zalaegerszegi gettó szögesdrótkerítése kapcsán fillérre pontos számlákon téríttették meg a költségeiket. A köztisztviselő, aki internáltatta a keresztény leányt, mert az karon fogva merészelt menni az utcán egy sárgacsillagossal. A vagon, amely már ötvenegynéhány ember makettjével is irtózatosan zsúfolt, pedig hetven élő embert szállítottak el benne. Újvidék, a pesti Duna-part, az auschwitzi rámpa képei. A feljelentgetők levelei, amelyek még több zsidó elpusztítását sugallják, javasolják, követelik.
AZ OSTOBASÁG ÉS AZ ŐRÜLET KÉPEI. Milyen ismerősök az uszító könyvek a kiállítás elején, a falra firkált feliratok, a sarló-kalapács meg a Dávid-csillag közé tett egyenlőségjel! Hol is láttunk hasonlókat (nem ám kiállításon!) a legutóbbi négy évben?… A nyilas téboly, amikor már az oroszok lába a küszöbön belül volt; Vajna „testvér” rendelete a zsidók nevét viselő utcák átkereszteléséről, amikor maguk az utcák dőltek már romba.
ÉS A SZOLIDARITÁS KÉPEI. Püspökök és egyszerű lelkészek képei, külföldieké és magyaroké, akik mérsékelni próbálták a pusztítást, menteni az életet. Nagyon tárgyilagos és kiegyensúlyozott volt ez a kiállítás ebben is: semmit sem hagyott említetlen, ami a társadalom tisztességére és mentségére szolgált.
*
A Budapesti Történeti Múzeumban megrendezett emlékezés méltó volt a magyar holocaust 50. évfordulójához és adekvát módon foglalta össze a tényeket, a tanulságokat. Felelősségre és eltűnődésre intett. A tény, hogy mintegy negyvenezer nézője volt, múzeumi szakemberek szerint egyértelműleg a siker jele. Nyilvánossága ennél jóval nagyobb volt: a lapokban szép számú (ha talán nem is elegendő) méltatás jelent meg róla, és a televízió is szerencsés módon ismertette. A vendégkönyvi bejegyzések nagy száma és jó kilenctized részük pozitív tartalma arra mutat, hogy a kiállítás elérte a célját. Mindez együtt Horn Emil történész kiállítás-rendező és Rajk László látványtervező munkáját, hozzáértését, ötletességét és nem utolsósorban ügyszeretetét dicséri.
Nagy érdeme volt a kiállítás létrejöttében Jancsó Miklósnak, aki a magyar zsidóság holocaustjáról most készíti filmjét, részben a rendezés során előkerült, illetve a bemutatott dokumentumok felhasználásával. A 17 millió forintnyi költség egy részét is Jancsó segítségével sikerült előteremteni (az állami költségvetés mintegy 4 milliót adott hozzá, és jelentős támogatást nyújtott a Soros Alapítvány, valamint a Joint és a MAZSIHISZ).
Amint Horn Emil elmondta, hazai és külföldi múzeumok és más intézmények készséges támogatása nélkül a kiállítás anyaga nem lehetett volna ennyire gazdag és meggyőző.
Mi lesz most a kiállítás sorsa? A kölcsönkapott dokumentumok visszakerülnek gazdáikhoz, de sok mindent érdemes lenne tovább is együtt tartani. A Zsidó Múzeum is, az Auschwitz Alapítvány is latolgatja, hogyan lehetne állandó kiállítást létrehozni a magyarországi holocaust dokumentumaiból.
Erre nagy szükség is lenne. Mert bizony, bármennyire sikeres volt is a most zárult kiállítás, a tájékozatlanság, az értetlenség, a kétkedés még mindig széles körű a jó szándékú emberek között is. És a javíthatatlanok, a szélsőjobb uszítói megteszik a magukét. Az ellenvetéstől kezdve, hogy „a nem zsidók is eleget szenvedtek” a holocaust tagadásáig a legkülönbözőbb nézetekkel szemben kell napról napra újra megmagyarázni és hangoztatni a holocaust világtörténelmi egyediségét, a világ felelősségét, a zsidó nép és a magyar társadalom felelősségét a magyarországi zsidóság százezreinek a pusztulásában.
A kiállítás mértéktartó stílusban, méltósággal és meggyőző erővel tett eleget e feladatnak. Pénzkérdés nem, csak idő kérdése lehet, hogy állandó múzeum szolgálja majd ugyanezt.
G.Gy.
Címkék:1995-02